Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdział PEN - Rozdział PEN w złączu licznika energii elektrycznej 1 fazowej.

07 Gru 2015 23:22 9630 30
  • Poziom 11  
    Witam, mam jedno ważne pytanie. Czy można tak zrobić, nowa instalacja w mieszkaniu od rozdzielni wychodzi kabel 5x6mm a na klatce jest stary WLZ i jest tu moje pytanie czy można złączyć razem N i PE z nowego kabla w złączu w liczniku na śrubach gdzie się podłącza kable z N i tam dokonać rozdziału PEN na N i PE ? Pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 32  
    A nie ma w pionie listwy rozdzielczej?
  • Poziom 32  
    Na zaciskach licznika nie robi się rozdziału, nie znam też schematu połączeń.
  • Poziom 32  
    Rozdział PEN można zrobić przed licznikiem ale i za. Zależy to od wielu czynników. Pomysł rozdziału pod tablicą to żart, prawda?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 25  
    Pawel2990 napisał:
    Witam, mam jedno ważne pytanie. Czy można tak zrobić, nowa instalacja w mieszkaniu od rozdzielni wychodzi kabel 5x6mm a na klatce jest stary WLZ i jest tu moje pytanie czy można złączyć razem N i PE z nowego kabla w złączu w liczniku na śrubach gdzie się podłącza kable z N i tam dokonać rozdziału PEN na N i PE ? Pozdrawiam

Pawel2990 napisał:
    W osobnej puszce obok tablicy licznikowej ? a rozdział pod tablicą gdzieś już widziałem jak był robiony przez kogoś.

Nie, jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.
    A skąd wiesz że w WLZ-cie jest PEN?
    Rozdział PEN - Rozdział PEN w złączu licznika energii elektrycznej 1 fazowej.
  • Poziom 40  
    jharlan napisał:
    Nie, jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.A skąd wiesz że w WLZ-cie jest PEN?
    Opowiadasz kolego bajki.
    Uziemienie punktu rozdziału na kondygnacji nie jest możliwe.
    Chyba, że kolega uziemi do doniczki z kwiatkiem stojącej na klatce schodowej.
    jharlan napisał:
    Nie, jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.
    Kompletna bzdura.
    Takie mają być fachowe rady na elektrodzie - fantazje amatorów ?
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:
    jharlan napisał:
    Nie, jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.A skąd wiesz że w WLZ-cie jest PEN?
    Opowiadasz kolego bajki.
    Uziemienie punktu rozdziału na kondygnacji nie jest możliwe.
    Chyba, że kolega uziemi do doniczki z kwiatkiem stojącej na klatce schodowej.
    jharlan napisał:
    Kompletna bzdura.
    Takie mają być fachowe rady na elektrodzie - fantazje amatorów ?

Ok. żle to sformułowałem.
    Powinienem napisać: nie można tak zrobić bo nie możliwości uziemienia punktu rozdziału.
    I mniej epitetów, więcej konkretów
    jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.
  • Specjalista elektryk
    jharlan napisał:
    Powinienem napisać: nie można tak zrobić bo nie możliwości uziemienia punktu rozdziału.
    I mniej epitetów, więcej konkretów
    No to poproszę o konkret: zapis w normie lub obowiązującym akcie prawnym, który nakazuje uziemianie "punktu rozdziału PEN".
  • Poziom 40  
    jharlan napisał:
    Ok. żle to sformułowałem.
    To też kompletna bzdura.
    jharlan napisał:
    jak nie uziemisz punktu rozdziału PEN, to nie będzie PE i N, tylko dwa PEN-y.

Także i to to kompletna bzdura.
    I da się to zrobć bez uziemienia.
    jharlan napisał:
    więcej konkretów
    To kolega niech poda konkrety, gdzie znalazł takie bajki.
  • Poziom 40  
    Pawel2990 napisał:
    Witam, ja też tak słyszałem że nie ma wymogu uziemienia rozdziału PEN i że można zrobić na piętrze jak dla mnie to jest to samo co zerowanie w gniazdkach.
    Z bolca wychodzi PE-żółto-zielony. Jak widać da się to zrobić.
    Nazywa sie to instalacja TN-C-S.
    Uziemia się obiekt- budynek, a nie punkt rozdziału.
    PEN z definicji jest prawidłowo uziemiony.
    Początkujący czyta literaturę i widzi schematy które w ogóle nie odpowiadają rzeczywistości.
    Kolego Jharlan -na tych schematach nie ma rozgraniczenia pomiędzy instalacją odbiorczą i rozdzielczą.
  • Poziom 25  
    Żaden przepis nie wymaga, aby był uziemiony akurat punkt rozdziału przewodu PEN na przewody PE i N.
    Ale gdzieś to "PE" trzeba uziemić,
  • Moderator - Elektryka
    kozi966 napisał:
    Litości, błagam.
    Ile można ten sam temat wałkować?

Wysyp "ekspertów" od uziemiania "punktu rozdziału" i magicznych 30Ω pojawia się w regularnych odstępach czasu.
    Możesz pisać tysiąc razy a i tak za chwilę ktoś oświadczy, że "musi być" bo musi i już...
    Zaraz następny dopisze ile metrów bednarki trzeba zakopać albo ile szpilek wbić.
    A trafi mu się instalacja na 10-tym piętrze to uziemi w doniczce z pelargonią.
    Bo przecież "gdzieś" musi uziemić... :|
  • Poziom 40  
    kozi966 napisał:
    Litości, błagam.
    Ile można ten sam temat wałkować?
    Ciągle na forum piszą młodzi. Z brakami w wiedzy.
    Kolega Zbich 70 ma trochę racji -mamy bardzo kiepską literaturę fachową.
    Ktoś przeczytał w książce, a tu na forum piszą, ze opowiada bajki.
    Forum zaprzecza książce.
    Ten symbol uziemienia na schematach w książkach i normach to czysta kpina.
    Dokładnie nic sobą nie reprezentuje.
    Nie znam książki z wyjaśnieniem norm i zasad.
    Jak młody ma się uczyć -sam krytykowałem na tym forum błędne teksty z Markiewicza.
    Książki u nas piszą "stołkowcy", a nie fachowcy którzy chodzą na robotę.
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:
    Początkujący czyta literaturę i widzi schematy które w ogóle nie odpowiadają rzeczywistości.
    Kolego Jharlan -na tych schematach nie ma rozgraniczenia pomiędzy instalacją odbiorczą i rozdzielczą.

Może nie jestem początkujący tylko stary (l.57)
    W sieciach oraz instalacjach o układzie TN są pożądane liczne uziemienia przewodów PEN oraz przewodów PE, ale żadna w świecie norma i żaden przepis nie wymaga, aby był uziemiony akurat punkt rozdziału przewodu PEN na przewody PE i N.
    Gdzieś przewód PE trzeba uziemić, do pelargonii się nie da.
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    żadna w świecie norma i żaden przepis nie wymaga, aby był uziemiony akurat punkt rozdziału przewodu PEN na przewody PE i N.

No więc tego się trzymaj.
    Natomiast w poście #8 napisałeś inaczej:
    jharlan napisał:

Rozumiem, że odwołujesz to zdanie.
  • Poziom 25  
    jharlan napisał:
    W sieciach oraz instalacjach o układzie TN są pożądane liczne uziemienia przewodów PEN oraz przewodów PE, ale żadna w świecie norma i żaden przepis nie wymaga, aby był uziemiony akurat punkt rozdziału przewodu PEN na przewody PE i N.
    Gdzieś przewód PE trzeba uziemić, do pelargonii się nie da.

Mogą w określonych obwodach i/lub rozdzielnicach występować dwa przewody spełniające funkcję przewodu neutralnego (N i PEN), ale nie powinny występować dwa przewody spełniające funkcję przewodu ochronnego (PE i PEN).
    Co do PEN-a podłączasz niebieski i żółto-zielony i co już masz "N" i"PE"?
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    Mogą w określonych obwodach i/lub rozdzielnicach występować dwa przewody spełniające funkcję przewodu neutralnego (N i PEN), ale nie powinny występować dwa przewody spełniające funkcję przewodu ochronnego (PE i PEN).

Temat też stary. Pojawia się przy wymianach WLZ w obiektach wielolokalowych, gdy nie we wszystkich lokalach zmodernizowano instalacje.

Tylko uziemianie (lub nie) "punktu rozdziału" nie ma tu nic do rzeczy.
  • Poziom 40  
    jharlan napisał:
    W sieciach oraz instalacjach o układzie TN są pożądane liczne uziemienia przewodów PEN
    To dotyczy tylko sieci rozdzielczych -nie odbiorczych. Dotyczy tylko Zakładu Energetycznego.
    Zakład Energetyczny dostarcza PEN.
    Zakład Energetyczny decyduje o rodzaju ochrony porażeniowej - nie odbiorca.
    Na dodatek głównie ,może i tylko sieci napowietrznych - nie kablowych i przewodowych.
    Cytat:
    oraz przewodów PE
    Napisali w jakim typie sieci -nie.
    Nie oznacza , że zawsze i wszędzie.
    Kolego - uziemienie "przy pomocy uziomu" nie oznacza,że element uziemiony będzie na potencjale ziemi.
    Uziemienie przy pomocy PEN jest znacznie lepsze niż uziomem.
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:

To nie jest uziemienie, tylko:"zerowanie"
    Jak nie dasz PE to nie podłączysz RCD a oto chyba chodzi?
    CYRUS2 napisał:
    Zakład Energetyczny dostarcza PEN.

Prawda
    CYRUS2 napisał:

NIE prawda (ale to niech Ci inni wyjaśnią, bo mi szkoda klawiatury)
  • Poziom 40  
    jharlan napisał:
    CYRUS2 napisał:

To nie jest uziemienie, tylko:"zerowanie"
    Jak nie dasz PE to nie podłączysz RCD a oto chyba chodzi?

Nie o to kolego chodzi. RCD niema tutaj nic do rzeczy.
    RCD nie jest wymagane do skutecznej ochrony przeciwporażeniowej w TN.
    Chodzi o napięcie rażeniowe, nie o żadne RCD.
    Nie dogadamy się.
    CYRUS2 napisał:
    Zakład Energetyczny decyduje o rodzaju ochrony przeciwporażeniowej - nie odbiorca.
    jharlan napisał:
    Może w Pacanowie nie decydują. Bo w Warszawie decydują.
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    CYRUS2 napisał:

No to szkoda, że ci szkoda klawiatury. Podaj adres to ci wyślę nową klawiaturę.

Masz 57 lat a piszesz piszesz jak obrażony gimnazjalista.
    Skoro według ciebie jest to nieprawda, to zaryzykuj zużycie klawiatury i napisz uzasadnienie.
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:
    Uziemienie przy pomocy PEN

CYRUS2 napisał:
    Zakład Energetyczny decyduje o rodzaju ochrony porażeniowej - nie odbiorca

Ty czytaj co piszesz.
    Pawel2990 napisał:
    dokonać rozdziału PEN na N i PE

Po co, dla sportu, czy by móc zastosować RCD
    zbich70 napisał:
    Skoro według ciebie jest to nieprawda, to zaryzykuj zużycie klawiatury i napisz uzasadnienie.

Zależność od ZE
    Sieci: TT, IT, TN-S
    Sytuacja za moim oknem: jedna posesja, jeden licznik, trzy budynki hotelowe.
    Jeden budynek z instalacją TN-S, dwa z TN-C.
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    Po co, dla sportu, czy by móc zastosować RCD

To według ciebie wydzielenie funkcji ochronnej do osobnej żyły wynika tylko z zastosowania RCD?

Pomysł rozdzielenia tych funkcji pojawił się dużo wcześniej niż RCD.
    Genezą był fakt, że przewód ochronno-neutralny przewodzi także prąd roboczy - co przyczynia się do przerwania jego ciągłości, a więc również utraty ochrony.
    Wydzielenie funkcji ochronnej do osobnej żyły ma zapobiegać takim przypadkom.
    A nie, jak sugerujesz, umożliwiać stosowanie RCD.

Cytowane zdanie świadczy jedynie o tym, że albo nie masz pojęcia o czym piszesz, albo trollujesz.
  • Poziom 25  
    zbich70 napisał:
    Pomysł rozdzielenia tych funkcji pojawił się dużo wcześniej niż RCD.
    Genezą był fakt, że przewód ochronno-neutralny oprócz funkcji ochronnych przewodzi także prąd roboczy - co przyczynia się do przerwania jego ciągłości, a więc również utraty ochrony.

Wiem o tym, tylko autorowi chodzi o to ze chce mieć RCD a nie rozdział funkcji bo pewnie o tym nawet nie wie.
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    Wiem o tym, tylko autorowi chodzi o to ze chce mieć RCD a nie rozdział funkcji bo pewnie o tym nawet nie wie.

No widzisz, autor jest kompletnie "zielony" a ty mu jeszcze każesz "punkt rozdziału" uziemiać. :|
    Nie tędy droga, kolego jharlan.