Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator lub kamera w sieci. Zdalny podgląd. Zanim zadasz pytanie przeczytaj

suworow 08 Gru 2015 08:43 8583 1
 • #1
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń
  Są dwa podstawowe sposoby uzyskania połączenia z rejestratorem lub kamerą:

  • Przez P2P (chmurę) Nie musimy posiadać wtedy stałego a nawet publicznego IP i nic nie musimy zmieniać/ ustawiać na routerze. W skrócie wygląda to tak, że podłączamy nasz rejestrator do sieci, pozwalamy aby pobrał adres z DHCP, włączamy usługę P2P ( czasami może być aktywna w standardzie) instalujemy dedykowaną apkę na naszym telefonie czy program na komputerze i postępujemy dalej zgodnie z jej instrukcją.
  Oczywiście możemy skorzystać z tej opcji również wtedy gdy mamy publiczne IP. Możemy wtedy też ustanowić podgląd na oba sposoby.

  • Połączenie bezpośrednie z przekierowaniem portów, przez publiczne IP/ domenę. Korzystamy z tej opcji, gdy nasz rejestrator nie obsługuje chmury ( zazwyczaj starsze urządzenia) lub po prostu chcemy aby nasze połączenie było obsługiwane przez jakieś obce serwery. Musimy w tym wypadku posiadać publiczne IP i przekierować odpowiednie porty w routerze, na nasz rejestrator. Informację jak przekierować porty znajdziemy w instrukcji routera, a jakie porty w instrukcji rejestratora jak i w samym jego menu . Desperaci nie radzący sobie z przekierowaniem portów wstawiają rejestrator po prostu w DMZ routera ale nie jest to zalecane. Jeżeli nasz adres nie jest stały, to musimy oczywiście skorzystać jeszcze dodatkowo z DDNS. Korzystając z opcji przekierowania portów pamiętajmy aby docelowo naszemu rejestratorowi nadać w naszej sieci adres stały wpisywany ręcznie, a nie z DHCP i co też istotne z poza puli DHCP naszego routera.


  Poniższe tematy warto przeczytać nawet wtedy gdy mamy inny rejestrator niż te omawiane w przykładach. Zasady konfiguracji są te same.

  Poradnik jak udostępnić w sieci przez "chmurę" obraz z rejestratora HIKVISION ( autor @dawidedziu)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17790715#17790715

  Konfiguracja połączenia przez P2P dla rejestratorów BCS ( dotyczy też Dahua)
  https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/konfiguracja-zdalnego-podgladu/  Konfiguracja dostępu do rejestratora przez przekierowanie portów. W tym przypadku BCS. Przykład pokazuje że wykonując testy połączenia z rejestratorem należy robić to z innej sieci niż ta w której stoi rejestrator:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3126554.html

  Konfiguracja podglądu na EasyCAM h264
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2999654.html


  Dostęp przez sieć mobilną. Między innymi o tym że zanim zaczniemy cokolwiek robić warto sprawdzić czy mamy publiczne IP i jakie opcje oferuje nasz rejestrator.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3128860.html

  dwa rejestratory w jednej sieci. Zdalny podgląd:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15258865#15258865
  dwie kamery w jednej sieci. Zdalny podgląd. Przekierowanie portów + DDNS.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3540848.html


  FAQ

  jak sprawdzić czy mamy publiczny (zwany też zewnętrznym) adres IP?
  Najprościej sprawdzić to na umowie lub bezpośrednio na infolinii operatora, ale można też pokusić się o własne testy. Publicznego adresu IP w pakiecie podstawowym zazwyczaj nie oferują operatorzy komórkowi i małe sieci lokalne/osiedlowe.
  Możemy też spróbować ustalić to sami:
  https://forum.dobreprogramy.pl...e-dowiesz-jak-sprawdzic/361460
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1290687.html

  A jak sprawdzić czy nasz adres jest stały?
  Jak już mamy pewność że jest publiczny, wchodzimy na jakąkolwiek stronę która podaje nasz aktualny adres IP np: http://moje-ip.net/ po czym wyłączamy router i ponownie go włączamy. Wchodzimy na tę stronę jeszcze raz i sprawdzamy czy nasz adres się zmienił czy nie. Jeżeli nie, jest spora szansa że mamy adres stały.

  Mój router jest podłączony do innego routera a ten dopiero do internetu....
  Dla połączenia P2P sam fakt że połączenie przechodzi przez kolejne routery nie powinien mieć znaczenia. Przy połączeniu z zewnątrz po IP niestety konieczny będzie dostęp do obu. Jak nie czujesz spraw związanych z siecią, może akurat to dobry moment, aby poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego :(


  Dlaczego nie należy na stałe przypisywać adresów IP z puli DHCP
  Proste może się zdarzyć np po restarcie routera że nasz adres rejestratora zostanie przypisany z automatu innemu urządzeniu w naszej sieci i nastąpi konflikt adresów.

  Jak sprawdzić jakie adresy przyznawane są z DHCP, i jak ewentualnie tę pulę zmienić/ zmniejszyć ?
  Zazwyczaj w podstawowych ustawieniach routera tam gdzie włączamy lub wyłączamy DHCP

  Czy zdalne połączenie z kamerami jest bezpieczne?
  Jak wszystko i to niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby go zminimalizować należy przede wszystkim:
  • Używać urządzeń renomowanych producentów. Owszem i im się zdarzają różne wpadki, ale jest przynajmniej szansa że się dowiemy o tym, a sam producent wypuści odpowiednie aktualizacje.
  • Ustanowić trudne do złamania hasła.
  • Zmienić standardowe porty w rejestratorze.
  • Odpowiednio zabezpieczyć nasz router.
  • Nie wystawiać naszego rejestratora do DMZ.
  Są to w zasadzie te same zalecenia jak przy innych urządzeniach sieciowych. Zainteresowanym polecam temat:

  Jak zabezpieczyć rejestrator w sieci. Temat co prawda powstał na kanwie szeregu włamań do rejestratorów BCS, ale tak naprawdę problem ten dotyczy nie tylko tych urządzeń ( a może tych nawet znacznie mniej, bo producent zdaje się stanął na wysokości zadania i poprawił zabezpieczenia) ale wielu innych. Mając w sieci wiec rejestrator lub chociażby jedną kamerę IP warto go przeczytać i zastosować się do zawartych w nim porad.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3379706.html

  Mój rejestrator nie łączy się z siecią. Nie ma podglądu z kamer.
  Przyczyn może być oczywiście wiele, ale zacznij od sprawdzenia tych najbardziej prozaicznych
  • Po pierwsze sprawdź połączenie lokalne czy twój rejestrator łączy się z routerem. Przyczyną tu może być uszkodzony kabel ( wystarczy podłączyć na tym kablu inne urządzenie najlepiej takie, które wiemy że działa w tej sieci) uszkodzony port w routerze ( przepnij na inny) źle wpisany adres i pozostałe dane sieci ( porównaj je z tymi na innym urządzeniu podłączonym do tej samej sieci) Spróbuj spingować adres rejestratora z innego urządzenia podłączonego do tego samego routera.
  • Sprawdź połączenie internetowe. Czy inne urządzenia podłączone do tego samego routera mają internet. Czy nie są blokowane np przez operatora porty których używa twój rejestrator. Zmień je. Wejdź np na: www.canyouseeme.org i tam sprawdź, czy Twoje porty są otwarte.
 • Sklep ECSYSTEM
 • #2
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  Wybierając rejestrator warto zapytać sprzedawcę gdzie producent rejestratora ma serwery od chmury. Nie wszystkie mają te serwery w Europie. A w przypadku serwerów w Chinach może to różnie (nie)działać.