Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestrator lub kamera w sieci. Zdalny podgląd. Zanim zadasz pytanie przeczytaj

suworow 08 Dec 2015 08:43 18186 2
Optex
 • #1
  suworow
  Admin of Property security
  Są dwa podstawowe sposoby uzyskania połączenia z rejestratorem lub kamerą:

  • Przez P2P (chmurę) Nie musimy posiadać wtedy stałego a nawet publicznego IP i nic nie musimy zmieniać/ustawiać na routerze. W skrócie wygląda to tak, że podłączamy nasz rejestrator do sieci, pozwalamy aby pobrał adres z DHCP, włączamy usługę P2P ( czasami może być aktywna w standardzie) instalujemy dedykowaną aplikację na naszym telefonie czy program na komputerze i postępujemy dalej zgodnie z jej instrukcją.
  Oczywiście możemy skorzystać z tej opcji również wtedy gdy mamy publiczne IP. Możemy wtedy też ustanowić podgląd na oba sposoby.

  • Połączenie bezpośrednie z przekierowaniem portów, przez publiczne IP/ domenę. Korzystamy z tej opcji, gdy nasz rejestrator nie obsługuje chmury (zazwyczaj starsze urządzenia) lub po prostu nie chcemy aby nasze połączenie było obsługiwane przez jakieś obce serwery. Musimy w tym wypadku posiadać publiczne IP i przekierować odpowiednie porty w routerze, na nasz rejestrator. Informację jak przekierować porty znajdziemy w instrukcji routera, a jakie porty w instrukcji rejestratora jak i w samym jego menu . Desperaci nie radzący sobie z przekierowaniem portów wstawiają rejestrator po prostu w DMZ routera ale nie jest to zalecane. Jeżeli nasz adres nie jest stały, to musimy oczywiście skorzystać jeszcze dodatkowo z DDNS. Korzystając z opcji przekierowania portów pamiętajmy aby docelowo naszemu rejestratorowi nadać w naszej sieci adres stały wpisywany ręcznie, a nie z DHCP i co też istotne z poza puli DHCP naszego routera.

  Poniższe tematy warto przeczytać nawet wtedy gdy mamy inny rejestrator niż te omawiane w przykładach. Zasady konfiguracji są te same.

  Poradnik jak udostępnić w sieci przez "chmurę" obraz z rejestratora HIKVISION (autor @dawidedziu)
  Hikvision - konfiguracja zdalnego dostępu

  Konfiguracja połączenia przez P2P dla rejestratorów BCS (dotyczy też Dahua)
  https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/konfiguracja-zdalnego-podgladu/

  Konfiguracja dostępu do rejestratora przez przekierowanie portów. W tym przypadku BCS. Przykład pokazuje że wykonując testy połączenia z rejestratorem należy robić to z innej sieci niż ta w której stoi rejestrator:
  Rejestrator BCS - zdalny podgląd przez Internet Explorer

  Konfiguracja podglądu na EasyCAM h264
  Rejestrator EasyCam H.264 - brak połączenia przez WAN

  Dostęp przez sieć mobilną. Między innymi o tym że zanim zaczniemy cokolwiek robić warto sprawdzić czy mamy publiczne IP i jakie opcje oferuje nasz rejestrator.
  Dostęp do rejestratora przez sieć mobilną

  Dwa rejestratory w jednej sieci, zdalny podgląd:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15258865#15258865

  Dwie kamery w jednej sieci, zdalny podgląd, przekierowanie portów + DDNS:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3540848.html


  FAQ

  jak sprawdzić czy mamy publiczny (zwany też zewnętrznym) adres IP?
  Najprościej sprawdzić to na umowie lub bezpośrednio na infolinii operatora, ale można też pokusić się o własne testy. Publicznego adresu IP w pakiecie podstawowym zazwyczaj nie oferują operatorzy komórkowi i małe sieci lokalne/osiedlowe.
  Możemy też spróbować ustalić to sami:

  Publiczne ip - jak sprawdzić

  A jak sprawdzić czy nasz adres jest stały?
  Jak już mamy pewność że jest publiczny, wchodzimy na jakąkolwiek stronę która podaje nasz aktualny adres IP np: http://moje-ip.net/ po czym wyłączamy router i ponownie go włączamy. Wchodzimy na tę stronę jeszcze raz i sprawdzamy czy nasz adres się zmienił czy nie. Jeżeli nie, jest spora szansa że mamy adres stały.

  Mój router jest podłączony do innego routera a ten dopiero do internetu...
  Dla połączenia P2P sam fakt że połączenie przechodzi przez kolejne routery nie powinien mieć znaczenia. Przy połączeniu z zewnątrz po IP niestety konieczny będzie dostęp do obu. Jak nie czujesz spraw związanych z siecią, może akurat to dobry moment, aby poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego :(

  Dlaczego nie należy na stałe przypisywać adresów IP z puli DHCP
  Proste może się zdarzyć np po restarcie routera że nasz adres rejestratora zostanie przypisany z automatu innemu urządzeniu w naszej sieci i nastąpi konflikt adresów.

  Jak sprawdzić jakie adresy przyznawane są z DHCP, i jak ewentualnie tę pulę zmienić/ zmniejszyć ?
  Zazwyczaj w podstawowych ustawieniach routera tam gdzie włączamy lub wyłączamy DHCP

  Czy zdalne połączenie z kamerami jest bezpieczne?
  Jak wszystko i to niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby go zminimalizować należy przede wszystkim:
  • Używać urządzeń renomowanych producentów. Owszem i im się zdarzają różne wpadki, ale jest przynajmniej szansa że się dowiemy o tym, a sam producent wypuści odpowiednie aktualizacje.
  • Ustanowić trudne do złamania hasła.
  • Zmienić standardowe porty w rejestratorze.
  • Odpowiednio zabezpieczyć nasz router.
  • Nie wystawiać naszego rejestratora do DMZ.
  Są to w zasadzie te same zalecenia jak przy innych urządzeniach sieciowych. Zainteresowanym polecam temat:

  Jak zabezpieczyć rejestrator w sieci. Temat co prawda powstał na kanwie szeregu włamań do rejestratorów BCS, ale tak naprawdę problem ten dotyczy nie tylko tych urządzeń (a może tych nawet znacznie mniej, bo producent zdaje się stanął na wysokości zadania i poprawił zabezpieczenia), ale wielu innych. Mając w sieci wiec rejestrator lub chociażby jedną kamerę IP warto go przeczytać i zastosować się do zawartych w nim porad.
  Włamanie do rejestratora BCS

  Mój rejestrator nie łączy się z siecią. Nie ma podglądu z kamer.
  Przyczyn może być oczywiście wiele, ale zacznij od sprawdzenia tych najbardziej prozaicznych
  • Po pierwsze sprawdź połączenie lokalne czy twój rejestrator łączy się z routerem. Przyczyną tu może być uszkodzony kabel ( wystarczy podłączyć na tym kablu inne urządzenie najlepiej takie, które wiemy że działa w tej sieci) uszkodzony port w routerze ( przepnij na inny) źle wpisany adres i pozostałe dane sieci ( porównaj je z tymi na innym urządzeniu podłączonym do tej samej sieci) Spróbuj spingować adres rejestratora z innego urządzenia podłączonego do tego samego routera.
  • Sprawdź połączenie internetowe. Czy inne urządzenia podłączone do tego samego routera mają internet. Czy nie są blokowane np przez operatora porty których używa twój rejestrator. Zmień je. Wejdź np na: www.canyouseeme.org i tam sprawdź, czy Twoje porty są otwarte.


  Dziękuję kol. @JanuszKornas za skorygowanie błędu w poradniku. Gdyby ktoś jeszcze takowy znalazł proszę o zgłaszanie. Za każdą uwagę z góry dziękuję.
 • Optex
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  ------------------------------------------------
  Ogłoszenie

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne