Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa slidera z napędem

juniperus99 08 Gru 2015 12:07 1323 0
  • #1 08 Gru 2015 12:07
    juniperus99
    Poziom 2  

Witam wszystkich forumowiczów :) jest to mój pierwszy post i mam nadzieję że dobrze go umieściłem.

Zaznaczę na początku iż moja wiedza na temat elektroniki jest raczkująca. Zabrałem się za budowę slidera (szyny) z napędem do aparatu.

Budowa slidera z napędem

Slider ma służyć do wykonywania krótkich sekwencji czasowych tzw. timelapsów. Aparat umieszczony na wózku jezdnym wykonuje zdjęcia co pewien stały czas poruszając się równocześnie wzdłuż szyny. Wszystko oparte jest o działanie silnika krokowego z prostą płytką sterującą. Zasada działania jest również prosta. W metalowej szynie umieszczony jest wózek jezdny który poprzez sterowanie silnikiem krokowym prawo-lewo porusza się odpowiednio w prawo lub lewo. Do tego na płytce sterującej jest potencjometr do zmiany prędkości obrotowej silnika czyli zmiany prędkości poruszania się wózka.

Zaznaczę iż płytka sterująca to AVT1525
    Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem

silnik krokowy ma następujące parametry
    Budowa slidera z napędem

Wszystkie wyłączniki to wyłączniki dźwigienkowe ON-OFF (3pin)

Dla łatwiejszego zrozumienia działania slidera przesyłam kilka zdjęć.

Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem Budowa slidera z napędem

A teraz z czym mam problem. Chciałbym wmontować w szynę zabezpieczanie, które polegałoby na tym, że w momencie kiedy wózek jezdny dojedzie do jednego z końców, silnik przełączy się na powrót czyli zacznie obracać się w przeciwną stronę. Czyli wszystko działałoby w pętli, oczywiście z możliwością sterowania ręcznego np. wózek dojedzie do końca i zacznie wracać, a ja po chwili znowu chciałbym wrócić do końca, wózek by wrócił i znowu po dojechaniu do końca zacząłby wracać. Myślałem tu o wyłącznikach krańcowych, ale nie wiem jaki musiałby być to typ i jak to w ogóle podłączyć w ten układ. Obecnie schemat prezentuję się tak

Budowa slidera z napędem

Proszę o wasze rady :)

0 0