Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD2USB w zatoce 5,25" w PC

11111olo 08 Dec 2015 15:48 10380 11
  • LCD2USB w zatoce 5,25" w PC

Witam

O samym LCD2USB można poczytać na stronie projektu oraz Elektrodzie.
    W dużym skrócie urządzenie wyświetla podstawowe dane o komputerze na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Mamy możliwość konfiguracji za pomocą programu SMARTIE (pod Windows) oraz LCD4LINUX i LCDPROC (pod Linux).

Do zaprojektowanej przeze mnie płytki zaprojektowałem obudowę w programie DESIGNSPARK, która pasuje w zatokę 5,25" (miejsce nagrywarki w PC). W tym projekcie zastosowałem wyświetlacz 2x16, czyli jeden z najmniejszych. Wielu z Was zapewne by tu widziało większy wyświetlacz np. 4x20, a nawet w wersji z większymi napisami. Jest to jak najbardziej możliwe ale w jedną zatokę się tak duży wyświetlacz po prostu nie zmieści. Konieczne jest użycie dwóch sąsiednich.
    Nie sprawdzałem czy zmieszczą się wyświetlacze 2x20 lub 2x24. Najważniejsze aby płytka od wyświetlacza nie była szersza niż 42mm.

Całość została wydrukowana na drukarce 3d w trzech przykładowych kolorach. Pomarańczowy służył wyłącznie do testów stąd gorzej wygląda.

Czekam na Wasze opinie. Mógłbym zaprojektować obudowę do większych wyświetlaczy, także w wersji do postawienia na biurku.

LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC LCD2USB w zatoce 5,25" w PC

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    11111olo
    Level 42  
    11111olo wrote 13609 posts with rating 665, helped 1 times. Live in city Opole. Been with us since 2007 year.
    Radzio M.
    Level 34  
    Ostatnimi czasy też mi to chodziło po głowie :). Wykonałem nawet prototyp :
    LCD2USB w zatoce 5,25" w PC
    Mój sterownik wykorzystuje przejściówkę USB UART, natomiast zbudowane przez Ciebie wykorzystuje zaimplementowaną bibliotękę do obsługi USB. W przypadku wykorzystania komercyjnego ta biblioteka trochę kosztuje. Ciekawe jakie jest zainteresowanie na zakup takiego "cuda"?
    11111olo
    Level 42  
    Chyba jakie było ;) Samo wykorzysatnie przejściówki za 5 zł też jest dobrym pomysłem.
    bodzio667
    Level 18  
    Quote:
    Witam
    Kto ci wykonał ta zatoczkę do PC jakaś firma czy co?

Dokładnie, miałem o to pytać też. Wydruk wygląda na wysokiej jakości. Jestem ciekaw na jakiej drukarce został wykonany i z jakiego filamentu.
    11111olo
    Level 42  
    Tą zatoczkę wykonała mi moja prywatna drukarka 3d.
    Wygląda prawie jak ta. Mam trochę wcześniejszą wersję.
    Koszt takiej drukarki wtedy sięgnął prawie 3 tyś zł. Zaczynałem od Prusa I3 ale to jest takie badziewie że szkoda na to kasy.

Filament z EFILAMENT3D - PLA 1.75.

Jak ktoś chce taką drukarkę to mogę załatwić w dużo niższej cenie.
    lopr_pol
    Level 27  
    Bo trzeba zainwestować w vfd, to widać z 5m :)
    11111olo
    Level 42  
    W wielu rzeczach nie widzę sensu a ludzie to robią.
    Jaki jest sens naprawiać starą myszkę (sam to zrobiłeś) skoro nowa niewiele kosztuje?
    Jaki jest sens wchodzi na szczyt Everestu? Można zamarznąć, stracić życie albo zostać kaleką!
    Jaki jest sens kupować nowy samochód skoro stary jest sprawny?

Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Największego bezsens to używanie smartfona. Żaden argument mnie nie przekonuje do jego używania.

Pokazując obudowę LCD2USB to tylko dodatek i nad tym się nie rozpisywałem a Ty to wziąłeś na pierwszy plan.
    demrug
    Level 10  
    Wyświetlacz w obudowie komputera świetnie sprwdza się podczs słuchania muzyki,radia internetowego.Nie potrzebny włączony monitor,widzimy na wyświetlaczu jaki utwór czy stacja internetowa.Co do wyświetlacza na pweno jakiś oled negatywny sprawdził by się lepiej ze względu na większy kontrast.Wyświetlacz vfd na początku ładnie świeci,po pewnym czasie,u mnie po roku wyświetlania czasu i daty, widać różnicę w podczs przesuwania się tekstu.
    lopr_pol
    Level 27  
    U mnie też się trochę wypalił, trzeba unikać wyświetlania stałych danych w jednym miejscu.