Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie włącznika zmierzchowego 12VAC z transformatora led

08 Gru 2015 18:33 858 10
  • Poziom 10  
    Witam,

od razu przyznaję, że mam o temacie mgliste pojęcie.

Posiadam lampę ogrodową LED, w której zainstalowane są 2 diody LED 3W.
    W lampce wstawiony jest transformatorek najprawdopodobniej typowy pod LED bo ma napis LED na sobie. Napięcie wyjściowe 6-12V.
    Chciałbym do lampki wstawić miniaturowy włącznik zmierzchowy i znalazłem taki: https://sklep.avt.pl/avt1655.html

według opisu zasilany jest napieciem 12Vdc czyli max transformatorka z lampki.
    Czy mogę go wstawić między transformator a diody?

Dzięki z góry za odpowiedzi
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Oczywiście możesz użyć styku przekaźnika do załączania led
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Tak, będzie działać.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Rozumiem, że mam kable podłączyć jak na zdjęciu? Zastanawia mnie połaczenie + z zasilacza zarówno pod In i Out na płytce wyłącznika zmierzchowego...
  • Poziom 32  
    Wszystko jest na zdjęciu. Plus musi zasilać wyłącznik zmierzchowy i musi być podłączony do złącza wyjściowego bo tam są podłączone styki przekaźnika.
  • Poziom 10  
    Serdeczne dzięki
  • Poziom 10  
    Witajcie ponownie. Dziś złożyłem cały układ i niestety ale diody mrugają. Tzn przy braku oświetlenia jest ok ale jak odwrócę w stronę żarówki to przy odległości 30cm gasną, przy 40 mrugają powoli, przy 60cm mrugają szybko itd...

W instrukcji napisali, że można zmienić rezystancję rezystora R1 ( ten z zestawu ma 47kOhm. Dodatkowo kondensator 10uF/16V ma chronić przed krótkotrwałymi zmianami oświetlenia...

Proszę o poradę co z tym zrobić
  • Poziom 14  
    Witam, niezły zestaw koszt elementów ok. 8zł a cena zestawu 20zł... Miganie diod w twoim przypadku spowodowane jest tym że fotorezystor "widzi" światło tych diod. Musisz tak oddalić diody aby nawet światło odbite nie padało na fotorezystor (ten element na długich nóżkach). Możliwe że masz też jakieś spadki napięcia na zasilaczu.
  • Poziom 10  
    Swiatla diod nie widzi bo odwrocony jest w innym kierunku. Oswietlame go inna lampa.
    Jedna rzecz - ja wlutowalem fotorezystor nie bezposrednio na plytke tylko przez cienkie kabelki zeby miec mozliwosc odwrocenia go od zrodla swiatla czy to moze miec wplyw? Na chlopski rozum wyglada na to ze wylacznik dziala zbyt plynnie ...
  • Poziom 14  
    Kabelki nic tu nie szkodzą zwłaszcza jeśli są krótkie, zmień zasilacz ten może mieć kiepską filtracje i zbyt małą wydajność. Przy zastosowaniu dłuższych kabli do fotorezystora daj równolegle kondensator ceramiczny 100nF. Przy większych odległościach użyj przewodu ekranowanego.
  • Poziom 33  
    vronka napisał:
    Posiadam lampę ogrodową LED, w której zainstalowane są 2 diody LED 3W.
    W lampce wstawiony jest transformatorek najprawdopodobniej typowy pod LED bo ma napis LED na sobie. Napięcie wyjściowe 6-12V.
    To nie jest (sam) transformator a zasilacz.

Pisząc "zasilacz" zazwyczaj domyślnie przyjmuje się układ, który daje na wyjściu napięcie o ustalonej wartości. Prąd zależy od podłączonego obciążenia. W zasilaczach do LED dużej mocy stosuje się zasilacze prądowe. Starają się one utrzymać stałą wartość prądu a napięcie wynika z podłączonego obciążenia.

Diody migają ponieważ w momencie ich załączenia napięcie z maksymalnego spada do takiego jakie one wyznaczają. Zmienia to progi włącznika, a może nawet wyłączać sam przekaźnik.

Tak nawiasem w dokumentacji na schemacie jest błędny symbol tranzystora.

vronka napisał:
    Chciałbym do lampki wstawić miniaturowy włącznik zmierzchowy i znalazłem taki: https://sklep.avt.pl/avt1655.html

według opisu zasilany jest napieciem 12Vdc czyli max transformatorka z lampki.
    Czy mogę go wstawić między transformator a diody?
    Masz dwa wyjścia:
    - zastosujesz osobny zasilacz do włącznika (wtedy styki przekaźnika lepiej podłączyć przed zasilaczem LED)
    - dostosować włącznik do napięcia 5V i dodać stabilizator