Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to będzie działać? [mieszalnik elektromagnetyczny]

08 Gru 2015 20:46 954 4
  • Poziom 9  
    Witam

Bardzo prosiłbym o ocenę, czy mój pomysł jest w stanie zadziałać w rzeczywistości.

Żeby nie przedłużać, powiem tylko, że potrzebuję w niewielkim metalowym zbiorniku mieszać ciecz (średnica około 20 cm)
    i najlepiej zrobiłbym to mieszadłem magnetycznym od spodu, ale niestety spodu nie mogę wykorzystać do umieszczenia układu mieszania, więc zastanawiam się czy mój pomysł jest w stanie zadziałać, mianowicie

Dokoła na tej samej wysokości metalowego zbiornika umieszczam w równomiernych odległościach elektromagnesy (litera c na schemacie), natomiast wewnątrz zbiornika na spodzie znajdować się będzie wirnik mieszalnika który na końcach łopatek umieszczone będzie mieć małe magnesy [neodymowe?] (kolor czerwony na obrazku).

Pomysł zaczerpnąłem ze sposobu w jaki zbudowane są wszelkie wentylatory radiatorów komputerowych, tam stojan jest nieruchomy, a obraca się wraz z łopatkami magnetyczna obręcz, zrobiona z magnesu stałego.

Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki, co do realizacji takiego pomysłu i czy jest to wogole w stanie zadziałać?

pozdrawiam
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 21  
    Trochę mi to przypomina silnik krokowy. Z czego wykonany jest ten zbiornik? Przez metal to może nie zadziałać.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedź

Ze stali, cieniutkiej stali nierdzewnej która zresztą jest ferromagnetykiem, dobrze przyciaga stały magnes,

co powinienem zrobić, aby to zadziałało?
    nie potrzebuję silnika krokowego, wystarczy, żeby zadziałało to na takiej zasadzie jak wentylator-cooler komputerowy.
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się właśnie że ten zbiornik wykonany z metalu będzie tu dużym problemem.
    Nawet jeśli ten zbiornik byłby wykonany z innego materiału to w tym rozwiązaniu pojawia się problem ze sterowaniem. Tych elektromagnesów nie wystarczy po prostu zasilić, trzeba je w odpowiedniej kolejności załączać i na określony czas. Może gdyby zastosować na zewnątrz zbiornika wirującą obręcz z 2 magnesami neodymowymi a w środku zbiornika "sztabkę" metalową która by podążała za tymi magnesami? Tyko właśnie nie wiem czy to zadziała przez metalowy pojemnik.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za pomoc, naprowadziliście mnie z silnikiem krokowym, to chyba najlepsze rozwiązanie, bo można będzie także sterować prędkością.
    No i oczywiście cieniutkie ścianki zbiornika.
    temat rozwiązany