Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny z wyjściem mocy sinus +-60V

08 Gru 2015 21:56 993 4
 • Poziom 9  
  Poszukuję rozwiązania aby wygenerować przebieg sinusoidalny 400Hz o amplitudzie 60V i prądzie wyjściowym 1A.
  Postanowiłem wykorzystać scalony generator cyfrowy AD9833 do generowania przebiegu sinusoidalnego 400Hz i później wzmocnić go wzmacniaczem operacyjnym OPA548.

  Problem w tym, że OPA548 ma tylko +-30V.

  Szukałem jakiegoś wzmacniacz operacyjnego na większe napięcie ale niestety nie udało mi się znależć niczego z takim napięciem.

  Może ktoś zna jakiś wzmacniacz operacyjny na takie napięcie albo jakieś inne rozwiązanie?
 • Admin Grupy Retro
  belamy napisał:
  Może ktoś zna jakiś wzmacniacz operacyjny na takie napięcie albo jakieś inne rozwiązanie?

  Zrób końcówkę mocy z tranzystorów dyskretnych: jedna para kompementarna jako wtórniki wyjściowe, druga jako ich drivery, całość sterowana z tranzystora w układzie wspólnego emitera. Jeżeli na wejściu zastosujesz układ różnicowy o dużym wmocnieniu i całość obejmiesz pętlą USZ, to liniowość tego cuda jest bardzo dobra. Koszt elementów - kilkanaście złotówek.
  Tak były onegdaj realizowane wzmacniacze mocy audio - popatrz na końcówki mocy sprzed x lat.

  Wykorzystałem ten układ do zbudowania drivera dla elementów piezoelektrycznych: sinus +/- 250V :)

  Ewentualnie, rozejrzyj się za jakimś scalonym wzmacniaczem mocy (jak TDA7294, ale on jest tylko do +/- 40V) na odpowiednie napięcie.
 • Poziom 43  
  Wzmacniacz mocy 60W sinus 400Hz zrobisz na łatwo dostępnych elementach jako transformatorowy.
  Gotowe wzmacniacze o zadowalających parametrach to są np. wzmacniacze "radiowęzłowe" - mają nawet wyjście 100V, nie musisz go wysterować na "maxa". Możesz też użyć jakiegokolwiek innego wzmacniacza o odpowiedniej mocy i dopasować do niego transformator. Typowe transformatory toroidalne sieciowe dobrze "chodzą" do kilkunastu kHz (jeśli nie są podmagnesowane składową stałą).
  Moc 60W przy 400Hz przeniesie "lekko" transformator o wielkości (gabarytach) sieciowego 10W/50Hz.

  Generator sinus 400Hz to 1 tranzystor i parę elementów biernych ...
 • Moderator Projektowanie
  Tylko po co tu transformator?
  Moc i tak trzeba, i to nawet większą bo transformator będzie miał straty, więc wzmacniacz i tak trzeba zbudować, a w dodatku łatwiej zbudować go na wyższe napięcie i mniejsze prądy - i bez transformatora.
  Tak jak pisze kol. Futrzaczek, z tym że można to zrobić na jakimś popularnym wzm. operacyjnym (nawet na uA741 czy TL08x) na wejściu zamiast pary różnicowej i tranzystora WE.
 • Admin Grupy Retro
  trymer01 napisał:
  z tym że można to zrobić na jakimś popularnym wzm. operacyjnym (nawet na uA741 czy TL08x) na wejściu zamiast pary różnicowej i tranzystora WE.

  Tranzystor WE będzie potrzebny do uzyskania napięcia sterującego 120Vp-p ;) Jednak sterować go można już ze wzmacniacza operacyjnego, przez sprzężenie zmiennoprądowe lub przesuwnik poziomu napięcia (np. diodę Zenera). W tym drugim przypadku, otrzymamy dodatkowo pilnowanie zerowego poziomu składowej stałej napięcia wyjściowego.