Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 0.55kw BESEL - Jaki zastosować kondensator i jak podpiąć?

wojtek 007 09 Dec 2015 11:53 6129 8
    wojtek 007
    Level 10  
    Witam

Dowiedziałem się od sprzedającego mi szlifierkę że aby silnik pracował na 230V
    muszę podpiąć kondensor. Silnik 0.55KW
    Praca szlifierki dorywczo do zastosowań domowych, ale czasem może pochodzić kilkanaście minut (nie wiem czy to ma wpływ)

Jaki powinienem kupić kondensator i jak podpiąć go bo wystają mi 3 kable tak jak na zdjęciu.

Chciałbym zastosować włącznik przelotowy, który będzie gdzieś na zewnąrtz przymocowany do obudowy silnika. Który kabel (z napięciem czy masą ?? ) powinno się "puścić przez ten załącznik - ?? bo jego się przecina.

I jeszcze jedna informacja - nie mam w domu uziemienia

Serdecznie proszę o pomoc.
    edziu
    Level 29  
    Nie da rady podłączyć do sieci 230V
    powinno być 6 przewodów, prawdopodobnie silnik jest po przezwojeniu.
    wojtek 007
    Level 10  
    @edziu

Czy to jest pewne na 100% ????? Bo gość twierdzi że z kondensatorem ma "hulać" i nie wiem czy mam to próbować zwracać...

Proszę osoby znające się o informacje
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    wojtek 007 wrote:
    że aby silnik pracował na 230V

Musi kolega wiedzieć na sto procent na ile jest ten silnik bo był przezwajany to pewne .
    Jeśli na 400 V to kaplica tylko 3 fazy . A jeśli 230 V to wtedy przez kondensator według wzoru
    (µF) = 60 x √P silnika [w kW] 
    User removed account
    User removed account  
    wojtek 007
    Level 10  
    @Małolepszy @Krzysztof Reszka @edziu

Zapytałem o informacje na temat tego przezwojenia osoby od której przez internet zakupiłem szlifierkę i otrzymałem odpowiedź:

Że będzie działał ponieważ robił próbę przed zakupem na 230V i z jakimś małym kondensatorem. Silnik podobno zadziałał ale powoli się rozpędzał co poprzedni właściciel jak twierdzi było spowodowane tym za małym kondensatorem

Czyli pewnie jest szansa - tylko jaki teraz kupić w sklepie kondensator ile mikro-faradów - bo nie będę miał możliwości testować różnych.

Z tego co czytałem to mnoży się 0.55 x 70 co w przybliżeniu daje 40 - taki radzicie??
    bo kolega @Małolepszy pisał o 10 mikrofaradów.

Jaki kupić ??
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Jeśli i koledze wyszło to znaczy że tyle ma być. Po za tym nasz kolega pisze że na próbę. Ale czy będzie kolega zadowolony będzie zależało od tego czy jest silnik prawidłowo przezwojony. Na to wpływu nie mamy dlatego lepiej dać oryginalny silnik jednofazowy.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    wojtek 007 wrote:
    Postanowiłem mimo wszystko spróbować silnik z kondensatorami - zadziałał jak na filmie....

Jak to zadziałał, przecież on nie zadziałał! Następnym razem proszę skorzystać z wyszukiwarki.
    Zbędna praca, zbędne emocje, zbędne "podniecanie się". Zamykam.