Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Migomat TIP Tronic i trafo z spawarki elektrodowej?niema przetopu

09 Gru 2015 11:55 1338 3
  • Poziom 7  
    Witam.Jestem nowy na elektrodzie i nawet nie wiem czy w dobrym miejscu dodaje temat.Elektrykiem nie jestem ale próbuje do spawarki T.I.P Tronic 140 użyć NUPOWER 100 elektrodową jako trafo.W migu trafo się spaliło,jak go kupiłem było już przewijane.I teraz moje pytanie jak to razem połączyć żeby to działało i czy w ogóle da rady.To co na razie zrobiłem to wyrzuciłem stare trafo z miga i podłączyłem do mostka prostowniczego elektrodową spawarkę,do jednej płytki prądowy a do drugiej masowy ,a jako masę zrobiłem odczep w uzwojeniu wtórnym.Teraz z elektrodowej mam na przewodach prądowych 45V zmiennego a z od czepu 22,5V .Za mostkiem prostowniczym kiedy wszystko jest podłączone prąd na mierniku pokazuje mi 30V stałego a pomiar zmiennego 65.przy próbie spawania prąd stały spada z 30V do około 6V.Drut szczela i niema przetopu(drut 0,8).Nie wiem czy za mostkiem prostowniczym powinienem mieć wskazania na pomiarze prądu zmiennego ?? Jestem zielony w te klocki ale chciał bym to zrobić sam jeśli ktoś zrozumie co napisałem :) proszę o pomoc.Z góry dziękuje,a tu jak to wygląda https://www.youtube.com/watch?v=dRVd2I-U8kI
    Czy wina może leżeć po stronie mostka prostowniczego ?? Lub dławika??Jak to sprawdzić.Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Sprubuj podpiąć bezpośrednio do uchwytu spawalniczego, w nutulu ustaw moc na minimum i zobacz czy zacznie spawać (oczywiście o posuwie nie wspominając)
  • Poziom 7  
    nie bardzo rozumie ?? co mam podpiąć bezpośrednio pod uchwyt??
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.Moim zdaniem nic z tego nie będzie.Po pierwsze,transformator spawalniczy ma całkiem inną charakterystykę niż stosowany w migomatach.W migach spadek napięcia podczas spawania jest bardzo mały w porównaniu do transf. spawalniczego,to znaczy ma bardzo sztywną charakterystykę.W spawalniczym z tych 48V(w twoim przypadku robiąc odczep,odwinołeś część zwoi i dlatego masz 45V) napięcie spada prawie o połowę.Dlatego też po podzieleniu uzwojenia masz już tylko 22,5V.Po prostowniku powinno być ok.20V,plus spadek nap. na diodach i zostanie ok.19,5V.Podczas spawania nap. spada zgodnie z charakterystyką transformatora i dlatego masz ok.6V,czyli nawet więcej niż o połowę.Napięcie po prostowniku trzeba mierzyć zwykłym woltomierzem,bo cyfrowe pokazują napięcie szczytowe(stąd te 30V i 65V za mostkiem)Sprawa druga to nie masz regulacji prądu spawania(w przypadku miga prąd spawania jest zależny od napięcia po stronie wtórnej),bo po obniżeniu napięcia o połowę,prąd wzrośnie do ok 200A.Tak więc wolałbym nawinąć to spalone uzwojenie wtórne w oryginale,jeśli pierwotne jest dobre,lub nawet całość.I jeszcze rada na koniec-jeśli na tabliczce pisze że na 140A to 10% pracy to należy tego przestrzegać,a co gorsze to nie wolno omijać bezpiecznika termicznego,który właśnie zabezpiecza uzwojenia przed spaleniem.