Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prasa mimośrodowa Len25c - Wał ustawia się w innym miejscy

Tomasz152 08 Sty 2016 12:35 6222 79
    fantasta
    Poziom 29  
    Zawór jest prawidłowy, u mnie w prasach zamontowałem już 4 takie i działają rewelacyjnie.
    Te bulgotanie zaworu, tak jak wcześniej napisane to pozycja bezpieczna.
    Gdzie masz zrobiony mostek na zasilaniu cewek? Na przewodach przy styczniku czy przy samych cewkach mostek kabelkiem?

Szafa wygląda bardzo ładnie. Poprosiłbym cię o schemat na PW

Co do zwalniania prasy to nie ma tam wielkiej filozofii. Jeżeli chodzi non stop na załączonym zaworze i jej prędkość obrotowa jest zmienna to albo sprzęgło się ślizga albo wał/suwak przyciera się na panewkach.
    Jak wygląda tryb twojej pracy. Czy te skoki co podajesz to każdy jest w trybie pojedynczym czyli wyzwalasz zawór i do zatrzymania na górze czy zawór jest załączony i trzyma dopóki nie naciśniesz przycisku Stop.
  • Szafy RackSzafy Rack
    ejcon
    Poziom 13  
    fantasta napisał:
    Zawór jest prawidłowy, u mnie w prasach zamontowałem już 4 takie i działają rewelacyjnie.
    Te bulgotanie zaworu, tak jak wcześniej napisane to pozycja bezpieczna.
    Gdzie masz zrobiony mostek na zasilaniu cewek? Na przewodach przy styczniku czy przy samych cewkach mostek kabelkiem?

Szafa wygląda bardzo ładnie. Poprosiłbym cię o schemat na PW

Co do zwalniania prasy to nie ma tam wielkiej filozofii. Jeżeli chodzi non stop na załączonym zaworze i jej prędkość obrotowa jest zmienna to albo sprzęgło się ślizga albo wał/suwak przyciera się na panewkach.
    Jak wygląda tryb twojej pracy. Czy te skoki co podajesz to każdy jest w trybie pojedynczym czyli wyzwalasz zawór i do zatrzymania na górze czy zawór jest załączony i trzyma dopóki nie naciśniesz przycisku Stop.

Doczytaj cały temat przecież pisze że układ działa z podajnikiem wyobraź sobie przesuw blachy w czasie podniesienia suwaka do pozycji zerowej .Jeśli wycinamy małe detale to może się wyrobi .Ale prawidłowo wykonany układ sterowania powinien zatrzymywać cykli .Prawidłowo wykonana automatyka powina sprawdzić czy podajnik podał materiał do końca dopiero potem wyzwolił jeden cyk.Wyzwalanie powinno być uzależnione od szybkości podawania materiału wtedy mamy prawidłowo wykonany układ automatki .
    fantasta
    Poziom 29  
    Co ty za bajki tu opowiadasz.
    U mnie w fabryce prasy chodzą na 150 taktów na minutę, duże prasy czyli o nacisku 160-200T mają prędkość około 60. Z mechanicznym podajnikiem napędzanym z wału, szybkie automaty robią po 350 traktów na minutę. Wszędzie bez żadnych powietrzem ze coś wyszło. Podajniki są albo pneumatyczne albo rolkowe. Detale wychodzą zagięte, płaskie itd.
    Po drugie z takim niby sterowaniem jak wyżej opisałeś nikt by nie zarobil. Prędkość była by co około 25-30 detali na minutę. Sprzęgło i zawory mechanicy by co kilka miesięcy wymieniali.

Robiłem takie sterowania ale specjalnie pod niestandardowe detale, np. dlugi na 450mm, tyle nie zdąży podać żaden podajnik
  • Szafy RackSzafy Rack
    Tomasz152
    Poziom 8  
    Prasa pracuje w cyklach pojedynczych ,podanie materiału uderzenie stop .podanie uderzenie i stop.
    ejcon
    Poziom 13  
    fantasta napisał:
    Co ty za bajki tu opowiadasz.
    U mnie w fabryce prasy chodzą na 150 taktów na minutę, duże prasy czyli o nacisku 160-200T mają prędkość około 60. Z mechanicznym podajnikiem napędzanym z wału, szybkie automaty robią po 350 traktów na minutę. Wszędzie bez żadnych powietrzem ze coś wyszło. Podajniki są albo pneumatyczne albo rolkowe. Detale wychodzą zagięte, płaskie itd.
    Po drugie z takim niby sterowaniem jak wyżej opisałeś nikt by nie zarobil. Prędkość była by co około 25-30 detali na minutę. Sprzęgło i zawory mechanicy by co kilka miesięcy wymieniali.

Robiłem takie sterowania ale specjalnie pod niestandardowe detale, np. dlugi na 450mm, tyle nie zdąży podać żaden podajnik

Właśnie z mechanicznym a nie pneumatycznym .no i konstrukcja mechaniczna podajnika .To chyba jest różnica ?
    Ale nie o tym jest sprawa gość ma problem i trzeba mu starać się pomóc .Schemat widziałem więc do elekryki nie można mieć zbyt dużych zastrzeżeń pozostaje problem programowy lub pneumatyczny /mechaniczny .
    Z tego co pisałeś na początku to zmiana w programie po dodaniu czujnika z mieniła pracę na przycinającą być może to jest zbieg okoliczności ale byłoby dobrze to sprawdzić .Czy stara wersja działa tak samo przed modernizacją .
    Wiem zę był to automatyk z innej frmy i za żadne skarby nie przyzna sie do tego że coś skopał w programie .Musisz sam sprawdzić poszczególne elemęny tak jak opisywaliśmy krok po kroku na końcu zostanie ci program .Ja tak podzszedł bym do zagadnienia .
    vindevil
    Poziom 25  
    Kurcze , jest to prasa mimośrodowa więc prędkość max cykli ustala silnik, odpowiednio na I biegu 75 uderzeń na minute i II prędkości 150. Jeśli podajnik lub cokolwiek tam zamontowanego się nie wyrabia to cykle będą się tylko zmniejszać.
    Problemem tutaj nie są cykle tylko nierówność pracy suwaka i zawieszanie się zaworu. Co do cykli to może potem. Kolega pisze, że do układu elektrycznego nie czepiałby się .Ja tak bez względu czy jest wadliwy program , czy nie . Zawór sterowałbym przez styki jednego przekaźnika którego cewka była by wyzwalana przekaźnikiem bezpieczeństwa . Tutaj cewki zaworu są sterowane odpowiednio -
    I - 1 przekaź. bzp. od grzybów
    II - 2 prekaź. bzp. przycisków
    III - 2 przekaź. bzp. przez dodatkowy styk podtrzymujący z PLC po wyzwoleniu przyciskami.
    Są to po dwa komplety styków na jedną cewę.
    Co więcej , jedna cewka przez 4 styki w/w podłączona jest do plusa , a druga przez styki 4 do minusa. To jest 5 elementów przez które może być coś nie tak.
    Tak wiem PRZEKAŹNIKI BZP. ale nie tak ma być.
    Przebudowałem wiele pras (szczególnie ruskich) na przekaźnikach , każda działa , choć bez podajników automatycznych , w każdym układzie jest przewidziana pauza na podanie materiału.
    ejcon
    Poziom 13  
    vindevil napisał:
    Kolega pisze, że do układu elektrycznego nie czepiałby się .Ja tak bez względu czy jest wadliwy program , czy nie . Zawór sterowałbym przez styki jednego przekaźnika którego cewka była by wyzwalana przekaźnikiem bezpieczeństwa . Tutaj cewki zaworu są sterowane odpowiednio -
    I - 1 przekaź. bzp. od grzybów
    II - 2 prekaź. bzp. przycisków
    III - 2 przekaź. bzp. przez dodatkowy styk podtrzymujący z PLC po wyzwoleniu przyciskami.
    Są to po dwa komplety styków na jedną cewę.
    Co więcej , jedna cewka przez 4 styki w/w podłączona jest do plusa , a druga przez styki 4 do minusa. To jest 5 elementów przez które może być coś nie tak.
    Tak wiem PRZEKAŹNIKI BZP. ale nie tak ma być.
    .

Problem jest że sterowaniem że układ sterowania powinien być w 4 kategorii (do tej grupy należą prasy mimośrodowe) bezpieczeństwa dlatego połączono przekaźniki i cewki elektrozaworów właśnie w ten sposób.
    To co piszesz to raczej nie spełnia normy
    vindevil
    Poziom 25  
    ejcon napisał:

Problem jest że sterowaniem że układ sterowania powinien być w 4 kategorii (do tej grupy należą prasy mimośrodowe) bezpieczeństwa dlatego połączono przekaźniki i cewki elektrozaworów właśnie w ten sposób.

Wszystko się zgadza pod warunkiem ,że jest to nowa prasa. Nie mam nigdzie mowy o montowaniu kontroli trakcji do fiata125 ;-)
    ejcon
    Poziom 13  
    vindevil napisał:
    ejcon napisał:

Wszystko się zgadza pod warunkiem ,że jest to nowa prasa. Nie mam nigdzie mowy o montowaniu kontroli trakcji do fiata125 ;-)

Tu się znowu mylisz .Stare maszyny powinny być dostosowane do minimalnych wymogów do roku 2002 .Wiec jeśli wykonuje nowe sterowanie dopowiada za wykonanie zgodnie z istniejącymi przepisami a teraz jest to dyrektywa w której są opisane kategorie bezpieczeństwa w zależności od urazu uszczerpku na zdrowiu . Prasy ze sprzęgłem gliotyny i krawedziarki należą do najbardziej wymagających urządzeń.I tu układ sterowania musi być wykonany w 4 kategori bezpieczeństwa PL SIL3 Link
    Prasy mogą być tylko używane ze sprzęgłem tz zapadkowe nie mogą być używane gdyż nie może być zatrzymany cykl w każdym momencie.
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk
    Tomasz152 napisał:
    Prasa pracuje w cyklach pojedynczych ,podanie materiału uderzenie stop .podanie uderzenie i stop.

Tak było na początku. Zapewne ... czujnik górnego położenia (oprócz wyłączenia zaworu sprzęgła) uruchamiał również podajnik - odbyło się podanie materiału - następnie, po zakończeniu podawania znów włączało zawór sprzęgła. W tym układzie zawór sprzęgła miał bardzo dużo czasu na opróżnienie sprzęgła i zajęcie pozycji spoczynku.
    Po przeróbce został dołożony kolejny czujnik, który rozpoczyna podawanie materiału wcześniej niż suwak się podniesie do najwyższego punktu (i wyłączy sprzęgło). Jest to uzasadnione ekonomicznie - bo skraca się cykl pracy i przyśpiesza proces...ale jednocześnie wprowadza się niebezpieczeństwo, że suwak dojdzie do górnego położenia, zawór zacznie się opróżniać (czyli będzie miał stan nieustalony),a przyjdzie sygnał z podajnika - koniec podawania - można uderzać. W tym momencie napełnianie zaworu i sprzęgła może prowadzić do jego zablokowania (pozycja bezpieczeństwa).

Wystarczą drobne korekty w oprogramowaniu i problem zniknie.

A co do schematu elektryki? - przekombinowany. Przy starzeniu się podzespołów (czas, kolejne cykle) będzie z nim coraz więcej problemów (styczniki, przekaźnik bezpieczeństwa - dwuręczny przy takiej częstotliwości pracy starczą na max 2 lata). Brak zabezpieczeń styków przed przepięciami (od cewki elektrozaworu i cewek styczników) - również nie wróży bezawaryjnej pracy.
    ps. szerzej temat omówiłem na PW kol. Tomasz152 jako, że schematy nie są jak do tej pory publiczne.

Dodano po 20 [minuty]:

ejcon napisał:

Prasy mogą być tylko używane ze sprzęgłem tz zapadkowe nie mogą być używane gdyż nie może być zatrzymany cykl w każdym momencie.

Tu się mylisz - każde urządzenie może być modernizowane ("na dziś" - z obecnie obowiązującymi przepisami Dyrektywy maszynowej)
    Nie ma wymogu natychmiastowego zatrzymania napędu lub ruchu maszyny jeżeli miałoby to powodować uszkodzenie tejże. Ale są inne możliwości ochrony, np. przegrody i osłony stałe (których demontaż zablokuje pracę maszyny/urządzenia) - i jako takie spełnią wymaganą kat 4.
    Tomasz152
    Poziom 8  
    Witam.

Automatyk wpadł na pomysł żeby założyć stary zawór i spróbować na starym zaworze wg mojej opinie będzie ten sam problem i nic to nie pomoże. Zawór stary też się będzie zacinał. Na dodatek przy starym zaworze cewki są na 110v i trzeba dokładać transformator do szafki. Wczoraj klepałem w trybie ręcznym na przyciskach jakieś 20 minut i nic się nie działo zawór chodzi bez zacinania.
    (w trybie ręcznym bez wykorzystywania czujnika i bez podajnika za pomocą przycisków na prasie 2 ręcznych.)

Dziś jeszcze pojadę włączę prasę i na sucho będę klepał z godzinę żeby zobaczyć czy się zatnie. Pojęcie zatnę można rozumieć jako że zawór wchodzi w tryb awaryjny.
    Bo mechanicznie zawór się nie ma prawa zacinać się z racji tego że jest nowy.

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

Prasa w trybie ręcznym sterowana 2 przyciskami bez podajnika i czujnika, też się zawiesza zawór.
    vindevil
    Poziom 25  
    Tomasz152 napisał:
    Prasa w trybie ręcznym sterowana 2 przyciskami bez podajnika i czujnika, też się zawiesza zawór

Czy to przyciski prasy , czy dodatkowe?
    Tomasz152
    Poziom 8  
    przyciski do prasy
    ejcon
    Poziom 13  
    Tomasz152 napisał:
    przyciski do prasy

Pogoń automatyka niech poprawi program,Coś skopał.
    vindevil
    Poziom 25  
    ejcon napisał:
    Tomasz152 napisał:
    przyciski do prasy

Raczej wina Pilza
    ejcon
    Poziom 13  
    vindevil napisał:
    ejcon napisał:
    Tomasz152 napisał:
    przyciski do prasy

Raczej wina Pilza

Nie wiem czy widziałeś schemat , ale tam jest połączony elekrtozawór przez dwa moduły i plc .Tomasz152 napisał:(ze sterował przyciski od prasy )więc część programu bierze udział w pracy .Dlatego wydaje mi się ze obsługa związana w podajnikiem jest skopana.
    vindevil
    Poziom 25  
    ejcon napisał:
    vindevil napisał:
    ejcon napisał:
    Tomasz152 napisał:
    przyciski do prasy

Raczej wina Pilza

Nie wiem czy widziałeś schemat , ale tam jest połączony elekrtozawór przez dwa moduły i plc .Tomasz152 napisał:(ze sterował przyciski od prasy )więc część programu bierze udział w pracy .Dlatego wydaje mi się ze obsługa związana w podajnikiem jest skopana.

Tak widziałem i PLC tylko steruje PILz-em do rozwierania cewek i dlatego jestem zdania że to PILZ-a
    To nie pilz tylko SICK - hehe - mój błąd
    Tomasz152
    Poziom 8  
    Panowie przełożyłem stary zawór plus transformator na 110v bo
    Takie miałem cewki przy starym zaworze. Suwak prasy ustawia się bardzo ładnie.
    Zawór pracuje dużo lepiej ,w momencie jak kompresor siw załancza czasami prasa się zle ustawi . Zamierzam założyć cewki na 24v i myślę że będzie wreszcie spokój juz z tą prasą.
    vindevil
    Poziom 25  
    Czekałem na jakieś dobre wieści!
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk
    To już lepiej - cewkę na 230 Vac - będzie to zgodne ze schematem. Nie wiadomo czy jest nadwyżka na zasilaczu U=24 Vdc (aby się nie okazało, że prasa znów kuleje bo zasilacz nie wyrabia).
    A co do zaworu....mogę powiedzieć: "a nie mówiłem" ?! (źle dobrany zawór)