Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie transformatora rosyjskiego o nazwie napisanej po rosyjsku ELEKTRONIK

16Łukasz 09 Gru 2015 19:37 684 8
  • #1 09 Gru 2015 19:37
    16Łukasz
    Poziom 3  

Mam problem mam transformator z prostownika rosyjskiego ELEKTRONIKA gdy podłączam do sieci to światło mi w domu przygasa. Mam schemat i na uzwojeniu wtórnym jest oznaczenie niewiem co ono znaczy i czym można było by to zastąpić.

Dodano po 1 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/5502929700_1449686202.jpg

0 8
  • #2 09 Gru 2015 19:49
    zwirek1
    Poziom 29  

Witam
    Jest to kondensator 100nF (można usunąć) i bez niego będzie sprzęt pracował.
    Raczej to nie on jest powodem usterki.
    Pzdr

0
  • #5 09 Gru 2015 21:30
    misterbociek
    Poziom 21  

Normalne jest jak światło przygasa na chwilę podczas włączania dużego transformatora. Jak ciągle świeci ciemniej to albo pomyliłeś uzwojenia albo izolacja jest uszkodzona i robi się zwarcie.

0
  • #6 09 Gru 2015 21:56
    Artur k.
    Admin grupy audio

misterbociek napisał:
    Jak ciągle świeci ciemniej to albo pomyliłeś uzwojenia albo izolacja jest uszkodzona i robi się zwarcie.

Nie ma takiej możliwości. Wiesz jaką mocą trzeba by obciążyć instalację elektryczną by światło wyraźnie przygasło "na dłużej"?
    Prędzej główne bezpieczniki by zadziałały...

0
  • #7 09 Gru 2015 22:02
    misterbociek
    Poziom 21  

Artur k. napisał:

Nie ma takiej możliwości. Wiesz jaką mocą trzeba by obciążyć instalację elektryczną by światło wyraźnie przygasło "na dłużej"?
    Prędzej główne bezpieczniki by zadziałały...

A skąd wiesz co autor ma w domu? Ja mam starą instalację i kiedyś jak podpiąłem przez przypadek transformator na odwrót to nic nie wybiło...

0
  • #8 09 Gru 2015 22:08
    Artur k.
    Admin grupy audio

misterbociek napisał:
    jak podpiąłem przez przypadek transformator na odwrót to nic nie wybiło...

Bo wybiło transformator. :) Jeśli przekrój drutu transformatora jest znacznie niższy niż przekrój przewodów w instalacji i dodatkowo mamy prawidłowo dobrany bezpiecznik, to uzwojenie transformatora zadziała prawie jak bezpiecznik - szybciej się spali, niż bezpiecznik zdąży zadziałać.

0
  • #9 10 Gru 2015 06:44
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wydal kondensator С1. Włącz transformator do sieci przez żarówkę 220-230 V 150-200W . Jeśli po włączeniu do sieci żarówka płonie jaskrawie - w transformatorze jest zwarcie. W transformatorze 4 wtórne uzwoenia - 2 z ich namotane grubym drutem, 2 drugich drutem mniejszej średnicy. Uzwojenia z grubym drutem przeznaczony dla prostownika ładowania akumulatora i rozruchu, a z cienkim drutem dla prostownika zasilania schematu sterowania. Wszystkie uzwoenia mają napięcie 14,5V. Wymierzyj napięcie na wtórnych uzwojeniach , jeśli napięcie na jednej z ich mniej napięcia na innych - zwarcie w tym uzwojeniu. Jeśli napięcie na wtórnych uzwojeniach jest jednakowe, lecz zaniżone, a żarówka płonie jaskrawie - zwarcie w pierwotnym uzwojeniu.

0