Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saunier Duval Semia F21 - Dodatkowy wymiennik za piecem - czy to ma sens?

Votanar 09 Gru 2015 21:14 906 2
  • #1 09 Gru 2015 21:14
    Votanar
    Poziom 2  

Cześć, to jest mój pierwszy post, więc chciałem się przywitać.

Wymyśliłem rozwiązanie mojego problemu z piecem i proszę o opinię fachowców, czy takie rozwiązanie będzie miało sens.

Problem:
    Mam piec gazowy dwufunkcyjny Saunier Duval SEMIA F21. Piec jest stosunkowo nowy (max 5 lat). Rok temu kupiłem mieszkanie i już tam był. Wtedy był problem z zaworem trójdrożnym i nie przełączał się do grzania wody użytkowej. Wezwałem technika. Przeczyścił zawór i wymiennik, pomogło na rok. Teraz znów mam ten sam problem. Nowy zawór kosztuje fortunę, a wymiana go, aby znów się zepsuł mi się nie uśmiecha. Najchętniej wymieniłbym cały piec, ale tu pojawia się problem kasy :(

Czy takie rozwiązanie ma sens:
    Piec, gdy odkręcę wodę w kranie czasem już nie przełącza się w ogóle i cała temperatura zamiast w kran idzie w grzejniki. Pomyślałem, czy nie założyć dodatkowego wymiennika 20kW zaraz za piecem. Wtedy jak piec się załączy poprawnie to stracę trochę na początku pracy pieca, bo część ciepła odbierze stojąca woda centralnego ogrzewania, ale będzie działać. A jeśli się nie przełączy to z pieca idzie zimna woda użytkowa, która ogrzeje się o to co będzie szło do kaloryferów. Czyli w każdym przypadku zadziała. Tylko czy w takim rozwiązaniu jest jakiś problem, którego obecnie nie widzę.

Dodatkowo za wymiennikiem na obiegu centralnego myślę założyć ręczny zawór przełączający, aby zrobić dodatkowy krótki obieg z pominięciem kaloryferów - takie rozwiązanie na lato kiedy nie ma sensu grzać grzejników. Tylko czy wtedy piec nie będzie miał za dużej temperatury wody powracającej do pieca.

Nie ukrywam, że zależy mi na czasie, bo obecnie coraz rzadziej udaje się mieć ciepłą wodę w kranie co skutecznie utrudnia jakiekolwiek prysznice/kąpiele.

0 2
  • #2 09 Gru 2015 21:40
    GZ50
    Poziom 13  

Nie ma sensu ekonomicznego - Duże koszty i niewielkie efekty.
    Żywotność kotła ~ 7 do 12 lat

0
  • #3 09 Gru 2015 23:11
    Votanar
    Poziom 2  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy mógłbyś bardziej rozwinąć swoją odpowiedź?

Koszt wykonania takiego wymiennika to dla mnie koszt części. Cała instalacja wody i ogrzewania jest na zgrzewanych plastikach. Wymiennik 20kW na allegro 175zł, a złączki, kolanka i śrubunki to groszowa sprawa. Jedynie zawór przełączeniowy może mnie jeszcze szarpnąć, ew. założę dwa zawory kulowe za trójnikiem. Robociznę ogarnę sam (sprzęt mam).

Tylko informacja na temat żywotności mnie zabiła. Jak można projektować piece o żywotności około 10 lat. To jest dopiero nieekonomiczne.

0