Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków.

SemonyDex 10 Gru 2015 21:32 2898 65
  • #1 10 Gru 2015 21:32
    SemonyDex
    Poziom 8  

Dzień dobry/Witam/Hej :)) Jak kto lubi ^^

Mam pewien problem a z doświadczenia wiem że tutaj na forum z uzyskaniem odpowiedzi problemu nie ma dlatego zwracam się do was użytkoników :)

Znajomy chciał wywalić komputer bo mu się nie włączał ani nic... A ze względu na to że wiem że pc'ta miał całkiem niezłego to za przysłowiowe piwko go od niego przygarnąłem i postawnowiłem go uruchomić.

Najpierw problemem był start, raz startował raz nie kwestia tego czy podpinałem ram/kartę graficzną a jak startował to był długi sygnał beep czyli brak ram/karty.
    Niestety tak czy tak, wszystko się kręciło, karta się grzała więc niby wszystko okej ale jednak nie... Ekranu na monitorze brak.

Czytałem masę w końcu zacząłem z poradnikami testować i sprawdzać.
    Zasilacz jest sprawny, płyta również więc niby nie tu stoi problem.
    Ram/dysk/kartę niestety nie mam jak sprawdzić za bardzo. A procesora wolałem nie odkręcać z braku pasty.

Ogólnie w końcu udało mi się temu zaradzić. Pomogło wyjęcie bateryjki i wyjęcie wszystkiego z obudowy. Komputer startuje po zwarciu pinów na płycie. Ale pojawił się nowy problem, główkuje, główkuje i nic mi nie przychodzi do głowy wiec stwierdziłem że napiszę na forum. Liczę że ktoś mi pomoże i będę wiedział co dalej próbować robić :))

Problem jest aktualnie taki. Komputer się uruchamia, wszystko się kręci itd, na monitorze pojawiają się 2 ekrany (dodam zdjęcia niżej) po czym znika 2 ekran i jest czarny ekran taki lekko podświetlony. Czekanie nic nie daję, komputer zatrzymuje się właśnie na takowym ekranie.

Zdjęcia ekranów:

Spoiler:
    Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków. Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków.

Według jednego ekranu wydaje mi się że źle jest podłączony dysk lub właśnie dysk nie działa, niestety przy podłączeniu innego dysku taśmą ide (starszy dysk) ekrany wgl nie wyskakują.

Daje zdjęcia podłączeń:
    [spoiler] Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków. Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków.

Komputer przy uruchomieniu aktualnie wydaje 1 krótki dźwięk czyli niby wszystko w porządku.
    Sprzęt jaki mam:
    Zasialacz Modecom premium 400
    Płyta Gigabyte GA-M61PME-S2
    Ram: Samsung M378T5663RZ3 2GB
    Karta graf: Niestety nie wiem co to, na jednej naklejce piszę REX-HD4350(B)
    Dysk: Hitachi HDS721616PLA380 160GB
    Procesora niestety nie mam jak sprawdzic

Będę wdzięczny za każdą radę :)
    A gdy już komputer się uda uruchomić będę was prosił jeszcze o pomoc przy obudowie, może również źle podłączyłem coś ;d Ale to później.

Jeżeli zły dział to sorrka ale nie wiedziałem czy hardware czy software.
    Z góry serdeczne dziękuje i miłego dnia wszystkim :)

0 29
  • EuroPro
  • Pomocny post
    #2 10 Gru 2015 21:50
    krzychupar
    Poziom 39  

Wyciągnij kartę graficzną z portu PCI, monitor podłącz monitor pod kartę zintegrowaną i włącz komputer.

0
  • EuroPro
  • Pomocny post
    #3 10 Gru 2015 22:02
    Piotr160292
    Poziom 36  

SemonyDex napisał:

Premium, aka Feel jeden, czyli zasilacz na złom... Ja tylko Ci dobrze radzę, a co z tym zrobisz to Twoja sprawa. Uprzedzam tylko, że te pseudo zasilacze to są kilerzy komputerów i niestety z bardzo dużym prawdopodobieństwem po jego awarii komputera już nie załączysz i skończy na złomie, bo zapewne nie będzie co ratować... Wystarczy poszukać... Tutaj na Elektordzie jest archiwalny wątek w dziale naprawy zasilaczy, gdzie jeden z użytkowników reanimował temu Modecomowi przetwornicę pomocniczą i okazało się, że jego drukowana płytka ma takie same oznaczenia jak ta w Modecomie Feel I. Użytkownicy wieszali psy na tych zasilaczach, sprzedaż spadła, więc Modecom się wycwanił i dalej ludziom wciskał złom wykonując jego rebranding sugerując, że jest to nowy, poprawiony zasilacz. Nic bardziej mylnego, bo jak wspomniałem w tym zasilaczu nowa jest tylko naklejka - nic więcej.

-1
  • Pomocny post
    #4 10 Gru 2015 22:43
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

SemonyDex napisał:
    Zasilacz jest sprawny

Skąd te wnioski?
    Napięcia miernikiem zmierzone?
    Zamieść odczyty pomiarów.
    SemonyDex napisał:
    Pomogło wyjęcie bateryjki i wyjęcie wszystkiego z obudowy.

Czy między płytą a obudową są kołki dystansowe?

Coś namieszałeś z tymi dyskami.
    Podłącz prawidłowo dysk i zamieść zdjęcie z Biosa z zakładki "boot".

Wg specyfikacji płyta ma zintegrowaną kartę graficzną. Wyjmij zewnętrzną ze slotu, wykonaj reset Bios'a i uruchom na zintegrowanej.

0
  • #5 10 Gru 2015 23:18
    SemonyDex
    Poziom 8  

Milo ze uzyskałem szybki odzew i przepraszam ze ja tak późno ale w domu mnie nie było :)

Piotr160292 napisał:
    SemonyDex napisał:

Premium, aka Feel jeden, czyli zasilacz na złom... Ja tylko Ci dobrze radzę, a co z tym zrobisz to Twoja sprawa. Uprzedzam tylko, że te pseudo zasilacze to są kilerzy komputerów i niestety z bardzo dużym prawdopodobieństwem po jego awarii komputera już nie załączysz i skończy na złomie, bo zapewne nie będzie co ratować... Wystarczy poszukać... Tutaj na Elektordzie jest archiwalny wątek w dziale naprawy zasilaczy, gdzie jeden z użytkowników reanimował temu Modecomowi przetwornicę pomocniczą i okazało się, że jego drukowana płytka ma takie same oznaczenia jak ta w Modecomie Feel I. Użytkownicy wieszali psy na tych zasilaczach, sprzedaż spadła, więc Modecom się wycwanił i dalej ludziom wciskał złom wykonując jego rebranding sugerując, że jest to nowy, poprawiony zasilacz. Nic bardziej mylnego, bo jak wspomniałem w tym zasilaczu nowa jest tylko naklejka - nic więcej.

Dziękuje serdeczne za rade na pewno skorzystam ale póki co prosilbym o pomoc przy uruchomieniu sprzętu na tym zasilaczu. Nie chce wydawać pieniędzy jak hy miało się okazać ze cos innego jest zepsute i łączne koszty przewyższa wartość sprzętu :)

Dodano po 1 [minuty]:

krzychupar napisał:
    Wyciągnij kartę graficzną z portu PCI, monitor podłącz monitor pod kartę zintegrowaną i włącz komputer.

Sytuacja się nie zmieniła sprzęt nadal startuje wszystko się kręci, pikniecie jest ze wszystko w porządku.

2 ekran wygląda teraz tak:
    Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków.

Przepraszam za double posta ale pisze z tel.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Gru 2015 23:41
    Piotr160292
    Poziom 36  

I tutaj się zawiesza, tak? Jeżeli tak, sugeruje to problem sprzętowy... Propononuję odłączyć wsio i zostawić komputer w nim. konfiguracji tj. procesor,karta graficzna i RAM. Napędy, dyski i karty rozszerzeń odłącz i wtedy spr., czy komputer wystartuje. Jeżeli pokaże się komunikat disk boot failure. Insert system disk and press enter oznacza, że jest ok. Zacznij w tym momencie po kolei przyłączać to co odłączyłeś i po każdym podzespole testuj. Jak się zawiesi to wtedy będziesz wiedział przy podłączeniu czego, więc będziesz miał winowajcę. Myślę, że to będzie problem z dyskiem, ewentualnie z pamięcią RAM,ponieważ zaraz po tym komunikacie veryfing DMI pool data powinno nastąpić bootowanie systemu.

0
  • #7 10 Gru 2015 23:42
    SemonyDex
    Poziom 8  

RADU23 napisał:
    SemonyDex napisał:
    Zasilacz jest sprawny

Skąd te wnioski?
    Napięcia miernikiem zmierzone?
    Zamieść odczyty pomiarów.
    SemonyDex napisał:
    Pomogło wyjęcie bateryjki i wyjęcie wszystkiego z obudowy.

Czy między płytą a obudową są kołki dystansowe?

Coś namieszałeś z tymi dyskami.
    Podłącz prawidłowo dysk i zamieść zdjęcie z Biosa z zakładki "boot".

Wg specyfikacji płyta ma zintegrowaną kartę graficzną. Wyjmij zewnętrzną ze slotu, wykonaj reset Bios'a i uruchom na zintegrowanej.

Fakt, nie pomyslalem o napięciach. Sprawdzalem poprzez zwarcie zielonego z masa. Niestety miernika nie posiadam, jutro zaopatrze się w niego a dzisiaj prosze o rady uznając ze zasilacz jest sprawny.

Kolki są ale aktualnie komputer złożony jest na drewnianym biurku ze wzgledu na to ze w obudowie wgl nie startował.

Zostawilem komputer na tym świecącym ekranie na chwilke takie z 5min mając nadzieje ze musi dojść do siebie. Wyłączył się sam teraz juz nic się nie dzieje na ekranie dlatego nie mam jak wejść do biosu...

Dodano po 50 [sekundy]:

Piotr160292 napisał:
    I tutaj się zawiesza, tak?

Znaczy się znika ten ekran i jest taki hmm powiedzmy podświetlony czarny ekran i dalej nic się nie dzieje.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Gru 2015 23:44
    RADU23

SemonyDex napisał:
    Niestety miernika nie posiadam, jutro zaopatrze się w niego a dzisiaj prosze o rady uznając ze zasilacz jest sprawny.

Nie będziemy wróżyć z fusów.
    Sprawdź zasilacz to wtedy będziemy dalej szukać przyczyny mając pewny punkt zaczepienia.

0
  • Pomocny post
    #9 10 Gru 2015 23:48
    Piotr160292
    Poziom 36  

SemonyDex napisał:

Znaczy się znika ten ekran i jest taki hmm powiedzmy podświetlony czarny ekran i dalej nic się nie dzieje.

Aha, czyli nie jest tak źle. Do spr. w takim razie zasilacz i dysk twardy, bo wychodzi na to, że bios przechodzi do fazy bootowania systemu, ale z jakiegoś powodu nie następuje ładowanie systemu operacyjnego. Tutaj może być albo coś z dyskiem, zasilaczem, lub po prostu rozjechał się Windows i wystarczy go przeinstalować. Napięć nie mierzy się na samym zasilaczu. To nie jest miarodajne. Aby pomiar był miarodajny najlepiej włączyć komputer, dociążyć linię 5 i 12V żarówkami H1 lub H5, lub zwykłymi halogenami domowymi na 12V i wtedy pomierzyć napięcia. Jeżeli pójdą w dół poniżej normy ATX masz odp.

0
  • #10 10 Gru 2015 23:50
    SemonyDex
    Poziom 8  

Zresetowalem BIOS na nowo i znów wrpcilismy do wczesniejszej sytuacji. Uruchomienie uszkodzonego PC - problem z podłączaniem dysków.

Czy chodzi o ta zakładkę?

1
  • #11 10 Gru 2015 23:55
    Piotr160292
    Poziom 36  

Daj sobie spokój, to nie ma sensu. Pomierz najpierw napięcia zasilaczowi, bo to jest podstawa z wyjściem do jakiekiejkolwiek diagnozy... Zasilacz może powodować takie cyrki, że nawet sobie nie zdajesz sprawy...

-1
  • #12 10 Gru 2015 23:58
    SemonyDex
    Poziom 8  

W domu mam jeszcze 2 zasilacze.
    Codegen 350W model 200x
    Oraz
    Emcase(chyba) 300x1 300W

Oba nie maja złącz nowych wiec chyba odpadają tak?

Dodano po 1 [minuty]:

Piotr160292 napisał:
    Daj sobie spokój, to nie ma sensu. Pomierz najpierw napięcia zasilaczowi, bo to jest podstawa z wyjściem do jakiekiejkolwiek diagnozy... Zasilacz może powodować takie cyrki, że nawet sobie nie zdajesz sprawy...

Cóż miernika na dziś nie posiadam. Czyli dzisiaj nic nie zdzialamy?

0
  • Pomocny post
    #13 11 Gru 2015 00:02
    RADU23

SemonyDex napisał:
    Czyli dzisiaj nic nie zdzialamy?

Jak wspomniałem powyżej
    RADU23 napisał:
    Nie będziemy wróżyć z fusów.
    Sprawdź zasilacz to wtedy będziemy dalej szukać przyczyny mając pewny punkt zaczepienia.

0
  • #14 11 Gru 2015 00:08
    SemonyDex
    Poziom 8  

Cóż szkoda no ale okej. A powiecie mi jeszcze ile takowy miernik kosztuje? Na jaka kwotę muszę się przy szykować?

0
  • #15 11 Gru 2015 00:24
    Piotr160292
    Poziom 36  

Śmieszny... Nikt Ci tutaj nie każe kupować Fluke'a czy jakiegoś innego wynalazku których cena idzie w tyś. zł. Tobie wystarczy zwykły, Chińki UNI-T, a taki kupił za 15-30 zł, ewentualnie za bodaj 60 parę dostaniesz już nawet taki, ktory sam sobie dobiera zakres pomiaru. Jak ktoś nie interesuje się elektroniką to miernik mu się przydaje raz na ruski rok, ale mimo wszystko wyznaję zasadę, że miernik każdy facet w domu mieć powinien, bo jak coś się w domu zepsuje to zawsze ułatwa sprawę jak spali się w jakimś odb. energii padnie bezpiecznik a bezpiecznik ma zasypkę i nie widać czy jest spalony, czy nie.

0
  • Pomocny post
    #16 11 Gru 2015 00:24
    krzychupar
    Poziom 39  

W granicy 30 do 40 zł.

0
  • #18 11 Gru 2015 01:12
    SemonyDex
    Poziom 8  

Dziękuje, po prostu nie byłem świadom ceny :) wokalem wiedzieć. Jutro zakupie.

0
  • #19 11 Gru 2015 13:16
    brigantec
    Poziom 8  

A czy jak zniknie ten ekran i pojawia się tam ten czarny to czy nie miga tam kursor u góry ekranu? To by znaczyło że poprostu windows nie chce zastartować. Jeśli masz to włóź do napedu płytę z windowsem. Ustaw w biosie boot na cd/dvd. I spróbój zbootować system. W najgorszym wypadku wykluczysz winę systemu, także chyba warto.

0
  • #20 11 Gru 2015 23:06
    SemonyDex
    Poziom 8  

Witam przepraszam ze tak późno ale dopiero pojawilem się w domu. Zaopatrzylem się w miernik i sprawdzilem wszystko, napięcia są w normie. Miernik pokazał 11,95V dla linii 12V, 4,98 dla linii 5v i 3,30v dla linii 3,3v wiec wszystko okej. Sprawdzalem podczas działania komputera.

Co do kursora myszki. Niestety takowego nigdzie nie widzę, poszukam płytę z windowsem.

Dodano po 6 [minuty]:

Niestety po ustawieniu bootowania na płytę i włożeniu płytki nadal problem jest ten sam. Czarny podświetlony ekran, nic się nie zmieniło.

0
  • #22 12 Gru 2015 17:25
    Piotr160292
    Poziom 36  

Kondensatory na płycie głównej są ok? odłącz dysk twardy i zobacz, czy wyskoczy komunikat disk boot failure. Miga Ci w ogóle myślnik w lewym górnym ekranie?

0
  • #23 12 Gru 2015 20:14
    SemonyDex
    Poziom 8  

Tak 100% kondensatorów sprawnych. Żaden nie ma śladów spalenia ani wybrzuszen. Myślnika nigdzie na ekranie nie ma. Odłącze dysk i sprawdzenia jak będę w domu. Czyli w granicach 23

0
  • #24 12 Gru 2015 20:36
    Piotr160292
    Poziom 36  

Coś jesz spieprzone, bo w takim razie nie podejmuje w ogóle bootwaina...

0
  • #25 12 Gru 2015 21:22
    SemonyDex
    Poziom 8  

To niestety wiemy :/ tylko pytanie co takiego?

0
  • #26 12 Gru 2015 21:30
    Piotr160292
    Poziom 36  

Trzeba sprawdzić. Ja bym odłączył wszystko, zostawiłbym gołą płytę z procesorem, grafiką i pamięciami i wtedy zobaczył co się dzieje. Przypadek jest dość ciężki i trudno cokolwiek tak na odległość zdziałać. Przydałaby się, kurna, karta dignostyczna - być może przechwyciłaby kod post, który podpowiedziałby dlaczego komputer wisi i nie następuje bootwanie. Bez karty diagnostycznej to jest takie kombinowanie po omacku, bo w tym momencie trzeba sprawdzić niemalże wszystko... Jeżeli dalej będzie wisiał, po mojemu winny jest RAM. Może niekoniecznie jest strzelony, co po prostu jest niestyk na bankach i tego jest problem, więc zacząłbym od demontażu, przetarciu styków konaktem IPA, jeżeli banki są brudne to też przedmuchałbym powietrzem i wtedy zobaczył. Jeżeli dalej nic dla spokoju podmieniłbym RAM. Jakoś nie wydaje mi się, aby to był uszkodzony RAM, ale może lepiej jednak spr., aby mieć absolutną pewność, bo bywają przypadki, że uszkodzone jest właśnie to, co się wyklucza.

0
  • #27 12 Gru 2015 23:02
    SemonyDex
    Poziom 8  

Zaraz będę w domu to i posprawdzam wszystko co mówisz.

A takie pytanko, skoro jest wsadzona kość 2gb i na tym ekranie (wyżej zdjęcia są) pokazuje ze jest 1984M czyli komputer widzi pamięć. To możliwe żeby jednak to ona nie działała?

Dodano po 1 [minuty]:

A nie ma może przypadkiem jakiegoś programu diagnostycznego który miałby szanse wystartować i wszystko sprawdzić? Bo inny PC mam wiec mogę ściągnąć co potrzeba i zrobić pendrive lub płytkę bootowalna :)

Dodano po 2 [minuty]:

A ten kontakt IPA o którym wspominasz. To w jakich sklepach szukać? I po spryskaniu nim wszystkiego trzeba to jakąś szmatką przeczyscic czy odczekać aż wyschnie? Czy jednak można od razu podlaczac sprzęt po spryskaniu?

Dodano po 9 [minuty]:

Pytalem znajomego o ten kontakt stwierdził ze może mi dac WD 40 gdy mu wyjasnilem co to ten kontakt. Ale jak przeczytałem na wiki to WD 40 ma inny skład. Czyli odpada pewnie i się nie nadaje do tego?

0
  • #28 12 Gru 2015 23:06
    Piotr160292
    Poziom 36  

To jest w butelkach litrowych, lub butelczekach jak woda utleniona, nie w formie areozolu. Dostać można tak samo jak miernik w sklepie elektronicznym, bo głównie się go stosuje w elektronice do czyszczenia elektroniki i optyki w sprzęcie audio. To jest nic innego jak alkohol wysokiej czystości, więc nie trzeba nic wycierać. Po prostu trzeba chwilkę zaczekać i on sam odparuje nie pozostawiając śladu, dlatego się go właśnie wykorzystuje do czyszczenia elektroniki po zalaniu np.

SemonyDex napisał:

A nie ma może przypadkiem jakiegoś programu diagnostycznego który miałby szanse wystartować i wszystko sprawdzić? Bo inny PC mam wiec mogę ściągnąć co potrzeba i zrobić pendrive lub płytkę bootowalna :)

Do pamięci jest niby memtest, ale ja osobiście temu programowi nie ufam, bo 3x sprowadził mnie na manowce. Jakiś czas temu pomogałem raz z innnymi jednemu użytkownikowi z bluescreenami i przez ten memtest tylko straciliśmy czas, bo on pokazał, że pamięć jest ok, a jednak okazało się, że pamięć, bo autor podmienił RAM i komputer o dziwo zaczął działać. Bardziej ten program jest wiarygnodny do testowania stabilności po OC pamięci. Do płyty głównej niestety nie ma żadnego programu diafnostycznego. Jest tylko specjalna karta, którą wpina się w gniazdo PCI-E lub PCI, włącza się komputer i wtedy na wyświetlaczu można odczytać kod POST, dzięki czemu można dowiedzieć się co aktualnie w danym momencie bios robi i tym samym ustalić w czym dokładnie jest problem, albo chociaż wksazówkę co sprawdzić. Piekielnie przydatne do reanimacji pecetów, które włączają się z czarnym ekranem, bo nie trzeba na pałę wszystkiego spr., tylko wkłada się kartę, odczytuje się kod, potem w instr. spr. się co ten kod oznacza i już wiadomo o co chodzi i pewnie rzeczy można wykluczyć już w przeciągu paru sekund. Tylko że sens żaden inwestować kasę w to jak się nie naprawia komputerów..

0
  • #29 12 Gru 2015 23:20
    SemonyDex
    Poziom 8  

Przyszedłem do domu i sprawdzilem to co pisales... Pojawila się przykra niespodzianka :) z dyskiem czy bez nie dzieje się juz nic. Wiatraki się kręca, glosniczek nie wydaje żadnego dźwięku a na ekranie ciemno (nawet juz nie ma tych 2 ekranów co na zdj pokazywalem). Ehhh ten komputer żyją swoim życiem chyba

0
  • #30 12 Gru 2015 23:21
    Piotr160292
    Poziom 36  

No to jest jakaś wskazówka. :D Wyjmij mu RAM całkowicie i zobacz czy zapika. Jeżeli tak, spr. RAM. Jeżeli nie, to coś nie halo się prawdopodobnie z płytą główną, ewentualnie procek, ale to b. mało prawdopodobnie... Procki b. rzadko się rozkładają... Chociaż nie wyklucza to całkowicie płyty, bo widziałem walnięte płyty główne, które reagowały na brak pamięci... Generalnie mnie to na kilometr śmierdzi w tym momencie rozwalonym ramem, albo płytą gł...

0