Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M-Disc czy coś innego - przechowywanie danych na długi czas

Torino 10 Gru 2015 21:44 759 5
  • #1 10 Gru 2015 21:44
    Torino
    Poziom 12  

Witam

Postanowiłem w końcu uporządkować zdjęcia i filmy rodzinne. Obecnie mam je na dysku i pendrive, ale to nie do końca bezpieczne nośniki. Płyt CD ze zdjęciami nagranych kilkanaście lat temu nie można odczytać pomimo, że płyty te nie były noname (Verbatim, BASF). Kilka płyt DVD też padło.

Na czym najlepiej archiwizować ważne zdjęcia i filmy dokumentujące kolejne lata z życia rodziny, z życia dziecka? Jak na razie to zauważyłem, że dość popularne stał się M-Disc, ale niewiele o nim wiem. Czy to chwyt marketingowy, czy rzeczywiście te nośniki powinny wytrzymać kilkaset lat? Pamiętam jak mówiono, że płyty CD wytrzymają 50 lat ... Rzeczywistość okazał się inna.

Co myślicie o M-Disc do zapisu ważnych materiałów - filmów i zdjęć? Temat M-Disc został już na forum Elektroda poruszony, ale było to 3 lata temu, więc zapewne dziś znawcy tematu posiadają więcej informacji na ten temat.

Proszę o Wasze opinie o M-Disc i alternatywie do archiwizowania filmów i zdjęć na długi czas. Przegrywanie materiału co kilka lat na nowe płyty nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam

0 5
  • #2 10 Gru 2015 22:06
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Jeżeli szukasz pewnej metody archiwizacji danych to Cię rozczaruje - nie ma takiej / nie ma w 100% pewnego nośnika.

Swojego czasu kupiłem Traxdata DVD-M M-DISC (wtedy 24 zł bodajże jakieś 2 lata temu)... dziś dane czytelne w 100%, ale co będzie za rok?

1
  • #3 15 Gru 2015 21:31
    Torino
    Poziom 12  

Dziękuję za wyrażenie opinii. Czy nikt więcej nie ma wiedzy na temat trwałości danych zapisanych na płytach w M-Disc?

0
  • #4 15 Gru 2015 22:34
    zales5
    Poziom 11  

Torino napisał:
    Pamiętam jak mówiono, że płyty CD wytrzymają 50 lat ... Rzeczywistość okazał się inna.

Zapewne z płytami M-Disc będzie podobnie, ale tylko czas zna odpowiedź jak długo zachowają dane. Z doświadczenia mogę powiedzieć że po 2 latach korzystania z kilku takich płyt nadal dane zachowują.

1
  • #5 16 Gru 2015 00:14
    jarusz85
    Poziom 18  

sPeRaCz.PL napisał:
    Swojego czasu kupiłem Traxdata DVD-M M-DISC (wtedy 24 zł bodajże jakieś 2 lata temu)... dziś dane czytelne w 100%, ale co będzie za rok?

Dokładnie jak kolega napisał, a wybór należy do Ciebie.

1
  • #6 20 Gru 2015 13:54
    Torino
    Poziom 12  

Zamówiłem LG BH16NS40 + płyty Millenniata 25GB.

0
  Szukaj w 5mln produktów