Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa + GPRS T1 (lub T2)

Mientek007 10 Dec 2015 23:56 1527 8
Optex
 • #1
  Mientek007
  Pupil
  Witam.
  Zestaw alarmowy SATEL VERSA + GPRS T1

  Pytanie w związku z tym- czy poprzez moduł GPRS-T1 są jakieś możliwości sterowania centralą (np. załączenie/wyłączenie czuwania wiadomością sms) ?

  Wiem że taka możliwość jest dobierając do VERSY moduł T2, ale tracimy wtedy możliwość otrzymywania szczegółowych powiadomień o alarmie (np. z której czujki nastąpiło naruszenie) oraz wiele wiele innych informacji o stanie systemu
 • Optex
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  GPRS-T1 to konwerter monitoringu, nie ma opcji sterowania w przeciwieństwie do GPRS-T2.
  Mientek007 wrote:
  Wiem że taka możliwość jest dobierając do VERSY moduł T2, ale tracimy wtedy możliwość otrzymywania szczegółowych powiadomień o alarmie (np. z której czujki nastąpiło naruszenie) oraz wiele wiele innych informacji o stanie systemu

  Dostajesz informację o alarmie generalnie, zresztą jest tam 5 wejść dowolnie programowalnych, dodatkowo zacisk AC informujący o zaniku zasilania sieciowego 230V.
  Z której czujki wywołany był alarm zawsze możesz sprawdzić w pamięci zdarzeń centrali - za pomocą manipulatora lub DLoadX.
 • Optex
 • #3
  Gutek1512
  Level 20  
  Mientek007 wrote:
  wiele wiele innych informacji o stanie systemu

  Tych wiele, to 32 komunikaty sms można zdefiniować, chyba że coś się zmieniło, to proszę o poprawienie kolegów.
 • #5
  Mientek007
  Pupil
  Czyli rozumiem, że jeśli klient życzy sobie, aby komunikaty o alarmie koniecznie przychodziły razem z opisem czujki, z której został wywołany alarm oraz chce mieć możliwość sterowania centralą (załączanie/wyłączanie czuwania) to jedynym rozwiązaniem jest montaż dwóch modułów na raz- T1 (komunikaty o stanie alarmu) oraz T2 (sterowanie przez sms)

  (Zastosowanie innej centrali niż VERSA nie wchodzi w grę, gdyż szanowny Pan kupił już sobie versę 15 z manipulatorami.  A tak z czystej ciekawości zapytam.
  Istnieje jakiś moduł powiadomień GSM wykorzystujący dialer telefoniczny centrali oraz mający przekaźniki sterowane przez sms (czyli takie połączenie modułu T1 i T2)- niekoniecznie z satela, może inne firmy coś mają
  ?
 • #6
  Robert.gda
  Level 12  
  Można kupić jeden moduł GSM-4 i zrobić konwersję komunikatów Pager na sms i z wyjść tego modułu posterować sobie centralą.
 • #7
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Kolego autorze. Zadajesz podstawowe pytania dotyczące produktów Satel, a przecież wystarczy wpisać w przeglądarce "www.satel.pl" i wejść na tą stronę. Modułów GSM w Satelu jest dosłownie kilka, więc nie zaszkodzi poczytać.

  Jeżeli chodzi o pogodzenie sterowania i szczegółowego powiadomienia, to tak jak napisał kolega wyżej, może to być GSM-4 lub GSM-5.

  Dodam jeszcze jedną rzecz. Jeżeli jest VERSA i klient chce sterować czuwaniem systemu poprzez SMS, to stosowanie GPRS-T2 to.. głupota instalatora. W takich przypadkach należy dopłacić 35zł. i kupić GPRS-T4, jak sugerował kolega bhtom.

  Dlaczego? W telegraficznym skrócie:
  GPRS-T2 ma jedno wyjście. Wejście typu "zał/wył czuwanie" w versie pracuje tylko jako wejście monostabilne.
  Jakie konsekwencje?
  Ano takie, że trzeba będzie ustawić wyjście w GPRS-T2 jako monostabilne, a więc będzie tylko jedna komenda załączająca to wyjście (czyli jedna treść sms).
  Ta komenda mogła by brzmieć "System". Ale wysyłając to, nie wiesz, co system zrobi (możesz tylko przypuszczać, że np. się załączy, a w rzeczywistości go "całkiem niechcący" wyłączysz, bo już BYŁ załączony).
  Nie możesz ustawić dwóch komend "Zalacz" i "Wylacz" - bo to już sterowanie bistabilne. A Versa - jak pisałem wyżej, obsługuje to wejście (zał/wył czuwanie) tylko monostabilnie.

  Może wydawać się pogmatwane, ale to koniecznie trzeba zrozumieć i nie robić więcej głupot, żeby GPRS-T2 kupować.
  Ja wiem, że niektóre firmy, handlowcy itd. to wciskają, ale to wynika z tego, że nie mają pojęcia o detalach, które są tutaj istotne.

  W GPRS-T4 możliwe będzie wykorzystanie 2 wyjść modułu, podłączonych pod 2 wejścia centrali. Jedno jako "załącz czuwanie" a drugie wejście jako "wyłącz czuwanie". Z racji skorzystania z 2 wyjść modułu, możliwe będzie przypisanie dwóch różnych treści SMS: "zalacz" i "wylacz". Klient będzie zadowolony.
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  Mnie niepokoi coś innego
  dariusz.bembenek wrote:
  Zadajesz podstawowe pytania dotyczące produktów Satel

  a mimo to bierzesz się za montaż osobom trzecim w celach zarobkowych - i przewija się to w wielu Twoich tematach - zaczynasz robić coś u Klientów nie mając o tym zielonego pojęcia.
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Mientek007 wrote:
  Czyli rozumiem, że jeśli klient życzy sobie, aby komunikaty o alarmie koniecznie przychodziły razem z opisem czujki, z której został wywołany alarm oraz chce mieć możliwość sterowania centralą (załączanie/wyłączanie czuwania) to jedynym rozwiązaniem jest montaż dwóch modułów na raz- T1 (komunikaty o stanie alarmu) oraz T2 (sterowanie przez sms)


  Po pierwsze, porządny instalator powinien czasami uświadomić klienta z duużych minusów jakie wiążą się ze sterowaniem czuwaniem systemu za pomocą komend sms. Było już o tym wielokrotnie pisane na forum.

  Po drugie, z modułem T1 też byłbym ostrożny. Mianowicie jak już było wspomniane wyżej, ma on możliwość zdefiniowania 32 wiadomości sms.
  Jeśli klient będzie chciał dokładną nazwę czujki która wywołała alarm, trzeba wybrać format kodów 4/2 i wtedy ręcznie zdefiniować kody po stronie centrali i wiadomości po stronie modułu. To jednak nie problem, problemem jest, że każda linia wymaga osobnego sms-a. Jeśli system ma 30 linii (zakładając maksymalną ilość linii obsługiwanych przez Versę) to na same powiadomienia o alarmie potrzebujemy 30 wiadomości! Tym samym zostają nam tylko 2 wolne na pozostałe powiadomienia systemowe.
  Dlatego lepiej, jak pisałem wyżej, wybrać format CID (wszystkie kody) i wtedy dla wszystkich alarmów z danego rodzaju linii (np. natychmiastowa) potrzebujemy tylko 1 wiadomości po stronie modułu. Ale wtedy nie otrzymamy w sms-ie dokładnej informacji o nazwie czujki (np: Włamanie PIR hol), a jedynie info (np: Włamanie 002/01), gdzie pierwsza liczba oznacza numer linii (linia nr 2), a druga liczba numer strefy (strefa nr 1). To drugie rozwiązanie jest dużo lepsze, zajmuje mniej sms-ów po stronie modułu, ale wymaga od klienta znajomości numeracji wejść w systemie.

  Mientek007 wrote:
  (Zastosowanie innej centrali niż VERSA nie wchodzi w grę, gdyż szanowny Pan kupił już sobie versę 15 z manipulatorami.


  Jak to, Pan sobie kupił... i co, nie podołał w instalowaniu? Pan sobie policzył również bilans prądowy systemu i jest pewien, że 2A z zasilacza Versy wystarczy?
  Przewody pod czujki też już ma wyprowadzone w miejscach które sam wybrał?

  Pozdrawiam.