Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zacina mi się komputer, co zrobić?

tymbie2205 11 Gru 2015 10:37 1173 27
  • #1 11 Gru 2015 10:37
    tymbie2205
    Poziom 4  

Opis problemu:
    -Komputer ma już kilka lat, przeszedł w tym czasie już co najmniej 3 "formaty". Jednak ze względu na małą ilość czasu wolałbym tym razem uniknąć takiego drastycznego kroku... Generalnie: Od około 2 tygodni komputer zaczął się zacinać, przy czym problem ten występuje w dwóch wariantach.
    1) Po pewnym bliżej nie określonym czasie pracy następuje zawieszenie, konieczne jest wykonanie resetu (rzadszy przypadek)
    2) Również po pewnym czasie pracy komputera występuje problem następujący. Komputer zacina się na jakieś 0,5-1 s, przez kilkanaście sekund działa normalnie, po czym następuje nawrót problemu. Podczas ww. w programach znika kursor, bądź przyjmuje formę wskaźnika tekstowego (linii). W trakcie występowania problemu zużycie procesora i pamięci są w normie (CPU: 2-15 %, ram: do 4GB zużycia). Zaraz przed całkowitym wyłączeniem się komputera następuje nagły wzrost obrotów zasilacza na czas około 1 s. Komputer ma najnowszą aktualizację systemu, został sprawdzony na okoliczność wirusów różnymi programami, użyto CC-cleanera przeprowadzono także defragmentację dysku, w środku komputer jest oczywiście przeczyszczony ;).

Dane techniczne komputera:
    - procesor: Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz 3.10GHz
    - pamięć: ram 16 GB
    - system: Windows 7 Home Premium 64 bit
    - karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 550 Ti
    - zasilacz: Modecom FEEL2 600W

Co mam robić?

0 27
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 11 Gru 2015 10:44
    krzychupar
    Poziom 40  

Na początek SMART dysku, podać w załączniku zrzut ekranu. Następnie podmienił bym urządzenie zasilaczopodobne w celu sprawdzenia czy coś się zmieni.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 11 Gru 2015 11:29
    Piotr160292
    Poziom 36  

Po pierwsze zezłomować wynalazek chińskiej myśli technologicznej:

tymbie2205 napisał:
    - zasilacz: Modecom FEEL2 600W

.. i wstawić coś porządniejszego... Wymiana zasilacza to wydatek rzędu paru stówek, natomiast zasilając kompa takimi wynalazkami ryzykujesz dużo większym wydatkiem, bo jak się spali to na 99% masz po kompie i możesz go najwyżej na zbiórkę elektrozłomu zanieść. Ostatnio właśnie dostałem do naprawy zasilacz Qoltec, który razem z Feelem są warte siebie i efekt był taki, że napięcie na linii 5V pływało między 3,06V a 4,10V i przez niego szlag trafił 13 kondensatorów na płycie głównej i wygenerował mnóstwo uszkodzeń logicznych na dysku twardym rozkładając doszczętnie Windowsa. Ja tylko daję dobrą radę, żeby nie było. Jak jesteś hardcorem i chcesz ryzykować Twoja sprawa i Twoje pieniądze...

-1
  • #4 11 Gru 2015 15:45
    tymbie2205
    Poziom 4  

Proszę, załączam SMART.

Tak więc waszym zadaniem powinienem dokonać zmiany zasilacza? Ten pracuje już od chyba trzech lat....

A jeśli zalecacie wymianę, to mam do was pytanie: jakie parametry powinien mieć ten zasilacz, w sensie, na co powinienem zwrócić uwagę podczas kupna
    (np. 500W, czy 800W?) bo w temacie jestem zielony.
    Może macie jakieś sprawdzone modele, które możecie śmiało polecić?

0
  • #6 11 Gru 2015 16:12
    wariato
    Poziom 43  

Dysk wygląda OK, szkoda tylko że to wolny dysk magazynowy a jeżeli trzymasz na nim system to nie chcę wiedzieć jak to pracuje.
    Zasilacz jak już powiedziano na śmietnik, Feel 2 to chyba najgorsze zasilacze modecoma, polecam uzupełnić wiedzę https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    Wymień go na cokolwiek markowego ( marki w linku) w przedziale 400-500W.
    Podaj jeszcze temperatury podzespołów najlepiej z HWMonitor zarówno w spoczynku jak i pod dużym obciążeniem. Jaki posiadasz program AV?

1
  • #7 11 Gru 2015 16:38
    Piotr160292
    Poziom 36  

tymbie2205 napisał:
    Tak więc waszym zadaniem powinienem dokonać zmiany zasilacza? Ten pracuje już od chyba trzech lat....

O 3 za dużo... Lepiej go wymień...

0
  • #8 11 Gru 2015 17:16
    tymbie2205
    Poziom 4  

Proszę tutaj dane z HVMonitor.
    AV (masz na myśli antywirus jak mniemam): norton 360
    Dodatkowo wykonałem skanowania min, adw-cleanerem i malwarebytes.

Co do dysku to jest on wirtualnie podzielony na dwie partycje:
    -C; 247 GB (system + najważniejsze programy)
    -D; 683 GB (biblioteki i wszystko pozostałe)

Czyli źródłem ww problemów (zacinanie się) jest zasilacz i powinienem go wymienić na inny markowy?

1
  • #9 11 Gru 2015 17:25
    tymbie2205
    Poziom 4  

Stop, mam go jeszcze sam obciążyć w jakiś tam sposób i wtedy ponownie uruchomić HVmonitor? To może spróbuję później bo właśnie się znowu zaczął zacinać.... :(

1
  • #10 11 Gru 2015 17:26
    wariato
    Poziom 43  

Coś ci się tam przegrzewa, czujka pod nazwą CPUTIN wskazała 88 stopni. Możliwe ze coś na płycie sie grzeje. Tak prosiłem o screen w spoczynku a ten zapewne był tak zrobiony oraz pod obciążeniem np grą, 3d markiem czy OCCT. Zasilacz obowiązkowo i jak najszybciej do wymiany.

1
  • #11 11 Gru 2015 20:39
    tymbie2205
    Poziom 4  

Co myślicie o tym?
    Fortron FSP , Forton FSP Aurum 500W 90+ gold, FUN 120mm (AURUM500 GOLD)

A tak w ogóle to co zależy od mocy znamionowej, tzn "lepsza" jest większa, czy mniejsza itp.? Na co się ta moc przekłada w praktyce i jak wpływa ona na wydajność...

0
  • #13 11 Gru 2015 21:29
    tymbie2205
    Poziom 4  

Konkretnie: obecny zasilacz ma 600W, czy jak wybiorę ww. fortona 500W to nastąpi spadek wydajności/możliwości...
    Co mi da większa moc, czy opłaca mi się kupić zasilacz o większej mocy, np. 700W. Chciałbym jeszcze dziś zamówić żeby zdążyć przed świętami.... ;)

Dodano po 34 [sekundy]:

Konkretnie: obecny zasilacz ma 600W, czy jak wybiorę ww. fortona 500W to nastąpi spadek wydajności/możliwości...
    Co mi da większa moc, czy opłaca mi się kupić zasilacz o większej mocy, np. 700W. Chciałbym jeszcze dziś zamówić żeby zdążyć przed świętami.... ;)

0
  • #14 11 Gru 2015 21:33
    Piotr160292
    Poziom 36  

Patrzy się na moc poszczególnych linii, nie moc sumaryczną. Popatrz sobie na swój zasilacz i porównaj amperaż. Jeżeli będzie taki sam/większy to jest ok. :) Eentualnie możesz sobie sam podliczyć, czy zasilacz styknie, jeżeli ten FSP ma mniej. W internecie jest od zawalenia poradników jak dobrać zasilacz. :) FSP robi bardzo przyzwoite i niedorogie zasilacze, a ten szczególnie jest wart ze względu na fakt, że ma certyfikat 90+ gold, czyli świadczy to o tym, że ma bardzo wysoką sprawność na poziomie powyżej 90%, co będzie miało korzystny wpływ na rachunki, bo im większa sprawność, tym mniej energii elektrycznej zasilacz marnuje.

-1
  • #15 11 Gru 2015 21:54
    310artur
    Poziom 43  

Zasilacz nie wpływa na wydajność tak długo jak długo jest sprawny i wystarczająco mocny czyli zdolny dostarczyć odpowiednią ilość amper na każdą linie (3.3 , 5 i 12V). Spokojnie możesz kupić coś 500W bo to i tak pewnie będzie jeszcze ze 50 więcej niż masz. Te tanie pseudozasilacze mają na etykiecie napisane bajki. W najlepszym razie jest to moc szczytowa a nie stała. Bywa że jak dodasz wszystkie linie zasilania do kupy to nawet suma nie wyjdzie taka jak niby ma moc.
    Co do temperatur - jak ci się zacznie coś dziać - uruchom ponownie komputer wejdź do BIOSu poszukaj Hardware monitor czy jakkolwiek się nazywa sekcja gdzie masz temperatury i obroty wentylatorów. Tam spisz temperatury. Będą lepiej opisane. Bo te dwie powyżej 60 stopni w spoczynku są co najmniej niepokojące. Jakbym miał zgadywać to chipset się przegrzewa ale to tylko zgadywanie. Równie dobrze może to być błędny odczyt z nieistniejącego sensora.

0
  • #16 11 Gru 2015 23:15
    wariato
    Poziom 43  

tymbie2205 napisał:
    obecny zasilacz ma 600W

Nie ma, tzn ma ale nadrukowane na naklejce. Zobacz obciążalność linii 12V - bo z tych głównie korzystają podzespoły i okaże się że ma 400W, które i tak jest naciągane w przypadku tanich podróbek, więc można przyjąć że ten obecny zasilacz a w zasadzie atrapa będzie mógł wytrzymać około 350W poboru.
    Co do reszty pytań poczytaj sobie i uzupełnij wiedzę a odpowiesz sobie sam:
    http://www.dobreprogramy.pl/sla17/Kilka-slow-...zach-dlaczego-nie-warto-oszczedzac,29612.html
    http://www.pcformat.pl/Prad-dla-komputera,a,1477
    http://forum.pclab.pl/topic/988766-FAQ-Co-należy-wiedzieć-przed-zakupem-zasilacza/
    http://proline.pl/?n=zasilacze-komputerowe-prawdy-mity

0
  • #19 12 Gru 2015 00:45
    310artur
    Poziom 43  

To AUXTIN ma stale wysoką temperaturę więc raczej jest to czujnik niepodpięty. Bardziej martwi to CPUTIN Wartość się znacznie waha - trzeba by się przyjrzeć na jakimś wykresie czy przyjmuje losowe wartości czy jest to jednak realny odczyt z jakiegoś sensora. Bo jeśli to odczyt to jest problem. 85 stopni to tylko dla grafiki można by zaakceptować na upartego ale w max obciążeniu, a tu widać że to raczej stale ciepłe jest.Pytanie kiedy było odnotowane to minimum. Jeśli po odpaleniu kompa ta temp. jest niska a później stopniowo rośnie to jest to odczyt i trzeba się dowiedzieć z czego.
    Jak pisałem - bez wycieczki do BIOS się nie obędzie. Dowiesz się przede wszystkim jakie i ile masz sensorów temp. W biosie będą opisane.
    Dla jasności - jeśli tam się coś grzeje nowy zasilacz nie pomoże ;) no chyba że to odczyt temperatury z zasilacza ale te tandety to chyba nie miewają takich bajerów.

0
  • #23 12 Gru 2015 17:33
    310artur
    Poziom 43  

Masz tylko dwa sensory więc raczej nic się nie przegrzewa. Nie wiem skąd kolega piotr jest taki pewny że pierwszy rekord z googla to odpowiedź na każde pytanie. Tym bardziej że tam jest opis odczytów z innej płyty głównej. Nie wiem czy ten wynik można brać za prawidłowy skoro żaden rdzeń nawet nie zbliżył się temperaturą do tych 80 stopni. Ktoś jeszcze zauważył że na ostatnim screenie to w ogóle jest jedna nowa temperatura?
    Według mnie skoro w biosie widać 2 temperatury to tyle też może odczytać HWmonitor. systin jako mostek i tmpin3 jako procesor. Pozostałe to odczyty błędne.
    Zobacz jeszcze jak to wygląda w innych programach. Np. aida trial wystarczy. Tam komputer i czujnik wybierasz. Zwykle mniej czaruje ten program. Nigdy nie rozumiałem dobrej opinii programu HWmonitor ale z całym światem kłócić się nie będę.

0
  • #25 19 Gru 2015 12:47
    tymbie2205
    Poziom 4  

Okej zasilacz wymieniony.
    Od niedzieli, kiedy to przeinstalowałem sterowniki do karty graficznej nie zaobserwowałem ww problemów, natomiast jak włączyłem dla testów gierkę, to zauważyłem że występują pewne braki płynności... Teoretycznie nie ma tzw: "lagów", w praktyce jednak czuć, że rozrywka nie jest płynna. Jakieś pomysły?

Btw. po zamianie jest ciszej, teraz słychać tylko wentylator od procesora.

0
  • #27 19 Gru 2015 16:35
    tymbie2205
    Poziom 4  

Szczegółów dostarczę, jak porobię kilka testów. Ogólnie mówiłem o "League of Legends", ust. graficzne największe natomiast równie dobrze problemem może być internet z tp (teraz orange) i święta (ogólnie nie polecam strasznie słaby mają ten internet)... Najważniejsze jest to, że już się nie zacina bo to upośledzało jakąkolwiek na nim pracę.

Przy okazji mam pytanie:
    W moim starym zasilaczu złącze do płyty głównej było 4-pinowe (jedna wtyczka), w tym jest 8-pinowe (2X4-pin), po dłuższej chwili zastanowienia postanowiłem podpiąć obydwie. Pytanie co gdybym podpiął jedną i jaka to różnica?

0
  • #28 19 Gru 2015 16:45
    wariato
    Poziom 43  

tymbie2205 napisał:
    Pytanie co gdybym podpiął jedną i jaka to różnica?

Nic by nie było a w zasadzie byłoby to co teraz. Procesora nie podkręcasz (bo i się nie da) więc i więcej prądu z dodatkowej wtyczki nie potrzeba do poprawnego stabilnego działania, także i jej podpięcie w twoim przypadku nie jest konieczne.
    Lol to gra mmo więc dużo zależy od pingu i wydajności internetu. Sam komputer nie jest ograniczeniem dla takiej gry.

0