Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny SED 140-42 zmniejszenie ilości obrotów

11 Gru 2015 13:15 1449 11
 • Poziom 2  
  Witam,

  posiadam silnik firmy Wiefamel Poznań o oznaczeniu SED 140-42. Według opisu na obudowie ilość obrotów silnika to 1480/min, chciałbym zmniejszyć tą ilość o około połowę. Wyczytałem kiedyś w jakimś wątku, że można to zrobić przez zwarcie jednego z 2 kabli wychodzących z silnika. Z silnika wychodzi jeden kabel zasilający oraz jeden kabel z cewką, której zdjęcie umieszczam w załączniku. W załączniku również zdjęcie z parametrami silnika.
  Proszę o pomoc w jaki sposób mogę ograniczyć ilość obrotów tego silnika, nie potrzebuje płynnej regulacji a jedynie zmniejszyć o około połowę ilość obrotów.
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  MichalMB napisał:
  silnik firmy Wiefamel Poznań o oznaczeniu SED 140-42


  Z wirówki do prania. Raczej nie przeznaczony do pracy ciągłej - co chcesz napędzać?

  MichalMB napisał:
  chciałbym zmniejszyć tą ilość o około połowę.


  Przekładnię musisz zrobić.

  MichalMB napisał:
  Wyczytałem kiedyś w jakimś wątku, że można to zrobić przez zwarcie jednego z 2 kabli wychodzących z silnika.


  Nie da sie tak zrobić. Były silniki do pralek automatycznych z przełączanymi uzwojeniami o różnych ilosciach biegunów, tam dało się uzyskać dwie przedkości przez przełączanie zacisków.

  MichalMB napisał:
  Z silnika wychodzi jeden kabel zasilający oraz jeden kabel z cewką, której zdjęcie umieszczam w załączniku.


  Waść cewkę odróżniasz od kondensatora? Obawiam się ze nie...
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 2  
  silnik miał napędzać wałek od krajzegi a na którym miało być zamontowane koło polerskie. Nie mam tam miejsca aby zamocować większe koło pasowe dla zmiany przełożenia. Czyli rozumiem, że temat nie do zrobienia w żaden inny sposób ? Przyznaje, że moja wiedza w takich tematach jest bardzo nieduża.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  MichalMB napisał:
  miał napędzać wałek od krajzegi a na którym miało być zamontowane koło polerskie. Nie mam tam miejsca aby zamocować większe koło pasowe dla zmiany przełożenia.


  Jakoś wałek od piły tarczowej kojarzy mi się z wałkiem na którego jednym końcu jest tarcza piły a na drugim koło pasowe...
 • Poziom 2  
  zgadza się wałek do krajzegi został przystosowany do mocowania koła polerskiego. Moje pytanie nie dotyczy tego czym jest krajzega tylko jak mogę ograniczyć ilość obrotów wymienionego silnika. Nie jestem w stanie przy konstrukcji do której ma być zastosowany ten silnik założyć na tyle dużego koła pasowego na krajzedze aby zmniejszyć tak znaczeni obroty na kole polerskim. Jeżeli mądrzejsi ode mnie w tym temacie twierdzą, że jest to nie wykonalne po prostu zażegnam temat.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Kupić przemiennik częstotliwości.
 • Poziom 2  
  Przemiennik częstotliwości droga zabawa, nie opłacalna. Pozostaje mi pomyśleć jak zamontować dużo większe koło pasowe na wałku odbierającym. Dzięki za pomoc.
 • Poziom 25  
  MichalMB napisał:
  Przemiennik częstotliwości droga zabawa, nie opłacalna. Pozostaje mi pomyśleć jak zamontować dużo większe koło pasowe na wałku odbierającym. Dzięki za pomoc.

  AVT5360 Falownik 1-fazowy 143,00 zł
  https://sklep.avt.pl/avt5360.html
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  A nie prościej dać mniejsze koło na wal silnika niż kombinować z większym na wale roboczym? Ostatecznie przekładnia pośrednia. Przydało by się zdjęcie maszyny