Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch KF 168 - Brak mikrofonu i schematów

11 Gru 2015 13:20 1230 8
  • Poziom 23  
    Witam!
    Wpadł mi w ręce sprzęt jak w temacie (Bosch KF168). Z tego co zdążyłem się zorientować jest to KF radio na 168,xxx MHz. Brak w nim mikrofonu, jak również jakiegokolwiek schematu, opisu itp. Czy ktoś na forum zetknął się z tym sprzętem, lub posiada jakąś dokumentacje do niego. Znalazłem w necie trochę informacji na temat programowania tego urządzenia, znalazłem schemat przejściówki do programowania, ale nie za bardzo wiem jakim programem i jakim wsadem należy to robić, a poza tym jakie są możliwości. Z tego co czytam, a, że mój niemiecki jest taki jaki jest, można go przeprogramować na 4m,2m i 70cm.
    Na początek jednak potrzebny schemat podłączenia mikrofonu.
    Za wszelkie informacje i uwagi będę wdzięczny.

Pozdrawiam
    Antoni

P.S
    Po zapoznaniu się z : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic441656-30.html
    kwestię programowania mam załatwioną, ale pozostaje kwestia dopasowania jakiegoś mikrofonu. Czy ktoś wie coś na ten temat, albo potrafił by rozrysować taki mikrofon?.Przynajmniej na razie PTT, żeby funkcjonowało dla programowania i uruchomić głośnik.

Dla potomnych rozpiska pinów mikrofonu:
    Liczymy piny od lewej do prawej.

1-masa
    2-mikrofon
    3-PTT
    4-?: je nach Kodierung im Gerat Loschtaste oder Horverstarker
    5- 8V
    6-przycisk połączenia zewnętrznego (co miało by to oznaczać)
    7-głośnik
    8-Linia Bussi ?

PTT działa po zwarciu pinu3 z 1, tak samo głośnik, ale co z przyciskami na mikrofonie - nie próbuje by nie zepsuć.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    birband napisał:
    Z tego co czytam, a, że mój niemiecki jest taki jaki jest, można go przeprogramować na 4m,2m i 70cm.

A jaja. Przecież radio z pasma 2m nie będzie pracować w pasmach 4m i 70cm :D .
  • Poziom 23  
    Nie pomyliłem się, zależy od wersji wykonania.
    Ale ten temat już za mną, chciałem go zaprogramować na 144,000 145.00 ale kurcze nie bardzo wiem jak działają przyciski w mikrofonie i nie potrafię zapisać wprowadzonych wartości. Nie chcę go zapsuć.
    Napisz do sq6ade. Miał lub jeszcze ma takie radio i może coś poradzić.
  • Poziom 23  
    W linku zamieszczonym w moim pierwszym poście, już wynika, że sq6ade sprzedał to swoje radio. Ale udało mi się zaprogramować na razie próbnie 3 częstotliwości z przykładów z linku i póki co działa również nadawanie. Muszę jakoś odtworzyć połączenia mikrofonu, bo na razie mam to wszystko zrobione na drutach. Na nadawaniu mi nie zależy bo i tak nie mam licencji ale posłuchać na innych pasmach warto. Mikołów leży blisko dwóch lotnisk, można posłuchać a ja jeszcze dodatkowo mam bardzo wysoką lokalizacje co predysponuje do nasłuchów. A radio zrobione w wysokiej jakości. Szkoda by było rozebrać lub sprzedać. Zresztą uruchomiłem teraz nie dawno takie urządzenie jak "TAURUS" na 20m i po prostu będzie do kompletu.

Witam ponownie!
    Dla zainteresowanych - znalazłem w sieci całą rozpiskę softu do w/w radia z parametrami. Jeśli jest ktoś kto potrafi to przystosować do naszych potrzeb to bardzo proszę : https://www.yumpu.com/de/document/view/11150168/programmierung-mydarcde/7

Może uda się poskromić niesforny squelch i opanować skanowanie.

Radio opanowane jeśli chodzi o programowanie. U mnie pięknie chodzi na 2m ale mam jeden problem. Może ktoś zna lekarstwo:
    W różnego rodzaju opisach wyczytałem, że należy do tego radia stosować mikrofon dynamiczny. Tak też właśnie zrobiłem, ale jest bardzo cicha modulacja. Nie mam pojęcia, czy nie pasuje ten mikrofon, czy może któryś PR-ek jest mocno skręcony (ale który), czy też może jednak należy przystosować mikrofon pojemnościowy. A jest taka możliwość, bo w wiązce przewodów mikrofonowych mam dostępne napięcie 8V. Czy ktoś, coś na temat?.
    Pozdrawiam
    Antoni
    Nie wiem czy czasem oryginalny mikrofon jest ze wzmocnieniem. Póki co sprawdził bym pojemnościowy zwłaszcza że masz dostępne zasilanie. Dodam że kiedyś miałem podobnego boscha i w mikrofonie był wzmacniacz, a mikrofon pojemnościowy. Teraz już nie pamiętam jaki to był dokładny model bo chyba z 15 lat minęło.
  • Poziom 23  
    Nie wydaje mi się, żeby był w środku wzmacniacz. Widziałem, szukając jakiś danych, mikrofony (handmikrofon) w których nie zmieścił by się żaden wzmacniacz. Były to opcje dodatkowe. Również jako mikrofonogłośnik. Dlatego spróbuję jeszcze z tym pojemnościowym mikrofonem.

Chyba "Kriss..." miałeś rację z tym wzmocnieniem w mikrofonie. Sytuację mam taką, ,że z wkładki dynamicznej cokolwiek słychać u korespondenta z pojemnościowej w ogóle "echo". Zrobiłem na pająku pojedynczy wzmacniacz na BC109 i też nic. Na zewnętrznym wzmacniaczu do prób słychać, że wzmacniacz działa ale jest zbyt słaby żeby wysterować w pełni wzmacniacz dla głośników komputerowych. Zastanawiam się czy aby ten Bosch nie jest uszkodzony, bo przecież powinien om mieć jakiś dodatkowy wzmacniacz dla sygnału z mikrofonu. Myślę o zrobieniu wzmacniacza na LM386, ale nie wiem, czy nie musiał by on mieć jeszcze jakiegoś przedwzmacniacza na wejściu (czy mikrofon jest w stanie wysterować ten wzmacniacz)?.
    Ma ktoś jakiś pomysł na wyjście z sytuacji?.
    Pozdrawiam
    Antoni
    Ja w boschu miałem na jakimś operacyjnym w wersji SMD. LM386 to chyba zły pomysł. Coś by tu nie pasowało jeśli na wejście mikrofonowe radia trzeba by ładować taki sygnał. Zrób coś na operacyjnym np. LM358 lub podobnym i sprawdź. Jeśli nie będzie dobrze działać to masz coś z radiem.

Jeszcze jedno. Na płytce jest parę peerków. Włącz nadajnik i po dotykaj igłą ich pinów. Na którymś z nich powinieneś usłyszeć brum w drugim radiu. Ten będzie zapewne od dewiacji. Daj go na full i zobacz jak to będzie pracować.
  • Poziom 23  
    "Informuję uprzejmie", że jednak pomysł z LM386 się udał. Fakt, że przy małym sygnale wejściowym z mikrofonu, regulacja na wejściu, uzyskałem, wg moich kolegów z KF jakościowo dobrą modulację. Chwilę trwało zanim ustaliłem odpowiedni próg. Ale nie zmienia to faktu, że była to dość karkołomna operacja. Najważniejsze, że się udała.
    Teraz 28.01 egzamin w UKE Siemianowice - zobaczymy.
    Dzięki Kriss
    Pozdrawiam