Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AvrStudio4 Expected... błędy przy funkcji byte.

Templarious 11 Gru 2015 17:30 873 9
  • #1 11 Gru 2015 17:30
    Templarious
    Poziom 22  

Witam,
    Próbuję od 0 zacząć przygodę z DS1307 dla Atmega8L ale jakoś mi nie wychodzi.
    Wzoruję się i przepisuje kod z Link ale AvrStudio wypluwa mi błąd tak jak na screenie. (dodanie bilbioteki stdbool albo innej nie działa)'

Przyznam, że na pierwsze wojaże wydaje się to dosyć trudne, obsłużyć DS1307...

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 9
  • Pomocny post
    #2 11 Gru 2015 17:44
    szczywronek
    Poziom 27  

Po prostu w języku C nie ma typu o nazwie "byte". Autor tego kodu pewnie ma przyzwyczajenia z innych języków i "zdefiniował" sobie nowe nazwy dla typów 8-mio bitowych.

Strona 8 z pdfa, do którego link podałeś:

0
  • #3 11 Gru 2015 17:46
    Templarious
    Poziom 22  

szczywronek napisał:
    Po prostu w języku C nie ma typu o nazwie "byte". Autor tego kodu pewnie ma przyzwyczajenia z innych języków i "zdefiniował" sobie nowe nazwy dla typów 8-mio bitowych.

Strona 8 z pdfa, do którego link podałeś:

Dziękuję :)
    Nie zamykam tematu, może będę miał jakieś pytania dot. AvrStudio podczas programowania :)

EDIT // =====================================================

Teraz mam taki błąd:

Wiem, że jest za dużo parametrów tutaj ale własnie pytanie dlaczego? Przestudiowałem kod z linka (patrz 1 post) i nie znalazłem niczego co by sugerowało taki błąd.

0
  • #5 11 Gru 2015 19:20
    Templarious
    Poziom 22  

piotrva napisał:
    Ja bym zaczął od znalezienia innego tutoriala - tu Autor uczy Cię złych nawyków, m. in. definiowanie F_CPU w kodzie, magiczne liczby typu 0xAB, wszystkie funkcje w jednym pliku... I do tgo środowisko AVR Studio sprzed kilku ładnych lat...

Wiem, że AVRStudio 4 jest stare ale dla mnie bardzo przyjazne :) Mam książki Tomasza Francuza, chyba wszystkie. Większość z tego rozumiem, liczby 0xAB (to nic innego jak zapis hexadecymalny i wystarczy użyć kalkulatora). Mało jest fajnych i dobrych tutoriali.

EDIT// Poprawiłem już i hula.

Pytanie kolejne, jak zamienić wartość byte do int ?

0
  • #6 11 Gru 2015 20:15
    vonar
    Poziom 28  

AVR Studio 4? Oby toolchain nie był podobnie "przeterminowany"...

Templarious napisał:
    Pytanie kolejne, jak zamienić wartość byte do int ?

Nie zawracać sobie tym głowy, od tego są automatyczne konwersje.

0
  • #7 11 Gru 2015 20:17
    Templarious
    Poziom 22  

Toolchain najnowyszy :)

Teraz borykam się ze wyświetlaniem danych z DS1307 na 7 segmentowym wyś. Co prawda nie mam problemu z sama obsługą wyświetlacza ale cały czas coś nie hula :/
    Czy to jest az takie trudne obsługiwać DS1307 czy każdy ma taki problem ?

0
  • #8 11 Gru 2015 20:19
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    liczby 0xAB (to nic innego jak zapis hexadecymalny i wystarczy użyć kalkulatora

A co kolega będzie rozumiał z zapisu np.
    ADMUX=0xAB;//*
    ? Jaki kanał ADC jest wybrany, jakie napięcie referencyjne? Aaaa, właśnie. Możesz napisać sobie w komentarzu co to ustawia, ale pisanie który bit za co odpowiada to będzie overkill. Innymi słowy napiszesz program, który działa. Pół roku później chcesz coś zmodyfikować i tłuczesz głową w ścianę próbując rozszyfrować co z czym się je - jak zmienić wartość 0xAB żeby użyć innego źródła referencyjnego etc. Warto?
    * - nie traktować jako rzeczywiste ustawienie, tylko przykład złego nawyku.

0
  • #9 11 Gru 2015 20:21
    Templarious
    Poziom 22  

tronics napisał:
    Cytat:
    liczby 0xAB (to nic innego jak zapis hexadecymalny i wystarczy użyć kalkulatora

A co kolega będzie rozumiał z zapisu np.
    ADMUX=0xAB;//*
    ? Jaki kanał ADC jest wybrany, jakie napięcie referencyjne? Aaaa, właśnie. Możesz napisać sobie w komentarzu co to ustawia, ale pisanie który bit za co odpowiada to będzie overkill. Innymi słowy napiszesz program, który działa. Pół roku później chcesz coś zmodyfikować i tłuczesz głową w ścianę próbując rozszyfrować co z czym się je - jak zmienić wartość 0xAB żeby użyć innego źródła referencyjnego etc. Warto?
    * - nie traktować jako rzeczywiste ustawienie, tylko przykład złego nawyku.

Zgodzę się w 100%. Wtedy kalkulator w ręke i zamiana wartości ale wiadomo, że to żmudna robota.

Znacie może jakiś dobrze i ładnie opisany tutorial używania DS'a ?

0
  • #10 12 Gru 2015 12:27
    trol.six
    Poziom 30  

Przecież liczby hex są bardzo łatwe do odczytu bo to są cztery wartości binarne, razem 16. Nie wiem do czego wam ten kalkulator? A niektórzy nawet zegarki binarne robią. Do ich odczytu potrzeba 60 liczb binarnych czyli w okolicach 4 razy więcej, i jakoś sobie z tym radzą. Kwestia przyzwyczajenia, tak samo jak do zapisu dziesiętnego też trzeba się przyzwyczaić.

tronics napisał:
    Pół roku później chcesz coś zmodyfikować i tłuczesz głową w ścianę próbując rozszyfrować co z czym się je - jak zmienić wartość 0xAB żeby użyć innego źródła referencyjnego etc. Warto?

Nie tłuczesz w ściane, tylko czytasz dokumentacje, chyba że ktoś ma podajnik dokumentacji reagujący na stuki w ścianie ;) Przepisywanie całej dokumentacji nie ma sensu. Przecież nie tylko ADC jest. A co jeśli trzeba dodać komunikacje za pół roku, itp. itd. Jeśli już, to komentarze są bardzo zalecane w jakiej konfiguracji sprzęt działa. Inna rzecz kiedy piszemy bardziej uniwersalny kod obsługi.

Oczywiście zamiast zapisu hex, lepsze są flagi z nazwami rejestrów. Tylko czasem te nazwy nie są identyczne, tylko podobne. Drobne różnice w sposobie numerowania np. w portach czy kolejnych timerach. Trzeba sobie zerkać w nagłówki z opisami rejestrów dla danego mikrokontrolera.

0