Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inotifywait + mutt - wysyłanie załącznika

11 Gru 2015 18:22 1029 1
 • Poziom 28  
  Witam. Mam problem z wysłaniem załącznika na maila poprzez inotyfiwait i mutt. Posiadam kamerę IP, która ma możliwość detekcji ruchu i może podjąć w związku z detekcją różne akcje. Zdjęcia z kamery po wykryciu ruchu były wysyłane na moją skrzynkę pocztową (jest to dla mnie najwygodniejsza opcja). No właśnie były, bo opcja z mailem przestała działać jakiś miesiąc temu, ponieważ google zmieniło certyfikaty serwerów wychodzących poczty (nie tylko ja mam z tym problem). Opcja ta już nie działa, próbowałem także z innymi serwisami.
  Kamera posiada także opcję wysyłania zdjęć z wykrytym ruchem na serwer FTP.
  W związku z tym, że posiadam mini komputer orange pi, na którym jest postawiony debian jessie postanowiłem z tej opcji skorzystać. Opcja z FTP działa, jednak chciałbym dostawać informacje na maila o wykryciu ruchu razem ze zdjęciem. Znalazłem w internecie, że pomocny może być tu inotifywait i mutt. Zainstalowałem oba programy, działają, faktycznie gdy w katalogu do którego kamera wysyła zdjęcia poprzez FTP pojawią się pliki, to dostaję informację na moją skrzynkę email. Mam jednak problem, żeby ten plik o którym dostaję informację został mi doręczony.
  Znalazłem skrypt w internecie, wygląda tak:

  "inotifywait -mr /home/orangepi/folder -e create -e moved_to |
  while read path action file; do
  echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -s "notify" "mojmail@gmail.com";done"

  Działa, ale bez załącznika, próbowałem dodać opcję z załącznikiem, ostatnią linijkę zmodyfikowałem na:
  "echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -s "notify" -a "'$file'" "mojmail@gmail.com";done"

  Gdy wyślę plik np 1.bmp do wskazanego folderu, to w skrypcie pokazuje się: '1.bmp': unable to attach file.
  Próbowałem opcję -a '"$file'" dodawać po odbiorcy, nic to nie zmienia. Wydaję mi się, że może brakować jakiegoś odnośnika, skrypt nie wie gdzie znaleźć ten plik.
  Proszę o pomoc w modyfikacji skryptu, żeby to zadziałało. Nie jestem aż tak bardzo zaawansowany.
 • OptexOptex
 • Poziom 28  
  Znalazłem rozwiązanie !
  Cytat:
  echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -a "$path$file" -s "test" -- mójmail@gmail.com;done


  Jak widać problem tkwił w tym, że skrypt nie miał poprawnej ścieżki do pliku, potrzebne było zmodyfikowanie "$file" na "$path$file". Załączniki przychodzą teraz na maila. Może dla niektórych prosta rzecz, dla mnie nie było to takie oczywiste, przynajmniej wcześniej. Temat zamykam.