Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inotifywait + mutt - wysyłanie załącznika

11 Gru 2015 18:22 1029 1
  • Poziom 28  
    Witam. Mam problem z wysłaniem załącznika na maila poprzez inotyfiwait i mutt. Posiadam kamerę IP, która ma możliwość detekcji ruchu i może podjąć w związku z detekcją różne akcje. Zdjęcia z kamery po wykryciu ruchu były wysyłane na moją skrzynkę pocztową (jest to dla mnie najwygodniejsza opcja). No właśnie były, bo opcja z mailem przestała działać jakiś miesiąc temu, ponieważ google zmieniło certyfikaty serwerów wychodzących poczty (nie tylko ja mam z tym problem). Opcja ta już nie działa, próbowałem także z innymi serwisami.
    Kamera posiada także opcję wysyłania zdjęć z wykrytym ruchem na serwer FTP.
    W związku z tym, że posiadam mini komputer orange pi, na którym jest postawiony debian jessie postanowiłem z tej opcji skorzystać. Opcja z FTP działa, jednak chciałbym dostawać informacje na maila o wykryciu ruchu razem ze zdjęciem. Znalazłem w internecie, że pomocny może być tu inotifywait i mutt. Zainstalowałem oba programy, działają, faktycznie gdy w katalogu do którego kamera wysyła zdjęcia poprzez FTP pojawią się pliki, to dostaję informację na moją skrzynkę email. Mam jednak problem, żeby ten plik o którym dostaję informację został mi doręczony.
    Znalazłem skrypt w internecie, wygląda tak:

"inotifywait -mr /home/orangepi/folder -e create -e moved_to |
    while read path action file; do
    echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -s "notify" "mojmail@gmail.com";done"

Działa, ale bez załącznika, próbowałem dodać opcję z załącznikiem, ostatnią linijkę zmodyfikowałem na:
    "echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -s "notify" -a "'$file'" "mojmail@gmail.com";done"

Gdy wyślę plik np 1.bmp do wskazanego folderu, to w skrypcie pokazuje się: '1.bmp': unable to attach file.
    Próbowałem opcję -a '"$file'" dodawać po odbiorcy, nic to nie zmienia. Wydaję mi się, że może brakować jakiegoś odnośnika, skrypt nie wie gdzie znaleźć ten plik.
    Proszę o pomoc w modyfikacji skryptu, żeby to zadziałało. Nie jestem aż tak bardzo zaawansowany.
  • OptexOptex
  • Poziom 28  
    Znalazłem rozwiązanie !
    Cytat:
    echo "The file '$file' appeared in directory '$path' via '$action'"| /usr/bin/mutt -a "$path$file" -s "test" -- mójmail@gmail.com;done

Jak widać problem tkwił w tym, że skrypt nie miał poprawnej ścieżki do pliku, potrzebne było zmodyfikowanie "$file" na "$path$file". Załączniki przychodzą teraz na maila. Może dla niektórych prosta rzecz, dla mnie nie było to takie oczywiste, przynajmniej wcześniej. Temat zamykam.