Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje systemu inteligentnego domu. Jakim sprzętem się zainteresować ?

pafcio86 11 Gru 2015 19:07 3462 21
  • #1 11 Gru 2015 19:07
    pafcio86
    Poziom 6  

Witam wszystkich serdecznie,

Proszę o informację jaki system byłby najlepszy przy budowie nowego domu (czyli jest możliwość położenia dodatkowych kabli). Czytałem troszkę o Fibaro ale jednak wolałbym wszystko na kablach z ew. funkcjami bezprzewodowymi. Czyli sercem instalacji będzie centrala z pełnym okablowaniem.

System ten byłby odpowiedzialny za sterowanie:
    Gniazdkami elektrycznymi (ok. 30 szt) (chciałbym z poziomu panelu dotykowego, tabletu , komputera wyłączać np. wszystkie gniazdka lub tylko wybrane)
    Włączniki oświetlenia (ok. 30 szt)
    Rolety zewnętrzne - Otwieranie/zamykanie
    Brama garażowa/wjazdowa - Otwieranie/zamykanie
    Kamery IP

Dodatkowo o ile to możliwe fajnie by było gdyby można było wykluczyć manipulator alarmowy i sterować alarmem z pozycji panelu dotykowego, tabletu itd.

Wymogiem koniecznym jest zasilany na stałe jakiś panel dotykowy (będzie umieszczony przy drzwiach).

Prócz Fibaro oglądałem również Hager. Chciałbym aby system był niezawodny. Proszę o rady.

0 21
  • SterControl
  • #2 11 Gru 2015 20:49
    wojciech80
    Poziom 18  

pafcio86 napisał:
    Witam wszystkich serdecznie,

Proszę o informację jaki system byłby najlepszy przy budowie nowego domu (czyli jest możliwość położenia dodatkowych kabli). Czytałem troszkę o Fibaro ale jednak wolałbym wszystko na kablach z ew. funkcjami bezprzewodowymi. Czyli sercem instalacji będzie centrala z pełnym okablowaniem.

System ten byłby odpowiedzialny za sterowanie:
    Gniazdkami elektrycznymi (ok. 30 szt) (chciałbym z poziomu panelu dotykowego, tabletu , komputera wyłączać np. wszystkie gniazdka lub tylko wybrane)
    Włączniki oświetlenia (ok. 30 szt)
    Rolety zewnętrzne - Otwieranie/zamykanie
    Brama garażowa/wjazdowa - Otwieranie/zamykanie
    Kamery IP

Dodatkowo o ile to możliwe fajnie by było gdyby można było wykluczyć manipulator alarmowy i sterować alarmem z pozycji panelu dotykowego, tabletu itd.

Wymogiem koniecznym jest zasilany na stałe jakiś panel dotykowy (będzie umieszczony przy drzwiach).

Prócz Fibaro oglądałem również Hager. Chciałbym aby system był niezawodny. Proszę o rady.

Witam,

A znasz może taki system inteligentnego domu oto link

..::ASTAT - Inteligentny dom / budynek http://www.astat.com.pl/instalacje/inteligentny-dom

..::ASTAT - System BY-ME http://www.astat.com.pl/instalacje/inteligentny-dom/byme

Wspólnie z tą firmą mialem jeden projekt i jest super. Jak będziesz chcial namiary na kolegę z tej firmy to mogę polecić. Pełen profesjonalizm w swojej dziedzinie.

0
  • #3 16 Gru 2015 21:55
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Obejrzyj rozwiązania Nexwella z Wrocławia. Masz tam komplet urządzeń od wyłączników dotykowych do wszelkiego rodzaju modułów komunikacyjnych, wykonawczych - większość funkcji przy podstawowej wiedzy elektrycznej programujesz sam. www.nexwell.eu

0
  • #4 18 Gru 2015 12:03
    zola3
    Poziom 14  

Jak poprzednik - polecam Nexo. Zainteresuj się również systemem Grenton z Krakowa, bardzo fajny system.

0
  • #5 15 Sty 2016 15:33
    kyry1
    Poziom 10  

Radziłbym się zastanowić nad profesjonalnym sprzętem dedykowany do tego typu rozwiązań z możliwością łatwej rozbudowy. Proponuję system CUE. Standardowy system składa się z:
    - jednostki centralnej
    wyposażonej w szereg portów, która komunikuje się z
    - modułami sterującymi elektryką domu (załączanie gniazdek elektrycznych, reakcja na załączenia wyłączników ściennych, płynna regulacja oświetlenia, sterowanie różnego typu roletami, ekranami itp itd.)
    - panelu dotykowego (lub więcej niż 1)
    na którym znajduje się layout graficzny, który jest projektowany od początku do końca pod daną instalację. Można użyć do tego celu paneli z oferty (montowane w ścianie, blacie, ustawiane na stole, bezprzewodowe 7" 10" 12" itp itd.) lub komputera PC, mac, tabletu android itp.

Oprócz sterowana elektryką możliwe jest sterowanie urządzeniami takimi jak TV, projektor, sprzęt HiFi, (regulacja głośności, wybór kanałów, wejść itp.) klima, alarm.
    Możliwość kontroli zdalnej (przez internet) itp.

W razie pytań proszę o kontakt. Projektuję i instaluję systemy automatyki, pomogę w ramach możliwości.
    Pozdrawiam
    Łukasz

1
  • SterControl
  • #6 15 Sty 2016 19:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kyry1 napisał:
    Radziłbym się zastanowić nad profesjonalnym sprzętem dedykowany do tego typu rozwiązań z możliwością łatwej rozbudowy...

Czyli według kolegi wyszczególnione pozycję wyżej do profesjonalnych się nie zaliczają ? - jakoś dziwnie kolegi wypowiedź zabrzmiała.

0
  • #7 15 Sty 2016 20:16
    wojciech80
    Poziom 18  

kyry1 napisał:
    Radziłbym się zastanowić nad profesjonalnym sprzętem dedykowany do tego typu rozwiązań z możliwością łatwej rozbudowy. Proponuję system CUE.

Kolego sprawdź, poprzednie systemy które są w powyższych postach.
    Napisz nam co ma twój system a pozostałe tego nie mają (po za nazwą firmy). :D

0
  • #8 16 Sty 2016 17:56
    Erbit
    Poziom 32  

pafcio86 napisał:
    ... byłby najlepszy...

Bardzo często lepszy = droższy a najlepszy = najdroższy. Nie sądzę aby o to Tobie chodziło tym bardziej, że ...

pafcio86 napisał:
    ... Czytałem troszkę o Fibaro ...

Klasa Fibaro to niestety nie ta "najlepsza". Nigdy nie odważyłbym się zastosować Fibaro do automatyki przemysłowej. Strach mnie też ogrania przed przegrzewającymi się urządzeniami umieszczonymi w puszkach (co jakiś czas ten problem pojawia się w Fibaro). Gdzieś wyżej ktoś zaproponował rozwiązania dedykowane - zapewne będą sporo droższe. Skoro jednak zainteresowałeś się klasą Fibaro to może zerkniesz na HomeMatic. To też radiowe ale i kablowe połączenia. Ilość komponentów HomeMatic jest jednak mniejsza niż w Fibaro choćby z tego powodu, że Fibaro korzysta z z-wave.

[edyta]
    Proszę - nawet na tym forum piszą o topiących się elementach Fibaro -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3120890.html

0
  • #9 17 Sty 2016 05:03
    kyry1
    Poziom 10  

Szanowni koledzy apropo pytania co ma CUE czego nie mają powyższe systemy:
    Załóżmy że klient ma urządzenia sterowane z pilota IR takie jak TV, wieża itp. Tych pilotów może się nazbierać. W cue jest możliwość zaimplementowania wszystkich tych urządzeń do jednego systemu i tak można mieć wszystkie funkcje wszystkich pilotów w jednym panelu dotykowym.
    2 sprawa, nie wnikałem dogłębnie, może się mylę ale nie widziałem w powyższych systemach możliwości sterowania urządzeniami po RS232/422 lub 485. Większość projektorów posiada takie porty. Nie mówiąc o innych urządzeniach jak systemy multiroom, wideokonferencyjne, CCTV (to jest standard).
    Jeżeli chodzi o sterowanie rolet to też nie doczytałem się czy moduły wykonawcze (przekaźnikowe) są programowalne. Tzn czy jest możliwość opuszczenia lub podniesienia rolety z przycisku ściennego bez jednostki centralnej ? (Chodzi o opóźnienia czasowe między przełączaniem góra/dół aby nie uszkodzić silnika rolety)
    To wszystko jest możliwe z CUE (kju). Nie wspomę już o wyposażeniu systemu w porty analogowe, cyfrowe, GPIO, wej/wyj. napięciowe/prądowe, których wykorzystanie może być nieograniczone.
    Cena też już nie jest taka zaporowa jak to było kilkanaście lat temu.
    Pozdrawiam

-1
  • #10 17 Sty 2016 10:44
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kyry1 napisał:
    Załóżmy że klient ma urządzenia sterowane z pilota IR takie jak TV, wieża itp. Tych pilotów może się nazbierać. W cue jest możliwość zaimplementowania wszystkich tych urządzeń do jednego systemu i tak można mieć wszystkie funkcje wszystkich pilotów w jednym panelu dotykowym.

Masz choć jednego klienta, który zamiast pilotem steruje telewizorem z poziomu manipulatora LCD gdzieś na ścianie ?
    Tutaj masz rozwiązanie od kilku lat dostępne w Nexo:
    http://www.nexwell.eu/produkt/nxw296-modul-ir-tukan

kyry1 napisał:

2 sprawa, nie wnikałem dogłębnie, może się mylę ale nie widziałem w powyższych systemach możliwości sterowania urządzeniami po RS232/422 lub 485. Większość projektorów posiada takie porty.

Czyli twierdzisz, że dowolne urządzenie podłączone do Waszego systemu z takim interfejsem będzie pracowało poprawnie ? Czy może jednak każde musi zostać zaimplementowane do Waszego systemu - ile to kosztuje i ile trwa czasu ?
    kyry1 napisał:

Nie mówiąc o innych urządzeniach jak systemy multiroom, wideokonferencyjne, CCTV (to jest standard).

Multiroom: http://www.nexwell.eu/produkt/nxw494-karta-multiroom,, CCTV -
    http://www.nexwell.eu/produkt/nxw304-karta-cctv wideokonferencje - szczególnie często potrzebne w prywatnych domach.
    Co do CCTV, w Nexo jest to tylko podgląd, dowolna reakcja systemu na zaistniałą sytuację bez rejestrowania obrazu.
    kyry1 napisał:

Jeżeli chodzi o sterowanie rolet to też nie doczytałem się czy moduły wykonawcze (przekaźnikowe) są programowalne. Tzn czy jest możliwość opuszczenia lub podniesienia rolety z przycisku ściennego bez jednostki centralnej ? (Chodzi o opóźnienia czasowe między przełączaniem góra/dół aby nie uszkodzić silnika rolety)

Tutaj to już kolego się nie ośmieszaj - jak sobie wyobrażasz nie zastosowanie w takim systemie podstawowych funkcji realizujących bezpieczną pracę rolet ? Nexo - przy uszkodzonej płycie głównej centrali, możesz nadal sterować roletami.
    kyry1 napisał:

To wszystko jest możliwe z CUE (kju). Nie wspomę już o wyposażeniu systemu w porty analogowe, cyfrowe, GPIO, wej/wyj. napięciowe/prądowe, których wykorzystanie może być nieograniczone.
    Pozdrawiam

Moduły, wejścia, wyjścia, komunikacja w Nexo, możliwości prawie nieograniczone:
    http://www.nexwell.eu/system-nexo-0

0
  • #11 17 Sty 2016 14:23
    wojciech80
    Poziom 18  

kyry1 napisał:
    2 sprawa, nie wnikałem dogłębnie, może się mylę ale nie widziałem w powyższych systemach możliwości sterowania urządzeniami po RS232/422 lub 485. Większość projektorów posiada takie porty. Nie mówiąc o innych urządzeniach jak systemy multiroom, wideokonferencyjne, CCTV (to jest standard).
    Pozdrawiam

Kolego piszesz wiele rzeczy które również posiadają nasze?
    Prosiłem ciebie abyś napisał nam czym różni się twój system niech będzie od mojego Vimar By Me.

Rozumiem że już zamontowałeś kilka takich systemów u klientów i są bardzo zadowoleni. Lecz warto czytać co dzieję się po za twoim systemem i trzeba się cały czas dokształcać. Dziedzina jest bardzo obszerną i ma wiele zastosowań, a zaczynamy od klienta co on tak naprawdę potrzebuje :D

0
  • #12 17 Sty 2016 21:38
    kyry1
    Poziom 10  

Panowie ja nie mówię że wasze systemy są gorsze, pewnie spełnią oczekiwania większości klientów.
    Powiedzcie mi proszę czy za pomocą waszych systemów jest możliwe zrealizowanie powiedzmy takiej automatyki:
    - wchodzę do domu i chcę sobie obejrzeć film w moim kinie domowym.
    Chcę to zrobić za pomocą jednego gestu. Czy to wciśnięcie przycisku na panelu dotykowym (przewodowym, bezprzewodowym czy lub na telefonie obojętnie, powiedzmy że są trzy takie panele z takim samym przyciskiem).
    Po wciśnięciu przycisku wywoła się sekwencja zdarzeń tzw. makro:
    - włączy się projektor (w razie jakby liczba godzin lampy była bliska wykończeniu pojawi się odpowiedni komunikat i wysłana zostanie wiadomość e-mail)
    Pozostałe czynności włączą się jeżeli włączy się projektor.
    - dostosuje się oświetlenie
    - zamkną rolety
    - rozwinie ekran
    - włączy się wzmacniacz (powiedzmy klient ma sentyment do wzmacniacza Diory 700) i ustawi głośność
    - na urządzeniach wybiorą się odpowiednie wejścia (wzmacniacz-wej Tuner, projektor-hdmi, odpowiednie wejście i wyjście na matrycy AV)
    - włączy się bluray lub inny odtwarzacz multimedialny
    - na panelu wyświetli się informacja zwrotna o statusie projektora (włączony, wyłączony, chłodzi się, startuje, liczba godzin lampy, filtra itp.)
    W trakcie projekcji oczywiście możemy z każdego z paneli lub wybranego regulować głośność, przełączać źródła (bluray, laptop, wideokonferencja), i sterować każdym urządzeniem. Sprawdzić pogodę, ustawić temperaturę albo sprawdzić czy kwiatki są podlane.
    Tego nie mogłem się doszukać w waszych systemach. Ale może taka funkcjonalność nie musi być klientowi potrzebna. Jak kolega mądrze napisał wszystko zależy od potrzeb.
    Pozdrawiam serdecznie

-2
  • #13 18 Sty 2016 20:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

O takie Tobie gesty chodzi:
    http://www.nexwell.eu/aktualnosci/nowosc-obsluga-gestow-uzytkownika-na-panelu-dotykowym-lcd
    Jak widzisz można, ponieważ to jest zdarzenie wirtualne, możesz dowolnie zdefiniować co będzie ten gest robił od załączenia jednej "lampki" po uruchomienie/przełączenie/wyłączenie/zamknięcie itd. itd wszystkich możliwych zasobów systemu - dla mnie jest to niepraktyczny gadżet, aczkolwiek jeden z użytkowników, sam sobie taką funkcjonalność do systemu dodał - u Was klienci także mogą dowolnie programować, tworzyć logiki w systemie ?
    I jeszcze jedno - to nie jest "mój" system - instaluję go, bądź przygotowuję projekty.

p.s - piszą Nowość - a ta "nowość" jest przynajmniej od 3,4 lat

0
  • #14 19 Sty 2016 05:06
    dzik84
    Poziom 17  

kyry1 napisał:
    - wchodzę do domu i chcę sobie obejrzeć film w moim kinie domowym.
    Chcę to zrobić za pomocą jednego gestu. Czy to wciśnięcie przycisku na panelu dotykowym (przewodowym, bezprzewodowym czy lub na telefonie obojętnie, powiedzmy że są trzy takie panele z takim samym przyciskiem).
    Po wciśnięciu przycisku wywoła się sekwencja zdarzeń tzw. makro:
    - włączy się projektor (w razie jakby liczba godzin lampy była bliska wykończeniu pojawi się odpowiedni komunikat i wysłana zostanie wiadomość e-mail)
    Pozostałe czynności włączą się jeżeli włączy się projektor.
    - dostosuje się oświetlenie
    - zamkną rolety
    - rozwinie ekran
    - włączy się wzmacniacz (powiedzmy klient ma sentyment do wzmacniacza Diory 700) i ustawi głośność
    - na urządzeniach wybiorą się odpowiednie wejścia (wzmacniacz-wej Tuner, projektor-hdmi, odpowiednie wejście i wyjście na matrycy AV)
    - włączy się bluray lub inny odtwarzacz multimedialny
    - na panelu wyświetli się informacja zwrotna o statusie projektora (włączony, wyłączony, chłodzi się, startuje, liczba godzin lampy, filtra itp.)
    W trakcie projekcji oczywiście możemy z każdego z paneli lub wybranego regulować głośność, przełączać źródła (bluray, laptop, wideokonferencja), i sterować każdym urządzeniem. Sprawdzić pogodę, ustawić temperaturę albo sprawdzić czy kwiatki są podlane.

Brzmi jak opis prawie każdego rozwiązania bo o to właśnie chodzi w IB....
    I każdy oagrnięty inżynier postawi taki system. Samo Raspberry z postawionym OpenHubem i dogadane z Integrą już by dało radę, nie mówiąc już o integracjach z użyciem PLC (Saia, Siemens, Wago, Fatek itd) czy samego KNX (Domovea od Hagera, Home Server Giry czy Panele Divus itd. etc.). Ba, nawet na fibaro by się dało to zrobić.

Kolega na siłę chce udowadniac wyższość jednego systemu nad drugiem, co sie kompletnie mija z sensem. Prawda jest taka że funkcjonalność systemu zależy w 90% od pomysłowości i wiedzy projektanta/programisty a nie od samego systemu. A sprytny projektant potrafi jednocześnie znaleśc najtańsze rozwiązanie dla zadanej funkcjonalności i wymagań.

1
  • #15 19 Sty 2016 12:07
    kyry1
    Poziom 10  

Kolego kasprzyk
    może być i taki gest. Nie chodziło mi konkretnie o to czy system ma obsługę gestów jak w linku http://www.nexwell.eu/aktualno...ownika-na-panelu-dotykowym-lcd..
    Chodziło mi o to co dzieje się potem. Załączanie sekwencyjne elektryki to ja wiem że nie jest problem. To podstawowa logika, którą można zrobić na bramkach. Chodziło mi o to czy:
    - jest możliwość 2-stronnej komunikacji z urządzeniami jak np. projektor, TV
    - jest możliwość zgrania kodów z dowolnego pilota IR i zaimplementowanie i w programie
    - jest możliwość automatycznego wysyłania maili z danymi odczytanymi z urządzeń użytkownika (jak np. liczba godzin lampy projektora)
    itp.

Kolego dzik84
    Nie chcę nic udowadniac. Chcialem sie dowiedziec czy w systemie pt. Nexwell czy Astat jest możliwość:
    - zrobienia sterownika do dowolnego urządzenia działającego po RS232/485
    - możliwość wykonywania i zatrzymania makr
    - synchronizacja kilku panelli-kontroolerów (np tableta na androidzie, pc z windowsem i panela na ścianie)
    - zgrywanie kodów IR (np. z pilotów w celu odpalenia np z panela na ścianie w kuchni bluraya gdzieś w innym pomieszczeniu)

Było pytanie co może CUE czego nie może Nexwell czy Astat. Czytając specyfikację tych systemów nie doszukałem się takiej funkcjonalności.

Oczywiste jest że funkcjonalność CUE można zrealizować z innymi zabawkami (jak, AMX, Crestron, rapsberyPi + coś..., PVS z Katowic, czy chociażby Amiga500 + coś) ale nie o tym była dyskusja.

Chyba zostałem źle odebrany. Nie taki miałem zamiar.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w instalacjach.

-1
  • #16 19 Sty 2016 19:12
    dzik84
    Poziom 17  

kyry1 napisał:
    - zrobienia sterownika do dowolnego urządzenia działającego po RS232/485
    - możliwość wykonywania i zatrzymania makr
    - synchronizacja kilku panelli-kontroolerów (np tableta na androidzie, pc z windowsem i panela na ścianie)
    - zgrywanie kodów IR (np. z pilotów w celu odpalenia np z panela na ścianie w kuchni bluraya gdzieś w innym pomieszczeniu)

ad.1 Nexwell karta multiroom (NXW494) gada po 232, a karta komend (NXW396) po 485
    ad.2 Wykonywanie i zatrzymywanie makr, na tym to chyba większośc systemów polega
    ad.3 Nie słyszałem o systemie który nie pozwalałby robic tego samego z 2 czy więcej paneli/aplikacji/kontrolerów
    ad.4 NXW296 - moduł IR

Dodam że sam nie instaluję Nexwella choć system wygląda ładnie, a pozyskanie tych informacji zajeło mi 2 minuty na ich www

0
  • #17 19 Sty 2016 20:53
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

kyry1 napisał:
    Kolego kasprzyk
    może być i taki gest. Nie chodziło mi konkretnie o to czy system ma obsługę gestów jak w linku http://www.nexwell.eu/aktualno...ownika-na-panelu-dotykowym-lcd..
    Chodziło mi o to co dzieje się potem. Załączanie sekwencyjne elektryki to ja wiem że nie jest problem. To podstawowa logika, którą można zrobić na bramkach. Chodziło mi o to czy:
    - jest możliwość 2-stronnej komunikacji z urządzeniami jak np. projektor, TV
    - jest możliwość zgrania kodów z dowolnego pilota IR i zaimplementowanie i w programie
    - jest możliwość automatycznego wysyłania maili z danymi odczytanymi z urządzeń użytkownika (jak np. liczba godzin lampy projektora)
    itp.

Kolego, tu nie chodziło mi tylko o zasoby fizyczne, można robić inne rzeczy o których już wspomniał kolega wyżej - poczytaj na czym dokładnie polega idea tego systemu.
    Nie odpowiedziałeś jak wygląda temat z programowaniem systemu i ile kosztuje takie zaimplementowanie dowolnego urządzenia, odpowiedz tak szczerze, ilu trafiło się Tobie indywidualnych klientów zainteresowanych opisaną przez Ciebie funkcjonalnością a w szczególności ilość godzin pracy projektora ?
    To co opisujesz wdrażasz za pewne na salach konferencyjnych i innego tego typu obiektach - uwierz mi, że zainteresowanie indywidualnych klientów w tej kwestii we własnych domach jest bardzo małe - możesz się z tym zgadzać lub nie.

pozdrawiam

1
  • #18 19 Sty 2016 23:07
    dzik84
    Poziom 17  

Tym bardziej że sam system CUE jest dedykowany do sal konferencyjnych, sal kinowych czy prywatnego kina. I owszem można go zapakować do domu ale jako podsystem domowej sali kinowej czy multiroom a nie że na tym cały dom stoi, bo jest to wtedy wciskanie klientowi rozwiązania niededykowanego do zadania.

Uparcie stoisz przy argumentach typu Audi jest słabe bo do Scani załadujesz 15 ton żwiru a do audi nie.
    Ta sama sytuacja jest tutaj, CUE ma swoje zastosowanie gdzie zakładam że jest rewelacyjnie przygotowany do rozmawiania z milionem typów sprzętu AV i można to na nim zrobić prosto (co nie oznacza że na innych systemach nie da sie tego zrobić).
    Tak samo automatyka HVAC, wielopoziomowe reakcje na przyciski ścienne (kliknięcie, podwójne kliknięcie, przytrzymanie 2s, 5s itd), współpraca po ethernecie z alarmem (celem informacji o czujnikach ruchu żeby sterować np. oświetleniem) i inne nietypowe rozwiązania (na elce jest gościu któremu Fibaro rano pokazuje którą trasą do pracy jechać czy odwieść dzieci do szkoły na podstawie danych o korkach z google maps). Da się na CUE, może tak, może nie, ale na pewno łatwiej/lepiej zrobić to na innym systemie.

Słowem podsumowania. Nie ma idealnego systemu, wszystko ma swoje miejsce i zastosowanie, jak choćby te godziny projektora, pewnie łatwa sprawa w CUE, da sie też na innych. Ale jak już kolega wyżej wspomniał, w domu, po co to komu, i tak projektor pokaże że pora na serwis. Za to w hotelu "Pan Zenek" na pewno bardzo sie ucieszy z sms'a że w sali C trzeba wymienić żarówkę w projektorze. Tak samo wielokanałowa regulacja PID w HVACu czy inne "analogowe" obliczenia i bardziej rozbudowane logicznie systemy postawione na CUE to albo nie możliwe albo karkołomne zadanie. Na PLC czy innym dedykowanym systemie - normalna robota.

Po uparciu kolegii i miejscu zamieszkania śmiem twierdzić że ma powiązania z firmą AVprojekt z wrocka która to CUE instaluje. I jak sama firma na www twierdzi/reklamuje, jest to system głównie do sal kinowych, konferencyjnych itd, a to że przy okazji da się inne rzeczy zrobić. Oczywiste, nikt o zdrowych zmysłach do obsługi oświetlenia i rolet w 3 salach konferencyjnych nie będzie stawiał dodatkowego systemu i kombinował skoro ma już system do sterowania multimediami który to potrafi. Tak samo w druga stronę w biurowcu czy centrum konferencyjnym CUE robi multimedia i tyle, bo za oświetlenie, rolety, HVAC i milion innych rzeczy odpowiada BMS postawiony na KNXie czy czymkolwiek innym.

A teraz wracając do głównego wątku i pytania autora.
    Po pierwsze zorientuj się jakich masz instalatorów w okolicy i na czym pracują.

A moim zdaniem, jak nie ma to mieć nie wiadomo jakich wodotrysków to zrobisz to ekonomicznie np. Integrując Satela Integrę z Fibaro albo Loxone. Albo i nawet biorąc sama Integrę z panelem TSI najwyżej dogrywając do tego małego taniego PLC'ka (np. Fatek'a czy nawet LOGO Siemensa)

0
  • #19 31 Sty 2016 10:24
    romulus73
    Poziom 19  

Bms na knx porażka równie dobrze można polecić lonworks.

Tak sobie czytam,
    Bajery za miliony, intelgenty dom robi się na zwykłym sterowniku PLC, dla mnie taki dom to sterowanie. chydroforem, termą, piecem, i tak dalej zaczynając od wentylatorów w łazience kończąc na przetwornikach ciśnienia, różnicy ciśnień czujników co2 itak dalej.
    Ja ogarnąłem wszystko na carelu pco5 plus pcoe z kartą web wsio leci przez router.
    Zaczynając od pomieszczenia z kominkiem gdzie dym nigdy nie wydostanie się na zewnątrz ponieważ mam przetwornik różnicy ciśnień gdzie przy 3Pa nic nie ma prawa się wydostać z wentylatorami pracują inwetery a pierdołki ze zliczniem czasu pracy, gniazdeczka sterowanie to sa zabaweczki uboczne za 2000 i kilka godzin programowania mozna mieć wszystko.

1
  • #20 02 Lut 2016 18:41
    homelogic.pl
    Poziom 9  

PLC to kilkadziesiąt jak nie kilkaset godzin rzeźby.

Jak szukacie czegoś w cenie i możliwościach PLC, ale dostosowane do ID i bajecznie proste w konfiguracji to tylko i wyłącznie Loxone. W tym zakresie cen/możliwości nie ma żadnej alternatywy.

2
  • #21 03 Lut 2016 18:49
    romulus73
    Poziom 19  

rzeźby wystarczy wiedzieć co się robi a ja wiem czego oczekuje w swoim domu.
    Zaprezentuj mi jak wracając z pracy ustalasz:
    nadciśnienie w domu aby bakterie nie wpdały do pomieszczeń, utrzymujesz 600ppm dwutlenku węgla w domu, masz 21 stopni przy wilgotności 55%. jak oszczędzasz energie na pompach za pomocą inwerterów? oszczędzasz na piecu utrzymując mieszanie na powró a za pomoca wwwpodnosisz temperature.
    trzeba sobie uzmysłowić ze inteigętny dom to taki w którym czuje się dobrze bo mam komfortowe i doskonałe warunki otoczenia. Nie zapalanie światełek na klatce schodowej komfort to powietrze i temperatura takie bajerki jak pisałem wcześniej robi się przy okazji
    chętnie zobaczę prezentacje jak utzrymuesz podane warunki w pomieszczeni a później ja Ci wrzucę jak dziala dobry rekuperator z dobrym programem.

Dodano po 1 [minuty]:

Raczej nie ma lepszych sterowników do wentylacji i klimy jak carel

Dodano po 2 [minuty]:

na zycznie napisze dobry program na carela

0
  • #22 03 Lut 2016 21:16
    homelogic.pl
    Poziom 9  

Ściągnij sobie soft konfiguracyjny i się pobaw w trybie symulacji:
    http://www.loxone.com/tl_files/loxone/downloads/config/Loxone-Config-7.1.12.31.zip

To co napisałeś jest bez problemu do zrobienia, a dodatkowo dużo więcej. Czy twoje ogrzewanie liczy zapotrzebowanie na ciepło dla każdej ze stref i uwzględnia to w temperaturze na mieszaczu? Potrafi przewidzieć czas potrzebny na nagrzanie z dokładnością +/-10 min.?

Zainteresuj się - wielu znajomych z przemysłówki mocno się zdziwiło jak się wgryźli w temat. A jak zobaczyli cenę to oszaleli. Serwer z 8 wejść binarnych 24V + 8 wyjść 230V 5A + 4 wyjścia 0-10V + 4 wejścia 0-10V + port KNX kosztuje ok. 2000 złociszy.

1