Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik mono 26W

nocnafuria22 11 Gru 2015 21:52 8283 16
  • Przenośny głośnik mono 26W

Witam. W związku z tym, że nie przepadam za hałasem szkolnych przerw postanowiłem z nim walczyć. Wpadłem na pomysł budowy od podstaw przenośnego głośnika.
    Priorytetem była mobilność, KOSZT oraz siła głosu, dlatego użyłem tego, co miałem pod ręką.
    Jako źródło dźwięku użyłem 15cm samochodowego głośnika Harman Becker o nieznanej mi mocy i impedancji 4ohm. Głośnik ma bardzo dużą skuteczność (przy tej samej mocy grał najgłośniej ze wszystkich jakie testowałem).

Wzmacniacz to prosty układ zbudowany na płytce uniwersalnej (akurat taką miałem pod ręką) na końcówce mocy TDA8510j 2x13w + 1x26W. Jako że głośnik jest mono, to wykorzystałem tylko mocniejszy kanał.

Zasilanie stanowią 4 ogniwa li-ion Panasonic NCR18650A +/- 2200mAh (14.4V)

Obudowę wykonałem własnoręcznie z litej sosny (łatwa obróbka i niska waga) po czym zabejcowałem. Grubość deski to ponad 5cm- na żywo daje niezły efekt wizualny.

Umiejscowienie elektroniki jest celowo na "wierzchu", aczkolwiek nie posiadałem wystarczająco głębokiego frezu żeby umiejscowić ją głębiej. Kolejnym zabiegem było to, żeby konstrukcja głośnika była otwarta. Głośnik z tak małą komorą akustyczną grał źle, a większa spowodowała by większe wymiary całokształtu. Postawiłem więc na konstrukcję otwartą.

Na froncie zamontowałem wyświetlacz/voltomierz ukazujący napięcie na aku, żebym mógł kontrolować stopień rozładowania pakietu.

Z boku urządzenia wkręcone są dwa wkręty do zwijania przewodu sygnałowego (2,5m)

Jak to gra? W Szkole mnie bardzo dobrze słychać :D Tony wysokie i średnie są w porządku. Niskich brakuje aczkolwiek nie jest najgorzej. Najlepiej brzmi muzyka POP, Dubstep/electro i discopolo :P Z wymagającą typu rock/metal po odpowiednim ustawieniu EQ nie jest źle.

W planach mam zamontowanie modułu bluetooth, ale nie wiem gdzie takowy tanio kupić/ z czego wymontować.

Zapraszam do wyrażenia opinii o mojej pierdziawcę :D

ps. Czy mogę ładować równolegle 4 ogniwa jedną ładowarką opartą na tp4056? Czuwanie i przekładanie aku jest trochę męczące. Dodam, że różnica napięć po naładowaniu aku wynosi max. 25mV.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    nocnafuria22
    Poziom 6  
    Specjalizuje się w: elektronika
    nocnafuria22 napisał 7 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Gardeja. Jest z nami od 2015 roku.
  • PCBway
    mkpl
    Poziom 37  
    Fajna konstrukcja choć trochę duża ale za to głośna ;) Ładowarkę do Li ion możesz zrobić w oparciu o źródło prądowe o max napięciu takim jak baterie i prostym układzie balansującym na tranzystorze i TL431.
    DD9999
    Poziom 8  
    Na plus wyrzeżbienie wlasnej obudowy z drewna - bardzo fajne :) Ale....

nocnafuria22 napisał:

Jak to gra? W Szkole mnie bardzo dobrze słychać :D Tony wysokie i średnie są w porządku. Niskich brakuje aczkolwiek nie jest najgorzej. Najlepiej brzmi muzyka POP, Dubstep/electro i discopolo :P Z wymagającą typu rock/metal po odpowiednim ustawieniu EQ nie jest źle.

W to nie uwierze, "krzyczy" może i ładnie, ale jak ma grać "nie źle", czy chociaż "nie tragicznie" przypadkowy (i kiepskiej jakości) głośnik, pozbawiony obudowy? Już nie mówmy o jakości tandentych głośnika i wzmaka, bez odpowiedniego "pudła" zapewaniającego glosnikowi warunki do pracy nie da się uzyskać akceptowalnego brzmienia.

Takie "cosie" nie nadają się do słuchania muzyki, a jedynie robienia hałasu - no chyba, że takie bylo założenie ;)
    maliniak80
    Poziom 16  
    Cytat:
    W to nie uwierze, "krzyczy" może i ładnie, ale jak ma grać "nie źle", czy chociaż "nie tragicznie" przypadkowy (i kiepskiej jakości) głośnik, pozbawiony obudowy? Już nie mówmy o jakości tandentych głośnika i wzmaka, bez odpowiedniego "pudła" zapewaniającego glosnikowi warunki do pracy nie da się uzyskać akceptowalnego brzmienia.

Nie koniecznie moze grac zle bo autor jednak zrobil przegrode z litej deski ktora jednak w jakims tam stopniu oddziela przednia strone membrany od tylnej strony, reszta juz zalezy od glosnika jak reaguje na taka obudowe typu "przegroda"
    Duch__
    Poziom 31  
    nocnafuria22 napisał:

W planach mam zamontowanie modułu bluetooth, ale nie wiem gdzie takowy tanio kupić/ z czego wymontować.

W kwestii samego głośnika się nie wypowiadam, bo ani mi się on nie podoba, ani podoba - zrobiłeś jak chciałeś, twoja decyzja.

Co do modułu bluetooth to nie polecam najtańszych rozwiązań typu Adapter Audio Bluetooth

Ja za swój dałem 25zł + przesyłka i szczerze mam mieszane uczucia. Przyznam brzmi to rozwiązanie nie najgorzej, ale ma następujące wady:

Jeśli nie transmitujesz muzyki z telefonu, ale masz urządzenia sparowane to co chwilę drze "PAIRED". Dodatkowo jeśli coś mu na napięciu nie pasuje to drze co chwilę "LOW BATTERY, PLEASE CHARGE". Ostatnim problemem jaki zauważyłem jest kiepski zasięg na poziomie od 1-5 metrów w zależności od poziomu zakłóceń. Można to rozwiązać stosując zewnętrzną antenę po wycięciu oryginalnej płytkowej. Tak więc jeśli masz coś kupić to nie idź tą drogą co ja tylko kup coś lepszego za parę złotych więcej.
  • PCBway
    Jamie
    Poziom 20  
    Cytat:
    ...W związku z tym, że nie przepadam za hałasem szkolnych przerw postanowiłem z nim walczyć....

Kolega postanowił walczyć z hałasem... ...wytwarzając głośniejszy hałas?
    Teoretycznie rzecz jest możliwa, ale należałoby raczej przechwycić ten hałas, odwrócić w fazie i zmieszać z istniejącym...
    pier
    Poziom 23  
    Jeśli chodzi o Bluetooth audio to szukaj na ebaju "Bluetooth audio board" a znajdziesz gotowy moduł z Bluetooth i wzmacniaczem koszt około 15$. Zastosowano tam wzmacniacz klasy D co idealnie nadaje się do zasilania z aku.

Dlaczego Piszesz że aku NCR18650A mają +/-2200mAh? Masz jakieś używki? Nowe takie aku mają nominalnie 3100mAh.
    domino20
    Poziom 11  
    Witam fajnie wykonana obudowa głośnika, dorzuć do niego taki moduł moduł audio bluetooth i nie będziesz potrzebował żadnych kabli. Obsługuje to pendriva, kartę SD, ma moduł bluetooth oraz odbiornik FM.
    Pablo2015
    Poziom 18  
    Jamie napisał:
    Cytat:
    ...W związku z tym, że nie przepadam za hałasem szkolnych przerw postanowiłem z nim walczyć....

Teoretycznie rzecz jest możliwa, ale należałoby raczej przechwycić ten hałas, odwrócić w fazie i zmieszać z istniejącym...

I w teorii nie jest to całkowicie możliwe. Fala z głośnika nie rozchodzi się w całej przestrzeni więc efekt byłby ledwo słyszalny i to w nie całej przestrzeni.

Matematyczny opis nałożenia fali to wypadkowej to:

$$I= I1+ I2 + 2\sqrt{I1I2}cos\varphi$$

W zależności od kąta przesunięcia fazowego $$\varphi$$ wartość natężenia wypadkowej fali przyjmuje najmniejszą wartość dla $$cos\varphi = -1$$

Jednak ciężko jest uzyskać osłabienie natężenia gdzie źródeł dźwięku jest bardzo duża, są one rozmieszczone w różnych miejscach i ciągle się przemieszczają, wszystko odbija się od ścian, od ludzi zmieniając kąt przesunięcia etc. Pomysł ciekawy ale niewykonalny.

Pozdrawiam Paweł
    Jamie
    Poziom 20  
    Istnieją już praktycznie zrealizowane rozwiązania eliminacji hałasu w sposób zbliżony do wspomnianego przeze mnie - chociaż komentując sprzęt przedstawiony w temacie nie miałem na myśli namawiania autora do doświadczeń na tym polu...
    Przykład pierwszy z brzegu: http://autokult.pl/6943,cicho-sza-metody-aktywnej-redukcji-halasu-w-samochodzie
    A teoretycznie, proszę kolegi, wszystko jest możliwe - jak już za czasów Austro-Węgier stwierdził niejaki Haber ;)
    Niejakiemu Einsteinowi przypisuje się stwierdzenie: Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
    nocnafuria22
    Poziom 6  
    DD9999 napisał:

Takie "cosie" nie nadają się do słuchania muzyki, a jedynie robienia hałasu - no chyba, że takie bylo założenie

Co do jakości głośnika. Myśle, że taki najgorszy nie jest. W końcu francuska produkcja. Jakości dźwięku to nie ma co porównywać do domowych zestawów, z takowymi mobilne zestawy nie mają szans. Tak jak napisałeś, założeniem było robienie hałasu, ale także słuchanie muzyki np. podczas pracowania czy w plenerze. Jakość muzyki jest i tak lepsza niż w małych przenośnych radiach takiego typu:

nie wspominając o tanich głośnikach mobilnych. (Tanich, bo takie za ponad 250zł potrafią zdziwić)

maliniak80 napisał:
    Nie koniecznie moze grac zle bo autor jednak zrobil przegrode z litej deski ktora jednak w jakims tam stopniu oddziela przednia strone membrany od tylnej strony, reszta juz zalezy od glosnika jak reaguje na taka obudowe typu "przegroda"

Tutaj Masz rację, ten głośnik lepiej reaguję jak jest otwarty aniżeli miał by posiadać małą komorę. Warunek jest jeden, najlepiej go słychać, jak jest skierowany frontowo do odbiorcy. Po bokach cichnie a z tyłu traci wysokie tony. W szkole to nie ma dużego znaczenia, bo dźwięk odbijają ściany, ale na dworze już mocno słyszeć różnicę.

Jamie napisał:

Pablo2015 napisał:
    I w teorii nie jest to całkowicie możliwe. Fala z głośnika nie rozchodzi się w całej przestrzeni więc efekt byłby ledwo słyszalny i to w nie całej przestrzeni.

Matematyczny opis nałożenia fali to wypadkowej to:

W zależności od kąta przesunięcia fazowego wartość natężenia wypadkowej fali przyjmuje najmniejszą wartość dla

Jednak ciężko jest uzyskać osłabienie natężenia gdzie źródeł dźwięku jest bardzo duża, są one rozmieszczone w różnych miejscach i ciągle się przemieszczają, wszystko odbija się od ścian, od ludzi zmieniając kąt przesunięcia etc. Pomysł ciekawy ale niewykonalny.

Pozdrawiam Paweł

Jamie napisał:
    Istnieją już praktycznie zrealizowane rozwiązania eliminacji hałasu w sposób zbliżony do wspomnianego przeze mnie - chociaż komentując sprzęt przedstawiony w temacie nie miałem na myśli namawiania autora do doświadczeń na tym polu...
    Przykład pierwszy z brzegu: http://autokult.pl/6943,cicho-sza-metody-aktywnej-redukcji-halasu-w-samochodzie
    A teoretycznie, proszę kolegi, wszystko jest możliwe - jak już za czasów Austro-Węgier stwierdził niejaki Haber
    Niejakiemu Einsteinowi przypisuje się stwierdzenie: Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.

Co do redukcji hałasu, bardziej chodziło mi o zagłuszenie go. Lepsza jest głośna muzyka od irytującego szkolnego gwaru.

pier napisał:
    Dlaczego Piszesz że aku NCR18650A mają +/-2200mAh? Masz jakieś używki? Nowe takie aku mają nominalnie 3100mAh.

Aku zakupiłem jako używane za 4zł/sztuka. Zakup nowych zabolał by mnie (80-100zł).

Dzięki za propozycję co do bluetooth. Podoba mi się pomysł Domino20 na wszystko w jednym, ale jeszcze nie przełamałem się do zamawiania z Chin.

Ponawiam pytanie odnośnie ładowarki. Wiem, że można wykonać taki układ z balanserem aczkolwiek chciałbym jak najprościej. Zawsze można kupić 4 moduły ładowarek na tp4056 (cena sztuki to ok.3-4zł), aczkolwiek nie mam wydajnego zasilacza 5v 4A, a wizja podłączania 4 ładowarek telefonowych trochę mnie przeraża :D

Dzięki za opinie!
    domino20
    Poziom 11  
    Jeśli chodzi o ten moduł to na naszych stronach aukcyjnych też jest dostępny ale oczywiście w innej cenie. Co do kupowania z Chin to też nie byłem przekonany ale spróbowałem kupując właśnie ten moduł i wszystko przebiegło pomyślnie po 11 dniach moduł miałem u siebie.
    Pozdrawiam
    KJ
    Poziom 31  
    Jak ktoś chce małe i w miarę poprawnie brzmiące źródło dźwięku to polecam radyjko Sencor SRD 215. Podejrzewam że gra zdecydowanie lepiej od pokazanego wynalazku. Na pewno gra zdecydowanie lepiej od wszystkich mobilnych radioodbiorników w podobnej cenie jakie widziałem. Do tego jakość wykonania także wyraźnie odbiega na plus od innych odbiorników w tej klasie cenowej. Przypadkowy głośnik w "obudowie" nie ma prawa grać dobrze ani nawet na poziomie akceptowalnym. Do tego ten wzmacniacz to także jakaś porażka 26W nie powinno moim zdaniem wymagać aktywnego chłodzenia. Łączenie akumulatorów równolegle zawsze będę uważał za niezbyt szczęśliwe rozwiązanie z punktu widzenia ich trwałości - tak wiem że takowe się stosuje w rozwiązaniach fabrycznych jednak wiem też że rozwiązania fabryczne dążą bardziej w kierunku minimalizacji kosztów niż maksymalizacji trwałości. Takie czasy.
    Freddy
    Poziom 43  
    Oximon napisał:
    Nie wiem jak sprawowałby się przy transmisji audio ...
    To jak nie wiesz, to nie polecaj - nie wprowadzaj w błąd.
    Ten moduł nie nadaje się do transmisji audio. Do tego są specjalne moduły Bluetooth Audio.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Nie, nie podoba mi się.
    Obudowa... to rzecz gustu, wiem. Ale czy wydłubanie kilku fragmentów ma być lepsze od zrobienia z cienkiej sklejki obudowy? Lżejsze?
    Mało tego - otwarty praktycznie głośnik - co prawda z jednaj strony jest jakieś tam zabezpieczony, ale z drugiej... Chuchać i dmuchać i modlić się, żeby głośnika nie uszkodzić Jak transportujesz to w plecaku, to tylko kwestia czasu.
    Wentylator wystający poza obrys obudowy - podobnie. Wyłamać śmigiełko jest prosto - wiem coś o tym... :(
    Dalej - przenoszenie... masz jakiś uchwyt, czy tak sprytnie schowałeś, ze nie zauważyłem?
    A co do robienia hałasu - ten głośnik, może jest dużej sprawności, ale w porównaniu do jeszcze gorszych. Tym bardziej na miękkim zawieszeniu... Basu zero - raz, że z racji na brak obudowy nie ma wspomagającej zawieszenie "poduszki powietrznej", a dwa że ta "odgroda" ma tak małe wymiary, ze fizycznie niemożliwe jest żeby mógł przenosić skutecznie częstotliwości poniżej 80-100Hz.
    13W wzmacniacz na akumulatorach o pojemności ok. 2,2Ah - jak długo to grać może na w pełni naładowanych? Godzinę?
    Nowe akumulatory powinny wytrzymać ok. 500 cykli ładowań. Twoje są "z odzysku", więc lata świetności mają już za sobą na pewno...A i niedługo pewnie będą wymagać wymiany.
    Nie bardzo widzę sens i opłacalność takiej konstrukcji.
    Denerwuje Cię gwar na korytarzu szkolnym - prościej założyć słuchawki.
    Moim zdaniem zbudowałeś to cudo z chęci brylowania wśród kolegów niż z rzeczywistej potrzeby.
    piochuxl
    Poziom 20  
    Ostatnia moda dla mnie zresztą dziwna.... Jak nie lubię hałasu to zrobię swój i będzie ok. Od tego są słuchawki drogi kolego.