Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mobilny system zasilania do wózka z lodami.

Kagyu 12 Dec 2015 00:54 1149 4
Rocketjobs
 • #1
  Kagyu
  Level 1  
  Witam serdecznie, jestem tu nowy.

  Poszukuje względznie taniego roziązania do zasilenia wózka do sprzedaży lodów.

  Zgodnie ze specyfikacją producenta "pobiera" to to 1,2kw.

  Kompletnie nie znam się na elektryce więc wstępnie myślałem o agregacie, np Honde EU20i.
  Mocowo temat załatwiony, ale pojawia się problem hałasu. Jak zmniejszę hałas to znaczy że na kablu będę musiał postawić agregat gdzieś za krzakiem. Kradzieżą się nie martwię, tylko zdrowiem wścibskiego dzieciaka który może zepsuć siebie majstrując przy tym (w parku o takiego nie trudno).

  W kilku postach widziałem komentarze wskazujące że można zastosować ogniwa żelowe. Możecie wskazać mi kogoś w Wawie kto zmontuje mi taką instalację za rozsądne pieniążki?

  ilnk do tego ustrojstwa
  http://www.isaitaly.com/en/refrigeration/ice-...m-display-cabinets/promotional/ice-cream-cart

  Pozdrawiam
  K
 • Rocketjobs
 • #2
  mlewan
  Level 20  
  1,2 kW na ogniwach? Będziesz potrzebował ciężarówki...
 • RocketJobs
 • #3
  sk700
  Level 31  
  Witaj
  Ogniwa żelowe przy tej mocy i czasie działania to kompletny niewypał. Przy 1,2kW pobór prądu z akumulatora 12V wynosiłby 100A + straty na przetwornicy. Licząc 8h pracy każdego dnia wychodzi pojemność ogniw 800Ah - ogromna waga, wysoki koszt zakupu a i nie jest to prosty temat jeśli chodzi o ładowanie. Znacznie tańszym i lepszym rozwiązanie byłoby zbudowanie skrzyni osłonowej na agregat (uwzględniając jego wentylację) lub o ile to możliwe odpowiedniego typu przedłużacz i własny licznik.
  Pozdrawiam
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Kagyu wrote:
  wstępnie myślałem o agregacie, np Honde EU20i.
  Mocowo temat załatwiony, ale pojawia się problem hałasu.

  Nie tylko hałas - koszt paliwa sobie policz:
  Zbiornik paliwa 3,6 l
  Czas pracy do 3,6 h
  https://www.sklephonda.pl/82,agregat-pradotworczy-honda-eu20i-inwerter-walizkowy.html
  Czyli wychodzi 1 l paliwa na godzinę - ktoś pomyśli, że to niewiele - tylko, że ten 1 l paliwa kosztuje koło 4 zł coś z haczykiem - a teraz przeliczyć to x 8 godzin "dniówki" - no i jakiś zapas paliwa w razie "W" i wychodzi dziennie na paliwo 50 zł...
  sk700 wrote:
  przedłużacz i własny licznik.

  Kto Ci się pozwoli gdzieś podpiąć - jak firmy zamawiają moc - przewalisz się, bulisz jak za zboże.
  A prywatnie od kogoś - powodzenia w szukaniu "frajera".

  Policzmy jednak prąd - brutto z wszystkimi opłatami to gdzieś 60 gr/1 kWh - lodziarnia "bierze" 1,2 kW - no to daje nam koło 85 gr za ten prąd na godzinę - 8 godzin, to około 8/10 zł dziennie za prąd...
  Prywatnie nikt się nie zgodzi - a jeśli, to kiedy zrezygnujesz z jego "usług" to użyczający prądu może mieć w domu kontrolę - dlaczego poprzednio mu "nabiło" miesięcznie (z Tobą) TYSIĄC kWh (Twoje około 300/350 miesięcznie no i jego własny prąd), a teraz znowu "zjechało" do 400 kWh miesięcznie (prądu użyczającego).
  Dystrybutor prądu się nie denerwuje, że bierzesz więcej prądu (bo za to zapłacisz) - wściekają się, dlaczego teraz mniej.

  Wyliczenia prądowe i paliwowe są szacunkowe...

  Filmik z opcją zasilania tego agregatu Hondy paliwem LPG:
  https://www.youtube.com/watch?v=yBpq33aJmR0
  Tylko teraz pytanie - jak z bezpieczeństwem butli gazowej, co trzeba spełnić by w miejscu publicznym mogła być, co by SM i "zieloni" się nie "przyczepili" itd. - przed podjęciem decyzji, trzeba to gruntownie przeanalizować prawnie, kodeksowo, jakie prawo gminne i to wszystko co by mieć święty spokój i teczkę wszelakich płatnych (a jak) pozwoleń, zezwoleń.

  Butla gazowa to jest jakieś rozwiązanie - tylko co by się nie okazało, że chcąc handlować mięsem trzeba mieć 5 zlewów i bieżącą ciepłą wodę (o kanalizacji nie wspomnę) - rozumiecie co mam na myśli?.
  No i kwestia, czy taki agregat przeżyje taką eksploatację, tyle godzin dziennie... (choć pewnie nie będzie chodził non stop, w końcu lodziarnia ma też izolację termiczną).
 • #5
  Zbigniew 400
  Level 38  
  A jaka jest moc silnika sprężarki i co z rozruchem /prąd rozruchowy/ ?