Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SOMFY GDT100 / GDT200 - zasilanie awaryjne

12 Gru 2015 10:16 1515 2
  • Poziom 9  
    Witam

Znalazłem na forum temat, "który umarł" - jestem również zainteresowany tematem zasilanie awaryjne do Somfy GDT 100/200

wykonałem wiele prób praktycznie zakończonych fiaskiem (dławiki, kondensatory itp.).
    Rozmawiałem z serwisem Somfy Polska - nie mają schematów, nie da się i tyle!

Mam zasilacz awaryjny wyjście sinus 230V (12V /230V) przy podłączeniu do napędu bramy napęd tylko "szarpnie bramą" (można bramę otworzyć naciskają chyba ze 100 razy przycisk - po centymetrze... ) a zasilacz tak jakby zostaje "przeciążony" to ciekawe brama pobiera na ustawieniu największej siły około 70W zasilacz szczytową posiada 1500W!

Wszystko wygląda tak jakby napęd "robił drastyczne chwilowe spadki napięcia" albo miał charakterystykę poboru prądu bardzo indukcyjną... nie mam czym sprawdzić :-/

zasilacz jest bez transformatorowy - myślę może elektroniki się gryzą?
    zrobiłem separację - 2 transformatory toroidalne jeden chyba 120W a drugi 200W
    podłączone ze sobą stronami 12V coś takiego:

zasilacz awaryjny -> TR (120W) 230V / 12V --- TR (200W) 12V / 230V -> brama

Spadki napięć - straty w takim układzie były dość duże !

ALE DZIAŁAŁO WSZYSTKO OK ! ! !
    ========================

...poszedłem dalej nawinąłem trafo 230V/230V podobnie jak wyżej - ale była klapa! z napędu zaśmierdziało, zadymiło, okazało się że się "wlutował przepalając" warystorek...

podejrzewam, że straty układu były może za małe i w momencie gdy wcześniej zasilacz się przeciążał (bez separacji trafo), teraz układ regulacji napięcia w zasilaczu awaryjnym "dźwigał napięcie", w momencie przysiadu napięcia, na pewno powyżej 275V wnioskuję po warystorze ?!

Doszedł ktoś do czegoś innego? może w elektronikę napędu wystarczy wpiąć bezpośrednio jakiś akumulatorek ?

pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Czy ten zasilacz awaryjny to na pewno czysty sinus? Niektóre tylko tak się nazywają a na wyjściu jest sinus "modyfikowany" czyli prostokąt. Ponieważ ten Somfy posiada prawdopodobnie zasilacz impulsowy (przetwornica) to zmodyfikowana sinusoida może go nie uruchomić i uszkodzić.
    Jakiej pojemności akumulatora używasz do zasilania awaryjnego?
  • Poziom 9  
    Zasilacz, sinus 230V, nie żaden modyfikowany ani kwadraty, zresztą co się orientuję to impulsowym zasilaczom nie przeszkadzają takie przebiegi (komputer, laptop i praktycznie wszędzie już są impulsowe), najbardziej wrażliwe są silniki przy przebiegach innych niż sinus.
    Pojemność akumulatora 200Ah, wydajność na pewno jest.