Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.

TechEkspert 12 Gru 2015 12:33 20274 48
  • Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.
    Autor artykułu Teardown: 60-W-equivalent LED bulbs zaprezentował wnętrze pięciu źródeł światła LED, okazało się że konstrukcja wewnętrzna może być dość mocno zróżnicowana, zaawansowana technicznie lub uproszczona do granic możliwości. Różnice dotyczą zarówno wykorzystanej elektroniki jak również sposobu odprowadzania ciepła.
    Wewnątrz pierwszego źródła światła E27 A19 LED Home EVER znajdował się prosty układ elektroniczny na jednowarstwowej płytce. Zasilacz 30 LED oparty jest o BP2812 zasilany (poprzez dzielnik napięcia) wyprostowanym napięciem sieciowym.
    Wyprostowane napięcie filtrowane jest kondensatorem elektrolitycznym.
    Na wejściu układu znajduje się bezpiecznik.
    Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.

Kolejny produkt to Osram Sylvania.
    18 LED zostało zamontowanych na płytkach odprowadzających ciepło:

Zasilacz oparty o SSL21082AT:

Układ NXP pozwala na ściemnianie LED, zabezpieczenie termiczne, przeciwzwarciowe. Tryb pracy BCM buck converter.

Następnie 3M zawierające 25 LED:

LEDy zamontowane są na elastycznej płytce zamontowanej na radiatorze. Zasilacz oparty o CL8800 Microchip:

W układzie aplikacyjnym CL8800 pracuje 6 rezystorów, mostek prostowniczy oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w postaci warystora.

Układ pozwala na odrębną regulację prądu każdej grupy LED, oraz fazową regulację jasności.

LED Feit Electric Co.:
    36 LED zostało umieszczone na metalowej płytce:

Zasilacz oparty jest o SSL2103T NXP (flyback converter), możliwe ściemnianie.
    Na wejściu zasilania sieciowego widoczne układy filtrujące.

Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.

Philips Lighting Co.
    26 LED zostało zamontowanych na płytce posiadającej czujnik temperatury (NTC).

Główny układ zasilacza nie został zidentyfikowany, pozwala on na ściemnianie oraz kompensację temperaturową lub zabezpieczenie termiczne.

Więcej szczegółów znajdziecie w materiale źródłowym: http://www.powerelectronictips.com/teardown-60-w-equivalent-led-bulbs

Ciekawe czy jest dostępna lub pojawi się podobna prezentacja źródeł światła LED dostępnych na rynku polskim.

Źródło:
    http://www.powerelectronictips.com/teardown-60-w-equivalent-led-bulbs

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    TechEkspert
    Redaktor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 2727 postów o ocenie 1817, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • PCBway
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Mam taką jedną LEDową z tańszych: LUMENIX 10W. Praktycznie nie używana, bo niestety zbyt ciemno było. Więc jakby co, to mogę poświęcić ją i "rozłupać" :D w celu przekonania się co się w niej kryje.
    TechEkspert
    Redaktor
    Różne barwy oraz sposoby świecenia (kształty i rodzaje elementów kształtujących strumień światła) utrudniają wybór źródła LED "na oko"...
    Zauważyłem, że niektóre LED dość silnie migają dając wyraźny efekt stroboskopowy. Co ciekawe LED wolne od efektu stroboskopowego to zwykle te, które zaczynają świecić z delikatnym opóźnieniem od momentu włączenia zasilania.
    winio42
    Poziom 18  
    Brawo, już wiesz jak działa kondensator :)
    Na wyjściu takich żarówek, tj za mostkiem powinien znajdować się jak największy elektrolit tłumiący tętnienia napięcia za mostkiem prostowniczym. Taki kondzioł wygładza napięcie, a także powoduje wolniejszy start i (co dość charakterystyczne) powolne wyłączanie się żarówek (osobiście bardzo podoba mi się ten efekt powolnego wygaszania światła).
    Sam dość często kupuję żarówki z Aliexpress i je przerabiam, więc chętnie odpowiem na pytania co do ich konstrukcji i trwałości. Jak będę miał czas to przed świętami mogę założyć temat w DIY, choć to chyba zbyt proste na DIY (ale ostatnimi czasy są tam nawet jeszcze prostsze konstrukcje...)
    george2002

Poziom 20  
    winio42 napisał:
    Na wyjściu takich żarówek, tj za mostkiem powinien znajdować się jak największy elektrolit tłumiący tętnienia napięcia za mostkiem prostowniczym. Taki kondzioł wygładza napięcie, a także powoduje wolniejszy start i (co dość charakterystyczne) powolne wyłączanie się żarówek (osobiście bardzo podoba mi się ten efekt powolnego wygaszania światła).
    Sam dość często kupuję żarówki z Aliexpress i je przerabiam, więc chętnie odpowiem na pytania co do ich konstrukcji i trwałości. Jak będę miał czas to przed świętami mogę założyć temat w DIY, choć to chyba zbyt proste na DIY (ale ostatnimi czasy są tam nawet jeszcze prostsze konstrukcje...)

Bardzo jestem ciekaw przeróbek bo również kupuję z ali i mam parę "sfajczonych" które chętnie naprawię z kolegi doświadczeniami

PS
    Czasem w promocji auchan lub tesco da się wyrwać na prawdę jasne np 12W żarówki które u Mnie działają już długi okres bez problemu :)
  • PCBway
    TechEkspert
    Redaktor
    winio42 napisał:

Zaświecenie LED (odpowiedników żarówek o mocy >=60W) w sytuacji, którą opisałem uruchomienie LED po upływie czasu jest natychmiastowe podobnie jak wygaszenie po zaniku zasilania, także związane jest z konstrukcją przetwornicy DC/DC, która rozpoczyna swoje działanie w określonych warunkach...

Fakt opóźnionego zaświecenia można wykorzystać np. podczas wyboru LED w sklepie, zwykle świadczy on o bardziej rozbudowanej elektronice i prawdopodobnie braku efektu stroboskopowego. Trafiłem też na kilka konstrukcji LED (>=10W), które startują natychmiastowo oraz są pozbawione efektu stroboskopowego (np. Polux E27 9.5W).

W niektórych konstrukcjach zaprezentowanych przez autora można zauważyć brak kondensatora za mostkiem prostującym napięcie sieciowe. Pozwala to na m.in sterowanie jasnością LED przy pomocy typowego tzw. ściemniacza.
    Mimo braku kondensatora za mostkiem prostowniczym, można odnaleźć go w gałęzi zasilania układu przetwornicy a także często w obwodzie zasilającym power LED.

Także brak kondensatora za mostkiem prostującym napięcie sieciowe nie zawsze musi oznaczać zauważalne miganie LED...

@winio42 o jakich odpowiednikach mocy mówimy dla przerabianych LED?
    Z jakim efektem udaje się poskładać otwarte obudowy?
    Warto zaprezentować swoje konstrukcje w DIY.

winio42 napisał:

Z pojemnością tego kondensatora lepiej nie przesadzać, po pierwsze ciężko będzie go zmieścić w obudowie, po drugie im większy kondensator za mostkiem zasilanym z sieci tym większy udar prądowy podczas włączenia.
    Macosmail
    Poziom 33  
    Ja przerobiłem kiedyś świetlówki rurowe LED 20W po to aby pozbyć się efektu stroboskopowego. Na wejściu miały tylko niewielki kondensator foliowy o pojemności kilkuset nF. Po rozebraniu świetlówek okazało się ze z braku miejsca przeróbka raczej nie wchodzi w grę. Problem ten rozwiązałem montując w oprawie dodatkowy mostek prostowniczy, kondensator 47uF 450V i zasilając lampy napięciem stałym. Dodatkowo zastosowałem termistor NTC, warystor i bezpiecznik 2.5A czyli lampy są dodatkowo zabezpieczone przed przepięciami. Włączanie jest natychmiastowe.
    Lampy są chińskie, ze średniej półki cenowej, ale muszę przyznać, że świecą rewelacyjnie. Bardzo dobre oddawanie kolorów (nie wiem czy wierne bo fotografem nie jestem, ale kolory są bardziej żywe niż pod innymi źródłami światła.)
    vodiczka
    Poziom 43  
    TechEkspert napisał:
    Różne barwy oraz sposoby świecenia (kształty i rodzaje elementów kształtujących strumień światła) utrudniają wybór źródła LED "na oko"...
    Mam od pół roku 6W (odpowiednik 40W) POLAM PIŁA. temperatura barwowa 2700K. zestawiłem w czteroramiennym żyrandolu z białymi kloszami dwie takie LED-y i dwie tradycyjne 60W (po przekątnej). Jeżeli ktoś nie wie gdzie która wkręcona, nie odróżni.
    Nabuch2
    Poziom 12  
    Macosmail napisał:
    Na wejściu miały tylko niewielki kondensator foliowy o pojemności kilkuset nF. Po rozebraniu świetlówek okazało się ze z braku miejsca przeróbka raczej nie wchodzi w grę. Problem ten rozwiązałem montując w oprawie dodatkowy mostek prostowniczy, kondensator 47uF 450V i zasilając lampy napięciem stałym.

Jak rozumiem kondensator foliowy został usunięty, ale czy łańcuchy LED nie były połączone przeciwsobnie? Trudno uwierzyć że nie było tam ani mostka lub przeciwsobnych łańcuchów. Migotanie 100 Hz nie jest (subiektywnie) mocno dokuczliwe ale 50 Hz zauważy już każdy, więc jeżeli nie było tam mostka prostowniczego to należałoby jeszcze zmienić połączenia między diodami, inaczej połowa diod lub struktur będzie wyłączona. Ze względu na intensywność świecenia pojedynczej struktury i małe odległości między nimi gołym okiem można tego nawet nie zauważyć.

A propos migotania - łatwo się o nim przekonać podłączając diodę LED do wejścia oscyloskopu i świecąc na nią: Link. Takie lampy bez przetwornicy ze względu na prostotę są praktycznie bezawaryjne, z czasem może jedynie spadać natężenie światła.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Co się kryło w moim odpowiedniku LED żarówki tradycyjnej:

Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.

PCB wielkości 17*40mm, prosta przetwornica impulsowa napięcia na tranzystorze. Kondensator filtrujący 6,8µ/400V, na wyjściu prostownik jednopołówkowy + kondensator 100µ/35V. No i te logo prawie jak AUDI :D
    pcx
    Poziom 12  
    Podczas rozbierania takiej migoczącej żarówki LED znalazłem jeszcze jeden nie opisany wcześniej układ scalony CL1501
    Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.
    w sieci jest dostępny schemat z aplikacją tego układu:
    a przyczyną mrugania wydaje się być lekko spuchnięty kondensator (10 µF/400V) wygładzający napięcie za mostkiem prostowniczym.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Prawdopodobnie tak. Pakują taką tandetę, a jednak elektrolity pracują tam w dość dużej temperaturze. Niedawno kupiłem zasilacz LED 12V/16,5A. A tam 3 elektrolity malutkie (pewnie nie były one niskoimpendacyjne) 2200?/16V. I jak ma to być bezawaryjny sprzęt...
    vodiczka
    Poziom 43  
    winio42 napisał:
    Jak malutkie to pewnie daleko im było do tych 2,2mF

Na 16V? Mogły być małe i mieć właściwą pojemność :)
    Macosmail
    Poziom 33  
    Nabuch2 napisał:
    Macosmail napisał:
    Na wejściu miały tylko niewielki kondensator foliowy o pojemności kilkuset nF. Po rozebraniu świetlówek okazało się ze z braku miejsca przeróbka raczej nie wchodzi w grę. Problem ten rozwiązałem montując w oprawie dodatkowy mostek prostowniczy, kondensator 47uF 450V i zasilając lampy napięciem stałym.

Jak rozumiem kondensator foliowy został usunięty, ale czy łańcuchy LED nie były połączone przeciwsobnie? Trudno uwierzyć że nie było tam ani mostka lub przeciwsobnych łańcuchów.

Może trochę nie jasno się wyraziłem. Była tam przetwornica, ale jako element filtrujący zastosowano tylko niewielki kondensator foliowy.
    k124l
    Poziom 19  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Co się kryło w moim odpowiedniku LED żarówki tradycyjnej:

Widzę że płytkę dla tej przetwornicy wyprodukowało audi :lol:
    TechEkspert
    Redaktor
    @MARCIN.SLASK indukcyjność wydaje się większa niż na zdjęciach z zagranicznego artykułu, lub to złudzenie optyczne. Konstrukcja elektroniczna uproszczona do minimum ale odprowadzanie ciepła wygląda solidnie (w punkcie styku można zrezygnować z farby).

@pcx widocznie CL1501 jest bardzo popularny. Czyli układ miałby szansę zaliczyć się do tych, które nie migają, gdyby nie oszczędność na kondensatorze elektrolitycznym. Trwa walka o najniższą cenę dlatego oszczędzają na wszystkim...

Trafiłem na dwa praktycznie identyczne źródła światła (nie licząc innego zakończenia gwintu) od jednego producenta (LedLine) i o tych samych oznaczeniach (7W), jedno miga drugie nie.
    Wygląda na to, że producenci ciągle optymalizują proces produkcji, gdyż oświetlenie LED to nadal nowa coraz bardziej popularna technologia.

Miganie doskonale widoczne jest na filmie nagranym zwykłym smartfonem.
    Nagrałem też moment włączenia źródła 4W (Osram), widać tam wyraźne opóźnienie od momentu podania napięcia do rozpoczęcia pracy.

prosiak_wej
    Poziom 28  
    Rozebrałem kiedyś źródło ORO GU10, z czoła 24 diody SMD 3528 w szeregu z rezystorem 15R , barwa na oko jak w halogenie i brak migotania. Wewnątrz zasilacz beztransformatorowy. Wszystkie diody w szeregu, więc one wyznaczają napięcie pracy zasilacza, kondensator 680nF szeregowy i 4,7uF filtrujący. Podejrzewam też, że taki sam układ będzie w lampkach E27, ale póki co wszystkie w domu świecą, więc nie mam powodu, aby rozbierać.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    vodiczka napisał:
    winio42 napisał:
    Jak malutkie to pewnie daleko im było do tych 2,2mF

Na 16V? Mogły być małe i mieć właściwą pojemność :)

Nie daję się zwykłych elektrolitów i to na 16V w zasilaczach impulsowych z regulacją napięcia (tu: 10,6-14,3V) bo po prostu padną szybko z wysokiej temperatury. Pojemność także mała, ale jak do LEDów do ujdzie.
    Wsadziłem tam niskoimpendacyjne kondensatory dobrej firmy zwiększając pojemność łączną do 8800µF.
    japko1024
    Poziom 17  
    Spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem, że moduły LED świecące się po wyłączeniu zasilania mają niskiej jakości układy zasilające. Z czego mogłoby to wynikać? Bo na pewno takie układy są lepsze, niż gdyby nie miały kondensatora i migały.
    pietryna
    Poziom 12  
    japko1024 napisał:
    Spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem, że moduły LED świecące się po wyłączeniu zasilania mają niskiej jakości układy zasilające. Z czego mogłoby to wynikać? Bo na pewno takie układy są lepsze, niż gdyby nie miały kondensatora i migały.

Mam jedno takie dziadostwo. Kilkadziesiąt diod LED spięte w szereg tak żeby 230V było. Z zasilania to tylko mostek i kondensator.
    Błyskawicznie któraś z diod się przepala i to by było na tyle.
    Wg mnie LEDy jako źródło światła do domu są co najwyżej na takim samym poziomie jak świetlówki kompaktowe 15 lat temu. Świecą słabo, same lampki niewielki % wyciągają z poszczególnych diod.
    Żeby to miało sens to potrzeba by modułu LED 20W, odpowiedniej soczewki i przetwornicy sieciowej sterowanej prądowo. Wszystko o jak największej sprawności żeby radiatory mogły być małe. Wszyscy chyba wiedzą ile by to kosztowało w detalu.

Ja jestem zwolennikiem żarówek. W swoim pokoju mam 4 żarówki halogenowe 42W. Jak wychodzę z niego to światło wyłączam. No ale rodziców ciężko przekonać...
    A sam od biedy mógłbym jakieś dobre świetlówki wkręcić. Ale szkoda mi na to pieniędzy. Wg mnie się nie zwróci (dobra, a nie najtańsza)...
    vodiczka
    Poziom 43  
    pietryna napisał:
    Wg mnie LEDy jako źródło światła do domu są co najwyżej na takim samym poziomie jak świetlówki kompaktowe 15 lat temu.
    To kup LEDy o których pisałem w poście #8 i wypróbuj a zmienisz zdanie. Szkoda, że to tylko odpowiednik 40W żarówek ale może zaczną produkować też o większej mocy.
    atom1477
    Poziom 43  
    TechEkspert napisał:
    Wewnątrz pierwszego źródła światła E27 A19 LED Home EVER znajdował się prosty układ elektroniczny na dwustronnej płytce.

Ten układ nie jest na dwustronnej płytce. Montaż jest dwustronny, ale płytka jednostronna (jednowarstwowa).
    TechEkspert
    Redaktor
    Faktycznie, zmieniłem.

Rzeczywiście pierwsze świetlówki kompaktowe były drogie i o mniejszych osiągach niż obecne modele dostępne nawet w trzykrotnie niższej cenie niż ich poprzednicy.
    viayner
    Poziom 37  
    Witam, widzę że wasze układy i tak są "bardzo zaawansowane", ja użytkuję lampy Hyunday'a 9 i 12W, a w środku coś, co można by nazwać odpowiednikiem zasilacza beztransformatorowego, czyli mostek, 2 kondensatory i to by było na tyle, co prawda diody są jakieś "wysokonapięciowe" bo z pomiarów mi wyszło Uf=18V, a jest ich tam 8 sztuk.
    Pozdrawiam.
    lukiiiii
    Poziom 26  
    To może ja coś dorzucę do tematu nawiązując do przeróbek, mianowicie:

zakupiłem 2 szt. źródła światła LED e14 6W, kształt świeczka "ozdobna" chińczyk za 12zł,

co w środku:

- 14 szt diod smd 2835 (2 moduły w obudowie) połączonych szeregowo, napięcie zmierzone na końcach 87V
    - zasilacz bez-transformatorowy ( przy zakupie liczyłem ze będzie w środku przetwornica ale się przeliczyłem, kupowałem wcześniej u tego sprzedawcy LED'y GU10, które miały przetwornice).

Ponieważ strasznie to "migało", przylutowałem kondensatory na 100V o pojemności odpowiednio 47uF lub 100uF.

Film przedstawia efekty przeróbki, do 10 sekundy bez kondensatora, od 10s do 21s 47uF, od 21s 100uF. Jak znajdę drugi kondensator 100uF, spróbuję sprawdzić jak to świeci przy 200uF. Obecnie przy 100 uF można używać tego leda w lampce nocnej w sypialni podczas oglądania TV i nie odczuwamy z żoną dyskomfortu. Docelowo "żarówki" te idą do kinkietu na działkę :)

netotron
    Poziom 26  
    Witam
    Od wielu lat przerabiam LED'y. Budowa "żarówki" LED dużej mocy w małych oprawach, jest dość karkołomna.

Cytat:
    Żeby to miało sens to potrzeba by modułu LED 20W, odpowiedniej soczewki i przetwornicy sieciowej sterowanej prądowo. Wszystko o jak największej sprawności żeby radiatory mogły być małe.

Bardzo często spotyka się żarówki, szczególnie te tańsze w obudowach ceramicznych!
    Odprowadzenie ciepła z LED w tych warunkach, przy większych mocach jest niemożliwe.
    Przykład: Budowa oświetlenia "centralnego" pokoju. Moc - 40W napięcie na LED 27V
    Radiator - profil A4463 szer. 70mm wys.19mm dł. ok. 220mm
    Natężenie oświetlenia (po założeniu opraw mlecznych) - 380lx (pomiar LX1010B - 1m od oprawy)

Dla porównania, żarówka 100W mleczna w tych samych warunkach ok. 180lx

Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.
    Na talerzykach, diody Samsung 5630 LM561A - Link
    Prąd pracy LED ok. 120mA, temperatura po 1 godz przy założonej oprawie - ok. 65°C (w pomieszczeniu 25°C)
    Zasilacz 27V 1,87A stabilizowany - regulacja napięcia od 19 - 27V (brak efektu stroboskopowego z definicji :)
    W w/w pdf można poczytać o wpływie temperatury na żywotność LED
    Często proszony jestem o montaż żarówek LED o mocach powyżej 10W w oprawach zamkniętych. Temperatura w takich warunkach potrafi przekroczyć 85°C !

Pozdrawiam i życzę udanych wdrożeń.
    rafal_rx
    Poziom 25  
    A teraz czas na Samsungi, których resztki można w pewnym markecie ostatnimi czasy kupić tanio (ok. 12zł sztuka).
    1. 12V 5W, pozostałe parametry na foto. Jak widać, ze względu na wypełnienie masą, raczej nienaprawialne.
    Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W. Co znajduje się wewnątrz LED-owych odpowiedników żarówki 60W.

2. 12V 3,2W, pozostałe parametry na foto. Jak widać, ze względu na wypełnienie masą, raczej nienaprawialne.

3. 230V 3,3W, tutaj przetwornica niezalana, lecz nie wiem, jak ją wyjąć i czy czasem nie trzeba niszczyć styków w cokole.

Na koniec ilość pasty termoprzewodzącej, praktycznie identyczna dla każdego modelu:
    sq9fmc
    Poziom 23  
    Czy zastosowane przetwornice wewnątrz niektórych tu pokazanych Ledów nie zakłócają odbioru radiowego w zakresach fal średnich i krótkich? Możecie przyokazyjnie sprawdzić w warunkach domowych oddziaływanie na zwykle radioodbiorniki przenośne i podzielić się spostrzeżeniami? Zdaję sobie sprawę ze zbyt niemiarodajnym testem ale mimo wszystko będzie to pomocne innym kolegom w omijaniu fatalnych modeli.