Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć powielacz napięcia?

alan1905 12 Gru 2015 12:34 1251 9
  • #1 12 Gru 2015 12:34
    alan1905
    Poziom 2  

Jak podłączyć lub jaki układ zrobic żeby ten powielacz napięcia robił tą długą iskrę? Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia?

0 9
  • #2 16 Gru 2015 14:42
    jakubek56
    Poziom 23  

Musisz rozwalić uzwojenie pierwotne i nawinąć zamiast niego ok5 zwojów i zrobić w połowie odczep do uzwojenia pierwotnego i podłączyć do tych zwojów układ generujący odpowiednią częstotliwość.
    Potem gdy już wszystko podłączysz musisz sprawdzić która z dolnych nóżek powielacza to masa.
    Tu masz wszystko pokazane:
    https://www.youtube.com/watch?v=ymZ0zUQEPmg
    UWAŻAJ NAPIĘCIE Z TAKIEGO POWIELACZA MOŻE CIĘ ZABIĆ!!!

Moderowany przez trymer01:

Na przyszłość prosimy o rady tylko w tych tematach, o których kolega ma pojęcie.

0
  • #3 16 Gru 2015 15:17
    DVDM14
    Poziom 35  

Jakie rozwalanie pierwotnego? Nic nie trzeba rozwalać, wystarczy dowinąć nowe pierwotne na odsłoniętym fragmencie rdzenia...

Podlinkowany wyżej układ Mazzilliego to bardzo dobry wybór do zasilania trafopowielaczy. Tu masz dużo bardziej szczegółowy i obszerny opis tego układu: http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napi...rnica-mazzilliego-kompendium-wiedzy-t477.html

0
  • #4 16 Gru 2015 15:19
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Musisz rozwalić uzwojenie pierwotne i nawinąć zamiast niego ok5 zwojów
    Uzwojenie pierwotne w trafopowielaczu zalane jest żywicą razem z wtórnym, jak rozwalisz to ....
    ...rozwalisz.
    Tych kilka zwojów dowija się bez rozwalania czegokolwiek.

1
  • #5 16 Gru 2015 15:34
    alan1905
    Poziom 2  

Czyli jak mam to dowinąć?

0
  • #6 16 Gru 2015 15:37
    DVDM14
    Poziom 35  

Nawijasz po prostu na ferrytowej ramce.
    Wyżej podlinkowałem Ci artykuł ze szczegółowym opisem: http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napi...rnica-mazzilliego-kompendium-wiedzy-t477.html

Masz tam zarówno schemat, jak i wyjaśnione kwestie wykonania. Przeczytaj go a większość się wyjaśni. Wtedy dopytuj o kwestie których nie rozumiesz. ;)

0
  • #7 11 Lut 2016 20:19
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

DVDM14 napisał:
    Jakie rozwalanie pierwotnego? Nic nie trzeba rozwalać, wystarczy dowinąć nowe pierwotne na odsłoniętym fragmencie rdzenia...

Podlinkowany wyżej układ Mazzilliego to bardzo dobry wybór do zasilania trafopowielaczy. Tu masz dużo bardziej szczegółowy i obszerny opis tego układu: http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napi...rnica-mazzilliego-kompendium-wiedzy-t477.html

Niestety nie będąc zorientowanym w temacie, posłuchałem instrukcji tamtego pana, uzwojenie " rozwaliłem " i trafopowielacz jest do niczego.

Dodano po 16 [minuty]:

alan1905 napisał:
    Czyli jak mam to dowinąć?

Poczytałem o tym i wiem, że
    - Do wykonania pierwotnego wymagany jest w miarę gruby drut, najlepiej miedziany;
    - Uzwojenie tworzymy nawijając ów drut na ramkę ( zwoje muszą być blisko siebie )
    - Gdy już tak sobie nawiniesz z 10 musisz zrobić odczep na samym środku. Najlepiej zdjąć izolację na 5 zwoju i przylutować przewód. Od rdzenia odchodzą wtedy 3 przewody. 2 skrajne i jeden środkowy z odczepu.
    - Jak masz coś co będzie co będzie tym sterowało ( trafopowielacza NIE podłączamy do sieci bezpośrednio, najlepiej zastosować przetworniczkę ) to te trzy przewody wrzucasz do jej wyjść.
    - Podłączasz przetwornicę pod 20 DC np z prostownika lub z trafo 230/20 V ( konieczność filtrowania ).
    - Masz HV na grubym czerwonym przewodzie u góry powielacza i "-" u dołu ( na jednym z małych bolców.
    - Przystawiasz czerwony przewód HV do wszystkich pinów u dołu i sprawdzasz gdzie będzie łuk ( gdzie łuk tam masa ).
    - Do pinu z którym masz łuk przylutowujesz przewód.
    -Między tym przewodem a HV u góry masz całkiem fajne iskry. Możesz dolny pin dać do uziemienia ( tylko nie w sieci ) a np piorunochronu.
    Nie baw się w budowę ZVS. Polecam kupić tu ( to nie jest moja aukcja ):
    Link
    Ma 2 wejścia na DC 20 V i trzy wyjścia do których wrzucasz przewody i owijasz o rdzeń trafa.
    Pamiętasz o zasadach bezpieczeństwa, nie dotykasz przewodów nawet za izolację.
    To tyle.

Dodano po 14 [minuty]:

jakubek56 napisał:
    Musisz rozwalić uzwojenie pierwotne i nawinąć zamiast niego ok5 zwojów i zrobić w połowie odczep do uzwojenia pierwotnego i podłączyć do tych zwojów układ generujący odpowiednią częstotliwość.
    Potem gdy już wszystko podłączysz musisz sprawdzić która z dolnych nóżek powielacza to masa.
    Tu masz wszystko pokazane:
    https://www.youtube.com/watch?v=ymZ0zUQEPmg
    UWAŻAJ NAPIĘCIE Z TAKIEGO POWIELACZA MOŻE CIĘ ZABIĆ!!!

Rozwalamy w transformatorze. W powielaczu NIE.

0
  • #8 11 Lut 2016 20:26
    DVDM14
    Poziom 35  

Rtęciówka94a napisał:
    .
    Link

Powiem szczerze, kiepska oferta, pomijając kwestię ceny - ta płytka jest "biedna", te cieniutkie ścieżki wołają o pomstę do nieba. Ta przetwornica potrafi bez problemu "szarpnąć" ponad 15A, a te skrawki miedzi tyle nie wytrzymają... Dławik też szału nie robi, kondensator zasłania klucze utrudniając przykręcenie do radiatora. Nie wiem jakie dokładnie są tam tranzystory i kondensator (jeśli masz, możesz pokazać wyraźne zdjęcia?), ale nie poleciłbym tego konkretnego zestawu, jest kiepsko wykonany. IMHO nieopłacalny, lepiej samemu zrobić dużo solidniej zbudowanego ZVS-a (ew. nawet za niższą cenę można kupić znacznie lepiej zaprojektowane płytki).

0
  • #9 12 Lut 2016 16:55
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

DVDM14 napisał:
    Rtęciówka94a napisał:
    .
    Link

Powiem szczerze, kiepska oferta, pomijając kwestię ceny - ta płytka jest "biedna", te cieniutkie ścieżki wołają o pomstę do nieba. Ta przetwornica potrafi bez problemu "szarpnąć" ponad 15A, a te skrawki miedzi tyle nie wytrzymają... Dławik też szału nie robi, kondensator zasłania klucze utrudniając przykręcenie do radiatora. Nie wiem jakie dokładnie są tam tranzystory i kondensator (jeśli masz, możesz pokazać wyraźne zdjęcia?), ale nie poleciłbym tego konkretnego zestawu, jest kiepsko wykonany. IMHO nieopłacalny, lepiej samemu zrobić dużo solidniej zbudowanego ZVS-a (ew. nawet za niższą cenę można kupić znacznie lepiej zaprojektowane płytki).

To coś z niej wyjdzie ? Czy jest totalnie do bani ? Zastosuję 1 trafopowielacz, może natężenie nie spali tranzystorów, co do ceny to jest faktycznie wysoka, jak na to co zastałem. Proszę więc Pana o radę: Czy będzie coś z tego ?

Dodano po 12 [minuty]:

Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia? Jak podłączyć powielacz napięcia?

0
  • #10 12 Lut 2016 17:12
    DVDM14
    Poziom 35  

Udzieliłem odpowiedzi w Twoim wątku, sugeruję tam kontynuować dyskusję na temat tego zestawu z Allegro.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15429135

Dobrze by było jakbyś wyedytował poprzedni post i napisał że jednak nie polecasz tego zestawu - ta płytka jest tragiczna... ;)

0