Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GWC - Gruntowy wymiennik ciepła. Kondensacja - sposób na skraplanie się wody

tomson123 12 Gru 2015 12:53 4416 15
  • #1 12 Gru 2015 12:53
    tomson123
    Poziom 16  

Witam
    od jakiegoś czasu zastanawiam się jak zrobić GWC.
    Ma być solidnie, dobrze i w w miarę możliwości tanio.

Kilka faktów:
    - dom 150m2 pow. użytkowej
    - wentylacja mechaniczna (rekuperator)
    - bardzo długa działka
    - wysoki poziom wód gruntowych (glina)

Wpadłem na pomysł umieszczenia w połowie GWC dużej studzienki wodomierzowej.
    W studzience połączone będą trójnikiem dwie rury fi 160, do trójnika będzie dołączony syfon. Rury ułożone z 2% spadkiem w kierunku studzienki.
    Syfon po to aby uniknąć przedostawania się ewentualnych zapachów których źródłem może być woda zgromadzona w studzience lub sama studzienka (plastik).
    Gdy wody w studzience będzie za dużo centrala alarmowa wyśle mi sms-a.

Koszty:
    - duża studzienka wodomierzowa 1600zł
    - rura GWC Ø160 PE-FLEX® 50mb 1800zł
    - rura GWC Ø160 PE-FLEX® 50mb 1800zł
    - czerpnia 460zł
    - czujnik zalania 40zł
    - koparka 1000zł
    RAZEM: 6700zł

Co sądzicie o takim pomyśle?
    Da się zrobić lepiej lub taniej (taniej ale dobrze)?
    PS. nie mam pojęcia ile wody może się skraplać z rury fi160 - 100mb.

Załączam rysunek poglądowy

0 15
  • #2 07 Lut 2016 22:28
    pkorol
    Poziom 15  

ja mam 10 metrów rury pomarańczowej f200. W najsroższe mrozy mam +5. Ja mam spadek naturalny więc nie mam wody w rurze. Jeżeli masz równe pole bez spadków, to nie lepiej by było przy czerpnie wykopać dołek, wyprowadzić z rury syfon i niech woda sobie paruje naturalnie.

0
  • #3 08 Lut 2016 20:37
    Wlodek22
    Poziom 27  

GWC + Rekuperator to czysta strata pieniędzy.

1
  • #4 08 Lut 2016 21:40
    pkorol
    Poziom 15  

W którym miejscu następuje strata?

0
  • #5 08 Lut 2016 22:10
    Wlodek22
    Poziom 27  

Przy kasie w momencie płacenia.
    I nie każ mi to udowadniać. Pomysł i policz sam.

0
  • #6 08 Lut 2016 22:19
    pkorol
    Poziom 15  

Liczę i wychodzi, że zasilanie rekuperatora powietrzem +5 jest wygodniejsze od -15

0
  • #7 08 Lut 2016 22:43
    Wlodek22
    Poziom 27  

Wygodne, to pojęcie wzgłędne. Spróbuj w liczbach bezwzględnych zlotówkowych. Strata roczna na wentylacji ok 2500 kWh, sprawność rekuperatora 80%, liczba dni z temp - 15C to ok 7 dni, a i tak średnia dobowa raczej rzadko spada poniżej - 15C. Średnia dobowa w sezonie grzewczym to pd +1C, do - 1C. Policz ile zaoszczędzi ci reku, ile GWC, ile kosztuje 1 kWh twojego źródła ciepła i kiedy ci te zaoszczędzone straty się zwrócą. Na klimę latem też nie licz, bo możliwości GWC to kropla w morzu potrzeb typowego poddasza.

0
  • #8 08 Lut 2016 23:06
    pkorol
    Poziom 15  

Mam za małe doświadczenie z rekuperatorami, zostanę przy gwc które działa grawitacyjnie przez cały rok. Gdy będzie mnie stać na rekuperator to spróbuje go założyć mimo wszystko i się przekonam na ile to się opłaca.

0
  • #9 08 Lut 2016 23:18
    Wlodek22
    Poziom 27  

Nie wiem jak u ciebie, ale reku w nowym domu z montażem to 15-20tys. W zamieszkałym, dochodzi wiele dodatkowych problemów z instalacją. Masz GWC, jesteś zadowolony, to zostań przy tym i nie daj sobie wcisnąć reku. Nawet jak byś sam go zbudował na wymienniku krzyżowym aluminiowym i sam zamontował, to sens ekonomiczny pozostanie wątpliwy.

0
  • #10 08 Lut 2016 23:29
    pkorol
    Poziom 15  

Skąd takie ceny, widziałem w castoramie reku bodajże za 600 zł. Planuję zainstalować reku na wylocie z łazienki i okapu. A ciepłe powietrze z rekuperatora skieruję do podłogówki zbudowanej z rury kanalizacyjnej f75 pod parkingiem.
    Natomiast do gwc już przygotowałem kolektor słoneczny na powietrze zostanie zainstalowany na czerpnię.

0
  • #11 08 Lut 2016 23:37
    Wlodek22
    Poziom 27  

Nie ma gotowych rekuperatorów za 600, najtańszy Luna dospela to 1560zł, a coś normalniejszego to już 5-7 tys.

0
  • #12 09 Lut 2016 05:40
    pkorol
    Poziom 15  

Wlodek22 napisał:
    Przy kasie w momencie płacenia.
    I nie każ mi to udowadniać. Pomysł i policz sam.

Cyt: a wogole to grzalka antyzamrozeniowa REKU pobierze pradu w skali roku max za 300zl. żródło:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?96091-Jaka-rura-do-GWC/page4

0
  • #13 20 Lip 2016 09:54
    tomson123
    Poziom 16  

Temat ze skraplaniem się wody zszedł na opłacalność.

Odnośnie rekuperatora to zagadnienie podobne do samochodu, tzn
    Jeżeli ktoś mówi że nie warto kupować rekuperatora to tak jak by powiedział że nie warto kupować Audi za 100.000 bo można kupić Fiata Pande za 30.000 (przecież oba samochody spełniają tę samą funkcje).

Rekuperator moim zdaniem to przede wszystkim komfort czystego i świeżego powietrza w domu (bez potrzeby otwierania okien), a jeżeli przy okazji po 10 latach się zwróci to fajnie jeżeli nie to trudno.

Pompa ciepła to identyczny temat, tyle tylko że ona nigdy się nie zwróci, ale jeżeli ktoś ma środki finansowe to warto ją kupić (dla mnie jest za droga), po montażu włączmy i zapominamy o ogrzewaniu (pamiętamy o serwisowaniu). Ps. nie zakładamy pompy jak mamy gaz ziemny w ulicy.

Wracając do tematu to pytanie do osób które mają GWC, ile wody skrapla się w osadniku pod pod czerpnią?

0
  • #14 20 Lip 2016 11:13
    wnoto
    Poziom 32  

tomson123 napisał:
    Rekuperator moim zdaniem to przede wszystkim komfort czystego i świeżego powietrza w domu

Mylisz się. Za te aspekty które wymieniłeś "komfort czystego świeżego powietrza" odpowiada wentylacja mechaniczna.
    A rekuperacja to tylko dodatek oszczędzający energie cieplną.

0
  • #15 21 Lip 2016 10:06
    tomson123
    Poziom 16  

wnoto - zgadza się, wentylacja mechaniczna to kontrola powietrza w domu;
    ale różnica miedzy kosztem rekuperatora a skrzynią i dwoma wentylatorami jest względnie mała porównując koszty budowy domu (reku6K, wm 2k). Oczywiście można zrobić samemu skrzynie z nierdzewki i włożyć dwa wentylatory (koszt około 800zł).

Skoro znowu wchodzimy na opłacalność to każdy powinien sobie sam policzyć czy się opłaca. Dzięki rekuperatorowi oszczędzamy rocznie ~2500 kWh (uwzględniając prace reku przez cały rok).
    I teraz w zależności kto czym ogrzewa powinien sobie policzyć kiedy i czy reku się zwóci.

Jak grzejemy tylko prądem zaoszczędzimy rocznie ~1450zł
    Jak ogrzewamy gazem ziemnym zaoszczędzimy rocznie ~500zł
    Jak palimy ekogroszkiem ~ 400zł

PS. wysokość oszczędności w dużym zaokrągleniu(nie chce mi się szukać ile dokładnie kosztuje 1kW dla poszczególnych źródeł ogrzewania )

0
  • #16 21 Lip 2016 10:19
    wnoto
    Poziom 32  

Nie jestem fachowcem ale:
    - wentylacja mechaniczna nie wymaga filtrów , rekuperator już tak (koszt) i to wymienianych pewnie conajmniej ze 2x do roku w gorszych okolicach jeszcze cześciej. To już są koszty. Wentylatory też wtedy muszą być większe aby przetłoczyć powietrze przez filtr (czasami już brudny) - to stałe większe koszty za prąd.

aspekt dodatkowy - awaria. Nie wiem czy jak padnie jeden silnik w reku to czy dostawcy zapewniają wymianę silnika i ile on kosztuje - czy czasami nie trzeba wymieniać całego reku.
    W mechanicznej wentylacji są to osobne silniki - w zasadzie niezależne.

0