Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie zawsze się uruchamia.

kolo336 12 Gru 2015 13:53 645 8
  • #1 12 Gru 2015 13:53
    kolo336
    Poziom 9  

Witam.

Sprzęt to:
    Procesor: AMD Phenom 2 x4 955 BE 3,2GHz
    Chłodzenie: Fortis 2
    Ram: 2x4GB HyperX Fury (Kingston) PC3-12800 Ram jest sprawdzony za pomocą memtesta i bez żadnych problemów.
    Karta Graficzna: GTX 660TI AMP Extreme Edition
    Płyta główna: MSI 760GA-P43(FX)
    Dysk: Goodram C40 (SSD, SATA3) , ST3160812AS (SATA2), ST3320613AS (SATA2) Żaden z dysków nie ma bad sectorów.
    Zasilacz: Chieftec 560W CFT-560-A12S Zasilacz jest zimny podczas pracy, nie odczuwam żeby się grzał.

Problem:
    Nieraz podczas uruchamiania, po kliknięciu przycisku Power, komputer niby się uruchamia i słychać wentylator, ale jakby się jeszcze nie rozkręcił, tylko tak jakby na wolnych obrotach chodził i w tym momencie nic się nie pokazuje na ekranie - po prostu dioda na monitorze mruga. Powinno się pokazać logo MSI. Nieraz się w tym momencie sam wyłączy lub uruchomi i pokaże się logo, ale dosyć często się nie uruchomi i muszę przytrzymać Power, aby odciąć od zasilania i po chwili jak uruchamiam, to albo się uda, albo trzeba znowu to samo zrobić.

Problem jest od jakiegoś czasu, nieraz się uruchamia bez problemu, a nieraz jest lipa i trzeba kilka razy się bawić.
    Problem nigdy nie występuje gdy uruchomię komputer ponownie z poziomu systemu. Nie mam problemów z działaniem gier, wszystko działa stabilnie i bez jakichkolwiek problemów.

Co wy na to? Ja obstawiam zasilacz, jednak nie posiadam drugiego do sprawdzenia.

0 8
  • Katalog Megger
  • #2 12 Gru 2015 13:59
    Piotr160292
    Poziom 36  

Musisz załatwić, inaczej tylko serwis się urządza, bo jest podstawowy krok do wyścia z jakąkolwiek diagnostyką. Inaczej to najprawdopodobniej tylko stracisz czas, ponieważ poświęcisz nie wiadomo ile czasu na spr. reszty i okaże się, że zasilacz, a podmienić zasilacz to jest dosłownie moment. Możesz ewentualnie odłączyć zasilacz od płty głównej, zmostkować przewód ps_on do masy, obciążyć linię 12V i 5V najlepiej dwoma żarówkami H1 lub H5, ewentualnie jakąkolwiek żarówką na 12V, np. Halogenem do oświetlenia domowego, i pomierzyć mu wszystkie napięcia.. Napięcia mają mieć max. +/- 5% od nominalnej wartości. Jeżeli przysiądą w dół, bardzo prawdopodobne jest, że masz do wymiany kondensatory elektrolitycznej w zasilaczu. Możesz tak samo spr. kondensatory na płycie, czy nie mają wybrzuszonych denek lub co gorsza wylanego elektrolitu. Spowolniona praca wentylatorów sugeruje, że przyczyną jest właśnie dość spory spadek napięcia na jednej z linni, lub wszystkich.

0
  • Katalog Megger
  • #3 12 Gru 2015 14:03
    michald
    Poziom 29  

Kondensatory na plycie glownej w pierwszej kolejnosci do sprawdzenia.
    Jezeli beda uszkodzone a podstawisz dobry zasilacz to mozesz uszkodzic plyte glowna.
    Dlatego ja bym radzil zasilacz sprawdzic poza komputerem tak jak radzi kolega Piotr160292

Czy po odpieciu napedow HDD/SDD/DVD startuje poprawnie ?

0
  • #4 12 Gru 2015 14:07
    kolo336
    Poziom 9  

Piotr160292 napisał:
    Musisz załatwić, inaczej tylko serwis się urządza, bo jest podstawowy krok do wyścia z jakąkolwiek diagnostyką. Inaczej to najprawdopodobniej tylko stracisz czas, ponieważ poświęcisz nie wiadomo ile czasu na spr. reszty i okaże się, że zasilacz, a podmienić zasilacz to jest dosłownie moment. Możesz ewentualnie odłączyć zasilacz od płty głównej, zmostkować przewód ps_on do masy, obciążyć linię 12V i 5V najlepiej dwoma żarówkami H1 lub H5, ewentualnie jakąkolwiek żarówką na 12V, np. Halogenem do oświetlenia domowego, i pomierzyć mu wszystkie napięcia, zwłaszcza na przewodzie power_ok i standby. Napięcia mają mieć max. +/- 5% od nominalnej wartości. Jeżeli przysiądą w dół, bardzo prawdopodobne jest, że masz do wymiany kondensatory elektrolitycznej w zasilaczu. Możesz tak samo spr. kondensatory na płycie, czy nie mają wybrzuszonych denek lub co gorsza wylanego elektrolitu.

Popytam kumpli, może któryś by pożyczył. Jeszcze rozbiorę to i sprawdzę czy może coś z tym kabelkiem co idzie od płyty do przycisku. Na płycie nie widać żadnych objaw (widziałem jak wyglądają przepalone kondensatory ale nie występują), na wszelki wypadek załatwię jeszcze tester płyt głównych.

0
  • #5 12 Gru 2015 14:09
    swiercm
    Moderator na urlopie...

kolo336 napisał:
    Ja obstawiam zasilacz, jednak nie posiadam drugiego do sprawdzenia.

A jak wyglądają pomiary napięć podczas rozruchu PC w newralgicznych momentach?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

0
  • #6 12 Gru 2015 14:12
    kolo336
    Poziom 9  

swiercm napisał:
    kolo336 napisał:
    Ja obstawiam zasilacz, jednak nie posiadam drugiego do sprawdzenia.

A jak wyglądają pomiary napięć podczas rozruchu PC w newralgicznych momentach?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Ostatnio kiedy to sprawdzałem to nie było żadnych problemów jednak teraz nie mam kabli do miernika, jeszcze dzisiaj zamówię to jakoś we wtorek sprawdzę i napiszę.

michald napisał:

Czy po odpieciu napedow HDD/SDD/DVD startuje poprawnie ?

Nie ma to znaczenia. Tak samo ram.

0
  • #7 12 Gru 2015 14:38
    michald
    Poziom 29  

Pomiaru pojemnosci i konta stratnosci dokonuje sie obecnie cyfrowym mostkiem RLC.
    Jezeli kondensatory na plycie okaza sie sprawne to wina lezy po stronie zasilacza.

0
  • #8 12 Gru 2015 15:17
    Piotr160292
    Poziom 36  

michald napisał:
    Pomiaru pojemnosci i konta stratnosci dokonuje sie obecnie cyfrowym mostkiem RLC.

Niekoniecznie to da 100% pewność. Miałem przypadek, że kondensator trzymał swoją pojemność, a jednak był uszkodzony, ponieważ po jego wymianie usterka ustąpiła.

0
  • #9 15 Gru 2015 09:35
    michald
    Poziom 29  

Mowa jest o kacie stratnosci to co na mostku RLC ma oznaczenie jako D.
    Jezeli jest powyzej 1 to taki kondensator mimo iz jego pojemnosc jest prawidlowa nadaje sie do wymiany w 100%

0