Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FT232RL problem z transmisją -

jedmie 13 Gru 2015 00:26 855 16
  • #1 13 Gru 2015 00:26
    jedmie
    Poziom 6  

Cześć.
    Od jakiegoś czasu próbuję rozwiązać problem związany z komunikacją UART-USB przez port COM. Używam mikrokontrolera ATmega8A (wewnętrzny generator RC 8MHz), konwertera FT232RL i w tym momencie próbuję sprawić, aby stała się najprostsza możliwa rzecz, czyli wysłanie 2 literek na port. Mój projekt jest trochę bardziej skomplikowany, ale dopóki nie naprawię tego, nie mam co ruszać dalej. Zastanawiam się, czy aby na pewno moje połączenia są prawidłowe, albo czy w kodzie nie dzieje się jakaś głupota. Warto wspomnieć, że jakiś czas temu wszystko działało i poszedłem z projektem dalej, po czym (bez majstrowania w funkcjach zw. z UARTEM), nagle przestało działać i w formie takiej jak przedstawiam zacina się.

Efektem użycia kodu, który wklejam jest to, że przez jakiś czas wysyłają się moje upragnione literki, po czym pojawia się '?' i transmisja pada, a program zaczyna wykonywać się w kółko od zera, dochodzi do momentu wysłania, i wraca znów do początku. Po odłączeniu i podłączeniu zasilania program robi to samo - po dojściu do momentu transmisji wraca do początku.

Chciałbym zapytać, czy w tym (dość standardowym chyba) kodzie jest jakieś niedociągnięcie, ew. może zrobiłem coś źle ze schematem (Rx i Tx idą na krzyż do ATmegi), a wreszcie czy możliwe jest, że mój FT232RL się jakoś uszkodził? Wiem, że nie ma co zrzucać na sprzęt, więc ostatnią opcję raczej odrzucam. Może jakimś tropem będzie to, że jak dodaje opóźnienie w USART_Transmit, to jakby działało dłużej... Będę wdzięczny za każdą pomoc i sugestię.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

FT232RL problem z transmisją -

0 16
  • Pomocny post
    #2 13 Gru 2015 00:38
    tomekgl
    Poziom 15  

Włączyłeś przerwania, jednak nigdzie nie masz procedury obsługi dla RXCIE i TXCIE. Wywołanie przerwania powoduje skok programu pod adres zdefiniowany w tablicy wektorów przerwań, czyli w Twoim przypadku reset procka.

Cytat:

Druga sprawa to błąd w tej funkcji. Ona nigdy się nie zakończy, gdyż brakuje inkrementacji wskaźnika s w pętli. Ale zakładam, że to błąd przy przeklejaniu, skoro piszesz, że u Ciebie działa i wysyła wszystkie 3 znaki poprawnie.

0
  • #3 13 Gru 2015 00:42
    jedmie
    Poziom 6  

Przepraszam, nie zamieściłem fragmentu kodu. Mam je obsłużone na zasadzie pustego pola { }. Rozumiem to tak, że program skacze do obsługi przerwania, a że nic tam nie ma to za chwilę z powrotem jest w tej samej części kodu i w zasadzie nic się nie dzieje. Czy ma to sens? Już poprawiam kod w pierwotnym poście.

edit: tak, to błąd przy wklejaniu..

0
  • #4 13 Gru 2015 00:52
    tomekgl
    Poziom 15  

Ma sens, ale po co dokładać sobie potencjalnych przyczyn problemów. Sprawdź w skompilowanym kodzie, czy nie znikły w ramach "optymalizacji", a najlepiej wyłącz na razie obsługę przerwań.

0
  • #5 13 Gru 2015 01:00
    jedmie
    Poziom 6  

Obsługa wyłączona, problem niestety nie zniknął.
    Czy może to być jakaś inna przyczyna? Zastanawiałem się czy może to być błąd w synchronizacji funkcji wysyłającej jeden znak w funkcji jej używającej odpowiedzialnej za całe słowo. Ale w sumie czekam na ustawienie UDRE, więc chyba to jest zabezpieczenie przed czymś takim.

Wspomnę, że płytkę wytrawiałem na uczelni w sposób 'domowy', FT232RL mam w wersji SMD. Piszę to dlatego, że mimo dobrze połączonych ścieżek, cały czas obawiam się, czy mogłem coś spalić podczas lutowania i wewnątrz układu coś nie działa jak powinno.

0
  • Pomocny post
    #6 13 Gru 2015 10:21
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jednym z problemów jest to, że ATMega8 dla pewnej obsługi UART wymaga stabilnego taktowania, czego nie zapewnia generator wewnętrzny. Więc trzeba dodać kwarc, lub taktować z układu FT lub napisać funkcję kalibracji generatora.

0
  • #7 13 Gru 2015 11:07
    jedmie
    Poziom 6  

Do jutra nie wmontuję niestety zewnętrznego kwarcu. A chciałbym jak najszybciej rozwiązać problem.
    Czy kalibracja generatora za pomocą USBasp jest możliwa? Na stronach Atmela znalazłem jakiś dokument, ale dotyczy on STK®500, AVRISP, AVRISP mkII, JTAGICE i JTAGICE mkII.

0
  • #8 13 Gru 2015 11:09
    tmf

Nie, soft do USBasp nie realizuje tej funkcji. Najprościej to w FT232 ustaw zegar na jednym z pinów i podaj go na XTAL1 procesora, oraz przełącz fusebity na taktowanie z zewnętrznego źródła.

0
  • #9 13 Gru 2015 14:05
    tomekgl
    Poziom 15  

Proponuję uprościć kod do minimum, i skupić się na zegarze. Można albo użyć zewn. sygnału, ale wymaga to tyle samo pracy co przylutowanie kwarcu na pająka, a jest o tyle ryzykowne, że jak nie coś nie zadziała, to nie przeprogramujesz już układu.
    Z jakiego napięcia zasilasz układ? Wewn. oscylator jest kalibrowany pod 5V, jeżeli masz mniej, to zamiast 8MHz możę być nawet coś w okolicy 7MHz przy 3V. Odczytaj bajt kalibracyjny programatorem, i spróbuj poprawić kalibrację.
    Program poniżej ustawia rejestr kalibracji na wartość odebranego bajtu, użyj terminala który umie wysyłać dowolne znaki i nie wysyła znaku nowej linii.
    W drugą stronę powinien wysyłać ciąg "AAAAAA...."

Konieczna lektrura: datasheet, str. 30

0
  • Pomocny post
    #10 13 Gru 2015 14:23
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Czy masz komunikację przy zapętleniu samego FT232, bez ATmega?
    Czy wyłączyłeś synchronizację (handshake) w terminalu? (Ew. czy połączyłeś wejścia DSR i CTS FT232 do masy?)

0
  • #11 13 Gru 2015 16:03
    jedmie
    Poziom 6  

Układ zasilam właśnie przez ft232rl z USB komputera. Pokazuje stabilne 5V. Co robi linijka UBRRL=51 - ustawia jakiś niski baud rate? Używam HyperSerialPort - nie wysyłam znaku nowej linii.

BlueDraco - kontrolę przepływu mam ustawioną na None, ale wszystkie nieużywane piny (czyli między innymi DSR i CTS) nie są z niczym połączone. Czy to może być przyczyna?

0
  • #13 13 Gru 2015 17:01
    tomekgl
    Poziom 15  

jedmie napisał:
    Układ zasilam właśnie przez ft232rl z USB komputera. Pokazuje stabilne 5V. Co robi linijka UBRRL=51 - ustawia jakiś niski baud rate? Używam HyperSerialPort - nie wysyłam znaku nowej linii.

Ten niski baudrate to właśnie Twoje 9600. :)

jedmie napisał:

BlueDraco - kontrolę przepływu mam ustawioną na None, ale wszystkie nieużywane piny (czyli między innymi DSR i CTS) nie są z niczym połączone. Czy to może być przyczyna?

Raczej nie, jeżeli nie masz poprowadzonych żadnych długich ścieżek spod tych pinów, to wewnętrzne pull-upy powinny wystarczyć w niezakłóconym środowisku.

Czy udało Ci się określić czy procek się po prostu resetuje, czy działa stabilnie a problem to zakłócenia w transmisji? Dorzuć do kodu inny znak na starcie programu, żeby było można to rozróżnić. Od tego zależą dalsze kroki.

0
  • #14 13 Gru 2015 17:02
    jedmie
    Poziom 6  

@piotrva
    Tak - w tej sytuacji komunikacja działa. Zatem chyba wygrywa opcja ze złym taktowaniem. Nie chce przyblokować ATmegi, więc chyba jednak poczekam do jutra i wlutuję porządnie kwarc.

Tutaj nowe pytanie. Mam na płytce kwarc 11,0592 połączony do nóżek Xtal + kondensatory 20 pF na obu. Niestety, gdy programowałem fusebity (wg. kalkulatora http://www.engbedded.com/fusecalc/ na 'High Freq' (lfuse:w:0xff:m -U hfuse:w:0xd9:m)), to kontakt z mikrokontrolerem zanikał. Co ciekawe, przy dotknięciu czymś metalowym nóżki kwarcu przy XTAL1, kontakt był. Dlatego zdecydowałem się na posługiwanie się póki co wewnętzrnym generatorem. Wszystko przepikałem, więc to chyba nie problem jakiegoś zimnego lutu.
    Ktoś zasugerował, abym odlutował kondensatory od XTAL1 i XTAL2, bo 'może' mam już włączone wewnętrzne kondensatory - jednak z tego co doczytałem to tylko zaprogramowanie bitu CKOPT (0) je włącza, a moje ustawienie tego nie robi.

0
  • #15 13 Gru 2015 17:27
    tmf

Dla kwarcu na XTAL nie ma żadnych wewnętrznych kondensatorów, ktoś sobie to pomylił z kwarcem zegarkowym i timerem w trybie asynchronicznym. Być może kondensatory 20 pF dla kwarca 11 MHz są ciut za duże, daj 8-11 pF.
    Swoją drogą jeśli przestawiasz fusebity to jakie znaczenie ma czy je przestawiasz na kwarc zewnętrzny, czy na zewnętrzne taktowanie na XTAL1? To samo ryzyko. Poza tym jeśli myślisz co robisz, to ryzyka praktycznie nie ma.

0
  • #16 15 Gru 2015 19:04
    jedmie
    Poziom 6  

Nie wiem dlaczego, ale zmiana z HyperSerialPort na Advanced Serial Port Terminal 6 pomogła. Przestało zacinać, wysyła to, co chcę, odbiera również.

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi - mimo, że zaczęło działać na takim układzie i kodzie jaki mam, już jestem w trakcie stosowania się do Waszych rad - zewnętrzny kwarc, dobra obsługa przerwań... Jeszcze raz wielkie dzięki!

0