Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG - Uruchomienie piekarnika wyłącza bezpiecznik

13 Gru 2015 02:04 1863 9
  • Poziom 5  
    Mam problem, w kuchni którą zastałem w wynajmowanym mieszkaniu mam piekarnik AEG połączony z płytą ceramiczną whirpool. Płyta jest ok, natomiast piekarnik przy pierwszym użyciu wyłączył bezpiecznik na różnicówce (główny 40A) i tak dwa razy. Potem przez dwa miesiące piekarnik działał normalnie, bez takich akcji, był używany jakieś 15 razy. Dziś wybiło dwie minuty po załączeniu a potem za każdym razem gdy porusza sie pokrętłem temperatury przy jakiejś opcji piekarnika (nawet żarówce). W sumie wywala bezpiecznik za każdym razem gdy ma się włączyć grzałka i zapalić lampka oznaczająca jej działanie. Odłączenie lampki nic nie daje, grzanie samego dołu lub samej góry też nie ma znaczenia, w środku nie widać śladów nadpaleń, nic nie iskrzy, nie śmierdzi, piekarnik jest właściwie nieużywany, stał ze trzy lata, był zakupiony w niemczech. Podłączony jest bezpośrednio w puszkę, nie ma znaczenia czy działają inne urządzenia. Gdzie szukać przyczyny i czemu nowy piekarnik tak się zachowuje ?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Po pierwsze który bezpiecznik "wywala" (różnicowy, nadprądowy)?
    Jeśli nadprądowy to jaką ma wartość i charakterystykę?
    Czy ktoś go np: ostatnio nie wymienił?

Dodano po 1 [minuty]:

Czy na tym samym obwodzie nie wisi jakiś grzejnik lub inny mocny odbiornik?
  • Poziom 5  
    Różnicowy, główny w tablicy. Powoduje wyłączenie prądu w całym mieszkaniu. Oprócz niego na instalacji są inne (16 i 10A) z których jeden odpowiada m.in. za piec, ale jego nigdy nie wywala. Nic nie było grzebane w instalacji, ostatnio piec działał, problem pojawił się wczoraj. Wcześniej, dwa miesiące temu wybił raz, ale następne uruchomienie było normalne. Na tym samym obwodzie nie jest nic innego podłączone, a bynajmniej nic co obciąża instalacje, zresztą próbowałem go uruchamiać też, gdy wszystko było wyłączone.
    Stawiam na przebicie w instalacji piekarnika powodujące upływ prądu do masy (od przewodu neutralnego). Przypomnij sobie czy nie zaistniał incydent zalania wodą okolic instalacji lub jakieś mechaniczne zmiany w usytuowaniu piekarnika?.
  • Poziom 5  
    Zalania nie było, piekarnik nie był przestawiany. Trudno by było go zalać bo jest zabudowany w meble. W kuchni jest wilgotno, choć walczę z tym. Ostatnio był też czyszczony w środku pianką, ale po czyszczeniu załączał się. Ostatni raz 10 dni temu działał.
    Blaisemce napisał:
    W kuchni jest wilgotno, choć walczę z tym. Ostatnio był też czyszczony w środku pianką, ale po czyszczeniu załączał się. Ostatni raz 10 dni temu działał.

No i to jest ta przyczyna wg mnie.

Dodano po 1 [minuty]:

Trzeba dokładnie izolować instalację po wcześniejszym dokładnym wysuszeniu elementów grzewczych i instalacji.
  • Poziom 5  
    Czyli mam zabrać się za suszenie? Jak się do tego zabrać?
    Generalnie jeżeli następuje przebicie to wiąże się to z (niejednokrotnie minimalnym) powstaniem zwęglonego obszaru który bardzo ułatwia przepływ prądu - więc samo suszenie może nie wystarczyć w tej sytuacji
    Działania zależą od tego jaki posiadasz potencjał. Jeśli rozumiesz prąd i zależności wynikające z jego pracy to możesz próbować przeglądu instalacji, jej suszeniu i izolowaniu.
    Żartów nie ma z prądem więc jeśli w sobie takiego potencjału nie posiadasz to zostaw, nie dotykaj, jak musisz to sobie coś bez prądu podotykaj - a do piekarnika wezwij fachowca.
  • Poziom 5  
    Dziękuje za pomoc, będę działał a jutro się kimś wspomogę - jak się uda naprawić to napiszę co to było.
  • Poziom 5  
    Po wizycie elektryka - instalacja elektryczna w porządku. Piekarnik ma zwarcie na obudowie, po odłączeniu uziemienia włącza się normalnie i grzeje, jednak tak zostać przecież nie może. Nie ma zwarcia na samej wtyczce oraz kilku elementach w tylnej części pod pokrywą więc piekarnikiem zajmie się serwis - wszystko wskazuje na któryś z elementów jego wnętrza.