Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie włącza się, lub wyłącza podczas pracy.

13 Gru 2015 12:10 567 4
  • Poziom 9  
    Witam,

poniżej opis ostatnich problemów:

w zeszłym tygodniu, podczas grania, komputer wyłączył się. Próba odpalenia ponownie skutkowała artefaktami podczas uruchamiania, występowały one aż do momentu kiedy powinien pojawić się pulpit - wtedy monitor przechodził w stan czuwania. Artefakty pojawiały się w biosie oraz przy uruchomieniu w trybie awaryjnym. Pożyczyłem od znajomego kartę i komputer do pulpitu wstał bez problemu. Kupiłem więc nową kartę, zamontowałem w piątek, komputer działał w piątek, całą sobotę bez problemów. Wszystkie gry odpalały się normalnie. Dzisiaj rano odpaliłem sprzęt i podczas przeglądania internetu monitor zgasł. Komputer wyłączyłem i uruchomiłem ponownie, wszystko wyglądało ok, żadnych artefaktów. W momencie kiedy pokazał się ekran logowania do windows monitor zgasł. Kolejna próba uruchomienia skończyła się na tym że po ekranie ładowania windowsa w stan oczekiwania przeszedł monitor i wyłączyła się klawiatura. Przy kolejnej próbie komputer wstał ale przy próbie odpalenia przeglądarki monitor przeszedł w stan oczekiwania. Chciałbym jak najszybciej zdiagnozować co może być przyczyną takiej pracy sprzętu. Poniżej specyfikacja:

Płyta główna: AS Rock P67 Pro3
    Procek: i5 2500K @3.3GHz
    RAM: Corsair Vengeance 16GB 1600MHz
    Grafika: Nvidia ASUS GeForce GTX 980 STIX DCII OC - poprzednia karta to MSI GE Force GTX 460 1GB Cyclone
    PSU: Chieftec APS-650C (80+)
    Dysk: Plextor M5 Pro 128GB
    Dysk: WD Caviar Blue 500GB

Z góry dziękuję za pomoc.

Dodatkowo zauważyłem że podczas włączania programów np. poczta, przeglądarka bardzo wzrasta wykorzystanie karty:
  • Poziom 37  
    Pobierz HW monitor i posprawdzaj temp. Może się coś przegrzewa. Kartę też niepotrzebnie wymieniłeś, bo sama wymiana pasty mogła załatwić problem... Aretefakty nie tylko są objawem zgonu karty, ale i też przegrzania.
  • Poziom 9  
    Piotr160292 napisał:
    Pobierz HW monitor i posprawdzaj temp. Może się coś przegrzewa. Kartę też niepotrzebnie wymieniłeś, bo sama wymiana pasty mogła załatwić problem... Aretefakty nie tylko są objawem zgonu karty, ale i też przegrzania.

temperatury wyglądają OK. Nie mam stockowego chłodzenia, posiadam Thermalright Macho 120
  • Poziom 37  
    Wiesz co, spróbowałbym podmienić zasilacz. Co prawda jest markowy, ale mógł się uszkodzić i podaje nie takie napięcia jak powinien. Obciąż komputer programem OCCT i wtedy pomierz mu wszystkie napięcia miernikiem, bo czujniki komputerowe to potrafią bajki pokazywać.
  • Poziom 9  
    OK. Jest jeszcze jedna rzecz dziwna. Po zerknięciu na odczyty Z HW Monitor zauważyłem, że procesor jest obciążony cały czas w 100% - może to jest problemem? Tylko nie mam pojęcia co go tak obciąża. Menedżer zadań co chwię zmienia które procesy obciążają procesor i ciężko stwierdzić który dokładnie proces powoduje takie obciążenie.