Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję porady dotyczącej sieci elektrycznej w mieszkaniu

sylwek_gol 13 Gru 2015 13:02 624 4
  • #1 13 Gru 2015 13:02
    sylwek_gol
    Poziom 1  

Witam, chcę wymienić instalację elektryczną w jednym pokoju. Mieszkanie jest z lat 70-tych. W gniazdkach i oświetleniu idą po trzy kable w jednym płynie prąd, drugi to zapewne masa a trzeci ...... nie wiem? Czy może ktoś rozszyfrować puszkę, które kable od czego są? I następne pytanie, czy można zmieniać tylko część instalacji? Dodam, że licznik ma trzy korki automatyczne starego typu dwa od gniazdek (L16) jeden od oświetlenia L10). Link do obrazka
    Pozdrawiam
    https://obrazki.elektroda.pl/7688936600_1450007454.jpg

0 4
  • #2 13 Gru 2015 13:09
    strfind
    Poziom 15  

Na odległość nikt nie da rady rozszyfrować tego 3 przewodu. Być może to przewód np. od włącznika światła.

Jaki sens ma zmiana części instalacji skoro druga część będzie miała taką wytrzymałość jak zawsze?
    Chyba, że chcesz od skrzynki z bezpiecznikami poprowadzić cały jeden nowy obwód?

0
  • #3 13 Gru 2015 13:09
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

sylwek_gol napisał:
    W gniazdkach i oświetleniu idą po trzy kable w jednym płynie prąd

Niestety ale źle to rozumujesz.
    W zależności od układu sieciowego będzie tam przewód fazowy oraz przewód neutralny lub zerowy.
    Ja tam widzę pięć przewodów dwużyłowych z jednej strony.

Problemem jest ta instalacja aluminiowa, gdyż każde jej ruszenie może (nie musi) skończyć się uszkodzeniem żyły a w konsekwencji brakiem zasilania dla danego odbiornika.

Wymienić część instalacji można, tylko wiąże się to z wyżej wspomnianym ryzykiem. Elektryk na miejscu byłby wskazany.

1
  • #4 13 Gru 2015 13:13
    gilus1
    Poziom 28  

Możesz zmienić część instalacji, no ale nie rób tego sam. Identyfikacja na odległość jest praktycznie niemożliwa, dlatego poproś elektryka. Swoją drogą, masz instalację aluminiową i nie polecam zbędnego ruszania przewodami (zwłaszcza neutralnymi), bo w ten sposób możesz sobie uszkodzić odbiorniki.

0
  • #5 13 Gru 2015 13:39
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

sylwek_gol napisał:
    Witam, chcę wymienić instalację elektryczną w jednym pokoju. Mieszkanie jest z lat 70-tych. W gniazdkach i oświetleniu idą po trzy kable w jednym płynie prąd, drugi to zapewne masa a trzeci ...... nie wiem? Czy może ktoś rozszyfrować puszkę, które kable od czego są? I następne pytanie, czy można zmieniać tylko część instalacji? Dodam, że licznik ma trzy korki automatyczne starego typu dwa od gniazdek (L16) jeden od oświetlenia L10). Link do obrazka
    Pozdrawiam

Z taką wiedzą odradzam, chyba że powierzysz to komuś o odpowiednich kwalifikacjach. Zapoznaj się z tematami:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html szczególnie pkt 13 i 15 oraz
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html

Zamykam.

0