Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

piotrva 13 Gru 2015 19:54 8553 10
 • Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)
  1. Cel projektu, założenia
  Jakiś czas temu znajomy poprosił mnie o pomoc w realizacji interfejsu PC do zegarka nurkowego. Interfejs taki umożliwia programowanie profili nurkowania w zegarku, kasowanie jego pamięci oraz pobieranie historii nurkowania. Na komputerze funkcje takie obsługuje aplikacja dostarczana przez producenta - DM5.

  Oryginalny kabel kosztuje około 200 zł, podróbka z Chin około 150 zł. Tu udało się zejść do ceny nieco ponad 80zł.

  2. Materiały
  Na początku zacząłem szukać w internecie tego typu projektów. Trafiłem od razu na stronę: http://homepage.hispeed.ch/scubadiver/usb_e.html
  Jak widać - był tam schemat gotowego rozwiązania w oparciu o dosyć przestarzały układ FT232BM. Postanowiłem zatem jedynie odświeżyć to rozwiązanie.

  3. Pierwszy prototyp
  Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)
  Pierwszy prototyp powstał na płytce stykowej. Zdjęcia nie zachowały się. :D Trudność, jaką napotkałem na tym etapie była taka, że oprogramowanie DM5 nie chciało łączyć się z układem FTDI działającym na domyślnym numerze PID. Sprawę szybko naprawiłem ustawiając w układzie (za pomocą oprogramowania MProg) VID=0x0403 oraz PID=0xF680. Po tych zabiegach kabel pokazał się w systemie jako kabel firmy Suunto i oprogramowanie zdawało się prawidłowo komunikować z komputerem.
  (informacje ze strony: http://www.libdivecomputer.org/drivers.html )

  Przewidziano, oprócz elementów koniecznych do pracy, diodę LED, która została podpięta do wyjścia układu zaprogramowanego do sygnalizacji nadawania i odbioru (RX&TXLED).

  Dlaczego piszę, że zdawało się, że wszystko działa? Otóż z powodu improwizowanego podłączenia do zegarka nie byliśmy pewni stabilności połączenia - kable zsuwały się ze styków, powodując zerwanie komunikacji, jednak pewne dane z zegarka były odczytywane - m.in. maksymalna głębokość nurkowania, ale nigdy pobieranie danych nie osiągnęło 100%...

  4. Realizacja sprzętowa
  W kolejnym kroku powstała elektronika i warstwa fizyczna kabelka.
  Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

  Płytka zaprojektowana została w oprogramowaniu Eagle tak, aby posiadała tylko jedną warstwę. Koszty jej wykonania (w firmie Satland) udało się zminimalizować, dzięki temu, że realizowana była na arkuszu wraz z innymi projektami.

  Obudowa zaprojektowana została w Autodesk Inventor, a następnie wycięta laserowo z 4 warstw plexi w firmie Laserwork. Elementy złącza także zostały wykonane ta samą metodą. Pierwotnie miały być one zespolone długimi śrubami 1mm, ale z powodu braku takowych w rozsądnych cenach musiałem zmienić koncepcję i montaż wykonano z użyciem 2 sztywnych prętów poszerzonych na końcu.

  Zegarek jest mocowany do całości za pomocą gumki, w ten sposób, ze opiera się o podstawę interfejsu oraz styk.

  Elementy styku wykonane są z kołków lutowniczych.
  Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)
  (Źródło: katalog TME)
  Dysk na tych kołkach idealnie posłużył za blokadę przed ich wypadaniem. Od strony elektroniki kontakt i docisk zapewniają blaszki sprężynujące wymontowane ze styków telefonu komórkowego.

  5. Parę trudności, parę poprawek
  Sam interfejs sprzętowy wymagał drobnych poprawek w postaci zmniejszenia wysokości styku.

  Poza tym po podłączeniu zegarka do komputera następowało obserwowane przez nas wcześniej pobieranie informacji podstawowych, ale później pobieranie danych o nurkowaniu zatrzymywało się zawsze na magicznej liczbie 92% i... koniec.

  Wtedy okazało się, ze zegarek Gekko nie ma opcji połączenia z komputerem...
  A więc projekt na marne?

  NIE!

  Dalsze szperanie w internecie doprowadziło nas na stronę:
  http://jconninv.com/LIP/suuntoindex.shtml

  Po jej przejrzeniu oraz poczytaniu paru innych stron, okazuje się, ze zegarki firmy Suunto Gekko i Vyper są sprzętowymi bliźniakami. Jedynie w programowany sposób zablokowane jest w tym pierwszym przesyłanie danych do komputera.

  Na szczęście Autor powyższej strony (serdeczne podziękowania dla Niego - kawał dobrej roboty w rozgryzaniu tych zegarków) znalazł sposób na przełączenie tego programowego ograniczenia i sprawienia, aby zegarek dla komputera przedstawiał się jako Vyper.

  Po dokonaniu tej czynności zegarek połączył się z komputerem i możliwe jest teraz odczytywanie z niego wszystkich danych.

  Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

  6. Informacje prawne, niby oczywiste, ale być muszą
  UWAGA! Nie biorę odpowiedzialności za wszelkie straty/wypadki spowodowane umieszczonymi powyżej wskazówkami. Użycie programu zmieniającego typ zegarka może spowodować utratę gwarancji i/lub jego nieprawidłowe działanie. Podobnie stosowanie nieoryginalnego kabla może uszkodzić nieodwracalnie zegarek, spowodować jego nieprawidłowe działanie i doprowadzi do utraty gwarancji.

  7. Podsumowanie
  Jak wspominałem koszt wszystkich części do układu, wraz z produkcją płytki, wycinaniem obudowy i materiałem na nią wyniósł nieco ponad 80zł.

  Projekt to na pewno nic odkrywczego, ot adaptacja znalezionego w internecie projektu interfejsu. Myślę jednak, ze warto opublikować taki projekt na łamach Polskiego forum, gdyż może ktoś będzie szukał informacji na ten temat.

  A i może będziecie mieli merytoryczne sugestie dot. montażu mechanicznego czy innych aspektów projektu.

  8. Pliki projektu
  Dla potomnych załączam pliki projektu w Eagle.
  suunto.zip Download (57.21 kB)Punkty: 2 dla użytkownika


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #5 13 Gru 2015 21:26
  Freddy
  Poziom 43  

  olelek napisał:
  Dodam że u Chińskich przyjaciół można takowe tanio nabyć pod nazwą "pogo pin".
  Także "test probe", tylko czeka się bardzo długo :D, a tu teoretycznie na drugi dzień masz w domu.
  TME podałem też jako źródło zdjęć.

 • #8 02 Maj 2016 00:10
  krychast
  Poziom 20  

  Wykonywałem interfejs do Vypera zarówno w wersji COM jak i USB na FTDI 232 oba działają bez zarzutu.Ale z tego co pamiętam testowałem je w wersji SDM 3.x.x ale nie wyższych. Projekty opisywałem na Divetreku i Technice Nurkowania. Najgorsze to zrobienie złącza do połączenia z komputerem. Stara szkoła zalecała wtyk taśmy od starych dysków twardych. Czy wykonałeś może więcej styków do kompa na zapas?

 • #10 27 Wrz 2016 10:34
  quinggu
  Poziom 2  

  Cześć,
  Czy jest ktoś w stanie wykonać dla mnie taki interfejs? Chodzi o Vyper 2, ale z tego co wiem interfejs usb jest taki sam.