Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

piotrva 13 Gru 2015 19:54 7374 10
  • Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)
    1. Cel projektu, założenia
    Jakiś czas temu znajomy poprosił mnie o pomoc w realizacji interfejsu PC do zegarka nurkowego. Interfejs taki umożliwia programowanie profili nurkowania w zegarku, kasowanie jego pamięci oraz pobieranie historii nurkowania. Na komputerze funkcje takie obsługuje aplikacja dostarczana przez producenta - DM5.

Oryginalny kabel kosztuje około 200 zł, podróbka z Chin około 150 zł. Tu udało się zejść do ceny nieco ponad 80zł.

2. Materiały
    Na początku zacząłem szukać w internecie tego typu projektów. Trafiłem od razu na stronę: http://homepage.hispeed.ch/scubadiver/usb_e.html
    Jak widać - był tam schemat gotowego rozwiązania w oparciu o dosyć przestarzały układ FT232BM. Postanowiłem zatem jedynie odświeżyć to rozwiązanie.

3. Pierwszy prototyp
    Pierwszy prototyp powstał na płytce stykowej. Zdjęcia nie zachowały się. :D Trudność, jaką napotkałem na tym etapie była taka, że oprogramowanie DM5 nie chciało łączyć się z układem FTDI działającym na domyślnym numerze PID. Sprawę szybko naprawiłem ustawiając w układzie (za pomocą oprogramowania MProg) VID=0x0403 oraz PID=0xF680. Po tych zabiegach kabel pokazał się w systemie jako kabel firmy Suunto i oprogramowanie zdawało się prawidłowo komunikować z komputerem.
    (informacje ze strony: http://www.libdivecomputer.org/drivers.html )

Przewidziano, oprócz elementów koniecznych do pracy, diodę LED, która została podpięta do wyjścia układu zaprogramowanego do sygnalizacji nadawania i odbioru (RX&TXLED).

Dlaczego piszę, że zdawało się, że wszystko działa? Otóż z powodu improwizowanego podłączenia do zegarka nie byliśmy pewni stabilności połączenia - kable zsuwały się ze styków, powodując zerwanie komunikacji, jednak pewne dane z zegarka były odczytywane - m.in. maksymalna głębokość nurkowania, ale nigdy pobieranie danych nie osiągnęło 100%...

4. Realizacja sprzętowa
    W kolejnym kroku powstała elektronika i warstwa fizyczna kabelka.
    Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

Płytka zaprojektowana została w oprogramowaniu Eagle tak, aby posiadała tylko jedną warstwę. Koszty jej wykonania (w firmie Satland) udało się zminimalizować, dzięki temu, że realizowana była na arkuszu wraz z innymi projektami.

Obudowa zaprojektowana została w Autodesk Inventor, a następnie wycięta laserowo z 4 warstw plexi w firmie Laserwork. Elementy złącza także zostały wykonane ta samą metodą. Pierwotnie miały być one zespolone długimi śrubami 1mm, ale z powodu braku takowych w rozsądnych cenach musiałem zmienić koncepcję i montaż wykonano z użyciem 2 sztywnych prętów poszerzonych na końcu.

Zegarek jest mocowany do całości za pomocą gumki, w ten sposób, ze opiera się o podstawę interfejsu oraz styk.

Elementy styku wykonane są z kołków lutowniczych.
    (Źródło: katalog TME)
    Dysk na tych kołkach idealnie posłużył za blokadę przed ich wypadaniem. Od strony elektroniki kontakt i docisk zapewniają blaszki sprężynujące wymontowane ze styków telefonu komórkowego.

5. Parę trudności, parę poprawek
    Sam interfejs sprzętowy wymagał drobnych poprawek w postaci zmniejszenia wysokości styku.

Poza tym po podłączeniu zegarka do komputera następowało obserwowane przez nas wcześniej pobieranie informacji podstawowych, ale później pobieranie danych o nurkowaniu zatrzymywało się zawsze na magicznej liczbie 92% i... koniec.

Wtedy okazało się, ze zegarek Gekko nie ma opcji połączenia z komputerem...
    A więc projekt na marne?

NIE!

Dalsze szperanie w internecie doprowadziło nas na stronę:
    http://jconninv.com/LIP/suuntoindex.shtml

Po jej przejrzeniu oraz poczytaniu paru innych stron, okazuje się, ze zegarki firmy Suunto Gekko i Vyper są sprzętowymi bliźniakami. Jedynie w programowany sposób zablokowane jest w tym pierwszym przesyłanie danych do komputera.

Na szczęście Autor powyższej strony (serdeczne podziękowania dla Niego - kawał dobrej roboty w rozgryzaniu tych zegarków) znalazł sposób na przełączenie tego programowego ograniczenia i sprawienia, aby zegarek dla komputera przedstawiał się jako Vyper.

Po dokonaniu tej czynności zegarek połączył się z komputerem i możliwe jest teraz odczytywanie z niego wszystkich danych.

Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...) Interfejs PC do zegarka nurkowego Suunto (Gekko/Vyper/...)

6. Informacje prawne, niby oczywiste, ale być muszą
    UWAGA! Nie biorę odpowiedzialności za wszelkie straty/wypadki spowodowane umieszczonymi powyżej wskazówkami. Użycie programu zmieniającego typ zegarka może spowodować utratę gwarancji i/lub jego nieprawidłowe działanie. Podobnie stosowanie nieoryginalnego kabla może uszkodzić nieodwracalnie zegarek, spowodować jego nieprawidłowe działanie i doprowadzi do utraty gwarancji.

7. Podsumowanie
    Jak wspominałem koszt wszystkich części do układu, wraz z produkcją płytki, wycinaniem obudowy i materiałem na nią wyniósł nieco ponad 80zł.

Projekt to na pewno nic odkrywczego, ot adaptacja znalezionego w internecie projektu interfejsu. Myślę jednak, ze warto opublikować taki projekt na łamach Polskiego forum, gdyż może ktoś będzie szukał informacji na ten temat.

A i może będziecie mieli merytoryczne sugestie dot. montażu mechanicznego czy innych aspektów projektu.

8. Pliki projektu
    Dla potomnych załączam pliki projektu w Eagle.
    suunto.zip Download (57.21 kB)Punkty: 2 dla użytkownika

Fajne!
  • #5 13 Gru 2015 21:26
    Freddy
    Poziom 43  

olelek napisał:
    Dodam że u Chińskich przyjaciół można takowe tanio nabyć pod nazwą "pogo pin".
    Także "test probe", tylko czeka się bardzo długo :D, a tu teoretycznie na drugi dzień masz w domu.
    TME podałem też jako źródło zdjęć.

• #8 02 Maj 2016 00:10
    krychast
    Poziom 20  

Wykonywałem interfejs do Vypera zarówno w wersji COM jak i USB na FTDI 232 oba działają bez zarzutu.Ale z tego co pamiętam testowałem je w wersji SDM 3.x.x ale nie wyższych. Projekty opisywałem na Divetreku i Technice Nurkowania. Najgorsze to zrobienie złącza do połączenia z komputerem. Stara szkoła zalecała wtyk taśmy od starych dysków twardych. Czy wykonałeś może więcej styków do kompa na zapas?

• #10 27 Wrz 2016 10:34
    quinggu
    Poziom 2  

Cześć,
    Czy jest ktoś w stanie wykonać dla mnie taki interfejs? Chodzi o Vyper 2, ale z tego co wiem interfejs usb jest taki sam.

• #11 07 Lip 2017 15:16
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

W pierwszym poście wrzuciłem pliki projektu Eagle - jak ktoś by potrzebował można wykonać samodzielnie.
    Ponadto zmieniłem te bolce na kołki sprężynujące i działa jeszcze lepiej - dzięki za podpowiedzi gdzie szukać ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME