Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny włącznik audio nie wyłącza się.

13 Gru 2015 21:25 2148 36
 • Poziom 8  
  Witam,
  Zbudowałem niedawno automatyczny włącznik audio. Problem jest z nim taki, że w obecnej konfiguracji którą widać na schemacie, gdy układ załączy przekaźnik to nie może go odłączyć. Po zaniku sygnału czekam około minuty i po diodzie LED widzę, że napięcie spada i przekaźnik powinien się wyłączyć. Tak się jednak nie dzieje, bo chyba przez jakieś zakłócenie napięcie na kondensatorze delikatnie podnosi się, aby znowu opaść i tak w kółko, co nie pozwala przekaźnikowi rozłączyć styków. Trafo przy tym wydaje dziwne dźwięki, jakby coś w środku pękało albo iskrzyło.
  Jeśli automatyczny włącznik pracuje bez obciążenia, czyli bez podłączonego trafa to wyłącza się poprawnie. Muszę dodać jeszcze, że wcześniej nie miałem stabilizatora 7812 w tym układzie, ale wtedy układ sam przypadkowo się włączał, za to poprawnie się wyłączał. Teraz gdy jest wlutowany stabilizator, to poprawnie włącza się (nie ma przypadkowych uruchomień), ale za to nie chcę się wyłączyć.
  Może ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem? Każdy pomysł może się przydać. Proszę o pomoc.
  Automatyczny włącznik audio nie wyłącza się.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 31  
  Czemu akurat Mosfet i czemu akurat tak duży Mosfet? Ten IRFZ44 ma prąd drenu około 50A do załączenia przekaźnika? To się w przetwornicach car audio stosuje czy do sterowania silnikiem DC. Teoretycznie powinno to działać, ale może niech kolega podstawi na próbę jakiś bipolarny średniej mocy np. BD139, ale w sumie wystarczyłby nawet jakiś BC npn. Wygląda to tak, jakby na bramce ciągle był ładunek pomimo rezystora ściągającego do GND.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  problem zapewne polega na tym ze zakłócenia z obwodu pierwotnego przedostają się do VOXa - problemem jest powolne odpuszczanie przekaźnika i/lub zły montaż (obwody sieciowe za blisko wzmacniaczy operacyjnych. Pomóc moze też wymiana przekaźnika na inny.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 8  
  Ja sobie z tym nie mogę poradzić. Próbowałem wsadzić tam BC337, ale bardzo szybko wyładowuje się kondensator, jednak nie rozłącza przekaźnika. Mam dość małą wiedzę na temat elektroniki, szczególnie tej analogowej i bez pomocy w postaci gotowego układu ciężko mi coś samemu wymyślić i poprawić. Mimo tego wydaje mi się, że ten mosfet najmniej w tym wszystkim winy ma. Może płytka jest źle zaprojektowana. Wysłałem obraz płytki jak to wygląda od strony ścieżek. Dziś już nie mam na to siły. Jutro wylutuję ten stabilizator i sprawdzę jak zachowuje się układ. Możliwe, że podczas dokładania stabilizatora coś odwaliłem, że takie cuda się dzieją.

  Automatyczny włącznik audio nie wyłącza się.

  Wydaje mi się, że będę miał do przeprojektowania płytkę. Widzę teraz, że napięcie ze stabilizatora najpierw prowadzi do przekaźnika, a potem dopiero do NE5532. Możliwe, że to w niczym nie przeszkadza, ale skądś te zakłócenia są. Chyba układ przekaźnika będę musiał oddzielić diodą prostowniczą, żeby w resztę układu nic się nie cofało.
  Co o tym myślicie? Może to zdać egzamin?
 • Poziom 42  
  Jakie jest napięcie na nóżce 7 układu IC1?
 • Poziom 8  
  Gdy nie puszczam sygnału, mam tylko podłączony przewód do komputera, to jest 1.36 V. W momencie gdy dioda zaczyna się ściemniać i rozjaśniać miernik wskazuje wahania 1.35-1.37V, ale ten miernik jest najtańszy z możliwych i podejrzewam, że oscyloskop mógłby pokazać większe skoki napięcia.
 • Poziom 42  
  Spróbuj wstawić w szereg z D1 jeszcze jedną taką samą diodę i sprawdź czy to będzie działać dobrze z tranzystorem BC337
 • Poziom 8  
  Nie daję rady. Nic nie pomaga. Nawet wstawiłem diodę przed przekaźnikiem, tak jak mówiłem wcześniej i nic, a nawet gorzej. Po wylutowaniu stabilizatora wyłącza się dobrze, ale za to układ jest bardzo niestabilny i są jakieś przypadkowe uruchomienia.

  Może ktoś z was robił taki automatyczny włącznik i może polecić gotowy projekt lub schemat?
  No chyba, że macie jeszcze jakieś pomysły co do tego urządzenia.
 • Poziom 42  
  Musi być jakiś powód tego, że przekaźnik się nie wyłącza.
  Jakie jest napięcie na C6 w czasie, kiedy przekaźnik powinien teoretycznie być wyłączony?
 • Poziom 8  
  Od 3.5V w dół przekaźnik powinien być wyłączony. Gdy napięcie zbliża się do 3.5V to nagle rośnie do 3.6V i znowu spada. Tak w kółko się dzieje, co nie pozwala wyłączyć przekaźnika.

  Zauważyłem, że jeśli przewód sygnałowy odłączę od przedwzmacniacza, to wszystko jest tak jak ma być. Przedwzmacniacz zasilany mam z trafa wzmacniacza poprzez stabilizator 18V. Może powinienem zasilać przedwzmacniacz z tego samego źródła co ten autowłącznik (transformatorek zalewany)? W poprzednim temacie koledzy z forum tak mi właśnie doradzili i teraz tak skojarzyłem, że to właśnie rodzaj zasilania może powodować niepoprawne działanie autowłącznika.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Ok, spróbujmy zmniejszyć mu czułość. Wstaw zamiast R8 potencjometr montażowy 100k i zmniejszaj mu oporność sprawdzając czy przekaźnik się wyłączy. Jeśli to nastąpi to sprawdź czy załączy się znowu jeśli podasz sygnał
 • Poziom 8  
  Nie miałem okazji się zająć tym, ponieważ miałem coś innego do zrobienia. Teraz już mam czas.
  Ten autowłącznik ma być do telewizora, a tv często ogląda się dość cicho, więc czułość raczej nie może być zmniejszona, bo przy niskiej głośności układ może się wyłączać. Właśnie do regulacji takiej czułości jest potencjometr oznaczony jako R12.
  No chyba, że tobie chodzi o jakąś inną czułość to mogę spróbować wstawić tam potencjometr.
 • Poziom 42  
  Chodzi o sprawdzenie czy to nie jakieś śmieci z wejścia nie powodują tego że się nie wyłącza.
 • Poziom 8  
  Pokręciłem trochę tym potencjometrem co jest na płytce i przy wyższych ustawieniach Przekaźnik wyłącza się. Teraz mam ustawione tak, że w telewizorze głośność mam na 7/100 i czasami gdy jest cichsza audycja to autowłącznik wyłączy się.
  Wychodzi na to, że to są jakieś śmieci, które nie pozwalają wyłączyć przekaźnika. Ogólnie gdy potencjometr ustawię jeszcze wyżej, to podczas wyłączania przekaźnika dioda sygnalizacyjna po prostu gaśnie, a teraz jeszcze tak mrugnie lekko jakby jakieś zakłócenie było jednak na tyle słabe, że przekaźnik wyłączy się.
  Testowałem takie ustawienie 2 dni i jest ok, poza tym że wieczorem gdy musi być cicho ustawiona głośność to głośniki się wyłączają. Wtedy muszę podejść do potencjometru od wzmacniacza i zmniejszyć głośność, tak żebym mógł w telewizorze ustawić głośniej (chyba wiadomo o co mi chodzi).
  Masz jakiś pomysł, żeby zminimalizować te zakłócenia?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Aby coś z tym definitywnie zrobić, trzeba byłoby jakoś dowiedzieć się co konkretnie tam się dzieje w różnych sytuacjach. Bez oscyloskopu to nie za bardzo jest możliwe. Oscyloskopem można było by podejrzeć co się tam dzieje i jakiego rodzaju są to zakłócenia.
 • Poziom 8  
  No niestety nie posiadam takiego urządzenia. Wcześniej napisałem, że przy mniej czułym ustawieniu potencjometru układ działa dobrze, ale dzisiaj byłem świadkiem jak był problem z wyłączeniem, trwało to może trzy sekundy i się wyłączyło. Ewidentnie coś zakłóca, no ale ja już tego nie sprawdzę.
  W każdym razie dzięki za pomoc. Temat jeszcze zostawię otwarty, może ktoś będzie miał coś ciekawego do powiedzenia.
  Szczęśliwego Nowego Roku :)
 • Poziom 42  
  Zrób może eksperyment ze zmniejszeniem C2. To ograniczy pasmo od dołu zmniejszając tym samym wrażliwość na niskie częstotliwości. Być może to w jakiś sposób będzie pomocne. To takie trochę działanie w ciemno ale z uwagi na brak oscyloskopu może lepiej coś zrobić niż nie zrobić nic.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  luqasz1 napisał:
  Ewidentnie coś zakłóca
  -energetyka, czyli brak filtracji zasilania oraz ekranu wejścia i kabla wejściowego! Robić wejście obok trafa sieciowego 2VA z dwoma!!! rozwleczonymi po PCB bezpiecznikami to prośba o kłopoty. Wywal te bezpieczniki. Takie trafo jest bezpieczne samo z siebie, bo drut pierwotnego po prostu wyprzedzi wszystko (jest tak cienki jak bezpiecznikowy). Nigdy nie prowadź obwodów NN pod bezpiecznikiem sieciowym, bo nawet jak nikogo nie zabijesz, to zostaje odpowiedzialność za straty materialne! Gdzie jest główny C zasilania za mostkiem?!!!! Na nim powinien wisieć przekaźnik i wejście stabilizatora! 532 powinien być zasilany za stabilizatorem jak reszta obwodów pomiarowych! Popraw a ruszy. Pomocni koledzy chyba pomagali z imprezy :) bo w normalny dzień takie rzeczy by dojrzeli!
 • Poziom 8  
  SlawekKedra napisał:
  Zrób może eksperyment ze zmniejszeniem C2.

  Zmniejszyłem, ale nie pomogło.
  Alemucha napisał:
  Popraw a ruszy.

  Postanowiłem zrobić płytkę od nowa, bo ta obecna to takie pobojowisko, że już teraz o jakieś przypadkowe połączenie/zwarcie nie trudno. Jeszcze jej nie wytrawiłem, więc można jeszcze coś zmienić.
  Poprawilibyście coś w ułożeniu elementów, bądź ich wartościach? Na obrazie płytki jaśniejszym niebieskim oznaczona masa. Może lepiej oblać płytkę masą tam gdzie jest niskie napięcie?
  Automatyczny włącznik audio nie wyłącza się. Automatyczny włącznik audio nie wyłącza się.
 • Poziom 28  
  Lepiej. Zmierz napięcie na C8 i dopasuj cewkę przekaźnika, by się nie gotowała. Popraw położenie opisów. Zwiększ małe pady, szczególnie mostka. Takie pourywasz przy montażu, nie wspominając o jakichś naprawach. Resztę sprawdź parę razy :) Terminale sieci byłyby lepsze 7.5mm.
 • Admin grupy audio
  Układ nie będzie działał prawidłowo z prostego powodu - wzmacniacze operacyjne zasilane są napięciem niesymetrycznym, IC1A jest wzmacniaczem w konfiguracji nieodwracającej - nie będzie działał jako wzmacniacz, gdyż brak tu obwodów sztucznej masy. Ponadto wejście nieodwracające podciągnięte jest na stałe do + zasilania, zaś pętla sprzężenia zwrotnego nie jest zamknięta dla DC. Na wyjściu tego wzmacniacza będzie zawsze stan wysoki. IC1B pracuje tutaj jako komparator ale brak tu histerezy, która spowodowałaby zatrzaskiwanie wzmacniacza w jednym z ustalonych stanów.

  Ten układ trzeba dość mocno przebudować by prawidłowo spełniał swoją rolę.
 • Poziom 42  
  Artur k. napisał:
  Ponadto wejście nieodwracające podciągnięte jest na stałe do + zasilania

  Jest to nieprawda. Na wejściu tym występuje połowa napięcia zasilania.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Artur k. napisał:
  zaś pętla sprzężenia zwrotnego nie jest zamknięta dla DC

  A R8 to jaką funkcję spełnia Twoim zdaniem?
 • Admin grupy audio
  SlawekKedra napisał:
  Na wejściu tym występuje połowa napięcia zasilania.
  Rzeczywiście, przeoczyłem dzielnik R4, R5.
  Nie mniej jednak nie zmienia to faktu iż ten układ nie będzie działał.
 • Poziom 42  
  Artur k. napisał:
  Nie mniej jednak nie zmienia to faktu iż ten układ nie będzie działał.

  Jak nie będzie działał jak działa. Według autora (wpis 14) układ działa, tyle że w określonych warunkach zawodzi, co zresztą dotyczy wielu urządzeń które cośtam mają robić same zamiast człowieka. To nie jest to samo co ''nie działa''.
 • Admin grupy audio
  Według Autora jest tak:
  luqasz1 napisał:
  Jeśli automatyczny włącznik pracuje bez obciążenia, czyli bez podłączonego trafa to wyłącza się poprawnie.

  oraz:
  luqasz1 napisał:
  Pokręciłem trochę tym potencjometrem co jest na płytce i przy wyższych ustawieniach Przekaźnik wyłącza się. Teraz mam ustawione tak, że w telewizorze głośność mam na 7/100 i czasami gdy jest cichsza audycja to autowłącznik wyłączy się.
  Wychodzi na to, że to są jakieś śmieci, które nie pozwalają wyłączyć przekaźnika.


  SlawekKedra napisał:
  Według autora (wpis 14) układ działa, tyle że w określonych warunkach zawodzi

  Tak, zawodzi akurat w takich w których ma pracować zgodnie z jego przeznaczeniem, a więc jest bezużyteczny. Ty to nazywasz działającym układem?

  Rozwiązanie elektryczne jest "na kolanie" i to pierwszy powód dla którego ten układ się tak zachowuje. IC1B musi mieć histerezę, zaś prostownik wraz z obwodem czasowym powinien być przed IC1B. To po pierwsze.
  Po drugie - przekaźnik załącza obciążenie indukcyjne, niezbędne jest zatem tłumienie stanów nieustalonych podczas włączania i wyłączania przekaźnika. Równolegle do styków przekaźnika należy dołączyć kondensatory o pojemności kilkudziesięciu nF i napięciu minimum 400V.
  To rozwiąże problem zakłóceń pochodzących z przełączania.
 • Poziom 42  
  Artur k. napisał:
  Tak, zawodzi akurat w takich w których ma pracować zgodnie z jego przeznaczeniem, a więc jest bezużyteczny. Ty to nazywasz działającym układem?

  Tak, jest to działający układ o którym autor napisał:
  luqasz1 napisał:
  Testowałem takie ustawienie 2 dni i jest ok, poza tym że wieczorem gdy musi być cicho ustawiona głośność to głośniki się wyłączają. Wtedy muszę podejść do potencjometru od wzmacniacza i zmniejszyć głośność, tak żebym mógł w telewizorze ustawić głośniej (chyba wiadomo o co mi chodzi).

  Z tego fragmentu wynika, że układ działa, tyle że w określonych warunkach zawodzi, tj. wieczorem kiedy musi być cicho ustawiona głośność, tak więc to co napisałem
  SlawekKedra napisał:
  Według autora (wpis 14) układ działa, tyle że w określonych warunkach zawodzi

  nie mija się z prawdą.
  To natomiast:
  Artur k. napisał:
  Nie mniej jednak nie zmienia to faktu iż ten układ nie będzie działał.

  że układ nie będzie działał nie jest żadnym faktem, tylko przypuszczeniem, które na dodatek mija się z prawdą, a dowodem jest to, co pisze autor.
 • Admin grupy audio
  Tak, Ty jak zawsze musisz mieć rację. I nawet jak widzisz układ z ewidentnymi niedoróbkami to będziesz twierdził że wszystko jest dobrze.
  I jak zwykle zupełnie pomijasz to, co istotne byleby tylko Twoje było na wierzchu.
  Układ nie działa prawidłowo o czym Autor napisał w kolejnym poście:
  luqasz1 napisał:
  dzisiaj byłem świadkiem jak był problem z wyłączeniem, trwało to może trzy sekundy i się wyłączyło. Ewidentnie coś zakłóca, no ale ja już tego nie sprawdzę.

  oraz to w tym samym na który się powołujesz:
  luqasz1 napisał:
  Ogólnie gdy potencjometr ustawię jeszcze wyżej, to podczas wyłączania przekaźnika dioda sygnalizacyjna po prostu gaśnie, a teraz jeszcze tak mrugnie lekko jakby jakieś zakłócenie było jednak na tyle słabe, że przekaźnik wyłączy się.


  Zaproponuj poprawienie układu, a nie każesz oscyloskopem oglądać. I co chcesz tam zobaczyć? Impuls zakłócający? Genialne w swojej prostocie, tylko co Ci to da że go zobaczysz? A co jak go tam nie zobaczysz, a układ dalej będzie działał wadliwie?

  Dla mnie układ który w określonych warunkach zawodzi nie jest działającym układem, Ty jednak za wszelką cenę próbujesz udowodnić że jest inaczej.

  Ja zaproponowałem rozwiązanie które będzie działało. Takie układy nie są bowiem żadną nowością, w pierwszym lepszym subwooferze się znajdują i pełnią dokładnie taką samą funkcję. Tam nic takiego jak opisuje Autor się nie dzieje, bez względu na poziom sygnału.
  A tutaj jest problem i będzie, dopóki się nie przebuduje układu na przykład w sposób który opisałem.
 • Poziom 42  
  Artur k. napisał:
  Tak, Ty jak zawsze musisz mieć rację.

  To chyba nie jest zabronione, prawda?
 • Admin grupy audio
  Zabronione jest wprowadzanie w błąd, a Ty uparcie twierdząc że z układem jest wszystko w porządku właśnie to robisz.
  Nie jest w porządku i wyjaśniłem dlaczego. Rozwiązanie jest niepewne i dokładnie to niepewne działanie potwierdza się w słowach Autora tematu.
  Układ działający niepewnie, jest niepoprawny i SlawekKedra swoim pisaniem i zaklinaniem rzeczywistości nie jest w stanie tego zmienić.
 • Poziom 42  
  Artur k. napisał:
  Zabronione jest wprowadzanie w błąd, a Ty uparcie twierdząc że z układem jest wszystko w porządku właśnie to robisz.

  Nie, to Ty to robisz (wprowadzanie w błąd) twierdząc że nie ma prawa działać układ, który autor testował 2 dni i stwierdził, że jest ok, z tym że w pewnych warunkach nie działa zgodnie z oczekiwaniami zatem wymaga dopracowania.
  Człowiek rozumny z pewnością nie powie o tym układzie że on nie działa.
  Artur k. napisał:
  Układ działający niepewnie, jest niepoprawny

  Tak, ale układ działający niepewnie to nie to samo co układ który
  Artur k. napisał:
  nie będzie działał.