Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera.

piotr14758 13 Gru 2015 22:07 3117 28
  • #1 13 Gru 2015 22:07
    piotr14758
    Poziom 13  

Potrzebna wartość diody Zenera ZD1 na bramce tranzystora.
    Myślałem nad wartością 9,1 do 12V na podstawie danych tranzystora. Czy w ogóle jest w tym przypadku niezbędna ta dioda?
    Poniżej fragment schematu:

0 28
  • Sklep HeluKabel
  • #2 14 Gru 2015 13:26
    Olek II
    Moderator

Wstaw diodę zenera 15V. Zabezpieczenie bramki tworzą rezystory R12, R13. Dioda dodatkowo zabezpiecza tranzystor.

0
  • #3 14 Gru 2015 20:58
    piotr14758
    Poziom 13  

Na składzie mam tylko 12V w smd, myślę że wystarczy.
    Zastanawia mnie zasilanie układu, jak uda mi się naprawić to sprawdzę jakim napięciem jest zasilany jest UC3845.

Dodano po 5 [godziny] 45 [minuty]:

Wstawiłem 12V. Prostownik pracował kilka sekund i wyparował bezpiecznik.
    Poleciał Tranzystor i doda zenera. Może źle dobrałem zamiennik - był TSA90N90M ale z powodu braku takiego cuda wstawiłem 2SK1358.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 14 Gru 2015 22:02
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

piotr14758 napisał:
    Poleciał tranzystor i dioda zenera.
    Myślę, że bez oscyloskopu będzie trudno. Nie znasz częstotliwości, kształtu ani amplitudy impulsu wyzwalającego tranzystor końcowy. Strach włączać.

0
  • #5 15 Gru 2015 18:51
    piotr14758
    Poziom 13  

Zasiliłem sam układ 12V i efekt poniżej:
    Amplituda 5,23V, częstotliwość 32,25 kHz.
    Po zwiększeniu napięcia zasilającego do 24V amplituda wzrosła do 11V.
    Pomiar dokonany na sterowaniu bramki bez tranzystora i diody zenera. Ale to nie powinno mieć wpływu na przebieg.
    Aha i jeszcze pomierzyłem trafo: jest 2 x 0,2Ω i 0,9Ω (wielkość zgodnie ze schematem w pierwszym poście).

0
  • #6 15 Gru 2015 19:44
    W.P.

Skoro masz takie napięcia to aż się prosi by sprawdzić co jest na wyjściu wtórnika, co na jego wejściu, jak wygląda sygnał na wyjściu kontrolera?
    Rozumiem, że R11 i R12 sprawdzone.

0
  • #7 15 Gru 2015 20:28
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:

Rozumiem, że R11 i R12 sprawdzone.

Tak sprawdzone. Właściwie to wygląda na to że układ działa prawidłowo. Nie wiem jakim napięciem jest zasilany podczas normalnej pracy.
    Tak jak wspomniałem wcześniej zasiliłem układ zewnętrznie więc transoptor nie ma wpływu na pracę układu. Chciałem tylko sprawdzić czy nie poleciał UC3845. Wygląda mi to na przeciążenie układu. Sprawdzę jeszcze dokładnie część wtórną zasilacza, są tam diody schottkiego.

0
  • #8 15 Gru 2015 20:32
    W.P.

Pytałem o wtórnik (emiterowy). Strona wtórna nie ma tu nic do rzeczy. Przecież nie ma tranzystora Q3.

0
  • #9 15 Gru 2015 20:51
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:
    Pytałem o wtórnik (emiterowy). Strona wtórna nie ma tu nic do rzeczy. Przecież nie ma tranzystora Q3.

O stronie wtórnej mówiłem tylko dla sprawdzenia pod względem przeciążenia całego układu.
    Natomiast co do przebiegów, to na wtórniku jest taki sam przebieg (wejście i wyjście). Napięcie jest tylko o 0,4V wyższe.
    Praktycznie na wyjściu kontrolera wszędzie jest to samo aż do tranzystora Q3 (5,3 do 5,7V i 33,25kHz).

Chyba znalazłem przyczynę. Po stronie wtórnej siedzą dwa SB201200FCt, w jednym z nich była zwarta dioda. Reszta jest OK. Czy zamiast tych diod schottkiego mogę dać np MBR20200CT?
    Co do tranzystora to jedna z osób która już próbowała naprawiać ten prostownik dała 2SK2607 i myślę że powinien pracować OK. Jeżeli na wyjściu wtórnika jest amplituda 5V to powinna wysterować prawidłowo ten tranzystor. Czy dobrze myślę?

0
  • #10 15 Gru 2015 21:12
    W.P.

A zatem przy zasilaniu napięciem 24V (nóżka 7), na wyjściu kontrolera (nóżka 6) jest przebieg o amplitudzie 11V.
    Cóż... Trzeba wymienić U1 - ma uszkodzony stopień końcowy. Gdyby nawet założyć uszkodzenie wtórnika Q1, Q2 to obciążenie rezystorem 1K nie powinno wpływać na amplitudę napięcia na wyjściu.

0
  • #11 15 Gru 2015 21:17
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:
    A zatem przy zasilaniu napięciem 24V (nóżka 7), na wyjściu kontrolera (nóżka 6) jest przebieg o amplitudzie 11V.
    Cóż... Trzeba wymienić U1 - ma uszkodzony stopień końcowy. Gdyby nawet założyć uszkodzenie wtórnika Q1, Q2 to obciążenie rezystorem 1K nie powinno wpływać na amplitudę napięcia na wyjściu.

W takim wypadku do listy części dopiszę UC3845. Według specyfikacji układ ten ma Vcc max 36V. Czy na wyjściu powinno być zawsze 5V bez względu na Vcc?
    Czy reszta części tak jak podałem wyżej będzie OK?

0
  • #12 15 Gru 2015 21:30
    W.P.

piotr14758 napisał:
    Według specyfikacji układ ten ma Vcc max 36V. Czy na wyjściu powinno być zawsze 5V bez względu na Vcc?
    Według specyfikacji to 30V jest graniczną dopuszczalną wartością. Jest tam też uproszczony schemat wewnętrzny.
    Skąd więc pomysł na te 5V na wyjściu?

0
  • #13 15 Gru 2015 21:38
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:
    piotr14758 napisał:
    Według specyfikacji układ ten ma Vcc max 36V. Czy na wyjściu powinno być zawsze 5V bez względu na Vcc?
    Według specyfikacji to 30V jest graniczną dopuszczalną wartością. Jest tam też uproszczony schemat wewnętrzny.
    Skąd więc pomysł na te 5V na wyjściu?

Tak przeczytałem na drugiej stronie karty produktu. To właściwie jaka amplituda powinna być na wyjściu?
    Ok. Mój błąd. Te 5V to Vref.

0
  • #14 15 Gru 2015 22:02
    W.P.

W mojej nocie katalogowej piszą o 30V. Ale nie o to tu chodzi.
    Te układy normalnie pracują przy napięciu ok. 15V - 20V. Jego wartość ustala się samoczynnie zależnie od wypełnienia impulsu.
    Amplituda impulsu na wyjściu jest o ok. 0,5V - 1V niższa.

0
  • #15 15 Gru 2015 23:54
    piotr14758
    Poziom 13  

Zastanawia mnie jeszcze jedno - jeżeli zasilam układ napięciem 12V (kontroler i wtórnik) to dlaczego na wyjściu jest amplituda 5V? Tego nie rozumiem.
    Druga sprawa to stopień komplementarny. Na wyjściu kontrolera jest przebieg 0V - 5V więc jeden z tranzystorów nie pracuje w ogóle. Chyba że to wina uszkodzenia właśnie tego układu.
    Jeżeli to możliwe to prosiłbym o małe wyjaśnienie działania tego układu. Myślę że będzie to miało znaczenie również dla doboru wartości diody zenera.

0
  • Pomocny post
    #16 16 Gru 2015 07:52
    W.P.

piotr14758 napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze jedno - jeżeli zasilam układ napięciem 12V (kontroler i wtórnik) to dlaczego na wyjściu jest amplituda 5V?
    W nowym egzemplarzu?
    piotr14758 napisał:
    Myślę że będzie to miało znaczenie również dla doboru wartości diody zenera.
    Nie jest potrzebna do prawidłowego działania układu. Dobierana zwykle na ok. 18V.
    Z jednej strony chroni tranzystor przed przekroczeniem dopuszczalnego napięcia bramki (często 20V), z drugiej zaś stanowi barierę chroniącą kontroler przed skutkami przepalenia tranzystora.
    W chwili przepalenia często zdarza się, że dochodzi do zwarcia w strukturze tranzystora i napięcie od strony drenu "wydostaje" się do obwodów bramki co grozi zniszczeniem sterownika. Oczywiście dioda uszkadza sie powodując zwarcie bramki (lub bardziej tego co po niej zostało) do masy układu.

1
  • #17 16 Gru 2015 08:46
    piotr14758
    Poziom 13  

No i wszystko jasne.
    Proszę jeszcze tylko o potwierdzenie czy prawidłowo dobrałem zamienniki tranzystora i diod schottkiego (wyżej).
    Dziękuję za pomoc.
    Po złożeniu wszystkiego napiszę o efektach.

1
  • #18 16 Gru 2015 20:53
    W.P.

Trudno tu wyrokować bo nie wiem jakie są parametry zasilacza. Na schemacie jest 2SK1358. To duży tranzystor i jego zamiana na 2SK2607 powinna być właściwa - są porównywalne. Diody (MBR20200CT) też się nadają.
    Przyglądam się schematowi i zastanawia mnie bardzo mała wartość rezystorów umożliwiających start zasilacza. R16 - R18 to zaledwie 8K (!). Zwykle w tym miejscu wystarcza rezystancja ok. 200K. Czy tak było fabrycznie?

0
  • #19 16 Gru 2015 21:11
    piotr14758
    Poziom 13  

2SK1358 to już nie oryginał, było TSA90N90M. Zamiast oryginalnego R14 dałem taki sam 0,1 Ohm ale 5W bo innego nie miałem.
    Pozostałe elementy są oryginalne.
    Właśnie robię zamówienie na TME i nie znalazłem ani 2SK2607 ani 2SK1358. Dobrałem coś takiego: STP11NM80. Parametrami trochę wyżej i powinno pracować w tym układzie.

Dodano po 10 [minuty]:

Sorry, oryginał był TSA9N90M. Poniżej karta.

0
  • #20 16 Gru 2015 21:33
    W.P.

A co do R14-16 to zamieniłbym je na nie mniej niż 180K jeśli zasilacz ma pracować przy 230V. Ten obwód ma tylko zainicjować start przetwornicy. Potem zasilanie przejmuje dioda D7.
    Na tych rezystorach tracona moc przekracza 10W. To nie jest normalne.
    Spałbym spokojnie, mając podłączoną równolegle do C1 diodę Zenera na 20V. W prawidłowo skonstruowanym zasilaczu napięcie na nóżce 7 nie przekracza 20V (zwykle jest tam ok. 17-18V).

0
  • #21 16 Gru 2015 21:42
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:
    A co do R14-16 to zamieniłbym je na nie mniej niż 180K jeśli zasilacz ma pracować przy 230V.

Chodzi o R16 - 18, chyba... "Na składzie" mam smd 100k lub 220k. 100k wystarczy?
    Co do tranzystora to zamiast TSA9N90M chcę wstawić STP11NM80. Jest duża różnica w rezystancji dren - źródło na korzyść zamiennika.

0
  • #22 16 Gru 2015 21:51
    W.P.

Mój błąd - oczywiście chodzi o R16-18. Jeśli zamiana na SMD to w postaci 3-4 szeregowo.

0
  • #23 16 Gru 2015 21:57
    piotr14758
    Poziom 13  

Fotka zapożyczona z innego tematu ale prostownik ten sam. U mnie wartość: 2402.
    Proszę jeszcze tylko o potwierdzenie czy mogę dać zamiennik tranzystora jak wyżej.

0
  • #24 16 Gru 2015 22:47
    W.P.

Fotka zapożyczona ale wiele wyjaśnia. Tutaj R16-18 to razem 72K. Dałbym więcej ale już ujdzie.
    Myślę, że ten zamiennik wytrzyma.

Skąd pochodzi schemat zamieszczony w #1?

0
  • #25 16 Gru 2015 23:39
    piotr14758
    Poziom 13  

W.P. napisał:
    Fotka zapożyczona ale wiele wyjaśnia. Tutaj R16-18 to razem 72K. Dałbym więcej ale już ujdzie.

Już jasne, po dokładnych oględzinach pod odpowiednim powiększeniem rezystory połączone są szeregowo a nie równolegle. Muszę poprawić schemat. Dałbym głowę że widziałem połączenie równoległe.
    Cytat:
    Skąd pochodzi schemat zamieszczony w #1?

To moja robota. Łatwiej nad tym pracować.

Dodano po 26 [minuty]:

Powinno wyglądać tak:

0
  • #26 17 Gru 2015 08:58
    W.P.

Schemat pomału nabiera kształtu. Czy możesz zamieścić zdjęcia płyty - dokładne od strony druku i or strony montażu. A czy D8 to nie dioda Zenera?

Tak ogólnie to taki układ ruszy na byle czym. Można wstawić dowolny tranzystor (dowolnie mały - pozyskany z jakiegoś złomu). Oczywiście unipolarny i z zasilacza na napięcie sieciowe (Uds min. 500V). To samo dotyczy diod po stronie wtórnej (byle były to diody szybkie).

Rzecz w tym, że zanim włożymy właściwe elementy to warto upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Można wówczas dokonać koniecznych pomiarów (kształt, amplituda etc). Oczywiście nie obciążamy zasilacza nominalnie. Obciążenie 5-10%.
    Ideałem jest włączenie go przez transformator separujący i przez rezystor zabezpieczający (najlepiej sprawdza się tu żarówka 40W włączona szeregowo z zasilaniem 230V).

Dobrym miejscem na pozyskanie elementów jest np punkt przyjmowania (demontażu) elektrośmieci. Ileż tam zasilaczy, faksów, drukarek, kopiarek (czyt. diod, tranzystorów, ukł. scalonych...). Trzeba pogadać z obsługą.

Dodano po 2 [minuty]:

Kiedyś za ok. 6 zł zakupiłem tam całe pudło przydatnych podzespołów.

1
  • #27 17 Gru 2015 18:03
    piotr14758
    Poziom 13  

Cytat:
    Schemat pomału nabiera kształtu

I tak nie ma na nim wszystkich elementów od strony pierwotnej zaislacza (cewek, kondensatorów, warystorów, etc). Ująłem tylko to co ważne. Oczywiście mogę uzupełnić schemat nawet o płytkę sterującą. Ale to wymaga sporo czasu.
    Cytat:
    Czy możesz zamieścić zdjęcia płyty - dokładne od strony druku i or strony montażu.

Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera. Prostownik Yato YT-8303 - potrzebna wartość dody Zenera.

Cytat:
    A czy D8 to nie dioda Zenera?

Nie, na płytce jest oznaczenie zwykłej diody. Mogę ją oczywiście wylutować i podać symbol.
    Cytat:
    Rzecz w tym, że zanim włożymy właściwe elementy to warto upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Można wówczas dokonać koniecznych pomiarów (kształt, amplituda etc). Oczywiście nie obciążamy zasilacza nominalnie. Obciążenie 5-10%.

Jeżeli ruszy to sprawdzę przebiegi, napięcia i opiszę.
    Cytat:
    Dobrym miejscem na pozyskanie elementów jest np punkt przyjmowania (demontażu) elektrośmieci. Ileż tam zasilaczy, faksów, drukarek, kopiarek (czyt. diod, tranzystorów, ukł. scalonych...). Trzeba pogadać z obsługą.

Na to nie wpadłem, a mam nie daleko taki punkt...

0
  • Pomocny post
    #28 17 Gru 2015 22:45
    W.P.

piotr14758 napisał:
    Nie, na płytce jest oznaczenie zwykłej diody. Mogę ją oczywiście wylutować i podać symbol.
    Nie ma potrzeby. Przyjrzałem się uważniej schematowi. To zwykła (szybka) dioda.
    W momencie przewodzenia Q3 na anodzie D7 pojawia się impuls. Przez dławik L1 płynie prąd doładowując C1.
    Płynąc przez L1 gromadzi w jego rdzeniu energię w postaci strumienia magnetycznego. Kiedy Q3 przerywa przewodzenie następuje zwrot energii - zaczyna przewodzić D8 doładowując C1.

1
  • #29 06 Mar 2016 21:51
    piotr14758
    Poziom 13  

Po wymianie uszkodzonych diod działa OK.
    Uszkodzone diody powodowały przeciążenie strony pierwotnej. Ten prostownik nadaje się tylko do domu i to rzadkiego stosowania.
    Dziękuję za pomoc.

0