Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikroinstalacja 3kW z możliwością rozbudowy do ok. 5kW

rarafael 14 Dec 2015 10:19 4167 13
  • #1
    rarafael
    Level 10  
    Witam.
    Zamierzam uruchomić mikroinstalację PV do 3kW (na własne potrzeby, ale tak aby otrzymać ze sprzedaży ewentualnych nadwyżek energii maksymalną stawkę FIT 0,75zł/kWh). Chciałbym móc mieć w przyszłości możliwość ewentualnej rozbudowy zestawu do maks. 5kW (najlepiej bez wymiany falownika) i nie wiem na co się zdecydować.
    Falownik 1-faza.
    Oczywiście budżet jest dla mnie istotny i najlepiej aby nie były to komponenty drogie, tylko korzystne w stosunku jakość/cena :)
    Prosiłbym doświadczonych forumowiczów o pomoc w tej sprawie.
    Poniżej podaję co rozważałem:
    1. Inwerter Kaco Powador 4000xi alternatywnie AEG Protect PV4600 lub Aurora Power One ABB 3600.
    2. Panele Amerisolar 255W - 11 szt. (będą podpięte chyba pod 1 wejście (string)? Łączna moc: 2805W) czy podpinać: 6 szt. (1530W) pod jedno wejście i 5 szt. (1275W) pod drugie?
    Zależy też to chyba głównie od sumarycznego napięcia tych paneli??? Czy inwerter Kaco nie będzie np. na początku za mocny do takiej ilości i czy będzie startował przy pochmurnym dniu? A może jakieś inne panele?
    3. Mocowanie w sumie na 11 szt. paneli: powierzchnia dachu płaska (gont bitumiczny), nachylona pod kątem ok. 20st. w stronę południową, konstrukcja drewniana z pełnym deskowaniem. Wymiary połaci 7,2m x 5,0m (myślałem aby ustawić panele na razie w 2 rzędach pionowo - większym wymiarem, czyli 1 rząd 6 szt. i drugi rząd 5szt.
    Panele zajmą w pionie 1640mm+20mm luz montażowy x 2 = 3320mm, czyli 7200-3320=1680, czyli będę mógł w przyszłości dołożyć 1 rząd).
    W poziomie panele zajmą: 992mm + 20mm luz montażowy x 6 = 6072mm, czyli będę mógł dołożyć 7200-6072 = 1128mm / 1012mm > 1, czyli mogę dołożyć tu 1szt.
    W drugim rzędzie zajmą: 1012mm x 5 = 5060, czyli w tym rzędzie dołożę: 7200-5060 = 2140mm / 1012mm > czyli dołożę tu 2 szt.
    Maksymalnie (przy ewentualnej rozbudowie zestawu) na dach wejdą wtedy 3x7=21 szt. paneli 255W = 5355W , ale czy ten Kaco to na pewno później to uciągnie, a tym bardziej AEG czy Aurora???
    A może jeszcze jakieś inne propozycje inwerterów, paneli, albo np. instalacja na mikroinwerterach dokładanych razem z ogniwami sukcesywnie???
    Zależy mi na razie aby za rozsądną cenę skompletować taki zestaw, aby dostać stawkę gwarantowaną 0,75zł/kWh do 3kW, a jeśli będę w przyszłości potrzebował więcej mocy to chciałbym ewentualnie móc dołożyć te parę paneli bez wymiany inwertera, tak aby uzyskać ok. 4-5kW.
    Chciałbym też aby instalacja pracowała bezawaryjnie.
    Może ktoś ma propozycję zestawu, który będzie dla mnie optymalny?

    Pozdrawiam.
    Rafał
  • #2
    putas
    Renewable energy sources specialist
    Po pierwsze i chyba najważniejsze.
    Sprawdź u swojego operatora czy przy zgłoszeniu instalacji jej moc bierze pod uwagę moc zainstalowanych paneli, czy mac max inwertera bez dociekania ile paneli jest podpiętych.
    Jeśli bierze pod uwagę moc inwertera to raczej tego tak nie przeskoczysz, bo od razy przyjmą Ci instalację ponad 3kWp i niższą taryfę.
  • #3
    Bobyx1968
    Level 16  
    W PGE - a to jest operator dominujący na Podlasiu - moc instalacji to moc po stronie DC. To po pierwsze.
    Aurora odpada bo PGE po nowym roku nie będzie przyjmować zgłoszeń na tych falownikach - coś im w nich nie pasuje, nie spełniają wymagań i basta. Z ciekawostek - w czwartek jadę na rozmowy do firmy Spirwent - kolejnego polskiego producenta falowników. Podobno mają zastosowane ciekawe rozwiązania i cenowo też będzie rewelacja. Na razie mają w ofercie tylko 3 falowniki 1-fazowe ale do wiosny przygotują 3-fazowe w zakresie do 10 kW. Podobno mają mieć falowniki pracujące w zakresach mocy tj. nie np. 7 kW ale jeden dopasowany do instalacji w zakresie 5-10 kW. Po spotkaniu podam więcej szczegółów. Do tego dokładamy polskie panele Warszawskiej firmy XDiSC i macie wszystko rodzimej produkcji z 10-letnią gwarancją producenta.
  • #4
    chrobry25
    Level 14  
    Bobyx1968 wrote:

    Aurora odpada bo PGE po nowym roku nie będzie przyjmować zgłoszeń na tych falownikach - coś im w nich nie pasuje, nie spełniają wymagań i basta.


    Czy ktoś się z tym już spotkał w praktyce ?
  • #5
    rarafael
    Level 10  
    putas, od tego zacząłem rozmowę z PGE i muszę tutaj zdementować informacje podane przez Bobyx1968.
    Proszę oto treść odpowiedzi udzielonej mi pisemnie przez PGE:
    "Zgodnie z definicją zamieszczoną w Ustawie o OZE „19) mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW;” odnosimy się do mocy zainstalowanej źródła energii. W elektrowni fotowoltaicznej źródłem są panele fotowoltaiczne, zatem pod uwagę bierzemy sumaryczną moc paneli.
    Odpowiedzi udzielił Specjalista ds. Rozwoju
    Wydział Przyłączania i Rozwoju
    PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok

    Tak więc PGE bierze moc sumaryczną paneli PV, to już ustaliliśmy:)

    Co do Aurory to wątpię również aby PGE miała tu jakieś wątpliwości, ponieważ instalację 3-10kW przyjmują "na zgłoszenie" i nie ważne jest na czym ona pracuje - aby spełniało to ogólnie wymagane w UE normy, a o to już zadbał producent (firma ABB notabene), a więc jeśli coś sprzedają to raczej mają papiery - ale to jest poza tym do sprawdzenia, można sobie napisać maila lub zadzwonić do PGE.

    Mnie interesują opinie co do parametrów technicznych tych urządzeń oraz ich konfiguracji z konkretnymi panelami PV i skłaniam się teraz raczej do falownika AEG, gdyż moim zdaniem jest najbardziej elastyczny i umożliwia mi podpięcie na początek 11-12 szt. paneli pod jeden string a następnie rozbudowę zestawu do 5kW. Poza tym ma szeroki zakres napięć MPPT i nominalnego pracy, a więc ja bym wybrał chyba ten, ale ponieważ nie jestem elektrykiem ani elektronikiem więc potrzebuję wypowiedzi fachowców:)

    Pozdrawiam.
  • #6
    Bobyx1968
    Level 16  
    No fakt - nie dopisałem magicznego słowa PANELI pomiędzy słowami "moc" i "po"......
    co do Aurory po informacje mam od jednego z dostawców inwerterów - twoja sprawa, chcesz kupuj a to , że nie ważne jest co na czym pracuje to się nie zapędzaj - opomiarowanie zdalne instalacji pozwala OSD na sprawdzenie parametrów działania urządzenia i jest rejestrowane w cyklach 15-minutowych.

    Właśnie z powodu niespełniania norm Aurora ma być po nowym roku odrzucana.

    Poza tym często jest tak, że papier mówi co innego a w rzeczywistości jest co innego. Kupiłem kiedyś nowe europejskiej produkcji panele klasy A, z których żaden nie trzymał parametrów klasy, a rekordzista miał napięcie w pełnym słońcu na poziomie 1,5 V.
  • #7
    rarafael
    Level 10  
    Ok, Aurora wydaje mi się najmniej atrakcyjna z uwagi na najmniejszą mac. To co, wg Ciebie Bobyx brać ten AEG?
  • #8
    Bobyx1968
    Level 16  
    Nie mam pojęcia jak to AEG się zachowuje, nie miałem z nim styczności. Pech chciał, że w większości zamontowanych przeze mnie instalacji stosowałem markowe inwertery. Jedyne wynalazki w instalacjach robionych na komponentach klientów to Samil i Eaton. Innych marek poza tymi i podstawowymi Fronius, Diehl i SMA nie dotykałem. Jak ci się nie spieszy to zaczekaj na opinię na temat tego polskiego inwertera.
  • #9
    rarafael
    Level 10  
    Jak mówiłem, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale myślałem, że firma AEG to raczej znana na świecie marka.
    Z tego co się orientuję, to należy do koncernu Electrolux - znanego raczej - przynajmniej dla przeciętnego "Kowalskiego" :) - ze sprzętu AGD (ale też chyba niezły? :)
    Co do falowników AEG - ma ktoś doświadczenia z tym modelem lub innymi, np. przemysłowymi?
    W sieci są informacje, ale z rynku holenderskiego, niemieckiego itp.
    Załączam specyfikację z manualem.
  • #10
    chrobry25
    Level 14  
    Bobyx1968 wrote:

    Właśnie z powodu niespełniania norm Aurora ma być po nowym roku odrzucana.


    Jakich konkretnie norm ? Kto tak twierdzi - jakiś sprzedawca ? Może chce wypchnąć jakiś badziew i zniechęca do Aurory. To dziwne, że ABB nic na ten temat nie wie a PGE regularnie przechodzi szkolenia w ABB.
  • #11
    rarafael
    Level 10  
    Witam zainteresowanych po dłuuugiej przerwie:)
    Zwlekałem z montażem instalacji z uwagi na zamieszanie w przepisach, no i w końcu jak się dowiedziałem, że taryfy gwarantowane nie wejdą to się trochę podłamałem, bo zakupiłem już panele...
    Ale w końcu postanowiłem spróbować wg nowych zasad i po dokupieniu inwertera AEG 1-fazowego (bo był w dość przystępnej cenie), odpaliłem mikroinstalację.
    Panele PV są marki Amerisolar 250W - 12szt. + inwerter AEG Protect PV 4600 - taki jak w załączonym wcześniej manualu.
    W dni słoneczne jak było ciepło, to około południa inwerter pokazuje napięcie ok. 395-400 V i generowaną moc ok. 1600-1800W w zależności od warunków.
    Panele leżą pod kątem ok. 20st. na dachu wiaty garażowej - nie chciałem robić żadnej dodatkowej konstrukcji zmieniającej nachylenie na bardziej optymalne - i chyba dobrze, bo u znajomego, który też ma 12 szt. paneli położonych na dachu pod kątem ok. 40st., inwerter Fronius pokazuje podobne uzyski mocy.
    Znajomy mówił, że w chłodne dni zimowo-jesienne, kiedy jest słonecznie to moc wzrastała do pozimou mocy maksymalnej ok. 2800-2900W - poczekam, może też u mnie tak będzie:)
    Na razie zgłosiłem instalację do PGE i czekam na montaż licznika dwukierunkowego.
    Zobaczę, jak to wszystko skompensuje mi się w okresie np. półrocznego użytkowania.
    Pozdrawiam.
  • #12
    rarafael
    Level 10  
    Odświeżam trochę temat, bo właśnie dostałem fakturę z PGE. Rozliczenie za prawie 3 miesiące (od 07.10.2016 do 31.12.2016).
    Trochę byłem zaskoczony, ze musiałem sporo dopłacić za energię, ale w sumie używałem akurat w tym okresie trochę urządzeń 3-fazowych o dużej mocy bo kończyłem budowę.
    Widzę teraz też z perspektywy tego okresu, że panele w okresie zimowym dobrze jest często odśnieżać (u mnie akurat opady były dość intensywne, a ja to przegapiłem i widać to w kasiorze:( Sprawdziłem, że jak np. panele są całkowicie zasypane grubą warstwą śniegu to wytwarzają w dość słoneczny grudniowy dzień ok. 20-30 W (godz. 10:00). Po ich 15 min. odśnieżeniu moc od razu skoczyła na 2000W, a więc warto się trochę poruszać:)
    Tym bardziej, że u mnie nachylenie nie jest duże i śnieg przez to dłużej się utrzymuje niż na stromej połaci.
    Teraz śniegu będzie już mniej albo wcale, u mnie zużycie powinno spaść, a więc bilans pewnie będzie korzystniejszy za następne 3 miechy.
    Dla zainteresowanych jak PGE to przedstawia załączam skan rozliczenia:
    Mikroinstalacja 3kW z możliwością rozbudowy do ok. 5kW
    Pozdrawiam zainteresowanych.
  • #14
    rarafael
    Level 10  
    Można, w sprawie kosztów i ewentualnych oględzin to kontakt na priv.