Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik elektryczny - Czy można używać w internacie?

taniam 14 Gru 2015 11:57 1653 6
  • #1 14 Gru 2015 11:57
    taniam
    Poziom 19  

Witam.
    Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby mi podsunąć akt prawny na podstawie którego można zakazać użytkowania odbiorników o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię (grzejniki elektryczne, czajniki, opiekacze etc.) w salach mieszkalnych obiektów typu internat, bursa, akademik.
    Drugi dzień już szukam i znajduję tylko poradniki "pożarowe" oraz regulaminy wewnętrzne.

0 6
  • Pomocny post
    #2 14 Gru 2015 11:59
    and_rog
    Poziom 21  

Nie ma takiego aktu. Ale może być zabronione w regulaminie internatu, i to wystarczy, to też jest akt prawny, tylko dotyczy wyłącznie danego obiektu, dla którego regulamin obowiązuje.

1
  • #3 14 Gru 2015 12:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

taniam napisał:
    Drugi dzień już szukam i znajduję tylko poradniki "pożarowe" oraz regulaminy wewnętrzne.

Może Kolega poszuka też akty prawne zakazujące wrzucania ręczników papierowych i podpasek do kibla... :D

Sugeruję by zapytać administratora obiektu z jakiej przyczyny takie ograniczenia wprowadził.

-1
  • #4 14 Gru 2015 14:08
    taniam
    Poziom 19  

and_rog napisał:
    Nie ma takiego aktu.

Też skłaniam się ku tej opinii, ale 100% pewności nie mam.

Cytat:
    Ale może być zabronione w regulaminie internatu, i to wystarczy, to też jest akt prawny, tylko dotyczy wyłącznie danego obiektu, dla którego regulamin obowiązuje.

Rozumiem, że działa to na zasadzie wprowadzenia ograniczeń z którymi mieszkaniec musi się zgodzić jeżeli chce zamieszkać i są one niepodważalne.
    A wynikać mogą np z przyczyn technicznych właściwych dla danego obiektu?

zbich70 napisał:
    Sugeruję by zapytać administratora obiektu z jakiej przyczyny takie ograniczenia wprowadził.

I tu się pojawia problem - bo ta ja zalecam te ograniczenia, ze względu na stan instalacji elektrycznej obiektu.

Jak to w takich sytuacjach bywa robi się "nerwowo" i "oficjalnie".
    Nie chcę iść chwilowo na noże z zarządcami, ale muszę pewne sprawy wyegzekwować do czasu przeprowadzenia przebudowy instalacji, co będzie możliwe dopiero po 1 stycznia.
    Opierając się na PB mam dwa wyjścia:
    - wyłączyć instalację z użytkowania
    - narazić właściciela na niepotrzebne koszty "tymczasowego jej dostosowania"
    Dlatego szukałem innych podstaw dla umotywowania swoich zaleceń.
    Jeżeli takich nie ma, to temat jest rozwiązany i zostanie zamknięty wieczorem.
    Do tego czasu czekam na opinie innych kolegów.

EDIT 15.12.2015
    No i problem z zasadnością moich "marudzeń" rozwiązał się sam.
    Wczoraj wieczorem doszło do zwarcia w przeciążonej instalacji. Po przybyciu na miejsce znalazłem coś takiego:
    Grzejnik elektryczny - Czy można używać w internacie?
    Ciekawe ile podobnych "kwiatków " kryje się w różnych zakamarkach obiektu.
    Zaprosiłem zainteresowanych, pokazałem w czym rzecz i czym to grozi oraz poinformowałem, że ta część instalacji zostaje wyłączona z użytkowania - nie było sprzeciwów. Nie chcieli słuchać, podważali moją opinię - nie mają prądu.
    Reasumując, nie ma miejsca na kompromisy w wypadku wadliwych instalacji.

0
  • #5 15 Gru 2015 20:54
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Pozwoliłem sobie odblokować temat ponieważ będąc człowiekiem dociekliwym zgłębiłem temat nie wiem czy z dobrym skutkiem ale może.
    Głównym przepisem jakim stosują internaty (bursy) jest
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
    z dnia 12 maja 2011 r.
    w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.
    Natomiast trudno tam doszukiwać się dokładnego spisu wyposażenia i zakazów co do stosowania grzejników . Jest to scedowane na dyrektora i utworzony przez niego regulamin.
    Po za tym oparł bym się o przepisy pożarowe, pomocna by była opinia strażaka zabraniająca ich stosowanie.
    Chodzi o opinię właściwej miejscowo komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej w zakresie spełnienia przez obiekt wymagań przeciwpożarowych.

Natomiast jest inne rozporządzenie
    OBWIESZCZENIE MINISTRA GOSPODARKI
    z dnia 24 stycznia 2006 r.
    w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których Świadczone są usługi hotelarskie.
    Tam można znaleźć spis wyposażenia hotelarskiego , schronisk młodzieżowych etc.
    Nie ma tam grzejników jako obowiązkowego wyposażenia.
    Mam nadzieję że nie przynudzałem.

0
  • #6 16 Gru 2015 15:14
    taniam
    Poziom 19  

Dziękuję koledze za poświęcony czas i w żadnym wypadku wypowiedź nie była "przynudzaniem".

Niestety specyfika przepisów w naszym kraju jest taka, że często nie wiadomo nawet w rozporządzeniach jakiego ministerstwa szukać regulacji konkretnego problemu.

W tym konkretnym wypadku właściwa jest odpowiedź, która padła w poście drugim, ostateczną wykładnią jest regulamin obowiązujący w obiekcie..
    Osobną sprawą są przepisy na podstawie jakich regulamin został stworzony, bo wchodzą w grę przepisy p.poż, PB, MEN'u, PIP'u, Sanepid'u i cho... a wie kogo jeszcze.
    Dla mojego obiektu, pomijając stan instalacji, wystarcza odwołanie do zapisu zabraniającego użytkowania elektrycznych urządzeń ogrzewczych
    ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym, z wyjątkiem urządzeń eksploatowanych zgodnie z warunkami określonymi przez producenta
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów rozdział 2 pkt. 7 - ponieważ na posadzkach są płytki "PCV".
    Ale jak już pisałem wcześniej, temat zmniejszenia zużycia energii rozwiązał się w sposób "naturalny"
    Otwartym zostaje problem, co z tym fantem zostanie dalej zrobione, bo na reanimację trupa nie chcę się zgodzić, a takie pomysły już się niektórym w głowach lęgną.

0
  • #7 16 Gru 2015 16:14
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Moim zamiarem było wykazać że takowe grzejniki nie są wyposażeniem obowiązkowym . Co niektórzy mogli by się wtedy powoływać na nie że należy je dać bo to zgodne z jakimś przepisem . Dalszy trop u kolegi to zakwestionowanie poprzez pomiary owej instalacji . Dziękuję za odpowiedź temat zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów