Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana karty graficznej na coś wydajniejszego.

14 Gru 2015 19:56 1062 12
  • Poziom 11  
    Witam forumowiczów.
    Tak jak w temacie przymierzam się do zmiany karty graficznej w swoim komputerze. Komputer kupowany około 2,5 roku temu, był nawet wątek na forum TUTAJ.
    Obecna specyfikacja:
    Procesor: Intel Core i5-3570 6MB cashe 4x3,4 GHz taktowanie LGA 1150 BOX.
    Karta graficzna: Gigabyte Windforce GTX 650 1 GB (miał być Ti, ale przyciąłem na cenie wtedy i teraz żałuję)
    Płyta główna: ASROCK B75M-GL R2.0
    Zasilacz: Chieftec Darena GPA-500S8 (500 W)
    RAM: GoodRam 8 GB 1333 MHz (miał być 1600, ale gościo przyciął przy zakupie, moje niedopilnowanie)
    Dysk twardy: Segate 1TB 7200 RPM 3,5''
    Obudowa to Tracer (konkretnego modelu nie znam, dopasowana do płyty głównej, prawdopodobnie mniejszy ATX)
    Całość sprawuje się dobrze, nawet odpalałem stream z gier LOL i osu!, ale nie są one jak wiadomo jakieś bardzo wymagające. Problem zaczął się, gdy chciałem pograć w wiedźmina 3, 25 FPS przy rozdzielczości 1366×768 to nie jest komfort jakiego się oczekuje od gry.
    W tym momencie poszukuję lepszej karty graficznej. Dostałem stypendium naukowe z uczelni i chciałbym jego część przeznaczyć na modernizację komputera. Planowany budżet to około 800-900 zł.
    Zastanawiam się, czy mój zasilacz przy takim doborze komponentów da radę z nowszymi kartami z serii GTX 9xx lub radeonem r9 2xx.
    Po zapoznaniu się z tematem: Pobór prądu kart graficznych zastanawiam się nad wyborem którejś z poniższych kart:
    GTX 750 Ti - był to mój pierwszy typ
    Radeon R9 280 - zastanawiam się czy nie zje za dużo prądu i czy zmieści mi się w obudowie.
    Radeon R9 270X RoyalQueen - tak jak wcześniej odnośnie rozmiaru i poboru mocy.
    Gigabyte GTX 950
    Asus GTX 950 Strix
    EVGA GTX 950
    Odnośnie kart GTX 950 przyglądałem się wszystkim parametrom, ale nie mam na tyle bogatej wiedzy, żeby je jakoś odróżnić. Przydatne będą dwa wejścia DVI, ponieważ uzywam dwóch monitorów (jeden pod D-SUB, ale na to są przejściówki). Po przejrzeniu tematu odnośnie poboru prądu wydaje mi się, że te GTX-y powinny pasować do mojej specyfikacji komputera (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić, po to jest ten temat), ale lepiej zapytać niż później odsyłać sprzęt.
    Mierzyłem starą kartę graficzną (wraz z chłodzeniem) i mierzy ona około 22 centymetrów i jest jeszcze około 2-3 cm zapasu. Jestem świadomy też konieczności wymiany pamięci RAM, ale wydaje mi się, że grafika więcej pomoże w tym wypadku (również jeśli się mylę, poprawcie mnie).
    Główne wątki do rozwikłania to takie, czy wymienione przeze mnie karty będą pasowały do obudowy i płyty głównej, czy zasilacz będzie na tyle wydajny, by je "uciągnąć" a jak nie to ewentualnie jakie alternatywy proponujecie w rozsądnej cenie? Chciałbym sobie pograć w tego Wiedźmina 3 na więcej niż 30-40 fps niekoniecznie przy najwyższych detalach.
    Trochę się rozpisałem, jutro mogę zrobić zdjęcia wnętrza komputera i miejsca, jakim dysponuję wewnątrz obudowy.
    Serdecznie proszę o pomoc i rzetelne odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Karol :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 6  
    Sam posiadam podobną specyfikację swojego PC (ciut mocniejsza). Osobiście w moim zestawie mam Gtx 750 Ti Palit Dual (najmocniejsza konstrukcja tej serii). Karta godna polecenia, ale już chyba nie na ten czas.
    Jeśli chodzi o jej osiągi w Wiedźminie - przy rozdzielczości 1680x1050 (jak by coś rozdzelczość full hd 1920x1080 obniża średnio fps o 10%)na najniższych ustawieniach obrazu karta osiąga 52-60 fps.
    Dlatego celuj w coś wyżej, Twój obecny sprzet zostanie w ten sposób wykorzystany w 100%.
    Osobiście celował bym w Gigabyte Gtx 960 w wersji 4GB, ale jeśli to za duży wydatek to Gtx 950 będzie również świetnym wyborem.
    Jeśli chodzi o jego wersje, myślę że najlepszym wyborem będzie jeszcze Asus w wersji Strix OC, poleciłbym Gigabyte albo co bardziej Palita, ale akurat w tym modelu wypadają dość słabo.
    Jeśli chodzi o RAM, nie wymieniaj go narazie z doświadczenie wiem że różnica w taktowaniu nie da więcej niż 5 fps.
  • Poziom 11  
    Tak jak pisałem maksymalny budżet to 900 zł, nie wymieniam ramu w tej chwili, ale napisałem, że nie jest to szczyt techniki i należy mu się kiedyś wymiana. Teraz wybieram kartę graficzną.
  • Poziom 6  
    To w takim razie z mojej strony wybór pada na Asusa którego podałeś. Dlaczego? Bo jego cena jest niższa, a przy okazji zapewnia 2-4 fps więcej od konkurencji którą podałeś. Nie jest też najlepszy w swojej grupie, ale wtedy koszt nie byłby adekwantny do wydajności.
    Nie podaje Ci żadnej karty od AMD - niestety nie przekonują mnie.. już od kilku lat.
    Zasilaczem się nie martw.
    To teraz czekać niech wypowiedzą się jeszcze z 2-3 osoby :)
  • Poziom 10  
    wejdź na ebay.co.uk i tam masz za 139 funtów MSI Radeon R7 370 Gaming 4GB lub za 149 ASUS STRIX GTX 950 2GB ...nie lubie asusa bo zawsze z ta firma były problemy....z nowymi elementami(ram,płyta , grafika)...tez ciekawe Palit Nvidia GeForce GTX 950 Storm X Dual 2GB GDDR5
  • Poziom 11  
    Osobiście przychylałbym się do pierwszego gtx'a z podanych przeze mnie, mimo, że 10 zł drożej niż asus, to jakoś Gigabyte nigdy mnie nie zawiódł. Wydaje mi się, że mają troszkę lepsze chłodzenie niż reszta. Co do kart od radeona też mnie nie przekonują, zawiodłem się kilka razy, ale trzeba było też taką opcję sprawdzić. Czekam, aż ktoś jeszcze się wypowie, może ktoś posiada któregoś 950 i mógłby się wypowiedzieć odnośnie wymiarów itp. A co do ebay'a to podziękuje, nie dość, że funt drogi teraz to jeszcze wysyłka z zagranicy? No nic, dalej czekam :) .
  • Poziom 32  
    Jedne z ciekawiej wycenionych kart nVidii:

http://www.komputronik.pl/product/279864/Elek...ci_PC/EVGA_GeForce_GTX_950_2GB_SC_GAMING.html

http://www.komputronik.pl/product/282448/Elek...orce_GTX_960_4GB_SuperSC_GAMING_ACX_2_0_.html

Masz jakąkolwiek wiedzę na temat podkręcania? Jeśli tak to przestawienie pamięci na 1600 nie będzie problemem (może wymagać jedynie delikatnego podbicia napięcia).
    Podobnie k. graficzna - jakiej nie kupisz, to wszystkie z danej rodziny podkręcają się bardzo podobnie. Wybierz najtańszą lub najładniejszą... :)

Procesor wystarczy, zasilacz także.
  • Poziom 11  
    Nie znam się na podkręcaniu i nie mam zamiaru tego robić. Jak się mają jeszcze przejściówki z HDMI na VGA? Działają, bo widziałem na allegro, że można takie dostać.
  • Poziom 11  
    Rozważałem też taką opcję, ale jednak przekracza to budżet, a na to średnio sobie mogę pozwolić.
  • Poziom 26  
  • Poziom 11  
    Tylko rzeczy nowe, bo z grafikami różnie ludzie kombinują (podkręcanie itp), a dla studenta 100ka to jednak sporo :) . Porównywałem kilka modeli 950 z 960 i różnica to albo 2 gb ramu więcej i niewiele szybsze taktowania albo praktycznie nie widoczna. Więc chyba będę się trzymał 950-tki.
    #EDIT
    Okazało się, że mam dodatkowe fundusze i mogę pozwolić sobie na gtx 960 4 gb, teraz tylko jest problem z wyborem wielkości karty, ten którego chciałbym założyć to model od gigabyte windforce, ale nie wiem dokładnie czy wejdzie w obudowę.
    GTX 960 Ma ktoś może tą kartę u siebie i mógłby ją zmierzyć? Niekoniecznie to co podają na stronach musi być prawdziwe.
  • Poziom 11  
    Post pod postem, ale temat już praktycznie rozstrzygnięty. Jutro zamawiam tego gtx 960 z chłodzeniem windforce, a jak nie będzie pasować do obudowy to dokupię obudowę i przełoże bebechy.
    Dzięki wszystkim za wypowiedzi, do jutra zostawiam topic otwarty w razie jeszcze jakiegoś konstruktywnego komentarza.
    Pozdrawiam
    Karol :)