Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SKANER ? NASŁUCH ? POCZĄTKUJĄCY

diven320 14 Gru 2015 22:08 2619 17
  • #1 14 Gru 2015 22:08
    diven320
    Poziom 5  

siema wszystkim :) na wstępie chciałbym oznajmić iż jestem początkującym w tym temacie :) mój problem jest następujący, chce zakupić skaner lub jakieś urządzenie do 400 zł którym da się nasłuchiwać straż pożarną,policje,miejską itp oczywiście potrzebuje pomocy w wyborze :)

zastanawia mnie jak w ogóle wygląda nasłuchiwanie ? trzeba być na jakieś określonej odległości ? wytłumaczyłby mi to ktoś ? bardzo interesuje mnie ten temat.
    z góry dziękuję.

0 17
  • #2 14 Gru 2015 22:12
    Świr
    Poziom 34  

Proponuję Baofeng UV-5R na przykład. Do tego możesz podłączyć zewnętrzną antenę (np. J-kę) i skanować wszystko w eterze na odpowiedniej częstotliwości.

-1
  • #3 14 Gru 2015 22:18
    diven320
    Poziom 5  

Jeśli np. osp jest ode mnie 3 km to czy na odpowiedniej częstotliwości jestem w stanie nasłuchiwać ?

0
  • #4 14 Gru 2015 22:21
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

diven320 napisał:
    jeśli np. osp jest ode mnie 3 km to czy na odpowiedzniej częstotliwości jestem w stanie nasłuchiwać ?

Bez problemu.

0
  • #5 14 Gru 2015 22:24
    diven320
    Poziom 5  

A co myślicie o czymś takim- Skaner UNIDEN UBC125XLT ?

0
  • #6 14 Gru 2015 22:25
    Świr
    Poziom 34  

Ja na Yaesu VX-8DE "służby" słyszę z odległości około 30km na wbudowanej antenie. A wychodząc na strych odbieram radiostacje ręczne. Łączność jest dość mocno zaszumiona, ale bez problemu da się zrozumieć co mówią.

0
  • #7 14 Gru 2015 22:33
    diven320
    Poziom 5  

Na taki sprzęt to mnie tymczasowo nie stać :) ale dziękuję za poświęcony czas.

-1
  • #8 14 Gru 2015 22:39
    Świr
    Poziom 34  

Dlatego poleciłem baofenga ;) O VX-8DE wspomniałem w kontekscie

diven320 napisał:
    eśli np. osp jest ode mnie 3 km to czy na odpowiedzniej częstotliwości jestem w stanie nasłuchiwać ?

;)
    Nie znam tego unidena - nie miałem z nim styczności, także nie doradzę.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Gru 2015 19:59
    internick
    Poziom 34  

Świr napisał:
    ...Proponuję Baofeng UV-5R na przykład...

Proszę odpowiedzieć Autorowi ile czasu skanujesz przykładowy zakres 148,6625 - 149,3375 MHz i jak go dodajesz? Czy rozwiercasz urządzenie i wsadzasz jakiś moduł? Czy może młotkiem i meslem go wbijasz?

Świr napisał:
    ...Ja na Yaesu VX-8DE...

Tego modelu nie znam, więc nie będę taki złośliwy jak wyżej, ale proszę odpowiedzieć i mi i Autorowi ile banków OD-DO da się na nim zapisać oraz ile da się zlinkować do przeszukiwania łańcuchowego.

diven320 napisał:
    ...A co myślicie o czymś takim- Skaner UNIDEN UBC125XLT ?...

Jeden z lepszych skanerów ręcznych. Polecam z pełną odpowiedzialnością i czystym sumieniem.

0
  • #10 15 Gru 2015 20:57
    Świr
    Poziom 34  

internick napisał:
    ile czasu skanujesz przykładowy zakres 148,6625 - 149,3375 MHz

Nie posiadam już tego urządzenia żeby sprawdzić. Ale zakres 172 - 174MHz skanował kilkanaście sekund, w dół podobnie. A skanuję w bardzo prosty sposób. Używając przycisku scan. Nie potrzebny jest żaden moduł, ani młotek czy mesel. Wystarczy użyć mózgu, ale dla niektórych złośliwość jest lepszym zajęciem niż myślenie.

internick napisał:
    banków OD-DO da się na nim zapisać

Korzystam obecnie z trzech. Musiałbym sprawdzić w radiu/instrukcji ile można maksymalnie.

internick napisał:
    ile da się zlinkować do przeszukiwania łańcuchowego.

Nie wiem. Nie korzystam z tej funkcji.

Poza tym - nigdzie nie napisałem żeby autor kupił sobie to radio, więc skąd odnośnie jego pytania?

1
  • #11 15 Gru 2015 21:26
    internick
    Poziom 34  

Świr napisał:
    ...skanuję w bardzo prosty sposób. Używając przycisku scan...

Ale ja doskonale wiem, że można dodać kanał po kanale, ale ile pamięć (tylko 128) wytrzyma? I skąd wziąć częstotliwości?

Można je wyszukać wciskając Scan w trybie przeszukiwania, ale jak wtedy strzeżesz granic? Strzałką góra dół przełączasz, gdy wychodzi za interesujące Cię pasmo? Nie powiem. Wygodna metoda i rzeczywiście mózgu trzeba użyć. A może skanujesz 30 MHz z nadzieją, że coś kiedyś wskoczy?

Blokowanie zakłóceń też jest niezwykle przyjazne Użytkownikowi.

O innych wadach względem skanera szkoda pisać.

0
  • #12 15 Gru 2015 21:32
    Świr
    Poziom 34  

internick napisał:
    Przycisk Scan odnosi się do skanowania zapisanych częstotliwości, a nie zakresu OD-DO.

Wiem, żyłem z tym, i właśnie na tym radiu wyskanowałem wszystkie okoliczne służby. Tak jak napisałeś - używając przycisku góra dół. Jako że potrzebowałem radia również do łączności skaner w moim przypadku odpadał. Dopiero później zarobiłem na lepsze radiostacje.

internick napisał:
    O innych wadach względem skanera szkoda pisać.

Nigdzie nie napisałem że ma to urządzenie kupić. Po prostu znałem je, kosztuje 150zł, więc poleciłem. Przecież każdy może zaproponować coś innego, bez rzucania się jakbym komuś pół rodziny pierogiem powybijał ;)

Pozdrawiam nienerwowo.

0
  • #13 15 Gru 2015 21:41
    internick
    Poziom 34  

Świr napisał:
    ...żyłem z tym, i właśnie na tym radiu wyskanowałem wszystkie okoliczne służby...

Szczerze współczuję, ale cóż. Jeden lubi się opalać, a drugi podpalać.

Ja włączam 5 banków, gdzie łącznie wychodzi około 10 MHz i sobie idę na spacer. Przychodzę, a w logu 2-3 nowe częstotliwości, które dodaję do pamięci. I tak za każdym razem.

Jak widzę, że były zakłócenia (wszystko się nagrywa) to blokuję i tyle z obsługi.

Skoro polecasz to Autor myśli, że cud techniki. Ja też nie piszę, że ma kupić Unidena. Zaraz ktoś przyjdzie i pochwali Icoma, a Autor musi wiedzieć o wadach i zaletach sprzętu.

0
  • #14 15 Gru 2015 22:37
    Świr
    Poziom 34  

internick napisał:
    Ja włączam 5 banków,

Ja teraz też mogę skanować "na cwaniaka" ;) Dobry ręczniak, plus dobre urządzenie stacjonarne i generalnie wszystko robi się samo.

internick napisał:
    Skoro polecasz to Autor myśli, że cud techniki.

Cud techniki za 150zł? Zejdźmy na ziemię. W temacie wyraźnie jest słowo nasłuch i początkujący. Proponuję zakończyć rozmowę o wszystkim i o niczym.

internick napisał:
    Autor musi wiedzieć o wadach i zaletach sprzętu.

Dokładnie - co nie znaczy że udowadniając cokolwiek należy "używać" złośliwości.

0
  • #15 15 Gru 2015 22:57
    c2h5oh
    Moderator

diven320 napisał:
    ...chce zakupić skaner lub jakieś urządzenie do 400 zł którym da się nasłuchiwać straż pożarną,policje,miejską itp oczywiście potrzebuje pomocy w wyborze :)...

Proszę więc zakończyć przepychanki dotyczące skanerów. Dotyczy to również raportów.
    Proszę czytać ze zrozumieniem a dopiero potem pisać lub raportować.

0
  • #16 17 Gru 2015 12:00
    diven320
    Poziom 5  

Świr napisał:
    Dobry ręczniak, plus dobre urządzenie stacjonarne

Urządzenie stacjonarne ? A co ono daje?

internick napisał:
    Jeden z lepszych skanerów ręcznych. Polecam z pełną odpowiedzialnością i czystym sumieniem.

Mógłbyś coś więcej o nim napisać? Jakie miał wady i zalety? Sądząc po odpowiedziach chyba go używałeś :)

Dodatkowo czytałem,że przy nasłuchu w domu można mieć jakieś dodatkowe anteny. Czy one bardzo poprawiają odbiór? Jak to wygląda?

Byłem, błędy poprawiłem. Zdania rozpoczynaj duża literą. Pamiętaj o tym. /kriss51/

0
  • #17 17 Gru 2015 12:54
    internick
    Poziom 34  

diven320 napisał:
    ...urządzenie stacjonarne ? a co ono daje ?...

1. Poczucie bezpieczeństwa. Nikt Cię nie zaczepi (szczególnie Straż Miejska) na ulicy i nie zapyta "co to", "po co", "czy policję na tym słuchasz". Były takie przypadki. Opisywano je nawet tutaj.

2. Zdecydowanie lepsze układy, filtry, obwody, a to przekłada się na czułość po podłączeniu anteny bazowej z zyskiem.

diven320 napisał:
    ...mógłbyś coś więcej o nim napisać ? jakie miał wady i zalety ?...

1. Darmowy program do obsługi: http://www.nick-bailey.co.uk/scan125/

2. Klasyczny przewód USB w celu podłączenia do komputera

3. Możliwość zaprogramowania 10 zakresów OD-DO według własnych upodobań zgodnie z przydziałem częstotliwości: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1M34el...Udz_XY1YRo/pub?single=true&gid=51&output=html

4. CB w AM [pamiętaj, że nawet najdroższy skaner nie zapewni Ci takiego odsłuchu jak najtańsze CB-radio (to uważam za wadę, ale nie tylko tego jednego egzemplarza)]

5. Obsługa wojskowego pasma lotniczego w zakresie 225-380 MHz przy modulacji AM.

6. Błyskawiczny dekoder tonów CTCSS

7. Popularny model, można go kupić z już wyprowadzonym gniazdem dyskryminatora celem dekodowania transmisji cyfrowych: http://www.discriminator.nl/ubc125xlt/index-en.html

8. CloseCall, czyli idziesz do galerii na zakupy, wchodzisz do toalety, włączasz skanowanie i jak tylko ochrona zagada masz Ich częstotliwość.

9. Blokowanie zakłóconych częstotliwości bajecznie proste za pomocą klawisza L/O.

diven320 napisał:
    ...przy nasłuchu w domu można mieć jakieś dodatkowe anteny. czy one bardzo poprawiają odbiór ?...

Oczywiście, że poprawiają odbiór. Zawieszony wysoko nad gruntem Radmor 32812/1 czyni cuda.

Instrukcję UBC125XLT po polsku wrzuciłem tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3132493.html

0
  • #18 30 Sty 2016 22:30
    Jap
    Poziom 28  

Ja sobie słucham od kilkudziesięciu lat, miałem / mam trochę sprzętu i powiem tak:

1. Początkujący i zaawansowani - odbiornik SDR za 60PLN. Możliwości jakich nie da skaner za ciężkie pieniądze. A i z tableta / smartfona tym poodbierasz więc i mobilne.
    Pomimo, że mam troszkę sprzętu to SDR jest na prawdę niesamowitym gadgetem w moim kąciku radiowym - choćby do wizualnego kontrolowania wycinka pasma. A przede wszystkim do emisji cyfrowych - satelity NOAA i dekodowanie zdjęć, radar samolotów pasażerskich i wiele wiele innych. Dokupując konwerter za 150PLN masz możliwość odbioru fal krótkich.

2. Jak masz na zbyciu 400 PLN to polecam używkę UBC9000XLT. Bardzo miły i szybki skaner - i co ważne nie jest głuchy w paśmie samolotów wojskowych. Z handy -chińskie ZASTONE ZT2R - bajeczny radiotelefon mieszczący się w kieszeni o bardzo rozbudowanych możliwościach skanowania. Jest to dokładny klon japońskiego Yaesu VX2. U chińczycha chodziły po 82USD ale ostatnio nie można upolować.

Omijać szerokim łukiem Alinco DJx3, PSR 232, Inteki, UBC 355

O dziwo świetnie działają chińske Baofengi (ja mam GT3TP), Wouxuny. Ogromną wadą jednak jest powolne skanowanie, brak możliwości tworzenia banków pamięci, przedziałów pamięci do skanowania. Ale odbiorniki "wymiatają". I jako sprzęt dla początkujących można je jak najbardziej polecić.

Poniżej mój sparing Wouxuna z Japońskim skanerem:

https://www.youtube.com/watch?v=KOX4KxCbj4w

Jak chciałbyś wydać troszkę więcej to moim faworytem jest ICOM R20 oraz Yaesu VR500

Tu niewiarygodny odbiór na KF

https://www.youtube.com/watch?v=Y0OsbSmP2tQ

Ostatnio zmontowałem antenę MINI WHIP i szczęka mi opadała... krótkie działają z Yaesu rewelacyjnie

ICOM R20
    Pasmo 14MHz
    https://www.youtube.com/watch?v=mn0MwI6jXqM
    Dokowanie SOYUZA do stacji kosmicznej
    https://www.youtube.com/watch?v=y2J-Uhp07Ew

0