Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola V220 nie ładuje / zener czy bezpiecznik ?

13 Cze 2005 17:35 2567 10
  • Poziom 15  
    Witam,

Trochę o telefonie:

Został przywieziony ze Szwecji, gdzie działał bezproblemowo przez 6 miesięcy. Po przyjeździe do Polski miał mieć wgranego polaka i spalonego smoka. Nie posiadam stosownego sprzętu, więc udałem się do serwisu, gdzie dowiedziałem się, że jest to niemożliwe. Więcej informacji nie udzielono mi. Jak okazało się po kilku dniach telefon przestał ładować baterię, zero reakcji na ładowarkę. Telefon nie był zalany, używam oryginalnej ładowarki i baterii.

Dużo szukałem informacji na ten temat i dużo znalazłem. Dowiedziałem się, że przyczyną może być:
    - gniazdo
    - bezpiecznik
    - zener

Jednak nie wiem jak stwierdzić, co dokładnie może być przyczyną usterki.

Z niewiadomych przyczyn telefon zaczął reagować na ładowarkę (sam z siebie) i zapala się podświetlenie LCD zewnętrznego i wewnętrznego, 4 z 8 diód podświetlenia klawiatury.
    To chyba wyklucza uszkodzony wtyk. Na bezpieczniku i zenerze 0V
    Co jest uszkodzone? Czy można gdzieś dostać części zamienne?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam Dariusz
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Jeżeli nikt nie wie, jak zdiagnozować ten problem, to wiecie może, czy nic się nie stanie jak zmostkuje bezpiecznik?

Mógłbym prosić jeszcze o schemat płyty lub serwisówke?

Z góry dziękuję
  • Poziom 31  
    motki maja fajne zabezpeiczenia przeciazeniowe i nadnapieciowe pewnie masz nie oryginalna ladowarke i daje za duze napiecie co powoduje odlaczenie podawanego napiecia. a mozesz mi wyjasnic dlaczego chcesz mostkowac fuse jak napisales ze i tak nie ma napiecia na nim?
  • Poziom 15  
    "używam oryginalnej ładowarki i baterii", mam nawet 2 oryginalną ładowarkę i to samo.

To gdzie diabeł jest pogrzebany skoro na wtyku i na płycie jest prąd (palą się diody) a na bezpieczniku i zenerze - nie ma??
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    [piszę z pamięci bo nie mam serwisówki, dołączam się do prośby o schemat]

V200 ma na wejściu ładowania tzw. SOA (Sign Of Life, układ chyba z dwóch tranzystorków), bezpiecznik i duży tranzystor, następnie jest IC DiamondHead odpowiadający za ładowanie, dopiero za tym układem jest wyjście na baterię.

SOA działa tak, że kiedy podłączasz do ładowania mocno wyczerpaną baterię, aparat daje znak życia zapalając diody, inaczej trzeba by (niekiedy) dość długo czekać aż bateria naładuje się na tyle aby telefon się włączył. Skutek uboczny: diody zapalą się również wtedy, kiedy podłączysz ładowarkę do telefonu bez baterii.

Wiem już, że ten duży tranzystor obok bezpiecznika lubi sobie padać. Sprawdź go (o ile pamietam, pnp, kolektor w środku). Gdzie jest zener? nie pamiętam go ze schematu.

Diamond to mały układzik scalony blisko bezpiecznika. Wiem już z doświadczenia, że aparat włączy się normalnie z wylutowanym Diamondem (oczywiście wtedy nie ładuje).

W Twoim przypadku uszkodzone jest coś między SOA a baterią, co sprawia że SOA nie widzi baterii (zapala diody). Ja stawiam na DiamondHead lub tranzystor obok bezpiecznika.
  • Poziom 31  
    zastanawia mnie jedna rzecz na wyjsciu ladowarki jest podobno 12V przeciez przy tym napieciu tel nie pozwoli sie ladowac
  • Poziom 15  
    Poszedłem do nowo otwartego serwisu (tonący brzytwy się chwyta) i tam mi powiedzieli, że żadnej Motki nie wolno „dotykać” Hot-Airem (chyba coś pomyliło się mu z Samsungiem?).Telefon został sprawdzony na nowej ładowarce impulsowej forevera i baterii foofa, niestety żadnej poprawy. Po tych wszystkich zabiegach telefon przez „serwis” został wysłany do autoryzowanego serwisu Motorolii. Będzie mnie to kosztowało zaledwie 15zł. Jak przyjdzie z powrotem z autopsją , to napiszę.

Dorwałem też artykuł o ładowaniu motki przez USB, co Wy na to?
    http://www.matrax.net/forum/showthread.php?s=8767c7f607b34a377342842ea9717a95&t=21139
    Jak wyłoży się ten autoryzowany serwis Motki, to chyba będzie ostatnia deska ratunku.

Co do tych 12V...było to mierzone miernikiem, za 10 zł z Castoramy.

Pozdrawiam Darek
  • Poziom 15  
    Witam,

Telefon wrócił cały i zdrowy. Opis naprawy:
    - Płatna wymiana ładowarki,
    - Naprawa obwodu ładowania.

Koszt naprawy to 85,96zł – moim zdaniem bardzo tanio, jak na autoryzowany serwis.

Wymienione podzespoły
    Numer części / lokalizacja:
    1. 4870360C17 / Q901
    2. SPN4892A / CHR

Telefon był naprawiany w „Teleplan”
    Autoryzowane centrum serwisowe Motorola / Panasonic
    ul. Fordońska 248g
    85-776 Bydgoszcz
    tel. +48 52 58 23 234
    e-mail:bok@teleplan-pl.com
    http://www.teleplan.pl

Jak najbardziej polecam!

Jak widzicie w Zielonej Górze (130 tys. mieszkańców) nie ma porządnego serwisu GSM, więc jeżeli ktoś ma „trochę” wolnego kapitału, może go wyśmienicie zainwestować.

Wszystkim Zielono Górzanom odradzam nawet zbliżanie się do serwisu w zasadzie NONAME (potocznie nazywanym „witaminka”) w przejściu między ratuszem, a meteorem!

Miałbym jeszcze jedno pytanie. Jak podczas ściągania blokady simlock można tak uszkodzić telefon?

Pozdrawiam Dariusz
  • Poziom 31  
    trudno powiedziec jak bo nie wiemy czym oni to robili