Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ospel sonata - połączenie włączników schodowych z krzyżowym (faza w krzyżowym)

15 Gru 2015 14:48 3513 10
 • Poziom 9  
  Witam,
  potrzebuję stosunkowo prostego schematu podłączenia 2 włączników schodowych i jednego krzyżowego w przypadku dojścia fazy do włącznika krzyżowego.
  Udało mi się jedynie uzyskać dobry efekt pracy 2 schodówek, krzyżowy działa jedynie jak odcięcie zasilania przez co podczas jego wyłączenie nie działają 2 pozostałe
 • Poziom 22  
  Gdybyś narysował jak to masz teraz to może by się coś wymysliło.
 • Poziom 38  
  m fox napisał:
  Jeśli jest 5 przewodów i mozliwość podłączenia jak na tym schemacie to można wymienić krzyżowy na podwójny schodowy


  I jak w takim układzie sterować tylko jednym obwodem oświetlenia z trzech miejsc :?:

  mlodysitek napisał:
  krzyżowy działa jedynie jak odcięcie zasilania przez co podczas jego wyłączenie nie działają 2 pozostałe


  To jest zastanawiające, przydał by się schemat tego połączenia.
 • Poziom 9  
  Powiem Wam że ciężko mi teraz wymyślić dokładny schemat bo wychodzi że w tym układzie przy dojściu fazy do włącznika krzyżowego i tylko 4 kabli włącznie z nią, to gdzieś w puszkach muszą się rozchodzić przewody z włączników schodowych.

  To co narysowałem to takie BARDZO luźne założenie bo w tym układzie nie ma prawa to działać tak jak opisałem to wcześniej.

  Fazę w przełączniku krzyżowym w obecnym momencie mam podłączoną do "B"

  Jutro będę u siebie to postaram się coś dokładniej wyrysować.
  Dodam jeszcze że wszystkie przełączniki są podświetlane i ich oświetlenie działa prawidłowo tzn. świeci wyłącznie wtedy kiedy nie jest zapalone światło, wyjątkiem jest moment kiedy wygaszę przełącznik krzyżowy, wtedy schodówki gasną i nie da się nic z nimi zrobić, a świeci się jedynie ta krzyżówka.
 • Poziom 23  
  mlodysitek napisał:
  przy dojściu fazy do włącznika krzyżowego i tylko 4 kabli włącznie z nią, to gdzieś w puszkach muszą się rozchodzić przewody z włączników schodowych.

  trzeba by namierzyć te puszki i sprawdzić czy jest możliwość przełączenia przewodów aby faza szła na wł. schodowy a ten przewód ze znakiem zapytania ze schodowego do krzyżowego
 • Poziom 9  
  Teoretycznie to by było najprostsze rozwiązanie, trzeba tylko sprawdzić czy w murach jest wystarczająca ilość przewodów bo w tym momencie stracimy jeden który teraz odpowiada za zasilanie. Ewentualnie można spróbować "pożyczyć" fazę przy włączniku schodowym z sąsiadującego przełącznika który jest w tym samym miejscu i kwestia prądu byłaby załatwiona.

  Znak zapytani postawiłem bo nie mam bladego pojęcia gdzie jeden przewód ze schodówki idzie ponieważ w tym układzie wydaje mi się że przy krzyżowym powinno znaleźć się 5 kable (po 2 ze schodówek i 1 zasilający), a są tylko 4..

  Chociaż wydaje mi się że nie ma innej opcji (skoro włączniki schodowe działają poprawnie), jak ta że przewody dochodzą do włącznika krzyżowego (ewentualnie do puszki nad nim).
 • Poziom 38  
  mlodysitek napisał:
  Ewentualnie można spróbować "pożyczyć" fazę przy włączniku schodowym z sąsiadującego przełącznika który jest w tym samym miejscu i kwestia prądu byłaby załatwiona.


  Nic to nie da musisz mieć jeszcze połączenie między zaciskiem 1 w przechodówce z pytajnikiem a zaciskiem 1 w przełączniku krzyżowym.

  Odszukaj puszkę łączącą innego wyjścia na poprawne działanie niema.