Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit (i inne)...czy dociążanie bębna to standard?

13 Jun 2005 18:21 2390 3
  • Level 11  
    Zajrzałem niedawno do posiadanej pralki Indesit - zostawił ją nam poprzedni właściciel mieszkania 7 lat temu.

Z dat produkcji niektórych elementów elektronicznych wynika, że została wyprodukowana w 1992 roku (elementy ze stycznia, lutego i marca 92').
    Jest cholernie ciężka - właśnie ją niedawno przestawiłem i skłoniło mnie to do zajrzenia do środka.
    Pierwsze zaskoczenie - znam tylko Polara Bio z dzieciństwa - to wielgachny betonowy blok przykręcony do bębna (od góry), tak "na oko" ok. 20 kg i przypuszczenie ,że coś podobnego przykręcono od spodu (zdjąłem tylko obudowę "górną").
    Widząc ten blok betonu zrozumiałem dlaczego pralka prawie nie szarpie w czasie prania i wirownia i dlaczego tyle waży...

I mam pytanie czy to norma we współczesnych pralkach?

Poza tym blokiem zaskoczył mnie stan techniczny - czysta w środku(nawet kurzu nie ma), prawie bez korozji - tylko 2 miejsca, że śladami rdzy i to niewielkie (jedno to ślad rdzy na obejmie węża od wody, drugie to na metalowej rurce o wielkości 2 PLN monety) - w środku wygląda jak nowa, widać nawet, że nigdy nie była naprawiana (nietknięta farba na łbach wkrętów i śrubek).

Jedyne co dolega pralce to...nieprzyjemny zapach (efekt zostawionego kilka razy w środku prania i nie wietrzonego bębna) z którym z dobrym skutkiem walczę.

O prlkach Indesit dużo złego się naczytałem, właśnie jestem po przymusowej wymianie lodówki (Ardo się zepsuło) i stanem pralki jestem pozytywnie zaskoczony.

Jeszcze raz przypomne - jak to jest z tym dociążaniem bębna? Stosowane to jest często? Czy ten Indesit to jakiś wybryk?
  • Level 22  
    Właściwe dodatkowe dociążenie zbiornika w pralce automatycznej to cała sztuka. Był okres, że w pralkach z wrocławskiego Polaru w wyniku niefrasobliwości kooperanta odlewającego te dociążenia z żeliwa powstały różnice w wadze tych elementów w stosunku do założonej. Skutki tego były straszne - przecierania przedwczesne fartuchów gumowych, niestabilna praca, uderzenia zbiornika po obudowie na wirowaniach.
    Układy bez dociążeń widziałem tylko w kilku rozwiązaniach pralek ładowanych od góry np pralka tzw bąbelkowa Daewoo, ale tam są komory wodne w bębnie które właściwie wypełnione wodą stabilizują zbiornik na wirowaniu.
  • Level 11  
    dzięki, to mi wszystko wyjaśnia - dociążanie to reguła tylko każda firma ma na to inny patent na to.
    W Polarze widocznie nie zwróciłem uwagi na żeliwne obciązenie, a w Indesicie beton rzuca się w oczy...