Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogrzewanie centralne z podkowy

moloko12345 15 Gru 2015 16:22 1269 10
  • #1 15 Gru 2015 16:22
    moloko12345
    Poziom 4  

Witam wszystkich, jestem tu nowy może od razu przejdę do tematu. A więc posiadam kuchnie kaflowa z wmontowana podkowa (poj. ok.3l) wiadomo bojler 120l zawór bezpieczeństwa oraz grzejnik aluminiowy nizej bojlera zasilany grawitacyjnie. Domek jest nie wielki pokój, kuchnia , WC, sień wszystko około 50m2. Mam problem z podłączeniem ogrzewania centralnego do tej podkowy nie wiem za co się zabrać od czego zacząć i czy jest to możliwe myślałem około 2-3 grzejnikach instalacje chciał bym podciągnąć rurami plastikowymi i pewnie pompkę tez by trzeba było zamontować co o tym myślicie ?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

0 10
  • Pomocny post
    #2 15 Gru 2015 17:04
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Bojler 120l i jeszcze 2-3 grzejniki na jednej podkowie to może być ciężko. Zależy też jak duże chcesz te grzejniki założyć. A co do montażu to zastosuj trójniki na wyjściu zasilania i powrotu i podłącz z grzejnikami. Pompka będzie potrzebna wtedy gdy grzejniki będą słabo grzały, będą niżej niż źródło ciepła, bądź będzie do nich daleka droga. Jeśli zamierzasz dać pompkę to rury możesz dać z pex-u, jeśli zaś na grawitacji to daj stalowe, lub miedziane. Jeśli możesz to wrzuć jakieś zdjęcia czy schemat to łatwiej będzie coś podpowiedzieć

0
  • Pomocny post
    #3 15 Gru 2015 17:04
    jas67
    Poziom 22  

Zapomnij, Podkowa ma za małą moc.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Gru 2015 17:09
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Możesz też pomyśleć nad takim rozwiązaniem i zrobić na zamówienie taki piecyk c.o podobnych wymiarów do kuchni kaflowej, który będzie typowym piecem c.o, a na wierzchu mogą być fajerki jak w kuchni kaflowej. Takie pieco-kuchnia. Wtedy podłączysz wszystko

0
  • Pomocny post
    #5 15 Gru 2015 20:55
    jas67
    Poziom 22  

Jamesbond664478 napisał:
    Jeśli zamierzasz dać pompkę to rury możesz dać z pex-u,

Do podkowy rury Pex? Człowieku poucz się jeszcze trochę zanim zaczniesz dawać tu rady.

0
  • #6 15 Gru 2015 21:29
    moloko12345
    Poziom 4  

Jamesbond664478

"Może być ciężko" tzn w jaki sposób ? A co do wielkości grzejników to jeszcze sam nie wiem musze się dowiedzieć ile żeber przysługuje na metr.

Od razu przepraszam za estetykę "rzutu"ale robiłem na telefonie na szybko co do obrazka to :

1.Kuchnia
    2. "Sień" główne wejście do domu
    3. WC
    4. Pokój (większy od kuchni)
    5. Piec kuchenny z wbudowaną podkowa
    6. Bojler
    7. Piec kaflowy taki wysoki typowo do ogrzewania ;) (te dwa piece są można powiedzieć połączone/ gdy pali się w kuchennym przysowa się "siber" i ciepło leci przez piec w pokoju i z niego do komina )
    8. A te malunki na żółto to są okna

ogrzewanie centralne z podkowy

0
  • Pomocny post
    #7 16 Gru 2015 15:02
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Niby droga do odbiorników nie jest długa, ale podkowa może okazać się za słaba. Nawet jeśli będzie pompka. Może warto pomyśleć nad wykonaniem piecokuchni

Dodano po 2 [minuty]:

jas67 napisał:
    Człowieku poucz się jeszcze trochę zanim zaczniesz dawać tu rady.

Kolego jas67 jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to lepiej nie zabieraj głosu

0
  • #8 16 Gru 2015 15:15
    jas67
    Poziom 22  

@Jamesbond664478 Jak ktoś daje szkodliwe rady to trzeba interweniować

0
  • #9 16 Gru 2015 20:11
    moloko12345
    Poziom 4  

Kurde tylko ze to wynajmuje i chce to jak najtańszym kosztem bo po co mam dokładać jak później tego np. Nie zabiorę ;) a jest opcja np w tym drugim piecu w pokoju zamontować podkowe i ewentualnie złączyc to wszystko ? Dało by to coś ?

0
  • #10 16 Gru 2015 20:25
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Możesz tak spróbować

jas67 napisał:
    Jak ktoś daje szkodliwe rady to trzeba interweniować

hmm, nie wiedziałem że proponowanie komuś potencjalnych rozwiązań to szkodliwe rady

0
  • #11 16 Gru 2015 20:38
    Ptak3124
    Poziom 24  

"Podkowa" (3 litry pojemności), gdzie czynnikiem grzewczym ma być woda, całość wmontowana do pieca przy dużym ruszcie daje max 3kW przy dobrym węglu...

Bez urazy, ale zasobnik cwu 120l by podgrzać o 30'C (czyli z 15 do 45'C), to trzeba ponad 4,2kW. Uwzgledniajac straty i warunki techniczne, to mamy ponad trzy godziny ostrego palenia w piecu, by się tylko wykompać...

Trzeba się zastanowić, kiedy będziemy grzać kaloryfery?
    (...) weźmy np. pokój 16m2. Przyjmuje ostry mróz na dworze. Razem prawie 2kW strat na godzinę...!
    Twoja podkowa daje 3kW... Czyli zostaje 1kW energi na ciepłą wodę i resztę powierzchni grzewczej... To stanowczo za mało!

Jeśli piec z podkową ma grzać pomieszczenia a w mroźne dni dogrzejesz np. grzejnikami elektrycznymi, to dasz radę przetrwać zimę... Do pieca będziesz dokładać co dwie godziny, ale takie są uroki małego paleniska...

Stanowczo odradzam takiego rozwiązania. Piec z "podkową" nie ogrzeje 50m2.
    Zainwestujesz nie małe pieniądze w instalację, która z powodzeniem będzie funkcjonować z jakimś prostym kotłem typu "śmieciuch". Dokładając kilka set złotych zysksz instalację grzewczą z kotłem, którego stałopalność wystarczy na kilka godzin. Dodatkowo proponuje kotłownie odizolować od pomieszczeń mieszkalnych. Poprawi to komfort użytkowania domu.
    Jako dodatek do małego domku, i to polecam, zadam pomysł ze zwykłym piecykiem typu "koza". Taki mały mebel ze szybą, by ogień był widoczny. Wiosną i jesienią z powodzeniem dogrzejemy mieszkanie. Zimą natomiast mamy możliwość, by wynagrodzić samego siebie i kilkoma szczapkami drewna zafundować sobie letni ukrop...
    Oczywiście piecyk (koza), to tylko dodatek i trzeba mieć na to warunki techniczne (komin, skład opału itp.)
    Jednak główne źrudło ciepła jest z kotłowni i nie ma "codziennej" potrzeby, by syfić w domu i palić w piecyku z podkową...

0