Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino + Nema 17 + motor shield

68mustang 15 Gru 2015 17:13 1374 2
  • #1 15 Gru 2015 17:13
    68mustang
    Poziom 8  

Witam! Mam problem z uruchomieniem silnika Nema 17 [2.8V, 1.7A]. Posiadam Arduino Uno oraz takie 2 shieldy:

Mój silnik posiada następujące kolory przewodów: czerwony, niebieski, zielony i czarny.

Chcę uruchomić ten silnik używając biblioteki AccelStepper. Mam jednak problem z poprawnym jego podłączeniem i ustaleniem pinów. Dodam, że jestem kompletnym amatorem, mam zupełnie inną profesję a Arduino uczę się intuicyjnie od kilku dni w wolnych chwilach. Będę wdzięczny za łopatologiczne wytłumaczenie :)

Oto kod, który działa mi na silniku 4-fazowym 28BYJ-48 ze sterownikiem ULN2003, których używam do testów:

Kod: csharp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Potrzebuję przerobić ten kod, by pracował z moim silnikiem NEMA 17, który chyba jest silnikiem 2-fazowym.

Ewentualnie jeżeli żaden z tych sterowników się nie nadaje to jaki powinienem kupić? Bo ten silnik jest niby na 2.8V i potrzebuje 1.7A. Nie mam pojęcia jaki sterownik do niego będzie dobry bo większość jakie widziałem mają albo niższe natężenia albo większe napięcia.
    W sumie nawet wolałbym sterownik osobno a nie shield bo docelowo będzie Arduino Mega a nie UNO.

Będę bardzo, bardzo wdzięczny za pomoc.

0 2
  • Pomocny post
    #2 15 Gru 2015 19:14
    suser222
    Poziom 22  

Obydwa silniki to silniki krokowe, a nie jakieś 4, 2 fazowe.

Tu masz przykłady podłączenia:

68mustang napisał:

W sumie nawet wolałbym sterownik osobno a nie shield bo docelowo będzie Arduino Mega a nie UNO.

Przecież shieldy z Uno pasują do Mega, chyba że łączą się przez SPI, które jest w innym miejscu w Mega.

0
  • #3 15 Gru 2015 21:18
    68mustang
    Poziom 8  

Testuję teraz ten silnik na L298N Arduino + Nema 17 + motor shield

Generalnie działa, ale radiator się dość mocno grzeje. Silnik też jest ciepły nawet kiedy już zakończył pracę. Czy to normalne?

Zasilam Sterownik zasilaczem DC 1A, przy napięciu 9V.

Dodano po 28 [minuty]:

Jaki silnik z NEMA 17 i jaki sterownik byłby najlepszy do Arduino żeby nic się nie grzało nadmiernie no i żeby silnik dał radę przesuwać w poziomie na prowadnicy liniowej wózek ważący ok. 1kg. Tak, żeby nie przesadzać za bardzo z nadmiarem mocy.

0