Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42PC51-ZB.AEULLMP - plamy, powoli wyłaniający się obraz złej jakości

15 Gru 2015 18:51 1692 3
  • Poziom 16  
    Witam
    TV plazmowy LG 42PC51-ZB.AEULLMP, matryca 42X4 made in poland, z nieznaną przeszłością, włącza się, głos prawidłowy, ale bez obrazu. W środku mnóstwo kurzu, który wydmuchałem i wypędzlowałem.
    Po rozebraniu znalazłem też uszkodzony bezpiecznik linii Vs w Ysus, po jego wymianie na taki sam, kolejny się nie spalił, ale obraz się nie pojawił, po jakimś jednak czasie zaczął się pokazywać, na początku 3 malutkie plamki, potem coraz więcej, aż po kilku minutach pojawił się cały obraz, jednak kiepskiej jakości (przekontrastowany, z czerwonymi kropkami, mrugający, OSD tak samo kiepskiej jakości).

Poczytałem tu o plamach na obrazie w tych LG i powtarza się rada - wymienić Zsus, jednakże wydaje mi się to dziwne, gdyż bezpiecznik był spalony w Ysus. Płytki Ysus i Zsus wyjąłem, hybrydy pomierzyłem - nie mają zwarcia do masy ani na zasilaniu, ani na wyjściu.
    Ktoś tam radził wyjąć bezpiecznik w Zsus i czy wtedy obraz jest dobry, tylko ciemny, wyjąłem, jest ciemny, ale nie jest dobry, tylko nadal dużo za czerwony i przekontrastowany, co tym bardziej nie wskazuje na Zsus.

Zmierzone napięcia:
    Vs=189.5V
    Va=58.6V
    wyjście Zsus na taśmy = 74V
    wyjście Ysus na bufory = -111.9V

Żadne kondensatory nie napuchnięte, brak zimnych lutów.

Prosił bym o poradę, czy winny jest Zsus, Ysus, a może coś jeszcze innego? Tak, żeby na darmo nie wydać 100zł na niewłaściwy moduł, gdyż jest to dla mnie dużo pieniędzy.

Z góry dziękuję za rzeczowe porady.

Wyłaniający się obraz:

Dalsze stadium wyłaniania sie obrazu (widać tez poświatę poprzedniego obrazu-menu wyboru filmu)

Widok na moduły:

----------

Zakupiłem taki stłuczony telewizor, i niestety jest zupełnie inny w środku, matryca niby taka sama 42x4, ale produkcji Koreańskiej, moduły Z i Y inne (zasilacz i płyta główna takie same)

Moduły jak na zdjęciu poniżej (to nie te, ale tam są identyczne):

Nnie pasują nawet mocowaniem do matrycy Polskiej, ale przełożyłem wszystkie (Z, Y, bufory, zasilacz, ctrl, main, ale wtedy jest całkowity brak obrazu, więc widocznie nie pasują chyba, albo trzeba też zmienić moduły X (tego nie chciałem robić w obawie o uszkodzenie matrycy), albo stłuczony telewizor który kupilłem też jest resztką po złożeniu z dwóch jednego...?

Kolejne pytanie więc - czy matryca polska i koreańska są zamienne? czy nie?
    nie przekładałem co prawda modułów X, ale nie chciałem tego robić ze względu na to, że dolne taśmy są bardzo delikatne.

---

Kolejna sprawa - zdobyłem matrycę Koreańską do tego TV, który był stłuczony, matryca ma kilka spalonych driverow X, więc jest i tak uszkodzona, ale chciałem przetestować całą reszte zbitego telewizora, no i po przełożeniu modułów, w miejscu nie spalonych driverow X jest jedynie żółty obraz bez treści, oraz jedynie jakieś mazy nie związane z treścią ani OSD.

Kolejne więc pytanie czy to z powodu tego, że niektóre scalaki driverów X sa spalone i zakłucają pracę też tych (niby) dobrych? czy po prostu tu też jest uszkodzony Ysus? czy raczej wszystkie drivery są mniej lub bardziej spalone?
    (nie mam niestety zdjęcia tego obrazu ale jak bardzo trzeba to też zrobię)

Wiem, że pytania są nietypowe i ciężkie, ale prostymi dla mnie sprawami nikomu nie zawracam gitary...

Bede wdzięczny za jakąś pomoc, bo już trace do tego cierpliwość....
  • Poziom 17  
    jak ciemny obraz to ZSUS,
    jak obraz się rozjaśni, ale dalej będą dziwne kolory to stawiał bym na YDRV
  • Poziom 16  
    Wyciąganie bezpiecznika Vs w Zsus powoduje przyciemnianie obrazu, ale obraz dalej jest taki sam, tylko że ciemniejszy.
    Ydrv? nie spotkałem się, żeby te bufory zdychały inaczej niż na zwarcie, a wtedy blokuje to prace całego Ysus i naturalnie niema obrazu wogóle
  • Poziom 16  
    telewizor naprawiony poprzez zakup kolejnego zbitego, tym razem z właściwą - polską matrycą, i przełożenie Ysus, Zusu, Ctlr i zasilacza, nie odważyłem się sprawdzić który dokładnie SUS jest uszkodzony, ale raczej Y