Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy.

roboszek8664 15 Dec 2015 19:53 4584 8
    roboszek8664
    Level 12  
    Witam wpadł mi w ręce wzmacniacz Skytec Pro 240 lecz niestety przypalony.
    Spalone były tranzystory mocy Tip41c oraz Tip42c do tego bezpieczniki oraz rezystory dochodzące do bazy tranzystorów mocy, sprawdziłem wszystkie rezystory i diody prostownicze, kondesatory są sprawne

Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy. Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy. Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy.
    Jak widać naprawiany był średnio dobrze tym bardziej że tranzystory mocy były wymieniane o różnych parametrach
    Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy. Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy. wymieniłem te elementy i niestety lewy kanał charczy a prawy ledwo co.. Czy wymiana tranzystorów mocy na mocniejsze BD911 oraz BD912 to było dobre rozwiązanie? w sklepie stwierdzili że powinny być lepsze. podczas pracy wzmacniacza gdy dotknie sie w odpowiednim miejscu tranzystorów to gra prawie idealnie, nie sa to zimne luty i czy wymiana wszystkich tranzystorów sterujących załatwi temat?
    Tu znalazłem schemat: http://bilder.hifi-forum.de/medium/588660/kor...gmitbauteilezeichnungen-korrigiert_207303.jpg

Dodano po 58 [minuty]:

Czy jesli dobrze rozumiem to elementy zaznaczone na czerwono to układ zabezpieczenia wzmacniacza?
    Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy.
    michald
    Level 33  
    Czy wzmacniacz pracuje poprawnie z pominieciem tranzystorow mocy ?
    TOMI
    Service technician RTV
    Bez sygnału dokonaj pomiarów napić na każdej nodze tranzystora względem masy i nanieś je na schemat zachowując znak (+-). Umieść potem w temacie.
    BD911/912 to też tranzystory do wzmacniaczy o mocy do 60W.
    roboszek8664
    Level 12  
    Powiem tak prawy i lewy kanal mial znaczne roznice napiec przy sygnale sinus 1000Hz i napieciu na wejsciu sygnalu sterujacego 1v. Tranzystory mam i tak zamowione caly komplet 15zl wiec moze bedzie dzialac
    roboszek8664
    Level 12  
    Czy jesli dobrze rozumiem to elementy zaznaczone na czerwono to układ zabezpieczenia wzmacniacza i bez nich wzmacniacz będzie działał?
    Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy.[/quote]
    TOMI
    Service technician RTV
    Wystarczy jak zdemontujesz tranzystory. Po za tym tranzystory zabezpieczenia są źle narysowane.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Najprawdopodobniej jest to (a przynajmniej miało być - na schemacie jaki przedstawiłeś są błędy) typowy układ zabezpieczenia przeciążeniowego - można porównać np. z zabezpieczeniem z Eltrona (nie do końca, bo to w Eltronie ma dodatkowe "podcięcie" charakterystyki prądowej dla przeciążenia - dzięki temu skuteczniej chroni tranzystory mocy przed prądem zwarcia), ale idea działania jest taka sama:
    Napięcie jakie odkłada się na rezystorach emiterowych podawane jest na bazy tranzystorów zabezpieczenia, które zwierają sygnał dochodzący na tranzystory sterujące. W efekcie prąd jaki płynie podczas zwarcia wyjścia (przeciążenia wzmacniacza również) jest ograniczany do wartości na tyle bezpiecznej, że tranzystory mocy go wytrzymują (przynajmniej takie jest założenie - w powyższym przypadku ,jak widać, nie zawsze tak jest).
    Układ z Eltrona jest o tyle lepszy, ze po osiągnięciu napięcia wystarczającego do wysterowania tranzystorów zabezpieczenia ograniczają one sygnał na tranzystory sterujące "bardziej"; I prąd jaki wówczas płynie przez tranzystory mocy jest dużo mniejszy niż bez "podcięcia".
    Osobiście skłaniałbym się do całkowitej przebudowy tego "wynalazku" jakim jest SKYTEC. Pozostawiłbym co najwyżej obudowę i na jej podstawie zbudował od nowa kompletną końcówkę.
    Wymiana za słabego transformatora, zasilacza, stopni mocy.... A jest przynajmniej szansa, że za tydzień sytuacja się nie powtórzy.
    roboszek8664
    Level 12  
    Chce to naprawic i zostawic,chyba powróce do starej dobrej diory ws422 co jest nie do zdarcia...

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Wzmacniacz przygotowany na nowe tranzystory Skytec Pro 240 Naprawa spalonej końcówki mocy.
    roboszek8664
    Level 12  
    Dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Wzmacniacz gra dobrze po wymianie wszystkich tranzystorów, zastąpiłem jedynie tranzystory mocy z tip41c oraz tip42c na BD911 i BD912, przy naprawie tego wzmacniacza wymieniłem rezystory bazowe stopnia mocy gdyż 2 były spalone ,by równo grał wymieniłem 4 i polecam to wszystkim, wydawało by się ze to koniec naprawy a jak się okazało kondensatory elektrolityczne na lini wejścia sygnału były padnięte wiec polecam to zrobić za każdym razem podczas takiej naprawy.