Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EXCEL - Grafik, zliczanie ilości godzin w miesiącu, przerwy

miszczunio666 16 Dec 2015 10:30 1545 4
 • #1
  miszczunio666
  Level 2  
  Dzień dobry,
  w załączniku plik .xls, w którym chciałbym, żeby można było wyliczyć ilość godzin przepracowanych w miesiącu dla pracownika, czy jest to możliwe w inny sposób, niż poprzez sumowanie funkcji "jeżeli" dla każdego dnia (jak w przykładzie)? Kolejną sprawą jest to, że nie wiem dlaczego suma godzin wg. arkusza to 1680, zamiast 24?
  Ostatnią sprawą jest to, czy jest możliwe sygnalizowanie przez arkusz, jeżeli przerwa pomiędzy zmianami po sobie następującymi jest mniejsza niż 11h?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Excel nie umie liczyć przejścia przez "północ", godzin 00:00. Trzeba obejściowo liczyć do północy i od północy do godziny 6:00. Dodaj jeszcze komórkę w której policzysz przerwę po każdej dniówce.
 • #3
  miszczunio666
  Level 2  
  A czy jest jakaś inna opcja niż liczenie sumy funkcji "jeżeli"?
 • Helpful post
  #4
  kindlar
  Level 41  
  Dodanie sum cząstkowych z każdego dnia.
 • #5
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Do obliczenia długości dniówki, niezależnie od tego czy dzień, czy noc można użyć formuły:
  Code: text
  Log in, to see the code
  Formuła liczy resztę z dzielenia przez 1. Czas w Excelu jest ułamkiem doby.
  W takim układzie można obliczyć sumy cząstkowe każdego dnia, a potem je dodać w potrzebnym zakresie. Tu układ danych jest niekorzystny - łatwiej by było gdyby godziny początku i końca były jedna nad drugą.
  Jeśli mimo wszystko chcemy objąć jedną formułą sumowanie dłuższego okresu, trzeba użyć rozbudowanej formuły tablicowej (Ctrl+Shift+Enter) dla zakresu:
  Code: text
  Log in, to see the code
  Formuła musi sprawdzić w jakiej kolumnie jest godzina i odjąć tylko kolumny parzyste od poprzedzających nieparzystych. Zakres D4:BJ4 zawiera w kolumnach parzystych godziny kończenia pracy, a zakres C4:BI4 - odpowiadające im godziny rozpoczynania pracy.