Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

iwi1 22 Sty 2016 23:08 8301 57
  • #31 22 Sty 2016 23:08
    masonry
    Poziom 29  

Łukasz-O napisał:
    Pokaż mi zatem gdzie na pokrętle wyboru funkcji jest "Zloop"?
    Mierzysz rezystancje pętli zwarcia, a nie impedancje pętli zwarcia.

Muszę powiedzieć że w tej chwili mnie zaskoczyłeś i nie jestem pewien co mierzę,ale coś mi się kojarzy że mam napisane np. Loop L-N.
    jutro sprawdzę.
    ogólnie to i tak wszystko to jest jedna wielka ściema i tak naprawdę nawet producent miernika nie wie co on mierzy.

• Katalog Megger
  • #32 22 Sty 2016 23:22
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

masonry napisał:
    coś mi się kojarzy że mam napisane np. Loop L-N.
    jutro sprawdzę.

Nie chodzi o samo "loop", ważniejsza jest litera przed, czyli "Z" lub "R".
    Poza tym L-N to "line" a nie "loop" ;)

15kVmaciej napisał:
    Super, 0.09Ω to rozdzielczość. Pewnie zawsze widzisz na wyświetlaczu tyle reaktancji. Natomiast błąd pomiaru, dokładność miernika, to osobna bajka. Ale najlepsze, pamiętam, masz gdzieś w instrukcji, że tangens mocy biernej i czynnej nie może przekraczać jakiejś tam wartości.

Teraz dysponuje tylko takim zdjęciem, uwierz, że reaktancja się zmienia.
    Idąc Twoim tokiem rozumowania też można mierzyć odgromówkę za pomocą funkcji SWZ. Nawet w ogóle można nie mierzyć tylko wpisać w protokół. Papier przyjmie wszystko :lol:

• #33 22 Sty 2016 23:28
    masonry
    Poziom 29  

Łukasz-O napisał:
    Nie chodzi o samo "loop", ważniejsza jest litera przed, czyli "Z" lub "R".

Czujny jesteś i na plewy cię nie wezmę, wiadomo że loop to inaczej pętla tylko jaka to jest pytanie.
    Na które postaram się odpowiedzieć jutro.

• #34 22 Sty 2016 23:34
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zrób zdjęcie wyświetlacza i ustawionego pokrętła wyboru funkcji podczas pomiaru. To wiele wyjaśni.

• Katalog Megger
  • #35 23 Sty 2016 15:57
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Uwielbiam pokazywać. :)
    Łukasz, wepnij w obwód jakiś dławik. Ja dołożyłem do PE taki jak na zdjęciu. Zmierzyłem jego rezystancję, 1,1Ω. IPZ w gniazdku zmierzona bez dławika wynosi 0, 24Ω. Miałem dzisiaj mały telefon z zakładu a w sobotę sporo maszyn nie pracuje to cosφ był spory. W poniedziałek obniżę go na chwilę wyłączając kompensację i zobaczymy, czy IPZ będzie takie same w tym gniazdku. Przecież to chyba oczywiste, że powinno być takie same... Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

• #36 23 Sty 2016 16:47
    masonry
    Poziom 29  

Jednak mierzy impedancję, przynajmniej tak podaje producent.
    Do tego podaje spodziewany prąd pfc i psc, jak każdy kombajn.
    Ja swój miernik kupiłem za grosze ze świadectwem legalizacji i ważnym świadectwem wzorcowania, plus osobny luxomierz.
    Miernik nie jest zły ale w porównaniu do twojego nie powinien kosztować więcej niż 1300zl. Za cenę z linku można kupić lepszy miernik.
    Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ? Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

• #37 23 Sty 2016 16:49
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Maciek ja wiem, że Ty mojego Metrela nie uważasz i zrobisz wszystko aby poległ na polu chwały.

IPZ w gniazdku:
    Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

IPZ z dławikiem:

masonry napisał:
    Do tego podaje spodziewany prąd pfc i psc, jak każdy kombajn.

Widocznie była wersja pośrednia, która mierzy już "Z" i posiada w opcji sonde luksometryczną. Natomiast ten z linku autora mierzy tylko "R". No chyba, że zdjęcie na tamtej stronie jest przypadkowe.
    Najlepiej gdyby autor wątku pokazał panel przedni swojego kombajnu.

masonry napisał:

Miernik nie jest zły ale w porównaniu do twojego nie powinien kosztować więcej niż 1300zl. Za cenę z linku można kupić lepszy miernik.

Za tą cenę grzech byłoby nie kupić takiego sprzętu. Autor zapłacił trzy razy tyle :D i nie wiadomo co kupił ;)

• #38 23 Sty 2016 20:59
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Łukasz-O napisał:
    Maciek ja wiem, że Ty mojego Metrela nie uważasz i zrobisz wszystko aby poległ na polu chwały.

Na razie jestem w szoku. Ale na razie, bo twój dławik jest z oprawy świetlówkowej, a mój z wysokoprężnej. W poniedziałek będę się mógł odnieść, ale jestem zdumiony że toto co masz, nawet z sensem wyświetla cyferki! :)

• #39 23 Sty 2016 21:06
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Niestety żadnego "większego" dławika nie znalazłem. Ale mogę podłączyć jeszcze na próbę uzwojenie trafa bezpieczeństwa 230/24V. Tylko czy jest sens.

• #40 23 Sty 2016 21:59
    15kVmaciej
    Poziom 35  

To zależy jakiej mocy trafo. Podejrzewam że większość kombajnów jedzie na tym samym algorytmie, zwłaszcza te z pokrętłem i czterema funkcjami. Ale próbkowanie może być innym prądem i wtedy nawet na takim samym dławiku może się co innego wyświetlić na ekranie.
    Lepiej podaj parametry dławika, zrobimy zawody kombajnów :)

• #42 25 Sty 2016 19:01
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Znalazłem na razie tylko taki, ale kombajn wciąż pokazuje mi to samo, że jak Kuba Bogu, ....
    Jedno na razie zastanawia mnie*, dławiki całkiem podobne, ale kombajn nawet rezystancji nie zmierzy, burczy i error wyświetla. Innym miernikiem zmierzyłem rezystancję czynną mojego dławika, i wyszła mi tylko 20Ω i mam ambiwalentne odczucia czy możesz być dumny że tobie pokazało dużo więcej :D .
    Chyba nie proszę o zbyt wiele, zmierz czymś innym rezystancje tego dławika.
    Natomiast po wyłączeniu kompensacji w zakładzie w ramach prac konserwacyjnych,
    IPZ w gniazdku badanym minimalnie wzrosła. Przedtem cosφ był 0,96.
    Mój zawodnik jednak na swój sposób "widzi" przesunięcia wskazów, ale jeszcze nie wiem jak i do jakiego kąta. Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ? Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

*wyjaśnię na dniach.

• #43 25 Sty 2016 23:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

15kVmaciej napisał:

Chyba nie proszę o zbyt wiele, zmierz czymś innym rezystancje tego dławika.

Pomiar rezystancji czymś za 15zł:

Eurotest - funkcja ciągłości obwodu (małych rezystancji) prądem 7mA:

Eutotest - funkcją ciągłości przewodów ochronnych 200mA ze zmienną polaryzacją, tu wartość rezystancji wewnętrznej miernika jest mniejsza w stosunku do rezystancji w powyższej funkcji:

• #44 26 Sty 2016 20:19
    iwi1
    Poziom 17  

Miernik zostanie zwrócony.
    A co sądzicie o Fluke 1650B ?

• #45 26 Sty 2016 23:08
    CYRUS2
    Poziom 36  

15kVmaciej napisał:
    Uwielbiam pokazywać. :)
    Łukasz, wepnij w obwód jakiś dławik. Ja dołożyłem do PE taki jak na zdjęciu.

Lepiej sobie radzi niż Sonel za dwa razy większa kasę.
    Bo Sonelowi w ogóle nie udało się zmierzyć dławika.
    Mierzyłem dławik Eurotestem i Sonelem.
    Dławik Z= 0,5Ω+j3Ω
    15kVmaciej napisał:
    Podejrzewam że większość kombajnów jedzie na tym samym algorytmie
    Wielu opcji nie ma. Jedyne co można zrobić przy pomiarze impedancji to przesuniecie prądu względem napięcia w ciągu półokresu.
    Do tego dochodzi magnesowane ferro-indukcyjności, czego miernik nie ma możliwości uwzględnić.
    masonry napisał:
    Po co mierzyć impedancję ? Nie ma potrzeby , jeżeli miernik podaje prąd zwarciowy. Bezpiecznik działa na prąd zwarciowy - nie na impedancję.

• #46 27 Sty 2016 00:48
    iwi1
    Poziom 17  

Za tą samą kasę lepszy będzie FLUKE1653B czy Eurotest?
    Na przewagę Eurotesta to że program Eurolink jest standardowo w komplecie i sondy do pomiaru uziemień.

• #47 27 Sty 2016 07:54
    masonry
    Poziom 29  

CYRUS2 napisał:
    Po co mierzyć impedancję ? Nie ma potrzeby , jeżeli miernik podaje prąd zwarciowy. Bezpiecznik działa na prąd zwarciowy - nie na impedancję.

Nie twierdzę że trzeba mierzyć impedancję (tym bardziej w mieszkaniówce), odpowiadałem Łukaszowi ze jednak są Instaltesty Metrela które impedancje mierzą.
    Kolego iwi1 rozejrzyj się na portalu aukcyjnym tam nieraz uzywane mierniki można wyrwać za połowę ceny nowego, nawet niedawno ktoś sprzedawał Fluke i Eurotesta w dobrej cenie.

• #48 27 Sty 2016 09:23
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Aby odpowiedzieć na pytanie który miernik, najpierw zadaj sobie pytanie co i jak często będziesz mierzył. Może zakup używanego to dobry pomysł bo na rynku co roku pojawiają się nowe modele, coraz tańsze i ze zróżnicowaną paletą funkcji. Np seaward 1557.
    Jak często będziesz musiał zmierzyć uziom, a jak często RCD typu B.
    Jeśli raz do roku, to może nie trzeba kupować cegły jaką jest Eurotest ( w zasadzie Łukaszu to tylko do wagi mogę się przyczepić, Fluke waży tylko 1kg stąd wynika mniejsza ilość funkcji), wystarczy coś poręczniejszego, byle by miało certyfikat gwarantujący że pomiary są wykonywane z dokładnością wymaganą przez normy. I świadectwo kalibracji.
    Jeśli chodzi o Fluke, jest lekki, szybki, bardzo prosty w obsłudze i może upaść z wysokości jednego metra na parkiet. :D Reaktancji nie pokazuje, ale po pierwsze w żadnych raportach się jej nie pisze, a po drugie mam niezbite dowody że i tak ją widzi, ale tylko do cos(60°) a dla mniejszych kątów pokazuje zerową impedancję i bardzo wysoki spodziewany prąd zwarciowy. Generalnie każda myszka swój ogonek chwali, a ja jakbym miał jeszcze raz kupić, to tym razem kupiłbym Fluke 1654b. Ale na razie wystarcza wciąż ten co mam.

• #49 27 Sty 2016 12:37
    iwi1
    Poziom 17  

A czy fluke bedzie dzialal z proton+? Jest rzeczywiscie miernik do kupienia uzywany ale bez oprogramowania

• #50 27 Sty 2016 12:55
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Nie wiem. Nie kupowałem oprogramowania, szybciej mi wychodzi robienie notatek a potem wypełniam w edytorze PDF znormalizowany raport. Fluke łączy się z PC poprzez port podczerwieni, dodatkowy zakup, poza tym nie jestem przyzwyczajony do sposobu zapisywania pomiarów w pamięci miernika.

• #51 27 Sty 2016 16:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Ja również nie korzystam z funkcji zapisu w pamięci miernika - przy masowych pomiarach jest mało użyteczna. I tak na kartce muszę robić notatki z wizji lokalnej. Miernik mi nie zapisze opisu pomieszczenia i wykrytych usterek typu "brak kołka", "brak ochrony", "uszkodzona obudowa", "strefa 1", "brak obudowy", itd... Do każdego zapisanego numeru musiałby pisać i tak opis ręcznie, więc co to za udogodnienie przy 1000 pomiarów.
    Wolę do opisu ręcznego dodać dodatkowe dwie cyferki wpisane na kartkę, które i tak mnie nie zbawią :D.

Mój Metrel w dodatku ma bardzo źle zrobioną strukturę zapisu. Np. przy pomiarze IPZ "Obiekt" to rozdzielnica, "blok" to pomieszczenie, natomiast "bezpiecznik" to pomiar w gniazdku lub na zaciskach urządzenia. Nie da się tego zmienić. Podobnie jest z RCD, odgromówką i wyrównawczymi.
    Nawet facet w firmowym sklepie tej firmy gdy sprzedawał miernik, przyznał, że jest porażka w tej kwestii :D
    Sam program do pomiarów dawany z miernikiem przeciętny. Korzystam z własnych tabelek, które dostosowuje do własnych potrzeb.

• #52 27 Sty 2016 19:27
    CYRUS2
    Poziom 36  

masonry napisał:
    Nie twierdzę że trzeba mierzyć impedancję (tym bardziej w mieszkaniówce), odpowiadałem Łukaszowi ze jednak są Instaltesty Metrela które impedancje mierzą..
    Nie mam wątpliwości co do twoich intencji.

Powszechnie się mówi o pomiarze impedancji jakby to pomiar impedancji był celem.Chciałem podkreślić młodym, że celem pomiaru jest określenie przewidywanego prądu zwarciowego.
    Jeżeli ten prąd podaje bezpośrednio miernik, to impedancja w ogóle nie jest istotna. Prąd zwarciowy powinien być podawany w protokole i porówywany z prądem bezpiecznika.
    Kryterium sprawności SWZ jest wynik porównania prądów - nie impedancji.

Młodzi tak będą myśleć tak, jak precyzyjne teksty od nas będą słyszeć.

Podobnie jest z obozami koncentracyjnymi na terenie Polski.
    Obozy koncentracyjne były na terenie GG - Generalnej Guberni.
    Lub na trenie III Rzeszy. Szczecin. Pomorze to tereny Niemiec = III Rzeszy.

Nawet Kutno to były tereny Reichu - III Rzeszy.

Sam słyszałem od polskich osób na wysokich stanowiskach - obozy koncentracyjne na ternie Polski.
    Co kojarzy obcokrajowiec - na terenie Polski = jakie, Polskie Obozy Koncentracyjne.
    Jeżeli będzie używane precyzyjne nazewnictwo pomyłek i skojarzeń nie będzie.

Dziś rocznica wyzwolenia obozu w Auswchitz - nie w Oświęcimiu.
    Tu się dużo pisze na ten temat. http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/nazwa+auschwitz

• #54 27 Sty 2016 20:12
    15kVmaciej
    Poziom 35  

CYRUS2 napisał:
    Chciałem podkreślić młodym, że celem pomiaru jest określenie przewidywanego prądu zwarciowego.

Jak to dobrze, że młody to już tylko Mamusia tak mnie woła... :)
    Bo w normach wszędzie przy dobieraniu bezpieczników, wyłączników, podawane są wartości impedancji a nie prądów. Oto ściąga jaką mam w futerale miernika, jak dobry zwyczaj nakazuje są to wartości z norm przemnożone faktorem 0,8. Jakie mierniki do pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznych na start firmy ?

Prądy zwarcia żeby sobie samemu obliczyć wystarczy napięcie podzielić przez tę impedancję, tylko że mając taką tabelkę jak ja mam, prądy zwarciowe są istotne tylko przy sprawdzeniu warunku czy dane zabezpieczenie jest w stanie wyłączyć prąd np 10kA w wymaganym czasie.

• #55 27 Sty 2016 20:38
    CYRUS2
    Poziom 36  

15kVmaciej napisał:
    Bo w normach wszędzie przy dobieraniu bezpieczników, wyłączników, podawane są wartości impedancji a nie prądów. .
    Jak norma każe to trzeba pisać, że słońce obiega Ziemię - taka jest rzeczywistość.

• #56 28 Sty 2016 11:44
    iwi1
    Poziom 17  

Wlasnie przegladalem program eurolink i nie zachwycil mnie.
    A czy fluke 1654 mozna pomierzyc uziomy bez rozlaczania. W eurotescie metoda 4przewodowa z cegami mozna a do fluke nie widzialem cegow.
    Chyba ze inna metoda da sie zrobic

• #57 28 Sty 2016 13:11
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Bez rozłączania rezystancje statyczną można określić z pomiaru impedancji pętli. Musisz przemyśleć ile i jakich pomiarów potrzebujesz w jednym aparacie.

• #58 04 Mar 2016 09:50
    iwi1
    Poziom 17  

Witajcie.

Dzięki za rady. Używany Eurotest w zupełności wystarczy. W zasadzie jedyną jego wadą (wagę nie uważam za wadę) jest to że w większości przypadków wywala różnicówki - ale da się to obejść.
    Cena rozsądna - za używany sprzęt 2500zł z cęgami i z zestawem do pomiaru rezystywności gruntu.
    Pozdrawiam i dziękuję.