Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowy zasilacz Fujitsu

jokerjoker11 16 Dec 2015 15:05 5079 9
    jokerjoker11
    Level 9  
    Posiadam komputer SIMENS CELSIUS W530. Chcę włożyć do niego wydajniejszą kartę graficzną która wymaga zasilania za pomocą 6-cio pinowego PCI-E. Obecny zasilacz nie posiada takiej wtyczki, ma moc 300W a nowa karta potrzebuje jeszcze +100W mocy więc muszę zmienić zasilacz. Problem polega na tym, że obecny firmowy zasilacz ma nietypowe wyjście (16pin wtyczka zasilająca + druga z trzema przewodami)

Model zasilacza to FUJITSU DPS-300AB-56 A posiadający na wyjściu tylko 2x +12V oraz nietypowe 1x11V

Zasilanie SATA (dodatkowe +3,3 i +5V oraz +12V) podawane jest bezpośrednio z płyty głównej poprzez 8-śmio pinowe złącze (widoczne w prawym dolnym rogu pierwszego zdjęcia).
    Płyta główna to FUJITSU D3227-A1 która wg schematu powinna mieć standardową szynę 24pin.

Niestety w moim modelu nie została wlutowana i nie wiem czy brak tylko gniazda czy również ścieżek/układów więc opcji tej nie biorę pod uwagę.

Producent przewidział w tym modelu montaż zasilaczy (500W) wyposażonych w złącze 6pin. Czyli nic prostszego, dzwonię do producenta i dowiaduję się, że samego zasilacza nie mogę kupić, tylko usługę montażu wykonaną przez ich pracownika za bagatela... uwaga, ponad 1 000 PLN (za zasilacz 500W (sic!))

Poszukiwania kompatybilnego zasilacza nie przyniosły rezultatu choć byłoby to nie ukrywam najlepsze rozwiązanie.
    Myślałem nad przerobieniem zwykłego zasilacza ale nie znam dokładnego rozkładu napięć na pinach. Nawet jeśli je zmierzę, nie wiem czy płyta w jakiś dodatkowy sposób nie steruje zasilaczem za pomocą dodatkowej wtyczki (ta z trzema przewodami). Taki sposób wydaje się być "ryzykowny".

Rozwiązaniem wydaje się być podanie napięcia z osobnego zasilacza (np. od laptopa) do karty graficznej i każdorazowe włączenie go zaraz po włączeniu komputera (a może przed?). Myślałem aby dać masę od "głównego" zasilacza - czy ma to sens? Mogę zrobić dodatkowy włącznik zasilania grafiki obok głównego włącznika i po prostu odpalać 2 przełączniki. Czy może jest opcja podpięcia się 230V w zasilacz aby podawał to napięcie od razu po włączeniu się "głównego" zasilacza?

Z góry dziękuję za uwagi i sugestie :)
    jokerjoker11
    Level 9  
    Niestety nie będzie pasować bo to standardowy zasilacz z wtyczką 24pin

Ja potrzebuję nietypowej wtyczki 16pin.
    gabrjel
    Level 19  
    jokerjoker11 wrote:
    Niestety nie będzie pasować bo to standardowy zasilacz z wtyczką 24pin

Ja potrzebuję nietypowej wtyczki 16pin.

Pomierz napięcia i przerób inny zasilacz.... w czym problem ? miernik to 30 zł ?
    jokerjoker11
    Level 9  
    Mam miernik. Nawet dwa. Jak pisałem wcześniej, obecny zasilacz ma także
    jokerjoker11 wrote:
    nietypowe 1x11V

Piałem również, że nie spotkałem się z takim typem i:
    jokerjoker11 wrote:
    nie wiem czy płyta w jakiś dodatkowy sposób nie steruje zasilaczem za pomocą dodatkowej wtyczki (ta z trzema przewodami)

Wydaje mi się że nie ale bez schematu pewności nie mam. Jeśli wiedziałbym, że ktoś przerobił standardowy zasilacz nie byłoby problemu i też bym tak zrobił. Ale nie spotkałem się z tym stąd założony temat.
    gabrjel wrote:
    ...i przerób inny zasilacz....
    Robiłeś tak? Widziałeś jak ktoś robił? Dałbyś sobie "rękę odciąć" za poręczenie? Zgaduję że nie o czym świadczy Twoja pierwsza propozycja - opisuję w szczegółach co i jak wraz ze zdjęciami na co otrzymuję propozycję zakupu... standardowego zasilacza 8-O

EDIT: Na e-bay'u nie znalazłem odpowiedniego zasilacza. Owszem, zasilacze FUJITSU są ale nie odpowiednie - po co mi taki?!
    gabrjel
    Level 19  
    jokerjoker11 wrote:
    Mam miernik. Nawet dwa. Jak pisałem wcześniej, obecny zasilacz ma także
    jokerjoker11 wrote:
    nietypowe 1x11V

Piałem również, że nie spotkałem się z takim typem i:
    jokerjoker11 wrote:
    nie wiem czy płyta w jakiś dodatkowy sposób nie steruje zasilaczem za pomocą dodatkowej wtyczki (ta z trzema przewodami)

Wydaje mi się że nie ale bez schematu pewności nie mam. Jeśli wiedziałbym, że ktoś przerobił standardowy zasilacz nie byłoby problemu i też bym tak zrobił. Ale nie spotkałem się z tym stąd założony temat.
    gabrjel wrote:
    ...i przerób inny zasilacz....
    Robiłeś tak? Widziałeś jak ktoś robił? Dałbyś sobie "rękę odciąć" za poręczenie? Zgaduję że nie o czym świadczy Twoja pierwsza propozycja - opisuję w szczegółach co i jak wraz ze zdjęciami na co otrzymuję propozycję zakupu... standardowego zasilacza 8-O

Przy cenach zasilacz na ebay - 30-80€ próba tworzenia czegoś od podstaw mija się z celem.
    Podaj S/N na PW jak będę miał dostęp do sieci FSC to wyciągnę F-Architekta sprawdzę co naprawdę może siedzieć w tym boxie.
    zdanek123
    Level 2  
    Cześć,
    Mam podobny problem, znalazłeś rozwiązanie?
    r103
    Level 31  
    Karta nie wymagająca dodatkowego zasilania /np seria GTX750 ?
    jokerjoker11
    Level 9  
    Okazało się, że dodatkowa wtyczka z 3 przewodami nie jest niezbędna - bez niej komputer pracuje prawidłowo.
    +11V z zasilacza Fujitsu to standby (zamiast +5V w standardowym zasilaczu).
    Na płycie głównej są wyjścia pod wtyczkę 24 pin i są na niej wszystkie wartości napięć. Czytałem że ktoś wlutował gniazdo ale ze względy na zbyt wysoką temperaturę lutowania, na jednym pinie nie było już napięcia. Jeśli zrobi się to prawidłowo - prawdopodobnie standardowy zasilacz będzie działać.
    Ja znalazłem przejściówkę Fujitsu 24pin na 16pin na portalu aukcyjnym:

W sumie za stosunkowo rozsądne pieniądze choć to tylko wtyczka, gniazda, przewody i regulator napięcia z +5V na +11V. Po podłączeniu jej pod standardowy zasilacz - wszystko działa jak należy.

Inną sprawą jest to, że grafika którą chciałem podpiąć odsługuje tylko DirectX 10. Ja potrzebuję wyższej wersji więc... wróciłem do starej karty 8-O Proponuję sprawdzić to przed zakupem :roll: