Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny głośnikowe z litego drewna do wzmacniacza lampowego

atlantas 16 Dec 2015 16:03 4857 21
Bosch
 • #1
  atlantas
  Level 10  
  Witam,

  Mam zamiar zbudować od podstaw kolumny głośnikowe (stereo) do wzmacniacza lampowego o mocy 2x4W. Nigdy nie składałem takiego projektu, dlatego proszę o pomoc Szanownych Forumowiczów.

  Poniżej podaję kilka parametrów, które zakładam przy projekcie tych kolumn:

  -materiał obudowy: lite drewno dębowe o grubości 4 cm,
  -wysokość max. kolumny: 120 cm,
  -kolumny mają być 3-drożne z odpowiednimi zwrotnicami,
  -posiadam parę głośników Pioneer PW-301A alnico (średnica 12", moc 40 Watt, pasmo przenoszenia 40-1300hz, impedancja 8 Ohm),
  -resztę potrzebnych głośników, materiałów itp. dokupię,
  -zależy mi na głębi odtwarzanej muzyki, na jakości, nie na głośności,
  -rodzaj muzyki, jakiej słucham: rock,
  -powierzchnia na której będą pracowały: 44m2 (poddasze użytkowe).

  Moja prośba: jeśli macie wypróbowane projekty kolumn głośnikowych choć trochę pasujące do powyższych założeń, to bardzo proszę o umieszczenie ich w tym temacie.
  Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam - Marek
 • Bosch
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kolumn głośnikowych nie powinno się robić z litego drewna, a z drewna dębu tym bardziej.
  Obudowa powinna spełniać pewne założenia - nie rezonować, wręcz tłumić rezonanse, a z tego powodu najlepsze są płyty MDF (oczywiście do kolumn tylko domowych - nie przenoszonych co dzień z miejsca na miejsce). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak wykonana obudowę nie pokryć fornirem - nawet dębowym.
  atlantas wrote:
  jeśli macie wypróbowane projekty kolumn głośnikowych choć trochę pasujące do powyższych założeń
  Przeglądnij kolumny zamieszczone w DiY Akustyka tego Forum.
 • #3
  katakrowa
  Level 22  
  No to kolego się doigrałeś. Zadałeś na forum elektrody pytanie nie znając odpowiedzi. Już po Tobie :-)
  Zresztą sam widzisz, że za zadanie pytania nie znając odpowiedzi dwa minusy już są :-)
  Za chwilę forumowi fachowcy napiszą Ci lepiej nie rób jak nie potrafisz bo nie zrobisz dobrze, że drewno jest do bani, że nie napisałeś jakiej długości masz ściany w pokoju ani nie podałeś jego wysokości a to jest niezbędne do wykonania pomiarów zwrotnicy. Nie wspomnę o planowanym budżecie.
  Generalnie porażka nic nie wiesz a zadajesz pytanie, nie skorzystałeś nawet z google ani nie przeczytałeś książki o budowie kolumn Friedeman Hausdorf'a ( http://www.lucki.com/forum/ksiazka.pdf ) albo przynajmniej Pana Krajewskiego. Dopiero przed Tobą lektura portalu www.diyaudio.pl i wielu innych ...
  Tak w ogóle jak śmiałeś nie posiadając wiedzy z wymienionych źródeł zadać pytanie na eletrodzidie ? Wstyd :-)
  Poza tym zastanów się dlaczego nie urodziłeś się z widzą niezbędną do projektowania zestawów głośnikowych ? Może zwyczajnie się do tego nie nadajesz ?


  A tak na serio.
  Rób śmiało jednak musisz mieć na uwadze, że zaprojektowanie dobrych kolumn rzeczywiście wymaga sporej wiedzy. Jednak nie należy popadać w przesadną perfekcję. W internecie znajdziesz sporo gotowych projektów. Jednym ze źródeł jest elektroda jednak nie wiem czy łatwo coś tu znaleźć dlatego proponuję : http://diyaudio.pl/forumdisplay.php/39-Projekty-kolumny.
  Myślę, że wykonanie kolumn zgodnie z jednym z opisanych tych projektów spełni Twoje oczekiwania.

  Bardzo ogólne etapy projektowania zestawu głośnikowego :

  1. Dobór głośników.
  Dobrać zestaw głośników do "swoich potrzeb". To nie mogąbyć losowe głośniki a podobne pod względem efektywności oraz takie aby zakresy częstotliwości, w których poszczególne głośniki grają najlepiej pasowały do planowanego kompletu i tworzyły całość.

  2. Projektowanie obudowy.
  Ważne jest ułożenie głośników na panelu - nie może być przypadkowe, dobrze aby odległości między głośnikami były małe. Ważne są usztywnienia wewnątrz kolumny. Dobrze jak występują nieprostopadłe ścianki. Pojemność kolumny należy wyliczyć dla głośnika niskotonowego. Musisz zdecydować czy zestaw ma być z B-R, zamknięty czy może inny ?

  3. Odpowiedni montaż.
  Tutaj na forum stolarzy nie brakuje więc Ci pomogą.

  4. Pomiary i projekt zwrotnicy.
  Tego raczej samemu nie zrobisz nie posiadając dość dużej wiedzy. Skorzystaj z pomocy forumowych kolegów, którzy takie rzeczy robią.
  Na tym etapie dobiera się także wygłuszenie. Bez pomiarów zwrotnicy poprawnie nie zaprojektujesz.

  W załączniku dodaję od siebie trochę materiałów do poczytania. Kilka bardzo ciekawych artykułów i książek. Warto przeczytać przynajmniej serię "W głośnikowym żywiole" zanim zaczniesz coś produkować :-)


  Moderated By Artur k.:

  katakrowa wrote:
  No to kolego się doigrałeś.

  Wyjął mi to Kolega z ust.

  3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
  Ostrzeżenie!

 • #4
  atlantas
  Level 10  
  To, że nie składałem kolumn nie znaczy, że nie mam teoretycznego pojęcia.
  Nie zgadzam się z twierdzeniem, że lite drewno jest złym materiałem na obudowę. Są firmy, które produkują z niego bardzo ciekawe kolumny, np.:
  http://www.studiomastering.net/Bybass%20Hi%20Fi%20wiecej.html
  http://dobredzwieki.com.pl/drewniane-kolumny-prosto-szwajcarii/
  Oczywiście przyznaję, że drewno jest najtrudniejszym materiałem do obróbki.

  Do "katakrowa": dzięki za odpowiedź i przydatne linki. Większość z tej wiedzy już dawno przestudiowałem... Myślałem tylko, że ktoś już ma kolumny, które zrobił samemu z uwzględnieniem podobnych założeń, co ja i jest z nich zadowolony... czyżbym był takim indywiduum?
 • Bosch
 • #5
  katakrowa
  Level 22  
  Ten głośnik ma efektywność ponad 100db ? Niezły.
  Dobranie do tego średnio-tonowego i wysoko-tonowego to chyba nie banalna sprawa. Masz już kandydatów ?
 • #6
  atlantas
  Level 10  
  Wiem, że efektywność głośników w kolumnie powinna być taka sama, a gdy nie ma takiej możliwości, zbliżona. Ciężko znaleźć resztę głośników o takich parametrach...
  Wysokie tony - wstęgowy FOUNTEK NEO CD1.0,
  średnie tony - coś z magnesem alnico o średnicy 20cm,
  oczywiście w impedancji 8 ohm.
 • #7
  marian133
  Level 38  
  katakrowa wrote:
  Ten głośnik ma efektywność ponad 100db ? Niezły.
  Dobranie do tego średnio-tonowego i wysoko-tonowego to chyba nie banalna sprawa. Masz już kandydatów ?


  Który głośnik?
  Ten Pioneer?
  Pokaż mi jego charakterystykę częstotliwościową.

  atlantas wrote:
  Wiem, że efektywność głośników w kolumnie powinna być taka sama


  Bzdura.
  Efektywność głośnika nie mówi o tym, czy dane głosniki będą do siebie pasować.
 • #8
  Arkadyo
  Level 31  
  Zanosi się na triumf formy nad treścią. Po pierwsze po co Ci drewniane obudowy? Są kosztowne i tyle co o nich można powiedzieć. Oczywiście to Twoja sprawa i możesz sobie zbudować nawet aluminiowy chasis ale pamiętaj, że nic na tym nie zyskasz muzycznie za to finansowo na pewno to poczujesz. Chyba że hajendowiec jesteś i uważasz, że w drewnie i na cewkach taśmowych ta popierdułka pioneera zagra jak Dayton Audio RSS315HF. Zastanów się dobrze bo sam nie zaprojektujesz zwrotnicy do tego i trzeba będzie to wysłać do kogoś kto to zrobi. Przy tym zwrotnice 3 drożne nie są tanie same w sobie. Będziesz miał kosztowne obudowy z bardzo kosztownymi zwrotnicami i zapniesz na tym tą 12" popierdułkę, co do której nie wiadomo co sobą prezentuje.
  Jak już decydujesz się na projekt 3 drożny to zrób go jak trzeba bo to bardzo duże koszty i szkoda byłoby się rozczarować.
  Wyjścia masz dwa:
  Możesz skopiować coś z neta - niestety nie ma zbyt wiele 3 drożnych. Stosunkowo tanio (jak na 3 way) i dobrze jest sprawdzony stx na 8" serii scx. Ale jak chcesz naprawde kopa do tych 44m2 to trzeba pomyśleć o czymś zdecydowanie konkretniejszym na dole kolumny.
  Popatrz sobie na ceny uznanych przetworników niskotonowych 10 i 12". Zabawa zaczyna się od około 3 stówek za sztukę a wspomniany przeze mnie dayton to grubo ponad 2x tyle. Do tego dochodzi po około 150 zł na sztukę sredniaka i kopułki oraz z 5 stówek na zakup samych elementów do zwrotnic, do tego będzie jeszcze koszt przesyłek i za darmo ktoś tego nie zrobi.
  Teraz widac dlaczego tak niewielu decyduje sie na budowę takich 3 drożnych paczek.
  2 way będzie przynajmniej 2 razy tańsze i praktycznie nie będzie ustępować jakością na górze i średnicy. Natomiast będzie niższa efektywność całości i mniej basu ale dla wprawnego ucha będzie i jednego i drugiego wystarczająco.
  Chyba, że kogoś interesuje altusopodobny łomot. Tu niestety nie poradzę bo nie potrafię dostrzec zalet.
 • #9
  atlantas
  Level 10  
  W książce PODRĘCZNIK BUDOWY ZESTAWÓW GŁOŚNIKOWYCH Friedeman Hausdorf pisze (na str. 20): "Przy wyborze głośników dla zestawu wielodrożnego obowiązują następujące podstawowe zasady:
  - Głośniki, które pokrywają różne części pasma powinny mieć taką samą efektywność. Nie należy głośnika basowego o np. 96 decybelach łączyć ze średnio- lub wysokotonowym o zaledwie 90 decybelach. W takim przypadku nie można oczekiwać wyrównanej charakterystyki ciśnienia akustycznego, gdyż średnie i wysokie tony będą odtwarzane zbyt słabo. W przeciwnym przypadku, średnie i wysokie tony, które są zbyt głośne, można obniżyć za pomocą regulatora współbieżnego typu L."
 • #10
  marian133
  Level 38  
  atlantas wrote:
  W książce PODRĘCZNIK BUDOWY ZESTAWÓW GŁOŚNIKOWYCH Friedeman Hausdorf pisze (na str. 20):


  No i prawidłowo.
  Niestety źle to interpretujesz nie znając zasad projektowania zwrotnic głośnikowych, a tym bardziej nie mając praktycznej wiedzy na ten temat.

  Głośnik basowy w konstrukcji 3way, dajmy na to o efektywności 88db, nie będzie miał po filtracji takiej samej efektywnosci (w zależności gdzie go utniemy, a zazwyczaj robi się to nisko).

  Ten głosnik, jak i większość domowych głosników, nie będzie miał ponad 100db na basie, nie ma takiej możliwości. Katakrowa pisze bzdury.

  Jeśli możesz, przedstaw charakterystykę częstotliwościową, ja nie mogę znaleźć.
 • #11
  Arkadyo
  Level 31  
  Zasady są takie, że przetwornika niskotonowego nie można ściszyć poza tym co mu zeżre filtr pasywny i tyle. Dlatego resztę pasma trzeba tak dobrać żeby nie była mniej efektywna. Jak będzie więcej to ściszyć prawie zawsze można ale w druga stronę wcale. Efektywność to tylko drobny fragment doboru głośników i sama jej wartość nic nam nie mówi o "pasowaniu do siebie" i o to chodziło Marianowi.
 • #12
  atlantas
  Level 10  
  Chcę zrobić drewniane obudowy, bo mam trochę sezonowanego ok. 7 lat drewna dębowego. A że lubię majsterkować i mam trochę pojęcia o elektronice i akustyce (jestem audioprotetykiem), więc czemu nie spróbować? Nie musi to mieć niewiadomo jakiego kopa, ma grać czysto, głęboko i miękko. Nie znam się na projektowaniu zwrotnic - chyba nie muszę się znać na wszystkim? Dlatego odwiedziłem to Forum.

  Dodano po 32 [minuty]:

  A jakby zrobić coś podobnego do tego?:
  http://najlepszeodtwarzacze.pl/DIY_kolumny_do_lamp_2A3.php
 • #13
  Arkadyo
  Level 31  
  Nie możesz też nie znać się na niczym. Budowa kolumn 2 drożnych to złożona sprawa a 3 drożnych... Droga którą podążasz jest mocno wydeptana i Ci co nią szli chcą pokazać pewne skróty którymi warto przejść. Niestety nie chcecie słuchać. Zbudowanie dobrego zestawu audio wymaga sporej dawki wiedzy. Bez niej kupisz przypadkowe głośniki jak te pioneery i zapniesz je na jeszcze bardziej przypadkowej zwrotnicy. Jak słyszałeś do tej pory głównie tanie plastikowe popierdółki to zestaw zrobi na tobie wrażenie ale do czasu aż nie skonfrontujesz tego z czymś naprawdę dobrym. Wtedy uwiadomisz sobie, że czysto głęboko i miękko to nie wszystko. Albo i nie... Wtedy będziesz jak mój syn - ciągle boli go głowa i nie wie od czego...
 • #14
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kolumny z litego drewna są robione i będą - tak długo jak znajdzie się ktoś kto będzie chciał się tym chwalić i będzie w stanie wysupłać, odpowiednią za takie kolumny, gotówkę.
  Podobnie bywały (nie wiem czy nadal, bo nie interesuję się wynalazkami z klasy audio-voodoo) z marmuru, czy innego kamienia... Czy ma to jakiś wpływ na sam dźwięk? Pozytywny najlepiej?
  Nie sądzę.
  W każdym razie nie życzę Ci, aby jedynym argumentem "na plus" jaki będziesz mieć po wykonaniu takich kolumn, byłoby - "Są z litego drewna".
  atlantas wrote:
  kolumny głośnikowe (stereo) do wzmacniacza lampowego o mocy 2x4W.
  Do takiego wzmacniacza z zasady poleca się głośniki (a więc i kolumny) o dużej możliwie skuteczności.
  Poszukaj strony AYONAUDIO i kolumn Blackbird - to mniej więcej to, co mogło by się sprawdzić.
  Wysoka sprawność (96 dB) ładne brzmienie za sprawą tubowego drivera średnio-wysokiech częstotliwości, o specjalnie dopracowanym kształcie tuby, duży niskotonowy głośnik, nawet wymiary podobne do założonych przez Ciebie... Tyle tylko, ze nie sądzę by było Cię stać nawet na jeden głośnik, ale - może się mylę.
  Czasem można nawet znaleźć projekty (do takich wzmacniaczy) kolumn tubowych Myślę, ze w twoim wypadku by się mogły sprawdzić - dużo miejsca, więc i wielkie kolumny mogłyby się zmieścić, a że sprawność wysoka - można zatrząść gośćmi ... tyle tylko, że zaprojektowanie poprawnie (bo nawet nie dobrze) brzmiącej kolumny tubowej do słuchania muzyki w domu - To naprawdę wyższa szkoła jazdy.
  Masz zacięcie do majsterkowania - OK.
  Masz trochę pojęcia o elektronice - Tym bardziej.
  Ale to jednak mało do zrozumienia (a co dopiero do zbudowania) zasad jakie trzeba uwzględnić przy budowaniu od podstaw zestawów głośnikowych, które prócz tego, ze jakoś wyglądają - grają jak powinny. Na Twoim miejscu - jednak zainteresowałbym się jakimś gotowym projektem i go po prostu skopiował 1:1. Tylko wtedy masz szansę, że to co zrobisz będzie można "okiełznać" i otrzymać opisany w projekcie oryginału wynik.
 • #15
  Arkadyo
  Level 31  
  Nie wiem czy zaczynanie od lampy i wysokoefektywnych kolumn to dobry pomysł. Lampa to kierunek w którym zmierzasz jak naprawdę wiesz czego chcesz.
 • #16
  katakrowa
  Level 22  
  marian133 wrote:
  Który głośnik?
  Ten Pioneer?
  Pokaż mi jego charakterystykę częstotliwościową.  Ech.. Wpisałem w google i się pokazał obrazek : https://www.google.pl/search?q=PW-301A&espv=2...ved=0ahUKEwisx_WL2-PJAhWDWiwKHWVpAC8Q_AUIBigB

  Niestety faktycznie nie tego głośnika. Masz rację nasz gooroo Marianie :-)
  A że w temacie była mowa o wzmacniaczu lampowym to wydało mi się to możliwe..
  Bzdurę napisałem więc jak to odpokutować?

  Jednak Marian ! Jak spojrzysz dokładnie na mój post to zobaczysz, że na końcu jest znak zapytania. Więc nie wiem czy wiesz ale to nie było stwierdzenie !
  Z innych tematów już wiem, że masz kłopoty z dokładnym czytaniem moich postów :-) Ale tak to jest jak priorytetem jest się dop....ić zamiast pomóc.
 • #17
  kyller
  Level 12  
  Witam
  Te przetworniki byly stosowane w zestawach
  PIONEER AS-305A ; CS-A50
  W sumie mozna by bylo probowac skopiowac zwrotnice jesli by sie udalo zdobyc pozostale przetworniki co pewnoscia nie bedzie latwe.
  A charakterystyk przetwornikow z roku 1968 to pewnie wcale sie nie zdobedzie.
  Na twoim miejscu do slabowitej lampy poszukalbym jakis pelnopasmowych Saab lub Ispohonow a z wspolczesnych to wegierskie Sonido.
  No i budowanie tego z drewna to jest raczej pod gorke.
 • #18
  marian133
  Level 38  
  katakrowa wrote:
  A że w temacie była mowa o wzmacniaczu lampowym to wydało mi się to możliwe..


  Co ma piernik do wiatraka?

  katakrowa wrote:
  Bzdurę napisałem więc jak to odpokutować?


  Nie udzielać złych porad, oraz dokształcić się jeśli chcesz w przyszłości ich udzielać.

  katakrowa wrote:
  Jednak Marian ! Jak spojrzysz dokładnie na mój post to zobaczysz, że na końcu jest znak zapytania. Więc nie wiem czy wiesz ale to nie było stwierdzenie !


  Stwierdzeniem jest zaś słowo "niezły", i powoduje że wcześniejsza wypowiedź już nie jest pytająca.
  Bo niby z jakiego powodu miał by być "niezły", skoro nie ma ponad 100db? :)

  katakrowa wrote:
  Z innych tematów już wiem, że masz kłopoty z dokładnym czytaniem moich postów :-) Ale tak to jest jak priorytetem jest się dop....ić zamiast pomóc.


  Niestety taka moja natura, jak widzę ze ktoś pisze głupoty, wytykam mu to.


  Do autora tematu: jeśli naprawdę chcesz użyć ten głosnik do swoich kolumn, musisz przygotować się na współpracę z kimś kto projektuje kolumny oraz zwrotnice, co wiąże się z kosztami.

  Druga opcja, poszukać w internecie kolumn (projektu kolumn wysokoefektywnych) z podobnym głośnikiem basowym (skoro taki się podoba) i skopiować je. Wyjdzie taniej i być może lepiej.
 • #19
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  dodam pare swoich uwag a propo obudowy drewnianej. Swego czasu popelnilem kolumny 2.5 drozne z drewna sosnowego, juz widze/slysze zachwyt kolegow. Uzylem drewna dostepnego u mnie ktore jest nieco inne, scislejsze i duzo twardsze niz srodkowo europejskie. Ogolny efekt jest dobry a nawet bardzo dobry, staly sie one jednymi z moich ulubionych kolumn. Projektowane byly wlasnie do lampowca.
  Pozdrawiam
 • #20
  Arkadyo
  Level 31  
  Wybór materiału na obudowę to głównie wybór ekonomiczny. Drewno jest dużo droższe od mdf i mocniej od niego rezonuje więc trzeba go dawać więcej na ten sam projekt co go jeszcze podraża a drewno wcale nie brzmi lepiej. Oczywiście rzecz dotyczy obudów do kolumn domowych bo np na estradzie często spotkamy obudowy ze sklejki ale tam decydują inne wymagania. Ciekawa sprawa jest z obudowami otwartymi do gitar gdzie sztywne obudowy z mdf czy płyty wiórowej uważane są za "zamulające"... Widać przy przesterze gitarowym jak obudowa nic od siebie nie dodaje to zamula :P
 • #21
  aftys6
  Level 19  
  Panowie.
  W ferworze walki nikt nie zadał pytania co to za wzmacniacz lampowy ??
  Bo jeżeli jest to domowa produkcja na transformatorach wyjściowych z rodziny np naszych TG produkcji ZATRA to budowa 3 drożnego zestawu celem pokrycia pasma 20-20khz mija się z celem ;)
  Gdyby było jak piszę powyżej sprawę rozwiązał by jakiś głośnik szerokopasmowy o znacznej sprawności.